Isla Dorada - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Funforge
Autoři: Alan R. Moon
Andrea Angiolino
Bruno Faidutti
Pier Giorgio Paglia
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V roce 1934 ztroskotalo na tajemném ostrově letadlo s výzkumníky, kteří měli namířeno do Kolumbie. Shodou okolností ale o ostrově, kde jsou nyíi dobrodruzi uvězněni, koluje řada pověstí a legend, že zde v dávných časech starobylé civilizace zanechaly obrovské množství pokladů. Nic ale není tak snadné, jak se zdá a řada míst na ostrově je prokletých a vypadá to, že získat poklady dávných předků nebude až tak snadné. Členové expedice se tedy dohodli, že budou po ostrově cestovat spolu, aby se společnými silami dokázali vyhnout veškerým nebezpečenstvím. Mysl lidská je ale zrádná a tak každý touží po tom, aby právě ten jeho podíl na kořisti byl co možná největší. Vyhrává tedy největší manipulátor. Jste to právě vy?

Ve hře Isla Dorada představujete jednoho z dobrodruhů, člena expedice, která ztroskotala na tajemném ostrově. Po něm se pohybujete společně, ale každý má svůj zájem, každý má jiný cíl, a proto musí obratnou manipulací přesvědčit ostatní, aby se vydali právě jeho směrem. Hybnou silou, která nutí dobrodruhy vybrat si konkrétní cestu, jsou poklady, které se na ostrově ukrývají a jejichž umístění může být pro každého hráče rozdílné. Stejně tak prokletá místa, tedy místa, kam by hráč dobrodruh vůbec neměl vstoupit, mohou být pro každého jiná. Díky tomu vznikají konflikty a směr cesty se určuje nejvyšší nabídkou.

Příprava hry

Před samotnou hrou dostane každý hráč:

 • Kartu prokletého místa (Cursed) - pokud se během putování hráč ocitne na uvedeném místě, dostane "odměnu" v podobě záporných bodů (a otočí Cursed kartu lícem nahoru).
 • Dvě karty lokací s poklady - za navštívení těchto míst hráč naopak body získává.
 • Jednu Destiny kartu - tento typ karet představuje dlouhodobé úkoly typu "navštiv těchto šest lokací", nebo "na konci hry máš +2 body za každou kartu s velbloudem v ruce" atd.
 • Šest pohybových karet (Adventure karty) - karty "dopravních prostředků", pomocí kterých hráči cestují po ostrově.
 • 10 penízků.

Mimo herní plán se otočí první čtyři Adventure karty a zbylé se nechají v dobíracím balíčku. Nakonec se dřevěnými žetony zaplní počítadlo kol, ze kterého se odebírají žetony, jimiž se označují navštívené lokace. Po odebrani všech žetonů hra končí.

Průběh hry

Hra probíhá na kola, přičemž každé z nich se skládá z šesti fází:

 1. Bidding, alias sázky na další postup

  Na ostrově je několik druhů cest - džungle, poušť, hory a voda. Pokud chcete využít některou z těchto cest, musíte vlastnit kartu příslušného "dopravního prostředku", např. pro pohyb po poušti potřebujete kartu ospalého přetíženého velblouda, v džungli cestujete na zádech obří opice atd. Každá karta je za bod, pokud pravidla neříkají jinak (např. Kajak je za dva body). Sázení spočívá ve vyřčení nabídky a ukázání vytouženého směru. Začíná první hráč tím, že řekne, kterým směrem se má expedice vydat a kolik bodů (tedy kolik odpovídajících Adventure karet) je na to ochoten obětovat. Další hráč může buď souhlasit, nebo oznámit jiný (ale klidně i stejný) směr, ale musí nabídku bodů zvýšit. Takto to pokračuje, až s vybraným směrem všichni souhlasí.

 2. Pohyb

  Ten s nejvyšší nabídkou se stává prvním hráčem, odevzdá potřebný počet karet a pohne figurou expedice na danou lokaci. Vetšinou je to sousední lokace, výjimkou jsou lety vzduchem a proudící řeky. Na aktuální lokaci se přidá dřevěný žeton z počítadla kol. Pokud již tam žeton je, tedy jsme navštívili lokaci podruhé, dáme sem druhý žeton atp.

 3. Cursed lokace

  Pokud se expedice ocitne na místě, jež je pro některého z hráčů prokleté, otočí si Cursed kartu lícem nahoru a započítá si tak záporné body.

 4. Poklady

  Pokud má některý hráč kartu s pokladem, jenž se nachází v dané lokaci, otočí ji lícem nahoru a získá tak kladné body. Může zahrát i karty bonusů, pokud se symbol na kartě bonusu shoduje se symbolem pokladu. Taktéž může zahrát i Bongo kartu a odhalit kartu s pokladem, pokud se poklad nachází v některé ze sousedních lokací.

 5. Novinky

  Ve čtvrtém a devátém kole se v této fázi rozdají každému hráči tři karty pokladů, dvě si každý ponechá a jednu vrátí.

 6. Dobírání karet z Adventure packu

  Hráč si může vzít jednu ze 4 karet, co jsou vyloženy lícem vzhůru, přičemž prázdné místo se okamžitě zaplňuje z balíčku, nebo si vezme vrchní kartu z balíčku. Začíná první hráč, takže je na to dobré myslet i při sázení, tedy při kroku 1. Poté, co si každý vezme jednu kartu, může si za jeden peníz dokoupit druhou. Peníze jsou ale vzácné, nedají se nijak doplnit a na konci je 1 nepoužitý penízek roven 1 bodu.

Konec hry a určení vítěze

Po odehráni všech kol (vyčerpání všech žetonů z počítadla kol) si hráči spočítají body za poklady, za celkové či částečně splněné Destiny karty a za zbylé peníze, odečtou se záporné body za Cursed karty. Vítězem se stává hráč, který má bodů nejvíc.

 

Strategie

Je důležité v první fázi dobře sázet a nemyslet pouze na sebe, ale snažit se myslet dopředu a připravovat si další tahy tak, že případnou vyšší startovací sázkou vytáhnete z protihráčů karty. Sázka nad 2 se většinou přebíjí obtížněji, než 0 či 1. Taktéž je dobré pamatovat na to, že výherce první fáze si vybírá v šesté fázi kartu jako první.

 

Takže vezměte síťky na motýly, krumpáče, tropické klobouky a tradááá za dobrodružstvím!

Autor: rbx

Vybíráme z Bazaru

The End of the World RPG: Wrath of the Gods, ANG
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas