Imperial Steam

xxxxxxoooo hodnoceno 4x (Seznam vlastníků)

Imperial Steam - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Capstone Games
Maldito Games
Autoři: Alexander Huemer
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

"Heavy" euro, to heavy dávám do uvozovek, protože jak se v současnosti často stává je ta "obtížnost" daná hlavně komplexitou mechanik a složitými pravidly. Ve hře máte 11 akcní, třetinu z nich vlastně hrát nechcete a zahrajete je jen v nouzi, když vám v rámci optimalizačního puzzle chybí kačka nebo vliv ve městech. Zvlášť vtipná je akce pass, na kterou musíte položit workera, ta akce nic nedělá, jen spálíte akci/workera, nemá smysl pro tempo, nezískáte žádný benefit, buď se autorovi líbí číslo jedenáct a tak muselo být 11 akcí a nebo si rád píchá špendlíky pod nehty a passování v IS mu to připomíná. 

Jinak ve hře stavíte železnice v oblasti rakouska až severní itálie. Abyste mohli stavět, musíte mít materiál, který si buď vyrobíte v továrnách, které můžete stavět nebo si ho můžete koupit na trhu, na trhu si koupíte buď jeden zdroj hned do zásoby a nebo více zdrojů do dalšího kola, počet zdrojů které můžete koupit do budoucna je variabilní, podle toho jak se nalosuje pro různá kola. Proč nakupujete až do dalšího tahu a proč různý počet? Nejspíš proto, abyste měli dost práce počítat své akce a zdroje a nekoukali kolem co dělají spoluhráči, páč to vás až na drobnosti nemusí vůbec zajímat. Maximálně vám někde zdraží suroviny nebo trať, ale jinak si hrajete každej svoje. A je to hra s vlakama, no tak to tam musí být akcie, že to moc nedává smysl a je to jen další matika navíc, nevadí, počítání je sranda, takže si pomocí nesouvisejících mechanik můžete nahonit cenu akcií, které můžete prodávat pokud si naberete kontrakty (bez ohledu na to jestli je splníte nebo ne) a za každý prodej si na konci hry odečtete 10% peněz (bodů). Super záležitost, vemte si tužku a papír a udělejte si pořádnou kalkulaci ať víte kolik prodat, ideálně přepočítávejte každé kolo, abyste neurazili velkého boha Optimalizace.

A správná hra mít nějakou křivku, trochu gradovat a jak to udělat u této matematické úlohy, no jasně, přidáme workery, takže první kolo dvě akce (de facto jasně nascriptované, přímo v pravidlech autor píše, ať v první kole aspoň jednou akcí najmete dělníky), další kolo tři, pak čtyři, pak pět. Hmmm pět akcí, ty už občas ani nejsou potřeba a ještě se to kolo natáhlo, no dobře, tak po zbytek hry bude akcí pět. Takže křivku máme, nazdar. Fajn ještě tam přidáme pár dalších mechanik a bonusů, aby byl guláš pořádnej a šup s tím na trh. Nálepka "heavy" řeší kritiku stran překombinovanosti a nudnosti, holt taková hra není pro každého, ale jen pro fajnšmekry.

No za mě to byla ukrutná nuda, ta hra funguje a určitě se tam pozná, kdo hraje efektivněji a kdo hůř, ale proč bych to měl dělat fakt nevím. Obávám se, že u tohodle nedojde asi ani na druhý pokus. Ta hra pro mě pro mě prezentuje hříchy současných euro her. Komplikovaný multiplayer solitair, kde místo vymýšlení strategie jak přehrát soupeře, vymýšlíte jak zřetězit své akce v průběhu hry k dosažení optimálního výsledku. Takových her vychází mraky a tahle ani nepatří k tomu lepšímu.

24.1.2022 18:55:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Chystáme dojmy aj my vo videu, ale zahrali sme to viackrát, že či sme niečo neprehliadli… a asi budeme ešte tvrdší v kritike. Je mi záhadou, ako toto môže byť pre celkom značnú skupinu ľudí hra roka 2021.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

25.1.2022 09:55:20

Vybíráme z Bazaru

Karak/Carcassonne - mřížky 3x3
Karak/Carcassonne - mřížky 3x3
Akt. cena: 160 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas