Horníci impéria

xxxxxxxooo hodnoceno 17x (Seznam vlastníků)

Horníci impéria - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Tim Armstrong
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Má už někdo vyzkoušeno?
Jaké jsou dojmy ze hry?
 

__________
Shadowant
hráč a sběratel

26.1.2024 21:48:53

Hra teprve dneska vyšla. Já zatím vyloupal žetony, nalepil nálepky na vozíky a obalil karty. Pravidla mají jen 8 stran se vším všudy včetně soupisů komponent a setupu, takže čekám hodně přístupnou hru. Ilustrace se mi líbí a ty malý plastový diamanty ve třech barvách vypadají fakt pěkně.

Nevím, kdy se dostanu k hraní, ale pak určitě budou dojmy u mě na IG, hru ohodnotím i s komentářem, jak to dělám vždy, a případně mimo FB skupiny Sólohráči můžu hodit nějaké  (sólo)dojmy i sem.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

26.1.2024 21:58:43

Ja som uz som hral kedze som fanusik Settlerov chcel som vyskusat aj toto. Som rad ze som to nekupil. Hra je velmi jednoducha a karty maju vela duplikatov a moc efektov tam veru nie je. Najsmutnejšie je za zanikli frakcie ako take a je jeden spoločný deck kde su vsetky karty len niektore sa tvaria ze su rímske a ine zas egyptské ale je to uplne jedno a mozete mat kazdu frakciu v hre naraz. Odpadli aj suroviny a vsetko stoji len mince a to je cele. Je tam kombenie ale velmi slabe a  3 hraci sme mali rovnake karty na stole. Oproti inym settlerom je to velmi slabe a obohralo sa mi to uz po prvej partii.

EDIT: zabudol som napisat ze hra je cistokrvna solovka a je jedno ci s niekym sedite pri stole alebo nie. Ano je takych hier viac ale casto vas ovplyvnuju hraci aspon neprijamo tym ze zoberu nejaku kartu alebo surovinu. Tu jedina interakcia je porovnanie skore na konci hry.

27.1.2024 15:16:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy viz můj aktuální komentář u hodnocení, který budu po dalších partiích měnit, tak mrkněte tam.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

27.1.2024 18:27:12

Hodnocení po první partii (solo):

Nehrál jsem původní Settlers, takže hodnotím nezávisle jako samostatnou hru. Jelikož si doma jakoukoliv hru s herní dobou nad hodinu prosadím max 1-2x do měsíce, ale zároveň mám rád komplexnější hry, cením, že Horníci odsýpou relativně rychle, aniž by byli úplně hloupý filler. Ve hře je 136 karet a v každé partii jich zahrajete přesně 10, takže očekávám slušnou variabilitu a znovuhratelnost. Navíc je hra velmi snadno rozšiřitelná i díky oboustranným deskám "bádání" (už teď je k dispozici jedna nová v promu - celkem tak 8 variant). Také cením snadno vysvětlitelná pravidla. V první sólo hře jsem dal 65 bodů, což je nejvyšší skórovací kategorie. Zatím nedokážu říct, jestli se mi povedlo nakombinovat kvalitní engine, nebo je hra tak jednoduchá. To ukážou až příští partie. Důležité je, že mě bavila a některé synergie byly fakt uspokojivé - např. nashromáždit na kartách 11 tokenů generujících peníze a v posledním kole, kdy už peníze nepotřebuji, je všechny spálit za vítězné body.

29.1.2024 04:34:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Tolik bodů na první partii je vážně hodně… Já i jedna známá z IG jsme byli v té nejnižší kategorii. Nezapomněl jsi, že každou kartu lze v rámci 1 kola aktivovat pouze 1x? A spouštěl jsi při řetězové reakci jen 1 kartu výše, i pokud se nad dotýkaly 2? @kocici_tata 

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

29.1.2024 08:16:01

@Jonash 

Jo jo, tohle všechno jsem si hlídal. Ani jsem nespouštěl řetězovku při odkazované aktivaci. Většinou mě trkne, když je v pravidlech něco podezřele jednoduchýho. Měl jsem možná štěstí na karty. Kdekoli to šlo, dobíral jsem diamanty místo peněz a projel jsem skoro 3 celý putovací boardy. Zkusím dnes další partii a uvidím, jestli to dopadne podobně, nebo spadnu na 40 😄

29.1.2024 08:34:22

@kocici_tata Já měl v první partii 35, takže skoro 2x tolik mi přijde insane. Ale tak možné je asi cokoliv, ale jestli hraje náhoda (v podobě tažených karet) až takovou roli, tak to mě docela mrzí. 

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

29.1.2024 10:23:11 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Teď jsme dohráli partii s přítelkyní a vyhrál jsem 61:59. Jdu naházet na Instagram pár fotek/videí, tak se můžeš mrknout na buildy. Třeba tam fakt najdeš nějakej ilegální move, ale všechno jsem si hlídal.

29.1.2024 12:45:51

@kocici_tata Tak možné je vše, já jsem špatný ve spoustě hrách. :D A z fotek nezjistím stejně, jestli si karty přikládal a vyhodnocoval správně apod. Musim ti věřit. Jen když tabulka pro sólo má max. stupeň za 65+ bodů, tak to je zvláštní, že se hned tak daří a jsi nejlepší, s čím autoři počítali… bych to čekal až po X partiích.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

29.1.2024 13:20:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Mně to zase tak divný nepřijde. Ty tabulky, obzvlášť u rodinnějších her, jsou dělaný, aby zabraly celý spektrum hráčů. Marketingově je určitě lepší, aby těch pár náročnějších hráčů mělo míň prostoru ke zlepšování, než aby rodiny s dětma, nehráči apod., kteří tvoří hlavní cílovou skupinu, byli úplně dole a měli pocit, že stojí za prd a že je ta hra příliš těžká a přestali ji hrát, dokupovat rozšiřka apod.

U videoher se taky vždy balancovalo podle masové většiny, ne podle horních procent, protože ty horní procenta nejsou hlavním zdrojem příjmů. Třeba u Kartografů jsem v solu ještě nikdy nebyl pod tou nejvyšší kategorií, tak jsem si to vysvětloval tímhle.

29.1.2024 13:46:10

Tak mám za sebou pár sólo her a bodově jsem se dostal na 34 a pak 57 bodů.

To vyšší skóre bylo za kombo-atlantidu, kdy mi fakt vyšly karty.

Takže souhlasím s @Jonash a nedokáži si představit, jak získat více.
Zároveň to ještě nemám zahrané dost, takže třeba časem…
 

__________
Shadowant
hráč a sběratel

30.1.2024 01:43:11 | Upraveno autorem (porovnej)

@shadowant Hele, ona tu náhoda hraje fakt velkou roli. Tohle je prostě light rodinná hra. Včera jsem koukal do nějakých diskuzí a na hodnocení lidí na BGG, co k tomu píšou. Takže to skóre bude hodně skákat. Určité kombinace karet se dle všeho zdají přesílené. A hodně záleží, kdy ti jaká událost přijde. Mně třeba v první hře přišlo několik, co jsem nemohl vyhodnotit (jako třeba hned 1. kolo umístění dvou vozíčků, které nešly kam dát – být to o kolo později, dá to hned dva body). Zase pro občasné hraní oukej, na výkon to hrát nemá smysl, není to (např. můj mulovaný) Gaia Project.

Ono už ve starých Imperial Settlers, které mám hodně rád, ta náhoda na tažené karty dělala dost, vždy mi to tak přišlo a hodně lidí s tím mělo problém. Na začátku jsi potřeboval produkční karty hlavně a bez nich to šlo o dost hůře, alespoň dle mých zkušeností čistě průměrného hráče. Ale navzdory tomu mě to bavilo výrazně více, je to hráčštější věc přinášející více zajímavých rozhodnutí. Tohle mi přijde hodně přímočaré bez větší hloubky. Ale furt to jsou první dojmy.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

30.1.2024 09:16:40

Horníky jsem ještě nehrál. Ale co se týká náhody u Settlers, tak si pamatuji, že jsem i zde četl, že tam hraje docela roli. Ovšem já si naopak myslím, že tam náhoda hraje jen pidi roli, protože primární je použití karet (není de facto špatná karta, jen jde o to, co/kdy s ní udělat). Hru jsem hrál ve třech a čtyřech hráčích (různé složení hráčů, někteří měli nahrány oproti mně násobky her) cca dvacetkrát, vždy vítězně, tzn. buď bych měl extrémní štěstí, nebo tam prostě náhoda na karty tu roli takřka nemá. Plus tedy jsem ji hrál i párkrát v duelu (a tam jsem i prohrál – nicméně bych neřekl, že to bylo smůlou na karty, jsem přesvědčen, že v tom duelu jsem tehdy špatně odhadl sílu pár karet = špatně s nimi naložil = moje chyba, nikoliv smůla na karty).

Pán her - Nový Jičín

30.1.2024 11:18:56

@Jonash Jako určitě, v tomto i věřím, že to bude skákat.

Ve starých Settlerech nesouhlasím, takže jak píše @Unrealik, nestalo by se mi, že bych vyloženě neměl co dělat, nepadaly mi karty. Není produkce, uzavřeš dohody. Hrál jsem od sóla po všechny 4 hráče a za mě je to vyvážené. 

__________
Shadowant
hráč a sběratel

30.1.2024 13:48:39

@shadowant Já tu hru mám hodně rád, ale z mé zkušenosti tam náhoda roli hrála a jsem to četl vícekrát po fórech, takže nebudu sám. Čímž nezastírám, že nejsem tak dobrej jako jiní, já tam mám třeba jen něco mezi 20 a 30 partiemi, ale bodově to skákalo mně i ženě. Těch karet tam je hodně. Ale nebylo to tak, že bychom neměli co dělat, vždy jsme to odehráli, ale ten engine se někdy rozjel mnohem lépe, když přišly dobrý karty do 1., případně 2. kola, než jindy. A zdálo se mi, že ty národy taky nebyly úplně vybalancované (respektive se za ně nehrálo stejně hladce), ale nikdy mi to více nevadilo. Ale také jsem si o tom dříve četl diskuze, kde to lidi porovnávali a tak. Zase, nemám vyšší desítky či stovky partií jako lidi, co to hráli třeba i turnajově. 

Jinak vím, že karty akcí nebo dohody taky přináší suroviny a není nutné mít jen produkční karty. Právě že těch možností v IS je spousta a nabízí to hráči zajímavé možnosti, co a kdy stavět, co třeb zbořit, z čeho udělat dohodu, jak využít paňáky apod. To mi u Horníků chybí. Což je to hlavní, co jsem chtěl napsat.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

30.1.2024 14:34:39

A na jak dlouho vyjde jedna hra v solu? 

Někde jsem četl názor, že hra nemá po několika zahráních co nabídnout. Ztotožňujete se s tímto názorem? 
Chtěl jsem původně na opravdu rekreační sólo hraní, ale pokud se dá hra vymaxovat v první hře, nemá potom co nabídnout, je moc náhodná, tak nevím, nevím. 

30.1.2024 15:12:56

@Stoklik První partie za 30 minut hotovo, další už jen 15–20 minut  + rychlá příprava.

Já to hrál jen dvakrát zatím, ale druhá hra byla kupodivu lepší než první, záleží, jaký komba se ti sejdou. Ale vysokou znovuhratelnost tam na první pohled nevidím. Karet sice je hodně, ale jak jsem psal, přijde mi to celé hodně přímočaré.

Hodnocení (a názor) dyžtak upravím po dalších partiích.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

30.1.2024 15:33:23 | Upraveno autorem (porovnej)

První dojmy: Mé ego reálně trpělo při hraní této hry, protože se mi zdá, že hru nerozhodují strategické schopnosti hráčů, ale prostě jaké karty vám přijdou na ruku. Takže pokud je pro vás soutěžení důležité, měli byste se buď této hře vyhnout anebo přenastavit svou mysl a hru si jen užít, hledat různá komba, třeba jet na spojené vozíky a nechat body stranou. To si dokáži představit jako legitimní zábavu, ale s mojí povahou to bude hodně těžké. Některé karty po prohlédnutí mi přijdou velmi slabé, jiné zase hodně silné. Ale to už je věc názoru. Z této trilogie, pokud se to takto dá říci, je za mě nejslabší, ale jak jste už dobře poznali, jsou tam silně cítit mé přebujelé touhy po vítězství, které se v tomto titulu nenaplní, protože hra ve velké míře rozhoduje sama o sobě, než já o ní. 

____________________________
Sám sobě hádankou.

31.1.2024 13:31:29

Co jsem zatím viděl, tak ty se nemůžeš rozhodnout jet na spojené vozíky: 1) přijdou ti náhodně na kartách (a ty dopředu nevíš, kde ty spoje na dolíznutých kartách budou),  2) na jejich fyzické umisťování je ve hře jen pár karet ztoho obřího množství tuším 134 a jediná ze 6 stran desek pokroku. V jedné partii  jsem jich umístil 8–9, páč chodily karty a byly v rámci řetězení spuštěné znovu, o partii později jen 2, protože takové karty nebyly.

Nemůžeš se ani spoléhat na např. slevu za skotské karty, protože vůbec nemusí přijít. Karty mám v obalech a míchám efektivně, ale první dvě partie a tuším jen jediná karta Aztéků na ruce, aby mi včera při další partii ty aztécké karty na ruku přišly čtyři (z celkových 17, co jsem viděl).

Škoda že ty frakce nemají třeba samostatné balíčky anebo místo šesti nejsou třeba jen čtyři, aby se zvýšila pravděpodobnost.

Ta náhoda, to je největší neduh. Úplně markantní to je u karet událostí, kdy mnoho jsem jich nemohl vyhodnotit, protože přišly v blbý čas…

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

31.1.2024 17:06:22

@kocici_tata tak jsem se mýlil… mám za sebou 2 sólo hry a 2 hry ve 2. V poslední jsme skončili poměrem 67/74 bodů.

Takže je pravda, že ten výsledek bude v rozptylu.

Strategie se nám začala rýsovat cca od 4. kola, kdy se začalo budovat smysluplné kombo podle karet, které přišly. Nebo už od začátku, pokud vám přijde na ruku dobrá karta, na které to postavíte.

Také jsme ze začátku minuli 2 karty událostí, protože jsme nic neměli (pokrok, postavené karty).

__________
Shadowant
hráč a sběratel

31.1.2024 19:24:14

@shadowant Pěkně! 

Co jsem se zatím bavil s pár lidma, kteří nahrávají v průměru okolo 40 bodů, tak největší rozdíl je asi ten, že investovali málo do té desky pokroku. Já zatím v každé 60+ hře projel minimálně dvě celý stupnice, jednou i 3. 

Navíc jsem na BGG zjistil, že je chyba v pravidlech (nejspíš ve všech jazykových verzích) ohledně umisťování žetonu pokroku v 1. kole. První krok postupu má být rovnou na 2. pole (první pole s odměnou). Já doteď první krok postupu využíval k nasazení figurky krumpáče. Takže teď těch bodů lítá ještě o malinko víc :) 
 

Zítra budu zkoušet tu novou desku z proma, tak jsem zvědavej, o kolik silnější/slabší bude.

31.1.2024 22:45:03 | Upraveno autorem (porovnej)

@kocici_tata ano, měl jsem to stejně. Prošel jsem 2 desky a kousek.

Jinak díky moc za ty pravidla prvního postupu na deskách pokroku, je to opravdu tak.

Založil jsem tu na to zvlášť vlákno, ať se to dá v pohodě dohledat.

__________
Shadowant
hráč a sběratel

1.2.2024 01:04:32

Mám za sebou první hru, bodove skore 39 bodů s tím, že jsem první tři kola nevyhodnocovala řetězícící efekty nad sebou (jenom ten jeden, který jsem zahrála), a taky mi padlo pár události, které jsem neuměla/nemohla využít vůbec. Umím si představit, že pokud někomu ty události sednou a hraje správně podle pravidel, tak těch 60 bodů nahrát může a to klidně i v první hře. A taky si troufnu říct, že jestli se ve hře bude dařit nebo ne, nebude záležet až tak na herních zkušenostech, jakožto na kartách. 

Ale vzhledem ke kontroverznosti mě to docela bavilo. Už z té první hry bylo cítit, že hra bude mít limitní počet zahrání, alespoň teda pro mě, takže doma ji nechci. Taktéž z toho cítím pocitovou repetitivnost, což ale vyvažují jednoduchá pravidla a krátká herní doba. Že to je čistě solovka mi nevadilo, ve dvou jsme byli hotoví (v první hře) za 20 minut a u tak krátké herní doby interakci až tak nevyžaduji.
Kdybych si to měla osobně koupit, tak třeba na chatu, kde to budu hrát 2x za rok jako nějaké odreagování ráno ke kávě. Ale jinak asi ne, tohle není hra na hraní do hloubky nebo na zábavu, kterou můžu točit pořád dokola a dokola.

12.2.2024 14:15:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Brazil, nový, ve fólii
Brazil, nový, ve fólii
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 10 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas