High Frontier - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Tak včera se uskutečnila první partie ve 3 hráčích společně se Sydem Sjonem. Po třech hodinách jsme se dostali do stavu, kdy se nám podvedlo alespoň založit první továrnu a tím jsme také skončili. Musím říct, že na první hru mi to docela stačilo.

Hra poměrně verně simuluje problematiku letu do vesmíru nebo na mne tak, alespoň působila. Největší problém bylo dostat se na nějakou planetu nebo meteorit s vším vybavením potřebným pro založení vesmírné továrny (ty jsou toiž nezbytnou podmínkou proto, aby hráči mohli vynalézt lepší technologie a vyvinout lehčí a efektivnější zařízení pro cestování vesmírem). Když jsme už všechno dostali na oběžnou dráhu Země, tak byla raketa obvykle tak přetížená, že palivo stěží stačilo na dolet k Marsu. Občas i dál, ale často se stalo, že jsme pak zjistili, že nemáme dostatek paliva a museli jsme začít od záčátku.

Čili když to shrnu, tak větší problém než spoluhráči, byla hra samotná. Nicméně první dojmy výborné, jenom to chce ještě pár krát zahrát a hru trochu líp pochopit. Zezačátku jsme hlavně koukali na herní plán a snažili se vůbec přijít na to, jak dosánout herních cílů, kterou jsou bodovány. Zkrátka lety do vesmíru, žádná procházka růžovou zahradou.:)
23.3.2011 07:27:28

jak jste hráli?
měli jste na začátku jen crew kartu a zbytek jste dokupovali? já myslím, že pro první hry bude snažší, rozdat od každé karty jednu a s tím už začínat?
není lepší letět nadvakrát? první let je objevení = claim, tedy letět s trusterem a s kartou s nízkým isru? a druhým letem teprve dovést rafinerii a robotka? nebo si po trase nechat někde blíž na nějakem burn nebo hochman křížení outpost a ten následně při dalším letu nabrat?
kapičku jsi mně vyděsil s tou délkou hry...ve třech

23.3.2011 07:45:59

Ocásek
S délkou hry? :) Ty, takový Wargamer.. :) Tak já si myslím, že až všichni budou vědět co dělat, že to půjde už rychle.. .)

Jooo, a když tady mluvíte a používáte ty termíny, mám pocit že mluvíte Klingonsky..:) Tam nejsou termíny jako ZOC, OOC, Front atd?? :D

23.3.2011 08:27:30

ocasek
No vidíš, ty dva lety nás nějak nenapadli. :)

Já se kodrcal se vším tím haraburdím, až někam buhví kam, kde byla alespoň trochu šance se uchytit a ono stačilo letět na dvakrát.

23.3.2011 08:39:07

ocasek
No vidíš, ty dva lety nás nějak nenapadli. :)

Já se kodrcal se vším tím haraburdím, až někam buhví kam, kde byla alespoň trochu šance se uchytit a ono stačilo letět na dvakrát.

23.3.2011 08:39:08

SSZGSA
Zapomeň na Startrek. Tady máš úplně jiné problémy než jsou Klingoni. Tady si rád, když někam doletíš a nezůstaně Ti raketa trčet ve vesmíru. :)

23.3.2011 08:46:20

pánové...
pro SSZGSA když já si chtěl zahrát i s tím ubohým zbytkem lidstva, kterému v žilách nekolují žetonky...jinak tam je tolik výrazů, které bych nepochopil ani česky, takže zatím hrají jako boj o nejhezčí obrázek...

Parxeli - no já samozřejmě zkoušel to co vy, ale když jsem měl problém doletět na nejbližší asteroid s váhou 12, tak jsem pochopil, že takto to nepůjde a navíc jsem měl velké isru...haha to jsou strašně věci...

23.3.2011 08:47:22

ocasek
Já jsem to bral také tak, ale mě se povedlo doletět na nějaký asteroid, tak jsem doplnil palivo a pak jsem pokračoval v cestě a založil jsem továrnu, takže to jde. Jenom to chce líp pochopit principy hry a hlavně některá specifická pravidla jako přistávání přes Aerobreak hazard při kterém neplatíš benzím atd.

Vůbec je to ve hře zajímavě provázané. Čím větší hmotnost, tím méně doletíš. čím větší zážeh, tím lépe se přistává na planetě protože nespotřenuješ palivo atd. Docela pěkně jsem se v tom plácali. :)

23.3.2011 08:53:37

hra
Jo, je to klasicka eklundovka, ale i pres rozpacity zacatek se mi to moc libilo, tesim se na dalsi hru, ted kdyz to Parxel skvele vysvetlil a uz vim o co jde, projedu pravidla a zkusim vymyslet, jak se dostat do vesmiru driv nez za hodinu. Prvni hru Origins jsem take nevylezl z praveku :)

23.3.2011 09:22:27

sydo
Jo pravidla jsou kapitola sama o sobě. Přestože je to jen pár stránek (v základu asi 8), tak se čtou docela špatně, protože struktura pravidel je taková, že se z nich špatně chapou souvislosti. Já si je po včerejší hře projdu ještě alespoň jednou, protože nám určitě unikla spousta detailů.

Jinak dík, že jsi hru půjčil, protože bez toho, abych se mohl podívat do pravidel bych neměl šanci to nastudovat.

To co mě u Eklundových her naprosto fascinuje, že vymyslí hru, kde si přečteš pravidla a když pak začneš hrát, tak jenom čumíš na mapu a přemýšlíš jak dál. Jak se vůbec hnout z místa. To jsem u jiných her nezažil. Tam si člověk projde akce a pak se je více či méně snaží optimalizovat. Tady se člověk snaží přijít na to jak to vůbec hrát. A to se mi fakt líbí.

23.3.2011 09:50:14

hra
Mně se to hodně líbilo, ale je tam hrozně moc věcí, na které člověk musí myslet. Přesně musím vědět, co chci udělat a hlavně co k tomu budu potřebovat, než vůbec začnu něco vystřelovat do vesmíru. Takže spočítat a hlavně se vyznat v mapě a všech pravidlech, která jsou s plánem spojená. Což je v první hře celkem náročné. Hodinu jsem dával dohromady kolos pro výstavbu továrny na Marsu, pak to vysřelí na oběžnou dráhu Země a zjistím, že jsem v tu chvíli v podstatě dosáhl maximálního doletu... Palivo je svinstvo. Nakonec jsem ale postavil továrny dvě, ale byla to cesta plná pokusů a omylů.

23.3.2011 10:12:28

Sjone
Vystihnul si to moc pěkně. Ten pocit, že jsi někde ve vesmíru a nemáš palivo, aby jsi mohl letět dál, ten stojí za to. :)

23.3.2011 10:14:29

Parxel, Sydo a Sjone
A hráli jste i s rozšířením. politikou a válčením. My jsme zatím dokázali přelouskat jen základ + nabrat první stránku rozšíření (manévry a support karty), ale na politiku a boj jsme si netroufli .... ale strašně mě to zajímá :D

23.3.2011 10:35:47

Seils
myslím, že to bude chtít mít zažité všechny ty základní, než se odhodlám k těm pokročilejším...
a hrajete s expand mapou?

23.3.2011 10:39:13

Seils
Jenom základ a i tak, jsme se po cca 3 hodinách dostali k tomu, že jsme byli rádi, že se nám povedlo založit základnu. :)

Expanze nás ani nenapadla. U téhle hry to chce doopravdy postupně krok za krokem.
Jak jsem psal. My jsme ani tak nesoupeřili mezi sebou jako spíš se hrou, protže nám ze začátku vůbec nedocházelo jak tam tu továrnu vůbec dostat. :)

23.3.2011 10:43:28 | Upraveno autorem (porovnej)

ocasek
jj, teď už ano (ale stejně jsem rád když se vůbec někam dostanu :D ) - ale zatím opravdu jen se support kartama a manévrama a až si to zase 1-2x zahrajem tak se pokusím přidat něco nového - politiku, boj, nebo sluneční cyklus?? (nevim jak to přeložit) :), jo a ještě si to ulehčujem tím že neodstraňuji planety, ikdyž hrajem jen dva :D prostě to beru vše jako naučné hry - první se základem jsme ani nedohráli ... postavili jsme pár továren a byli jsme vysíleni :D

23.3.2011 10:49:04

Parxel
nj tak vcelku to chápu, při té mojí první naučné hře jsem někam doletěl a zjistil že hydratace je nižší něž mé ISRU :D takže zoufalství a decommission, přítelkyně byla tou dobou už na marsu :D

a ještě jsem se chtěl zeptal, hrál někso s crew, která neměla v základu Thrust?

23.3.2011 10:52:05

Seils
já to hrál právě jen s těma dvěma, ale zase to nebyla ofiko hra, bo jsem byl jak japončík, tak Esa:) ale jak jsem už psal, zatím to vždy hraji s tím, že si rozdám kartičky dopředu, je to urychlení, protože když to nepotřebujes, tak to za 3 WT prodáš a jsou prachy na aukci...a chci zkusit dnes tu soliter verzi...

a jak to děláš s tím dlouhým letem? ale to spíš do strategie fora...a ještě jedna věc ta mne mate jak je to s těmi outpousty-ci jak se to jmenuje, kolik jich můžu mít?když je jen jedna sekce, stejně tak freiter, nějak mi toto hlava neporala, a hral jsem to jen vzdy s jednim, ale to je dost omezujici

23.3.2011 10:58:17

Seils
Hrál. Co tě zajímá?

23.3.2011 10:59:34

ocasek
no dostal jsem se k pohonu "Mirror Streamer" a udělal z něj černou kartu "Salt-water Zubrin" s pohonem 15 a spotřebou 1/2 sice potřebuje dost chladit, ale i tak je dobrý :)
ale měl jsem kliku na kartu

a outpost a freighter máme opravdu jen jeden, je to možná omezující ale přehledné, už tak to je víc zmatku než užitku :)

23.3.2011 11:09:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Parxel
a jaký byl tvůj start ve hře? nezdrželo tě to trochu?

23.3.2011 11:10:36

jojo o Zubrinu vím
už byl několikrát rozebírán na yahoo...prý je moc mocný a že prý by se neměl stavět na na měsící...je mocný:)

jinak tak stále dokola rozebírají aukce, že se jim nelíbí, já nevím, neměl jsem ještě protihráče, ale co na ten systém říkate vy?

23.3.2011 11:20:13

ocasek
já ho stavěl na měsíci :D muhehe ... spíš byla náhoda že jsem ho dostal do ruky :)

a jinak v aukcích si zatím moc "neškodíme" uvidíme časem až tu hru budem víc ovládat

23.3.2011 11:22:14

ocasek
Měl to Sjone, ale nemřišlo mi, že by ho to zdrželo. Vzhledem k tomu, jak jsme se v tom všichni plácali, tak to bylo celkem jedno.

Já jsem si spíš nebyl jistý a nejsem si jistý doteď jestli můžu vyslat raketu bez posádky.

23.3.2011 11:30:38 | Upraveno autorem (porovnej)

ocasek
Mě ty aukce rozhodně nevadí. U nás spíš došlo k tomu, že jak jsme nevěděli co chem tak se z aukce stal nákup za jedna. Každý totiž nasadil cenu phasing hráči na jedna no a nekup za to ten 1WT, to se pořád vyplatí, protože pak ho můžeš za 3WT prodat.

Ale jinak si myslím, že když budou lidi vědět co chtějí dělat, tak může být ta aukce docela důležitá.

23.3.2011 11:33:36

Crew
oni podle mně mají nejlepší vlastnosti, ESA + 1 k akceleraci a Japončíci zas neomezenou ruku, takže si koupí co chtějí a pak to přebytečné jen rozprodají a mají WT na let třeba dvakrát kolem Jupiteru:)

jinak je pravidlo k aukcím, docela zajímavé, kdyby jste byli nekonfliktní hráči, že nákup horní karty je za 2 WT a karty ze spod za 1 WT...docela fajn pravidlo

23.3.2011 11:40:17

Vybíráme z Bazaru

Oath (český a zabalený)
Oath (český a zabalený)
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas