Glory to Rome - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Cambridge Games Factory
Lookout Games
Autoři: Carl Chudyk
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Minulý týden jsem je konečně dostal k rozbalení a vyzkoušení téhle gamesky a přiznám se, že na mě udělala poměrně dost silný dojem. Strašně rád bych tu podrobně rozebral pravidla a herní systém, ale to by bylo asi nad rámec tohohle topicu, takže kdo má zájem, tak mrkněte na totálně vyčerpávající rozbor sem-->
http://www.boardgamegeek.com/thread/371582/a-comprehensive-pictorial-overview-is-this-the-gam

Ve hře je 144 karet rozdělených do 6 barev. Každá karta funguje zároveň jako:
1) akce pro dané kolo(6 barev = 6 akcí)
2) materiál pro stavbu budov (6 barev = 6 druhů materiálů)
3) jako budova, kterou lze postavit, a která dá hráči nějaký bonus - ve hře je 40 typů budov!!!!
Hráči pomocí vykládání rolí(akcí) těží materiály, stavějí budovy, rozšiřují svou klientelu, prodávají materiál ve svých skladech za peníze apod. Myslím, že nemá cenu víc zabíhat do podrobností...

Co mě na hře zaujalo-->
- v podstatě jednoduchá a přehledně napsaná pravidla
- hra výborně (někdo říká, že nejlépe) funguje ve 2 hráčích
- herní čas 20-25 minut na hráče
- veliká hloubka a ta samá znovuhratelnost
- teď přijde to hlavní: 40 různých budov(efektů), které mezi sebou můžou tvořit neuvěřitelně šílená komba...nic podobného jsem doposud neviděl. Na BGG i sami tvůrci přiznávají, že to s trochou nadsázky vypadá, jako kdyby téměř každá budova byla nějak rozbitá (ve smyslu herních mechanismů), protože když se podaří udělat některé kombinace budov, tak se pak dějí vážně zajímavý věci. Ze začátku to nemusí být tak patrné, ale jakmile ziská hráč zkušenosti a naučí se co a jak, tak začne zkoušet různá komba budov a k tomu různé herní strategie a to je pak balada. Hra tak dává obrovský protor pro vlastní kreativitu. (pozn. Dost lidí zstává názor, že jakmile přejde hra do krve, je to pak o tom, kdo rychleji a lépe hru "vyexploituje" :D)

Co mi vadí -->
- dobře tak teda to zpracování...i když to sem dávám spíš z povinosti, protože mě osobně neodrazuje
- bohužel těch 40 typů budov a efektů je trochu dvousečných. Na jednu stranu neuvěřitelná komba a hlavně svoboda při jejich vymýšlení, ale na druhou stranu sami tvůrci přiznali, že nebylo v jejich silách otestovat všechny možné situace a kombinace budov, takže někdy v etrémnějších situacích může dojít k nejastnostem v pravidlech. Tvůrci toto řeší zavedením pravidla "This is Glory to Rome!", které říká, že pokud vyvstane nějaká nejasnost, tak by se mělo vždy vyjít vstříct hráči...něco jako, že když to není zakázáno, tak je to povoleno:) Tohle bohužel může některé hráče odrazovat.

No básnit by se dalo ještě dlouho, ale mým záměrem bylo na tuhle hru upozornit, protože mi přijde dost velká škoda, že u nás o ni moc neví. Nenechte se prosím zmást grafikou, ta je u GtR opravdu jen malinkou špičkou obrovského ledovce!!
16.3.2011 11:58:04 | Upraveno autorem (porovnej)

dalsi info o hre...
http://www.youtube.com/watch?v=xb0GGxiB9i8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=eW_p8qVw9kM&feature=related

16.3.2011 13:12:58

Diky za info
Pokukuju po ni aspon uz tri roky. Trosku jsem cekal, ze za tu dobu udela nejaka vetsi firma reprint s hezci grafikou. Asi po ni ale casem sahnu.

16.3.2011 13:21:38

to Odulin ad první dojmy
To co jsi tady napsal dodiskuze je přesně to co by mělo být v popisu. Proč jsi to nedal do popisu hry? Dej to tam.

21.3.2011 07:46:30

rbx

Kren
domnivam se, ze se chtel podelit o dojmy ze hry a to hned po jejim zahrani. Kdyz by to dal do popisu, tak by musel cekat na schvaleni. Navic by mu z toho Zeus vyhodil jeho osobni dojmy ze hry s tim, ze maji byt az v recenzi. Uz jsem to resil nekolikrat, taky jsem se chtel podelit o momentalni nadseni ze hry a nestal jsem pri tom o prochazeni schvalovaciho procesu. Myslim ze to co napsal presne zapadne do Prvnich dojmu. Muze to ale vzit, vyhodit z toho subjektivni pocity a je hotov Popis hry.

21.3.2011 07:58:13

to rbx
Přesně tak jsem to myslel.

21.3.2011 08:29:29

dojmy
Jj, je to přesně jak píše rbx. Měl jsem ze hry takovou radost, že jsem se chtěl hned podělit...očešu to, něco připíšu a hodím do popisu;)

Btw. Máme odehráných dalších 5 her a spokojenost veliká;)

21.3.2011 08:59:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Krabice z exp. Scythe, Duchove Ostrova, Mars Ares
Akt. cena: 1 €
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas