Frostpunk: The Board Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 84x (Seznam vlastníků)

Frostpunk: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Post-apokalypsa
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Adam Kwapiński
Jakub Wiśniewski
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

KS

6.10 štartuje Ks na túto adaptáciu do deskovky, asi je skoro sa pýtať, ale bude niekto zo svk backovat ideálne Bratislava?
1.10.2020 22:58:02

Dnešní update #13
Nový doplněk - plakát velikosti A2 za 25 Eur. Nutno připočítat 10 Eur za dopravu.
Pokud si ale objednáte i herní podložku tak to zabalí spolu.

Aktualizace rolí hráčů:

Pro větší rozdělení jednotlivých rolí hráčů přidali nové rozšíření s názvem Leaders and Citizens
které obsahuje 52 nových karet.
Rozšíření bude zdarma.
Toto rozšíření se bude lišit v závislosti na počtu hráčů.
Před hrou každý hráč dostane několik karet občanů a a jednu nebo dvě karty vůdců.
Každý vůdce bude mít svou pasivní schopnost.

Na začátku každého kola se hráči rozhodnou kdo z hráčů bude vůdce. Vůdce může být vybrat pouze z hráčů kteří mají na ruce kartu vůdce. Zvolený hráč postaví kartu vůdce před sebe a získá žeton vůdce (to umožní tomuto hráči mít poslední slovo v sporech, které se týkají daného tahu, a také určí, kdo provede první akci během akční fáze, se zbývajícími opatřeními provedenými ve směru hodinových ručiček).Ostatní hráči mohou hrát karty občanů. Tyto karty jsou ze hry poté odhozeny. Na začátku dalšího kola si hráči opět vyberou vůdce. Pokud jsou na začátku nového kola všechny karty vůdců umístěny před všechny hráče, jsou karty vráceny hráčům a začnou cyklus znovu, přičemž si z jejich řad vyberou vůdce. Hraní karet občanů bude stát určité množství surovin. Tyto karty vůdců a občanů dávají velkou škálu optimalizace se spoustou nových rozhodnutí. S těmito kartami jsou hráčské role daleko výraznější.

Dále byla upravena smrt mezi občany - nyní nebudou umírat anonymně ale na kartě budou jména, obrázky a schopnosti občanů.
To přispěje k atmosféře hry.
Dále bude mít každý občan na kartě informace o tom co se stane pokud zemře. Hráči si pak mohou vybrat z různých možností - odhodit kartu občana, ztratit body naděje apod.

Nové komponenty:

12 karet vůdců (3 pro každý typ role)
40 občanských karet (20 pracovníků, 12 inženýrů, 8 dětí)
Token vůdce

20.10.2020 18:38:57

Bundle Praha
Uz jsem se tady na to ptal, kdyz jsem jeste nebyl rozhodnutej, jestli do toho pujdu. Ted uz vim, ze jo, takze to klidne zorganizuji. Jsme tedy zatim dva TomasV? Nekdo dalsi se hlasi?

20.10.2020 21:01:44

Dnešní update #14
Nová mechanika pro expedice - Předsunutá základna.
Nový set-up: Canyon.
V tomto set-upu je velmi málo místa pro expanzi města. Navíc není moc bohatý na zdroje. Tento set-up klade velký důraz na mechaniku průzkumu. Přichází se sadou nových karet průzkumu, které obsahují oblasti plné zdrojů a připravené pro založení předsunuté základny. Lze vybudovat maximálně 2 tyto základny najednou. V soumrakových kartách můžete narazit na skrytá fakta o tom, co se stalo ostatním lidem a nebo se s nimi dokonce setkat.
Délku expedic si může každý sám zvolit - bude volba mezi tím se vrátit domů s nalezenými zdroji s tím že vrátit se zpět bude zdlouhavé nebo jít dál a dál a nacházet další důležité zdroje.


Nové komponenty pro tento set-up:

Nové dlaždice kaňonu.
4 budovy předsunuté základny
2 miniatury předsunuté základny pro Deluxe verzi (ano pouze 2 jelikož jak bylo řečeno půjdou naráz postavit pouze 2)
4 expediční karty
4 karty soumraku


Nový odemykací cíl (ne za vybranou částku ale za 1000 lajků na sociálních sítích). Po odemknutí tohoto cíle bude miniatura balónu 2 dílná a balón půjde na průhledné tyčce vysunou nahoru pro efekt vznášení. Tento cíl je samozřejmě jen pro Deluxe verzi.

21.10.2020 21:01:53

Update #15 a #16
Nový doplněk - za 60 Eur miniatura scény z traileru na hru (skála)
Tento doplněk nezvýší náklady na dopravu

Do rozšíření Frostlander byly přidány nové dřevěné žetony naděje a nespokojenosti

Do základní hry přidány 2 pytlíky pro žetony s vytištěnými symboly naděje a nespokojenosti

Vložen dotazník zda jsi přejete dřevěné rozšíření budov a dělníků včetně nálepek. Cena by byla 25 Eur.



Možnost příspěvku na All-in verze:

Herní verze za 170 Eur obsahuje všechny expanze miniatur a herní podložku (ušetříte 20 Eur)
Sběratelská verze za 250 Eur (obsahuje vše včetně plakátu a miniatury skály) (ušetříte 25 Eur)

U obou verzí ale nutno počítat s dalšími náklady na dopravu 10 Eur jelikož obě verze obsahují herní podložku.


Nový doplněk: Miniatura parního vlaku. Cena 20 Eur bez dalších nákladů na dopravu.

Info o hře:
Určení surovin:
dřevo - stavba přístřešků a průmyslových staveb
uhlí - topení
parní jádra - pokrok v technologiích a stavba automatonů
jídlo - pro hladovějící lid

Různé způsoby těžby dřeva a uhlí - ruční sběr, pily, uhelné doly apod.
Jídlo se získává buď lovem nebo sběrem ve sklenících.
Všechny zdroje lze získat také průzkumem.
Každý občan města potřebuje jídlo jednou za tři kola.
Pokud někdo nedostane najíst, zvýší se úroveň hladu. Pokud nenakrmíte hladové, zvýší se nespokojenost a nejvíce hladoví zemřou.


Nový set-up - Flats
Nejste omezeni žádnými stěnami kráteru ani útesy.
Toto nastavení nepřidává do hry žádné nové komponenty. Bude používat zadní stranu dílců plánu kde nejsou natištěny žádné stěny kráteru.
Stěny, jelikož tam žádné nejsou, neposkytují žádné zdroje. Naproti tomu je větší možnost růstu města a otevřené pláně nabízejí další možnosti a zdroje.

Toto je poslední nastavení které bude ve hře.
V pondělí ještě představí poslední scénář.
V úterý představí nějaké překvapení za velkou podporu.

Zároveň je nyní vybrána částka 1700K Eur zajišťující odemčení všech odemykacích cílů - všechny desky a žetony budou z 2 mm kartonu, 3 desky budou dvouvrstvé a bude i mobilní aplikace. (Kdo ví jestli bude taky komplet v CZ?)

24.10.2020 14:19:49

...
Z prvotního nadšení se ve mě začíná objevoval myšlenka na zrušení pledge a počkání na retail....že už těch zbytečných KSE blbostí bylo dost....ALL-IN je zase hra za 5K :-/ Deluxe za 3K + jistě by se vzala min ta expanze :-/

Má někdo podobné myšlení?

26.10.2020 10:43:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Korenar
V zásadě říkáš, že na KS se neumíš ovládnout a chceš vše, kdežto v retailu to budeš mít přirozeně omezené, takže tě to nebude svádět. To chápu. Pro mě je spíš retail možnost se v klidu rozhodnout, zda na hru budu mít vůbec čas, až přijde.

26.10.2020 13:01:08

UmmA
Není to úplně přesné, ale naznačuješ to správně...spíše jsem začal přemýšlet nad Deluxe verzí s tím, že většinou figurky jsou super věc u hry, který má papírové tokeny, ale zde jsou pěkné dřevěné meeply.

Tak jsme začal zvažovat podporu jen Core...ale trochu mi to přestalo dávat smysl, neboť ta cena Core na KS včetně shippingu jistě nebude výhodná a nutnost té expanze je jistě diskutabilní.

26.10.2020 13:25:37

KS shipping
Co mě na KS zaráží jsou ty ceny za shipping. Skoro mi přijde, že aby s tím měli co nejméně práce, tak to chtěj vyřešit přes jednoho dopravce třeba do celé Evropy, a proto to je tak drahé. Teď jsem koukal na Project L a ten vyjde po ČR na 270 Kč poštovné. Přitom když se podívám do všech českých eshopů, tak mi Project L pošlou za 65-80 Kč. Když si člověk vezme All-in pledge Frostpunku, tak nechá za poštovné min. €20. Pomalu taky přemýšlím, že změním All-in na core a rozhodnu se až ke konci uzávěrky PM, co si vezmu.

Teď aktuálně mám backnuté 3 hry na KS a jen na poštovném mám nechat €50. Za to je celkem parádní deskovka.

26.10.2020 16:49:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Korenar

chvilku me to taky nutilo ke zruseni, ale pak jsem se nad tim zamyslel...a je to v pohode, beru jen holou deluxe kvuli miniaturam, nic vic podle me nema smysl - zakladni rozsireni hratelnosti tam mas, monstrozni sochu "skály" prece nepotrebujes, addon jako tu "lokomotivu" prakticky taky nijak nevyuzijes, akorat zabere 1/2 herni desky a addon na suroviny je taktez nesmyslnej, protoze uhli budes muset do generatru porad hazet v puvodni podobe drevenych kosticek.
Playmat zase nesmyslne navysuje postovne, takze od toho jsem taky upustil.
Koukej na to z praktickyho hlediska a ne z pohledu, ze "prichazis o neco, co uz jinde neporidis".

26.10.2020 21:25:44

Dnešní update #18
Nový scénář - Ruins of Tesla City
Odehrává se na set-upu Flats a obsahuje spoustu nového materiálu:

12 opravovacích/uklízecích tokenů budov
8 učebních tokenů
4 karty scénáře
2 karty zákonů
4 karty důsledků
8 karet poruch automatonů
1 token budovy školy
1 miniatura školy (pro backery Deluxe verze)

V Tesla City se skrývá tajemství které nám nechtějí odhalit. Tak se můžeme těšit až si to objevíme sami.


Nyní hra obsahuje 5 scénářů:

Introductory, New Home, The Arks, The Fall of Winterhome, Ruins of Tesla City

a 6 set-upů:

Crater, Frozen Grove, Crags, Dreadnought, Canyon, Flats

Nyní je již odemčený cíl 4 dřevěných žetonů pro desku populace.

A představen je již poslední odemykací cíl - dřevěné žetony pro desku hladu a nemocí. Tento poslední cíl je na částce 2 Euro. Tak doufejme že se tato částka vybere.
Tyto žetony by byly obsahem rozšíření Frostlander.

Zítra představí poslední nový denní odemčení cíle - bude se týkat větší hloubky základní hry a větší znovuhratelnosti.
Navíc přidá do hry jednu zcela unikátní novou fyzickou komponentu - tak kdoví co to bude. Můžeme se těšit.

Taky se odemkl první a zároveň poslední sociální cíl - létající balon. Takže balon bude ze dvou částí a bude možné ho umístit na průhlednou tyč pro efekt létajícího balonu.

26.10.2020 22:27:52

core
ja svuj core pledge zrusil, protoze si muzu pockat na retail a nebudu platit postovne. o deluxe a jeji haldu prekazejiciho plastu nestojim, obzvlaste pokud se jedna o euro-hru. uz takhle se tam bude posouvat milion zetonu a jinych komponentu, neni treba si pridavat prace jeste s platovymi budovami. plastove suroviny herni desku taky jen zaneradi. neni nad hezke barevne drevene dilky. ta hra potrebuje vypadat uhlazene. hromada plastu to akorat zneprehledni.

27.10.2020 09:58:07

Junik
@Junik: v komentářích psali, že retail verze bude o 20-30% dražší, takže i s poštovným by to mělo vyjít levněji. :-)

27.10.2020 11:25:15

Hologos
Hele to se píše vždycky, ale většina e-shopů pak taky nabízí předprojede za 15-20% slevy a i poté je hra většinou v jakési slevě.

a 20€ poštovné, které čekejte, že v PM klidně vyleze na 25€...dnes je navíc šílený kurs €=28Kč...tedy poštovné 560-700Kč

Core stojí 75€ = 2100Kč

A já tipuju, že ta hra v retailu bude stát 1990Kč v pre-orders

Rozhodnutí tedy je jen kvuli miniaturám a zase pytlíkovat tokeny a ukládat je někam stranou do police a kvuli miniaturám mít v polici 2 bedny místo jedné?

Ne zde neplatí, čím více beden, tím více Adidas :D

každopádně stále se rozhoduju a zvažuju...jen se snažím na to koukat více bez hype emocí, neboť jsme se až příliš často nechal strhnout.

PetrR: Nechci žádnou sochu, ani lokomotivu...líbily se mi ty suroviny, ale správně píšeš, že jsou spíš kontraproduktivní

27.10.2020 11:42:45

Korenar
Kde js vzal poštovné 20 Eček které vyleze na 25? Poštovné má být 10 Eur s tím že když se domluvíš na hromadnou objednávku tak bude ještě nižší. Jedině kdybys chtěl ještě podložku tak si připlatíš na poštovném.

27.10.2020 12:07:51

Poštovné
Je to tak, poštovné má být €10, pokud nechceš podložku (viz https://ksr-ugc.imgix.net/assets/031/134/265/1251f6bdc5f5ab85f60b6550509f565d_original.jpg?ixlib=rb-2.1.0&w=680&fit=max&v=1603485175&auto=format&frame=1&q=92&s=2fdeecf1ee5f30bdac84f021b631d4dc).

Ohledně toho hypu, souhlasím. Já si budu brát nejspíše deluxe s rozšířením na suroviny. Pokud mi to při hraní přijde jako kravina, tak to zkusím prodat.

Ještě jak jsem si tu psal s někým, od tvůrců je potvrzené, že pokud se udělá bundle, tak se do té velké krabice vejdou i případné podložky atp. Takže se nebude muset připlácet za poštovné. To asi vytvoří nejvyšší úsporu na poštovném (kromě samotné slevy na poštovném za bundle).

27.10.2020 12:22:20

Poštovne
Je zaujímavé že poštovné pri krabici deluxe vyjde na 10 ecok čo bude určite na hmotnosť ťažšie ako nejaká podložka :-) To som len rád ...
Stále rozmýšľam nad tou podložkou a tými zdrojmi. Vidíte v tej podložke nejaký reálny zmysel okrem toho že sa použije pod hernú dosku z hexov aby sa nešmýkali? Predpokladám že to asi nie je ako v Nemesis že nahradí hernú dosku...aspon som sa nedočítal. Pri tých zdrojoch je to asi len náhrada z drevených za plastové.

27.10.2020 13:48:48

Hudy84
@Hudy84: Ona se totiž ta podložka "nesmí" přeložit, takže jí budou posílat v tubusu, který se do balíku s jednou hrou nevejde. Vejde se až do velké krabice, do které balí bundle.

Slouží čistě jako podložka, nedá se tím nahradit ten plán. Na live streamu jsem se ptal autorů, jestli neplánují tu podložku udělat spíš ve tvaru hexu, protože takhle budou koukat rohy a vzhledem k tomu, kolik je k té hře destiček a kartiček, to bude celkem dost překážet. Tak řekli, že to je dobrý nápad a že to vyzkouší, až budou mít prototyp.

Dnes by měli vydat video, kde představí alespoň fyzický prototyp, aby si lidi dokázali udělat představu, jak to bude vypadat a jak bude vypadat stínování.

Další zajímavá věc je, že PM má být otevřený do konce března 2021. Tzn teoreticky lze udělat jen core pledge (aby měl člověk expanzi + stínování zadarmo) s tím, že zbytek se doplatí až příští rok. Nicméně vzhledem k situaci ohledně korony si nemyslím, že euro nějak spadne, když je takhle poznamenaná ekonomika.

27.10.2020 14:10:35 | Upraveno autorem (porovnej)

výhodná směna
Ještě mě napadlo, když tu psal Korenar o kurzu 28 Kč za €1, tak můžu doporučit Revolut, kde jste schopni si vyměnit peníze za kurz, co je na burze + velmi malá provize. Cena se mění každou vteřinu (tak, jak se obchoduje na burze) a aktuálně je 27,29 Kč za €1. Kurz stanovený ČNB je 27,34 Kč za €1 (a k tomuto kurzu si banky ještě přihodí).

Hodně se to vyplatí při cestování (které teď moc není bohužel), mě to v třeba v Thajsku ušetřilo 5 tisíc nebo nákup na internetu. Já všechno platím virtuální Revolut kartou a ročně ušetřím tisíce.

Jen pozor, že o víkendu si berou přirážku myslím 1%-3% za směnu, protože burza je zavřená.

P.S: Pokud by to někomu pomohlo, tak může použít můj referral ale není to samozřejmě nutností ;)
https://revolut.com/referral/jirief6i

27.10.2020 15:10:46 | Upraveno autorem (porovnej)

core
Nemá ještě někdo místo na core bundle? Sem z Brna, nebo Zásilkovna :-)






"I want to play a game." Jigsaw

27.10.2020 17:54:04

Dnešní update #19
Dnes blíže představená mechanika vytápění. Ve zkratce- Dle desky generátoru a pozic tokenů na se určí aktuální úroveň vytápění která zajistí vytopení okruhu kolem generátoru (malý, stření nebo velký) a také určí kolik uhlí se na toto vytápění spotřebuje.

Jak už bylo zmíněno v předešlých aktualizacích, do generátoru se budou házet kostky uhlí potřebné pro vytápění. Kostky které vypadnou, jsou kostky poruch generátoru. Kostky poruch umístíte na desku generátoru. Pokud pole pro poruchy zaplníte kostkami, dojde k poruše. Při první poruše se zvýší náklady na vytápění. Při druhé poruše generátor exploduje a hra končí. Generátor půjde opravovat speciální akcí inženýrů.

Generátor půjde vylepšit přidáním jedné police pro zachytávání kostek.

Finální podoba vnitřku generátoru aby fungoval tak jak si představovali byla hotová až po 33 různých prototypech.

Dále přidaná další sada karet pro zvýšení znovuhratelnosti:

8 ranních karet
14 soumrakových karet
a 1 dílek vylepšení generátoru

Nakonec přestože slíbili že dřevěné tokeny pro nemoc a hlad (pro rozšíření Frostlander) které byli odemčeny na částce 2 mil Eur bude poslední odemykací cíl (který mimochodem je již odemčen) tak připravili nový a tentokrát již opravdu poslední odemykací cíl - na částce 2 115K Eur je pro rozšíření miniatur připravena figurka vůdce ve velikosti 32 mm.

27.10.2020 20:23:59

další updaty?

Creatides - máš v plánu přeložit i zbytek updatů a postupně sem ty měsíční přídávat?

koukal jsem na ten poslední update a teď se tedy čeká na zpracování platby ze strany kickstarteru a potom se v nějakém to "pledge manageru" bude řešit doprava, adresa, jazyková verze a platba za další addony?

30.10.2020 20:10:34

PetrR
Mám v plánu sem dávat všechny updaty když už jsem sem dal všechny ale teď bohužel nejsem doma a nemám na to čas. Tak až se vrátím tak to chci dohnat.

Ano teď bude otevřené PM kde půjde upravovat sliby a přidávat veškeré add-ony. A neboj - PM má být otevřené až do konce března takže času na to máš dost.

30.10.2020 20:17:22

Nějaký update? Už jsem viděl i oznámení české verze na českých obchodech, ale tady pořád nic. Pokud se teda nekomunikuje někde jinde, kde se na mě zapomnělo. 

18.7.2021 10:10:26

@Mitroš86 Updaty které vycházely byly spíše jen informační ohledně technických věcí, výroby apod. Moc nových informací přímo ke hře či k obsahu tam nebylo tak jsem to sem ani nedával. Každopádně už se nám pomalu blíží čas kdy by mohli oznámit datum kdy se mohou backeři těšit na zásilku. Pokud vím tak zatím nic konkrétního oznámeno nebylo. Ale ani žádný odklad tak snad to na podzim klapne.

18.7.2021 12:53:09

V posledním update je odkaz na stažení pravidel 

18.7.2021 14:24:31

Vybíráme z Bazaru

Oath - obaly na karty (vyprodané)
Oath - obaly na karty (vyprodané)
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas