Frostpunk: The Board Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 84x (Seznam vlastníků)

Frostpunk: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 16 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Post-apokalypsa
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: vydání ohlášeno
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Adam Kwapiński
Jakub Wiśniewski
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Mám za sebou první hru. Jsem nadšen! Zvolil jsem na začátek lehčí setup (z dostupného rozšíření z BGG) a podařilo se mi vyhrát. Hra trvala 3,5 hodiny a to jsem pravidla znal. Samotného mě ten čas překvapil. Vše ve hře krásně funguje. Komponenty jsou kvalitní, i když velké karty mi přijdou měkčí. Obaly vše vyřešily. 

 Pár poznatků:

  • Chce to opravdu velký stůl :D
  • Setup zabere tak 15 minut, když víš, co kam dát
  • Vylepšení generátoru je nutnost
  • Ze začátku potřebuje člověk hlavně dřevo, ale na konci hlavně uhlí 
  • Výpravy se vyplatí
  • V posledním kole přibydou mrtvoly téměř na 100 procent
  • Rozšíření s plastovými surovinami a stromy udělá hru hezčí
  • Pozor na kartu scénáře I/05, český překlad tam má poměrně zásadní chybu ("Pokud byla otočena #SC03", má tam být pokud nebyla)

 

Jaké jsou vaše dojmy?

24.1.2023 08:16:04

Díky za dojmy… chyba scénáře takhle zásadní teda zamrzí :-/ jsi si to našel v angličtině, nebo ti to nedávalo smysl? Budu pak asi řešit přelepením. Snad toho nebude více.

Délka hry drsná no, to je jak This War of Mine. Pravidel se trochu obávám, ale snad si to sedne.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

24.1.2023 08:58:39

Mám nahráno z TTS, tak vím, jak ten scénář funguje. Ale při hře jsem na to  nějak zapomněl a nedávalo mi to smysl. Kontroloval jsem to na kartách právě v TTS.

24.1.2023 10:57:47

Okej, bylo by to dobrý dát vědět někomu do Albi. Zkusím to přeposlat dál.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

24.1.2023 11:09:06

Zdravím,

o chybě už víme a omlouváme se za ní. Určitě jí do reprintu opravíme. Zároveň vydáme opravná errata. Děkuji a přeji hezký den.

24.1.2023 14:44:04

Taky přidám pár poznatků :)

  • Je to opravdu epické!
  • Připravte si velký... ne, obrovský stůl.
  • Příprava první hry, když ještě při tom čtete pravidla, trvá opravdu dlouho, ale jsem si jistý že u dalších her to zabere max. 20 minut.
  • Pravidla jsou občas napsaná až zbytečně komplikovaně, ačkoliv herní mechaniky ve finále tak komplikované nejsou. Kolikrát nám čtení připadalo jako: "Když auto vyjede z Brna v 9:00 a lanovka na Sněžku v 10:00 hodin. Jak dlouho potrvá výtahu vyjet do čtvrtého patra?"
  • Naštěstí po přečtení a vyjasnění všech základních mechanik hra odsejpá rychle, ale celková herní doba se může dostat klidně i přes 3 hodinky. Záleží na stylu vaší hry.
  • Hra je čistě kooperativní. Dobře je vyřešen syndrom řídícího hráče. Díky pomocným listům má každý hráč v určité fázi své jedinečné povinnosti či věci, které musí kontrolovat a hlídat. Nehrozí tedy, že by vše řídil jen jeden zkušený hráč či se někdo nudil.
  • Povedená doprovodná mobilní aplikace (v našem případě na TV), která neřídí hru, ale slouží spíš jako kontrola, v jaké aktuální fázi kola se hráči nacházejí. Vzhledem k tomu, že jedno kolo má 9 fází, tak to příjde vhod. Navíc je v rámci aplikace k dispozici kompletní soundtrack z digitální PC verze hry, takže není nutno zapínat YT či Spotify. Kromě hudebního doprovodu aplikace v určitý moment pouští i další zvukové efekty.
  • Hra nemá moc povedený Insert. Jedná se víceméně o hru ve hře, jak to vše do té krabice složit. Naštěstí ještě máme rozšíření Zoceleni mrazem takže všechny destičky budov jsme uložili tam.
  • Marně si vzpomínám na deskovku, která by byla více podobná svému vzoru. Tady je to opravdu skoro 1:1. 90% věcí, které řešíte v digitální verzi, řešíte i tady. Je to opravdu komplexní.
  • Možná si říkáte proč tedy hrát deskovou verzi, když je tu skvělá digitální verze? Mám jednoduchou odpověď. Deskovku si na rozdíl od digitální verze zahrajete ve vícero lidech a určujete si své tempo.

A na závěr jedna nemilá věc, a to že jeden komponent jsme měli z jedné strany celý ve španělštině. Naštěstí Albi nám už slíbilo poslání opraveného. 

- - -

facebook.com/BoardGamePLUS

 

30.1.2023 09:29:25 | Upraveno autorem (porovnej)

IN

Také přidám pár dojmů. Za mě naprosto parádní hra s úžasnou hratelností. Baví moc. Mohl bych vypsat 100+1 superlativ, proč je to super. Takže pár připomínek - insertu je fakt škoda, šlo ho řešit daleko lépe a takhle je téměř k ničemu (a nebýt uložení generátoru, asi bych ho vyhodil a roztřídil žetony a karty do nějakých pořadačů). Druhá věc, která mi přijde divná je, že vlastně nevím, proč bych to měl hrát ve více hráčích? Přijde mi to jako čistokrevná sólo hra (a to více než TWoM). Jasně, ve více lidech se můžete domlouvat a sdílet zážitek (jako v každé jiné sólo hře), ale tím veškerá variabilita končí (beru předpoklad, že někdo nebude hrát vyloženě tak, že použitím workerů/karet půjde naopak proti zájmům komunity).

----------------------
Majitel liščí krabice

30.1.2023 09:53:26

Rád bych se zeptal, zda má někdo, komu nesedlo This War of Mine, srovnání s Frostpunkem…

6.2.2023 23:26:24 | Upraveno autorem (porovnej)

@Promil Je otázka, proč ti TWOM nesedlo. Mně nesedělo proto, že prostě nemám ráda depresivní hry (ani filmy, ani knížky) a když se k tomu přidá ještě téma války a jejich obětí, tak už to na mě prostě bylo až moc. Obzvlášť v kombinaci s tím, že hru prostě nešlo vyhrát :D. To mě štvalo asi nejvíc. U Frostpunku (hráno 1x) jsem se cítila velmi podobně. Deprese nad depresi a přišlo mi, že vyhrát to taky jen tak nepůjde. Ale tím, že se to odehrává ve fiktivním světě, mi to téma vadilo o chloupek méně.

7.2.2023 09:51:10

@Promil Co mě takhle prvně napadne. Oproti This War of Mine je aspoň u prvního scénáře delší hrací doba a samozřejmě delší příprava. Dále je menší prvek náhody. Nejsou zde žádné kostky. A na některé katastrofy se lze připravit. Je to víc Euro hra. Není zde žádná kniha příběhů. Každopádně i tak je zde spousta karet a zajímavých událostí, které se jen tak neohrají. U FP si člověk musí hlídat více věcí a více plánovat a taktizovat a ideálně myslet pokud to půjde o několik tahů napřed. 

7.2.2023 10:14:20

delší hraní než TWOM? to doufám, že ne, protože pokud člověk hraje plnejch 5 dní, může TWOM trvat klidně 4-6 hodin, i když konec obvykle přijde mnohem dříve :-D

7.2.2023 10:21:27

@PetrR je to poznatek jen po dvou hrách kdy si ještě sem tam něco ujasňujeme v pravidlech. Při dalších hrách to bude rychlejší ale časově to bude určitě maximálně podobné. Určitě to ale nebude v průměru kratší. Ještě takový vtipný poznatek. Co jsem koukal na nějaké fóra a fb skupiny tak většinou když někdo psal že první hry vyhrál tak pak na 99% zjistil že něco dělal špatně a ne podle pravidel a dost si tím pomohl. :D My jsme si to samozřejmě u prvních her naopak ztížily jak už to tak bejvá… a házeli jsme do generátoru více kostek než jsme měli. Pak až v půlce hry sem si říkal že to není možný aby to bylo takhle kruté a ejhle… dělali jsme to blbě. :)

7.2.2023 10:40:27

tak ty poznatky, dojmy a chyby klidne sepis sem nekam do diskuze, at jsou ostatni chytrejsi

7.2.2023 11:04:31

Už u počítačové verze jsem strávil mnoho a mnoho desítek hodin. Tudíž desková verze byla pro mě povinnost. Po přečtení pravidel, jsem si řekl. “To je jak Agricola ve stylu steampunk, kooperativní a navíc těžší.”

Vyhrát se mi povedlo asi až na šestý pokus. Měl jsem tu čest poznat 5 z 6 konců hry.

LIDÉ ZTRATÍ VŮLI PŘEŽÍT

LIDÉ VÁS VYŽENOU Z MĚSTA

PŘÍLIŠ SILNÁ NEMOC

PŘÍLIŠ VELKÝ HLAD

PŘÍLIŠ MNOHO ÚMRTÍ

Poučení?
Strategii volím hlavně podle nalosovaných technologií a vybrané společnosti. Tipy a triky bych srhnul následovně:
 

  • V prvních třech kolech hojně odklízet sníh
  • Na odkrytá pole šikovně postavit několik Sběrných stanic
  • Zajistit stalý přísun dřeva (Pila, Stěnový vrták). Nejpozději do 3.kola, v té době dost prořídnou zásoby kolem generátoru. Stavby spolknou hodně dřeva.
  • V 1.kole neřeším jídlo. Ve 2.kole plánuji, jak to bude s jídlem.
  • Maják postavit nejpozději do 2.kola a brzo vylepšit. Ti co jsou na cestách nepotřebují ubytování ;) a nalezení pracanti na cestách navíc se hodí.
  • Při dvou a více dětech sahám po zákoně na Dětskou práci a Přeplněné ubytovny
  • Rozhodně v 1.kole postavit dílnu a odstartovat výzkum.
  • Pokud se na začátku sejde více parních jader, postavit Továrnu a začít chrlit Automatony. Akci navic ocení každý.
  • Stany většinou přeskakuji, Ubikace nestavím nikdy
     

8.2.2023 14:19:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Zatím mám unboxing a super.. těším se na hru

8.2.2023 15:20:29

@PetrR  neviem ako hráš TWoM ty, ale plných 5 dní? Karty udalosti sú 3+4+3záverečné. Takže minimum dní je 8 a maximum 10. Podľa toho ako sa zamiesaju záverečné udalosti. A nie každému trvá hra 4-5hodin aj keď ju dohra do konca ;). 

@anupinka  ono je tu hru pomerne jednoduché vyhrať, pokiaľ ju má človek nahranú a vie čo má robiť a na čo sa musí pripravit. Samozrejme niekedy ani to nestaci. Napr. u nás je percento výhier určite vyššie ako 80%. 

8.2.2023 15:48:42

Přispěju taky s trochou do mlýna. Dojmy ze hry mám zatím velmi pozitivní. Po přelouskání pravidel si hra celkem rychle sedla a velmi rychle začaly do sebe zapadat jednotlivé mechaniky. Je skvělé, jak vše co člověk udělá, se následně dříve nebo později ve hře odrazí. Většina pravidel (i když na první pohled vypadají složitě) jsou velmi intuitivní a logická a tím se velmi rychle a dobře pamatují. Ano, jsou tam i výjimky a některé věci si raději skoro vždy zkontroluji v pravidlech, když na danou situaci narazím. Pro toho, kdo zná PC verzi hry tu bude jako doma a rozhodně to usnadní proniknutí do hry, jelikož téměř vše co je tam, je i zde. 
Hra obsahuje málo náhody, takže většinu věcí si člověk dokáže (a měl by) naplánovat dopředu. Velmi se mi líbí třeba i karty obyvatel, které ještě více navozují to, že se opravdu staráte o obyčejné lidi, kteří se snaží přežít. Nejsou to jen čísla na posuvném ukazateli a dokonce smrt jednoho z nich zasáhne nějakým způsobem i ostatní. O variabilitu a znovuhratelost se nebojím. To množství událostí, zákonů, výprav a hlavně scénářů mluví samo za sebe. 
V neposlední řadě mě velmi mile překvapil samotný generátor. Měl jsem o jeho funkčnosti obavy, ale opravdu ve hře funguje velmi dobře. Ze začátku se sice zdá, že stejně vše co se do něj hodí tak propadne. Ale když se do něj začne házet více a více kostiček, tak je více zachytává. A to je jak jsem zjistil dvousečné. Nejprve je to sice dobře, že z něj tolik kostiček nevypadne a nemusí se hned opravovat. Následně se ale musí počítat s tím, že z něj může vypadnou více kostiček, než se do něj vhodí. To přináší to, že si člověk musí dávat bacha a nemůže se spolehnout na to kolik maximálně kostiček může přidat na panel zátěže. Něčeho podobného by se sice dalo docílit třeba i hodem kostkou. I když ne tak docela. Za prvé je to zajímavý prvek. A hlavně - hod kostkou absolutně nelze odhadnout. Tady může člověk tušit, kolik tam těch kostiček je a kolik jich může vypadnout. A taky se člověk naučí nedrcat do stolu :-). 
Těším se na další hru a jsem velmi zvědavý co zase přinese za příběhy a zážitky.

12.2.2023 21:06:52

To je hra fakt tak těžká a pravidla blbě napsaný, že tu jeden dotyčný založil už asi 10 otázek?

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

13.2.2023 17:36:57

Pravidla jsou dobře napsaná. Po prvním přečtení jsem fakt měl pocit, že to chápu a můžu začít. Během hry je dobré mít buď otevřená pravidla (nebo rozdané ty přehledové listy), protože každá fáze má několik kroků, které je třeba dodržet… ale fakt se to během první hry dostane pod kůži. 

---
Time Slug Studio

13.2.2023 17:46:02

Tiež musím povedať, že pravidlá sú napísané super, je samozrejmosťou, že počas hry sa na niečo zabudne a bude treba nazrieť do pravidiel, ale inak všetko sa tam dá ľahko vyčítať.

13.2.2023 18:56:01

@Jonash Jak jsem psal, pravidla a celý gameplay je velmi intuitivní a rychle se zažije. Není to vůbec nijak extrémně složité a komplikované. Když postupuješ dle lama karty s přehledem fází a občas nahlédneš do listů pro jednotlivé profese nebo do pravidel, tak je to úplně v pohodě. On si kolikrát hned odpověděl sám. Občas tomu stačí dát jen trochu času…

13.2.2023 19:50:17

@Jonash  vůbec to není ani tak těžký, ani špatně napsaná pravidla. V pravidlech je všechno na co se dotyčný ptal napsáno. Ty dotazy spíš něco vypovídají o hráči než o hře

18.2.2023 22:53:45

Eklunda na tyhle hráče! :D

-------------------------------------------------------
Jakmile nejde hrát za modré, není to dobrá hra :)

19.2.2023 02:31:04

@Yagh Tak to že to není těžký bych opravdu neřekl. Hra vyžaduje hodně přesný plánování a kupu štěstí. Pravidla jsou vcelku Ok - ale některý věci až tak jasný nejsou. Ale teď, po čtvrté hře, kterou jsme konečně vyhráli, můžu říct, že už pravidla znám. Ještě jsme poslední věc hráli špatně, ale byla to naštěstí jen maličkost (nejasnost s žetony vyčerpaných obyvatel). Je to záhul od začátku do konce - ale parádní. Pokud ti to nepřijde těžký, tak je tam (podle mne) chyba v tom že některé pravidlo neaplikuješ správně. Alespoň u mne to tak bylo. 
výběr z toho, co jsme postupně odladili a hráli špatně (inspirace pro ostatní). Upozorňuji že vše je v pravidlech dohledatelné, takže případné chyby byly jen naše nepozornost…

  1. v první pokusné hře jsme utráceli jídlo za počet meeplů, ne obyvatel…
  2. na dílku s přístupovou cestou na generátoru se nedá stavět
  3. žetony vyčerpaných obyvatel mají zůstávat a ne se odstraňovat pokud na nich není umístěn meeple
  4. na velké stavby je možné umísťovat dva pracovníky, ne jen jednoho
  5. …a navíc to teď hrajeme tak, že jeden čte kartu soumraku nebo rána (jen možnosti které jsou hratelné) bez výsledků (jen fluff) - a druhý rozhoduje (někdy to pěkně pojede, ale je to zajímavější). Stejně tak se společnostmi: vybíráme náhodně jednu z jednoduchých - pokud s ní vyhrajeme, její kartu nahrazujeme vyšší obtížností…
  6. …a ještě navíc ta pochroumaná karta z prvního scénáře nám to teda pěkně podělala - tak bacha na ní.
  7. no a poslední: karty obyvatel - dětí můžete hrát i pokud nemáte zákon o dětské práci.
  8. + ještě pár maličkostí které nezapomeňte řešit: a) při úmrtí vyřešit efekt úmrtí (pokud karta neřekne jinak) otočením karty obyvatele z dobíracího balíčku. b) pokud jdete na expedici B nebo C, neposouvejte figurku podle zbylých pohybů (pohyby propadávají) a kartu nové expedice A dejte po vyřešení expedice jen v případě že vás k tomu karta vyzve. c) Cena vylepšení budovy je druhý řádek se droji na stavbu na desce budov. d) v prvním scénáři se při vyřešení efektu zbourat budovy otáčí na trosky i budovy v zásobníku budov. d) Pokud zbouráte (rozeberete) budovu která není trosky, tak ji vracíte na panel budov, pokud jsou to trosky, tak jde destička budovy ze hry.

19.2.2023 02:33:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Pravidlově to není tak těžká hra. To že není snadné vyhrát, je věc jiná.

19.2.2023 12:20:56

@Yagh Jo tak jestli jsi to myslel takto, tak to se omlouvám. Z kontextu tvého textu se to dá pochopit tak i onak.

19.2.2023 15:53:58

Vybíráme z Bazaru

Cestovatelé jižního Tigridu ve fólii CZ verze
Cestovatelé jižního Tigridu ve fólii CZ verze
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas