Friedrich - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3–4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 210 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Histogame
Rio Grande Games
Autoři: Richard Sivél
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„Kde projde jelen, projde voják, kde projde voják, projde armáda.“

- Fridrich II. Veliký

Ve hře Friedrich je mezi čtyři hráče rozděleno sedm národů (Prusko, Hannoversko, Francie, Rusko, Švédsko, Rakousko a Svatá říše Římská). Fridrich (Prusko s Hannoverskem) hraje proti útočícím panovníkům ostatních mocností - Marii Terezii, Alžbětě a madam Pompadour. Útočníci tvoří alianci a nemohou mezi sebou bojovat. Na druhou stranu ale každý panovník sleduje své cíle.


Příprava hry:

Každý hráč na začátku hry dostane určitý počet generálů. Do archu své armády si zapíše počty jednotek, přidělené svým generálům. Jsou zamíchány taktické karty, které ve hře slouží zaprvé jako platidlo, a zadruhé v boji. Zamíchány jsou rovněž karty osudu, které hru ovlivňují od 6. kola. Na mapu se na vyznačená místa umístí generálové a zásobovací vlaky. Každý hráč dostane specifické žetony pro označení obsazených měst.


Průběh hry:

Hra se hraje na kola, každé kolo se skládá z následujících fází:

 1. Dobrání karet taktiky – každý hráč má určen počet karet, které může mít v ruce na začátku kola.
 2. Pohyb a verbování – všichni generálové se mohou se svými vojsky přesouvat. Pohyb po hlavní cestě je rychlejší než po cestách vedlejších. Generálové zabírají cílová města pouhým průchodem jimi (vyznačí se žetonem v jejich znaku), pokud není v blízkosti generál nepřítele, který by města proti obsazení bránil. Verbování jednotek a výroba vlaků je ve hře placena kartami, které každý hráč dostane na začátku kola do ruky.
 3. Boj - všichni generálové na mapě mohou napadnout armády nepřítele, které jsou v jejich blízkosti. Poražený generál ztrácí jednotky a ustupuje z místa bitvy, zatímco vítěz si podrží svou pozici a jednotky neztrácí. Na bitvy mají vliv 3 věci, a to:
  • počet jednotek obou bojujících generálů,
  • místo, kde se bitva odehrává, neboť dle toho mohou být použity
  • karty z rukou hráčů k boji.
 4. Zábory měst mimo danou sekvenci – pokud je poražen generál, který dříve bránil obsazení měst, kterými útočící generál před bitvou prošel, pak jsou tato města zpětně útočníkem dobyta.
 5. Kontrola zásobování k udržení generálů a jejich jednotek ve hře. V rámci domovského území je zásobování dostatečné. Na cizím území musí být v blízkosti zásobovací vlak. Pokud je zásobení přerušeno, generál i jednotky jsou po čase ze hry vyřazeny.
 6. Karty osudu – od konce 6. kola ovlivňují hru karty osudu. Ty mohou odebírat počty karet jak z rukou aliance, tak z rukou Fridricha. Také mohou vyřadit některé mocnosti aliance ze hry díky historickým událostem a tím hru dříve či později ukončit.


Konec hry:

Fridrich zvítězí, pokud se mu podaří ubránit svoje území do doby, než ze hry vypadnou Francie, Švédsko a Rusko díky historickým událostem z karet osudu. Hra má tedy různou délku dle toho, které karty osudu jsou zahrány. V expertní obtížnosti hry je navíc cílem Fridricha dobýt města v Čechách, které má v državách Rakousko. Cílem útočících národů je naopak obsadit všechna cílová města, která jsou pro ně určena.

Autor: Paco

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: The Deckbuilding Game
Star Wars: The Deckbuilding Game
Akt. cena: 730 Kč
Končí za: 6 hodin

Offcanvas