Founders of Gloomhaven

xxxxxxxooo hodnoceno 5x (Seznam vlastníků)

Founders of Gloomhaven - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: undefined
Vydavatelé: Cephalofair Games
Autoři: Isaac Childres
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

jaké to je

Ahoj, o hře uvažuji, nechytl jsem KS, ale už se to objevuje na bazaru. Chci se zeptat jaké z toho máte dojmy ? Je tam nějaká GH feel nebo je to čistě kombinační hra ? Díky.
31.7.2018 11:29:42

jaké to je
No za mě musím říct, že to je kombinační a počítací hra zasazená do prostředí Gloomhavenu. Ale ta atmosféra z toho moc nestříká.
******
účastník JOUOB.castu

31.7.2018 12:28:18 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Je to hodně posekávací a některé věci nefungují asi tak, jak by autor chtěl. Na druhou stranu ta myšlenka je fakt pěkná.

31.7.2018 12:50:19

DC

všem
Je ta hra něčemu podobná? Přeci jen z popisků si moc neumím udělat obrázek. A jazyková závislost??

31.8.2018 06:42:47

Dojmy po 2 hrách.
Ahoj. Hra je teoreticky o budování Gloomhavenu, umísťování budov a jejich propojování cestičkami, ale jak už psal microjelen, je to spíše abstraktní, počítací záležitost, kde to téma není moc cítit.
Ve hře je stěžejní jakýsi „technologický strom“ na budovy. Každá budova produkuje nějakou surovinu a jsou jich ve hře 3 úrovně základní, pokročilé Tier 2 a pokročilé Tier 3. Abys postavil například tkalcovskou dílnu produkující látku ( Tier 3), musíš mít nejprve přístup ke stájím s dobytkem, které produkují kůže (Tier 1) a také dílně, která produkuje mechanické součástky (Tier 2). Dílnu můžeš zase postavit, jen když máš přístup ke kovárně produkující kov (Tier 1) a zároveň k tiskárně produkující papír (Tier 1). Mít přístup znamená stavbu kontrolovat nebo v ní mít alespoň podíl (to není totéž) a mít potřebné budovy propojené cestičkou.
Když postavíš budovu, přidělíš nějaké množství vítězných bodů hráčům, kteří kontrolují stavby potřebné k jejímu postavení. Ideální samozřejmě je, když jsou všechny potřebné stavby tvoje, ale to se stane málokdy. Vrátím se k předchozímu příkladu. Když postavíš tkalcovskou dílnu, dáš 1 bod hráči, který kontroluje stáje, a 4 body putují hráči, který kontroluje dílnu. Ten z těch 4 bodů ještě pošle 1 bod hráči, který kontroluje kovárnu a 1 bod tomu, kdo kontroluje tiskárnu. Ve hře je obvykle více budov daného typu s více majiteli a hodně záleží na tom, jak jsou mezi sebou propojené a kam se rozhodnete body nakonec poslat.
Důležité jsou ve hře ještě tzv. Prestižní budovy. Ty obvykle bodují větší množství surovin. Tři jsou neustále v nabídce a jednou za čas se jedna z nich umístí na plán. To jaká to bude já zásadní otázka (hráči hlasují) ve hře, protože hráči, kteří mají přístup k požadovaným surovinám, obvykle jejím postavením hodně vydělají – pokud se k ní dokáží připojit.
Jinak hra je řízená kartami (stejný systém, jako například v Concordii, vzdáleněji třeba v Puerto Ricu) Na začátku máš asi 5 karet akcí, které postupně hraješ – postavit základní produkční budovu/získat podíl v soupeřově budově, postavit svou frakční budovu (čímž získáte meepla) nebo bránu či most, postavit pokročilou budovu Tier 2 a 3, nabrat nového spojence (novou, lepší kartu do ruky) z nabídky a pak resetovací karta, která ti umožní vrátit ostatní do ruky, vyvolá se hlasování, která z prestižních budov bude umístěna na herní plán.
Příjemné je, že když nějaký hráč zahraje svou akci, spoluhráči mají možnost ho následovat (ala Velké malé galaxie) a buď udělat podobnou, byť slabší akci nebo získat něco dalšího. Takže tu není prázdné čekání na tah.
Hra má rozhodně zajímavé mechaniky, ale některé věci mi úplně nesedí.
Především to, že hra je velmi nepřehledná. Pokud si od hry na chvilku odběhnete anebo chvilku nedáváte pozor je velmi těžké z „chaosu“ na herním plánu zjisti, co je kde za budovu, co je s čím spojené atd.
Co se týče samotného pocitu z budování města, za mě je to spíše závod o to, kdo se k dané stavbě dostane rychleji. Možnost „vyfouknout“ soupeři jeho budovu tím, že ji na daném místě postavím rychleji je ve hře stěžejní, stejně jako blokovat protivníka tím, že na místo, kde by se mu hodila jeho stavba, bleskově postavím jinou budovu nebo třeba jen cestičku.
S celkovou nepřehlednosti souvisí také to, že pro hráče je občas komplikované vyhodnotit, jaký dopad budou mít jeho akce. Komu vlastně doputují body ze stavby, kterou postavím. Osobně jsem měl často pocit, že se dlouho chystám na nějakou akci, a když na ní dojde, zjistím, že profit, který z ní budou mít ostatní hráči je větší než ten můj a tím pádem možná nemá smysl to vůbec dělat. Vyplatí se strávit akci stavěním stavby, která mi dá 4 body, ale Jardovi dá 3, Mirkovi 5 a Adamovi 2 body? Někdy ano, jindy ne. Správně to odhadnout je zásadní.

Jo a jazykové je to téměř nezávislé s výjimkou prestižních budova a popisů postav.

31.8.2018 10:21:08

DC

Kubicvak

Dekuji. A je to dobry? Bavi te to? Uvazuji o koupi.

31.8.2018 13:40:48

DC

Kubicvak

Dekuji. A je to dobry? Bavi te to? Uvazuji o koupi.

31.8.2018 13:40:50

DC
Já jsem si hru taky chtěl vyzkoušet, protože máme rádi Gloomhaven, tak jsem byl na Founders minimálně zvědavý. Zahráli jsme to dvakrát s kamarádem a já jsem se na základě toho rozhodl, že si to pořizovat nebudu, nicméně si to klidně ještě někdy zahraju.

Po první hře jsem tady hodnotil 3,5 hvězdy, ale možná je to kruté a půlku bych ještě přidal.
Hra je opravdu poměrně náročná jak na pravidla, tak na nějaké to taktické zvládnutí a především na pozornost a sledování toho, co se ve hře děje.
Nemyslím si, že by byla vhodná pro začínající hráče i když nemá angličtinu.
Pokud máš rád eura bez náhody, hledáš větší hru, která je (částečně) originální a máš vhodnou herní skupinu asi neuděláš chybu. Ještě mě napadá, že ve dvou asi nebude hra nic moc, ale to nemám vyzkoušené.

1.9.2018 09:48:16

Vybíráme z Bazaru

Souboj generací
Souboj generací
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas