Farmáři - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Ralf zur Linde
Wolfgang Sentker
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Tradiční dotaz: JAKÁ JE?

Neuniklo mojí pozornosti nové české vydání této hry od Albi s původním názvem Finca/Mallorca. Může někdo stručně poreferovat jaká je? Na BGG mě zaujalo docela solidní hodnocení jakožto rodinné hry a především její výborná hratelnost ve dvou, kterou osobně preferuju. Díky za reakce
26.8.2010 20:12:47

PJ

Pečajs
Neměl jsem osobně příležitost, ale kolegové z klubu hru totálně zdrbali. Popravdě jsem od nich zatím neslyšel na nějakou hru tolik kritiky... takže bych řekl, že tam bude asi něco špatně s mechanismy.

26.8.2010 20:18:46

Rodinná hra
Už když se hra kdysi hrála ve Štokách tak nesklidila nějaké velké ohlasy. Docela mě překvapilo, že se Albi vrhlo na vydání, ale říkal jsem si co se slevovým kuponem, uvidí se jaké to je.
Hra je určená pro rodinu. Řadil bych ji do kategorie her jako Doba kamenná, Cesta kolem světa za 80 dní, čili neurazí ani nenadchne, občas si ji zahraješ. Samozřejmě ji teď hrajeme doma nejvíce, protože je to novinka. Mechanismus ve hře není vysloveně špatný, ale nevím co se bude dít ve více jak dvou hráčích. Ve dvou to jde docela dobře naplánovat.

27.8.2010 07:53:28

to Lumirius
Díky za reakci. Dá se ten mechanismus k něčemu přirovnat?Eventuelně jaká je znovuhratelnost atd.?Česká pravidla jsem nikde nenašel a cizí z BGG se mi nechtějí číst.

27.8.2010 12:32:27

Mechanismus
jsem osobně ještě nikde neviděl, tak se ho pokusím popsat. Na růžici větrného mlýnu jsou vyobrazeny ovoce co sbíráš. Ve dvou hráčích máš k dispozici 5 svých figurek, které v rozestavení umístíš na jednotlivé lopatky podle toho si nabereš různé druhy ovoce. Potom v jednotlivých tazích hráč musí posunout jednou svou figurkou podle pravidla, že se posune právě o tolik lopatek kolik byl celkový počet figurek hráčů na "startovní" lopatce,včetně hýbající se figurky a dostane tolik kusů daného druhu ovoce, kolik se nachází figurek na "cílové" lopatce.
Poté může hráč vyvézt až 6 kusů různého ovoce, podle poptávky na jednotlivých farmách, při splnění si vezmeš splněnou poptávku jako vítězné body na konečné hodnocení. Poptávky se náhodně rozmísťují po herním plánu na začátku hry, myslím že 4 kusy na farmu, do krabice putují 2 nabídky, které se nepoužijí. Poté co je z nějaké farmy, odebrána poslední nabídka provede se hodnocení dané farmy. Každá farma má na sobě žeton hodnocení, kde je zobrazen druh nebo druhy ovoce a hráč který má největší součet ve splněných poptávkách zobrazeného ovoce, tento žeton získá. Taky jsou tam nějaké akční žetony, které jednorázově umocňují hráčův tah, ale zase přináší na konci hry vítězné body pokud je hráč během hry nepoužije.
Ve dvou hráčích si můžeš trochu pohlídat jaké suroviny budeš sbírat, pokud bude na dané lopatce určitý počet figurek, ale ve více lidech budeš těchto figurek ovládat méně a bude mnohem těžší nějaké planování.

27.8.2010 13:47:34

Farmáři
No, nejvíc se to skutečně podobá Době kamenné. I stejně malované, podobné bodování. Jen ta proměnlivá herní plocha a velké množství nádherně barevných dřevěných prvků ji odlišují. Kdo se baví u Doby kamenné, bude se bavit i u tohohle :-)

26.2.2011 17:58:23

mně se to líbí, dokonce moc
Hra je to dobrá, mechanizmy jsou v pořádku (vzdálená podobnost s mechanismem pohybu v Carolus Magnus nebo v Pueblo).
Pamatuju boom při vydání Agricoly i její následné "nepřijetí" některými hardcore hráči... Tou dobou jsem narazil v jedné diskuzi na názor, že výsledky jednotlivých partií jsou HC hráči obtížně prezentovatelné, protože kdo by se chlubil "dvěma krávama a třema zeleninama", když může postavit hrad, pospojovat Evropu železnicí nebo rovnou dobít celý svět? Tady bude podobný problém v motivaci.
Srovnávat tuto hru s cestou kolem světa za 80dní je pro ni urážkou, Dobu kamennou jsem nehrál, s Pilířema lze směle soutěžit (ale Puerto Rico to není).

25.3.2011 15:28:34

To Rubic
No každému se libí jiná hra, pokud je podobné Době kamenné, tak proč mít doma další velmi podobnou hru. Kdysi sem se o tuto hru také zajímal, protože se mi líbila po grafické stránce. Určitě se to bude líbit všem příznivcům "eurovek", určitě si tato hra najde místo v rodině, kde se to bude hrát především s dětmi.
Určitě však tato hra nepotěší náročnejší hráče. Takže asi tak. Rozhodnodně tuto hru neodsuzuji, protože je známo, že co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Ale nebudu tvrdit že je to špatná hra jen proto, že se mi líbí jiný žánr a jiný typ her. Já bych si třeba tuto hru rád zahrál, ale kupovat si ji nehodlám.

26.3.2011 09:12:29

Myšlenka
Hele proč se vozí ovoce na farmy?
Nemělo by to být naopak (z farem na trh)?

17.4.2011 01:30:02

PJ

Marvin
Asi ze stejného důvodu, proč musím v LeHavre krmit dělníky jídlem.
A tím důvodem je vágní propojení tématu a mechanismů hry....

17.4.2011 10:27:10

Kategorie/mechanismy
Divím se některým srovnáním. Vždyť Farmáři nemají s herním systémem Puebla absolutně nic společného! A házet je do jedné kategorie s Pilíři země je taky trochu od věci.

Farmáři jsou rodinná hra s jednoduchými pravidly. Ta se zcela liší od pravidel Doby kamenné, proto není třeba bát se koupit obě hry. Lumirius srovnával spíš obtížnost, váhu obou těchto her... Rodiče s dětmi kolem těch deseti let asi potěší. Připraví s nimi potomka na jiné rondelové hry. Hráče to asi moc nechytne.

BTW, dost jsem se divil, že všechny bonusové placky přinášejí body v poměru 1 (kus ovoce) : 1 (bod). Přímo by se nabízelo vytvořit bodově zvýhodněné sady obsahující víc druhů ovoce, které by se sestavovaly obtížněji.

Jan

17.4.2011 17:05:40

Zhodnocení
Tuto hru jsme si pořídili na přání dcery ještě ne osmileté. A naplnila všechna očekávání - je to příjemná rodinná hra, ideální ve 2-3 lidech. Pro náročnější hráče to není, ale pro hru s dětmi nebo návštěvu se nám to osvědčilo. Mimochodem nás dcera zatím pěkně "drtí". Ještě plánujeme otestovat rozšíření.

30.12.2015 12:01:57

Vybíráme z Bazaru

The Great Wall Kickstarter (EN)
The Great Wall Kickstarter (EN)
Akt. cena: 2650 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas