Fallout Shelter: Desková hra

xxxxxxxxoo hodnoceno 102x (Seznam vlastníků)

Fallout Shelter: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Post-apokalypsa
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Andrew Fischer
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Zkoušel někdo? Jaké jsou dojmy?
18.6.2020 21:39:21

dojmy
jako zástupce distributora se pokusím zdržet nějakých superlativních hodnocení:) Je to velmi snadný (FFG pravidla na 11 malých stránkách se spoustou obrázků), ale také velmi tématický worker placement. Podle mě si fanoušci digitální předlohy budou pochrochtávat blahem. Já jsem velký fanoušek Fallout universa a hra mě jednoduše bavila (hráno ve 2, 3 i 4 hráčích). Dokonce i ve 2 funguje dobře. Nicméně rozeslal sem 20+ kopií na recenze, takže když pár dní vydržíte, internet bude plný dojmů.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

19.6.2020 07:57:36

20+
20+? Že by vyšlo i na Deskofobii?

19.6.2020 15:15:01

Darovanému koni...
Internet bude plný recenzí těch, kteři dostali hru zdarma. Nepřestal BF posílat hry DF právě proto, že jich pár zkritizovali? Snad se z toho ostatní nepoučili. Upřímně přeji BF i hráčům, ať je to skvělá hra. Nicméně předem děkuji za dojmy těm, kteří ji koupí za své.

19.6.2020 17:51:44

Riddleboy
To není pravda, iniciativa nerecenzovat BF hry vzešla od Deskofobie kvůli sporu, který zde na ZH vygradoval mezi naším Abem a Petrem po recenzi na Rising Sun (nicméně jejich osobní averze má kořeny z doby, kdy u nás ještě Abe nepracoval), po kterém se Petr rozhodl, že naše hry recenzovat nebude. Deskofobie si kdykoliv může o naše hry znovu říct, pokud se nechce babrat v minulosti.
Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

19.6.2020 19:39:28

Riddleboy
Nemyslím si že podmínkou kvalitní recenze je to že recenzent si produkt kupuje na své náklady. Většina recenzentů a to se netýká jen deskových her právě naopak produkty dostává. A pokud by měl každý poskytnutý produkt hodnotit jen kladně tak to asi pozná i ten největší dement. Snad se řídím v recenzi argumenty a tím jak recenzent právě své hodnocení vysvětlí a obhájí...

Naopak je fajn když ten stejný produkt dostane recenzentů víc..

Nevím tohle hodnotím právě kladně...

19.6.2020 20:19:39 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Myslím, že nemá cenu znova ždímat tisíckrát omílané téma. Michal má pravdu v tom, že rozhodnutí nebrat si od BF hry na recenze vzešlo směrem od DF (konkrétně od Petra). Možná by relevantní diskuze šla dohledat ještě i někde tady na ZH.

Tímto prosím všechny, aby se do budoucna zdrželi ničím nevyprovokovaných snah vyvolat nějaký flame nebo lynčování. Komunita má svoje trable, ale tohle rádoby hipster šťouchání do v podstatě uzavřených případů fakt ničemu neprospěje.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

19.6.2020 23:19:56

Kew
Slyšíš trávu růst. Překvapilo mě, že je tady 20+ recenzentů. Určitě neznám všechny, ale Deskofobie vystupuje kvalitou. Jejich názor má pro mě velkou váhu, proto jsem se zeptal. Každý nezná současný vztah BF/Deskofobie. Michal to vysvětlil celkem věcně, díky za to, tak nechápu proč má admin problém.
Na hru se těším a recenze právě od Deskofobie by byla přínosem snad pro všechny.

20.6.2020 11:29:58

Recenze

Ono to může být i naopak. Já mám rád Kubrta a vím, že když je z nějaké hry nadšený, tak si ji nemám kupovat a naopak ???? takže je mi ve finále jedno, jak kdo hru ohodnotí, pro mě je důležitý popis mechanismu a říct plusy a mínusy dle recenzenta, já sám vím, co mám rád a co ne. Myslím, že by se měla zakopat válečná sekera a spolupracovat.

20.6.2020 18:56:00

Dojmy
A já si myslím, že by tu konečně někdo mohl napsat dojmy :-D. Vlákno dlouhé jak týden před výplatou a jaké to je jsem se nedozvěděl.

20.6.2020 23:49:10

Radim
Admin má problém, protože Michal reagoval, takže asi taky slyšel trávu růst. A admin to pak taky občas musí uklízet.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

21.6.2020 00:28:27

Chubbop

Přesně tak!

21.6.2020 09:29:36

Abe

to Radim
Tak možná se recenze hry Fallout Shelter dočkáš i od DF. Petr to v současnosti řeší tak, že si natruc koupí EN verzi hry, kterou distribujeme, a tu pak recenzuje. Úplně nejlepší ale bude, když si Fallout Shelter kupíš a uděláš si na něj obrázek sám. Pokud by ti hra nesedla, pořád máš možnost ji pak tady na bazaru s minimální ztrátou prodat. Já jsem hrál od pátku již 4x a fakt je super. Jednoduchá na přípravu i pravidlově, přitom tam jde poměrně hodně vymyslet. Ve 4 hráčích cca na 1,5 hod, ve 2 je to samozřejmě kratší. Za mě je to jeden z nejlepších Fillerů, podobně jako karetní hra Lotři


Vít Procházka | Sales representative
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.6.2020 12:47:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
Hodnotím po jedné odehrané hře. Fallout Shelter mě mile překvapil, je to malá a milá hra. Budovací worker placement. Aplikaci jsem nikdy předtím nezkoušel a nebyl jsem nijak zaujatý ani dopředu nadšený. Určitě to není hra na dlouhé večerní hraní, ale na cca půlhodinku až hodinku.
Každý hráč si postupně buduje své patro v podzemním bunkru a snaží se získávat vítězné body, důležité je se rychle rozmnožit, protože pracantů není nikdy dost. Každé kolo se může v každém z pater objevit nepřítel, který zablokuje jednu z akcí a je nutné se ho nejprve zbavit, aby daná akce bylo opět dostupná. Vše je velmi hezky provedené a mechaniky fungují. Pro fanoušky aplikace je to asi jasná záleižtost, pro ostatní to určitě bude příjemné zpestření na poli malých her.

21.6.2020 13:24:04

Abe
označi hru na 1,5 hodiny za filler. Asi hraješ hodně wargame že? :)

jinak sem se díval a hra mě možná i začala zajímat

21.6.2020 13:24:27

Abe

Filler
Vždycky je to o úhlu pohledu. Z pohledu hráčských titulů, je Fallout Shelter skutečně Filler. Takže pokud si chceš něco jednoduchého a zajímavého záhrát, nemáš zrovna čas na takové tituly jako Panství hrůzy, Rising Sun nebo třeba Nemesis, je Fallout Shelter ta pravá volba ;)


Vít Procházka | Sales representative
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.6.2020 13:30:28

Abe

Filler
Ono je taky důležité s kým to budeš hrát. Jestli s hráči nebo nehráči / občasnými hráči, kteří nějaké plánování X tahů dopředu neřeší. Pak ta herní doba jde dolů. Teď jsem zrovna hrál Fallout Shelter se svýmy syny a za půl hodiny bylo hotovo


Vít Procházka | Sales representative
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

21.6.2020 14:03:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Filler
Hra se celkem dost hrála na naší klubové akci a byla hráči vnímána veskrze pozitivně jako ne příliš náročná a pěkná hra. Paradoxně ji jako dobrou vnímali spíše hráči a hlavně jako hezkou nehráči, kteří to rozhodně nevnímali jako filler a to jednak délkou hry, náročností a především cenou.
Pro mě osobně to je další hra s ne úplně jasnou cílovkou (filler za 1000Kč?), podobně jako byl třeba Děsnej krvák (párty hra za 2000Kč?).
Co se recenzí týká, tak pro mě osobně má smysl sledovat jen asi 2-3 recenzenty, kde DF jasně vede. Na pár zásadních hrách z poslední doby, které pro mě měly/mají nemalé problémy technického směru, jsem se přesvědčil, co všechno se dá nezmínit...
Nicméně jako hrdého člena "Dvacítky ze Zatrolenek" který nemá nic lepšího na práci, než rýpat do bezvadných her, mě prosím berte s rezervou hraničící s pohrdáním :-)

22.6.2020 08:43:39

Dojmy
Pridám nejaké aj ja, ale pre niektorých poviem rovno dopredu - hru som dostal, pretože robím videonávod + taktické rady :)

Každopádne, pre mňa je to veľmi príjemné prekvapenie, a tiež ju skôr považujem za hru pre hráčov než filler. :) Na začiatku to ide rýchlo, ale ako sa postupne stavajú ďalšie miestnosti, tak počet možností rastie, a náročnosť sa zvyšuje. Čo ma však najviac príjemne prekvapilo, je to, že k víťazstvu sa dá dopracovať viacerými cestami. A všetky vyzerajú rovnocenne.

Dá sa ísť cez väčšie množstvo pracantov, ktorí samozrejme umožňujú zahrať viacero akcií. Dá sa ísť cez zber surovín, následne stavbu miestností, a získavanie bodov na akčných políčkach v miestnostiach. Alebo sa dá ísť cez karty predmetov, ktoré tiež vedia pridať nejaké body. Alebo tieto možnosti samozrejme skombinovať.

Hra ponúka veľké množstvo taktických možností v každom kole, a je možné hrať takzvanú "rush" stratégiu, kedy sa hráč snaží ukončiť hru čím skôr, s menším počtom pracantov, zameraním sa na zber surovín a stavbu miestnosti. Alebo sa dá hrať na dlhodobú stratégiu, kedy sa hráč zameria na väčší počet pracantov, a zbieranie bodov skôr na konci hry. Otázka je, kto bude rýchlejší. :)

Nie som veľkým fanúšikom Falloutu, ktorý vyšiel pred cca 2 rokmi ako stolovka, ten ma príliš nezaujal, a preto som ani od tejto hry veľa neočakával. O to väčšie je prekvapenie, pretože pravidlovo je to veľmi jednoduchá hra, ale ponúka mnoho možností, ciest k výhre, a variabilitu.

K otázke, kto je cieľovka - si myslím, že možno je dosť široká, pretože sa uchytila aj medzi náročnejšími hráčmi, a aj medzi nehráčmi pre svoju jednoduchosť a zároveň veľké možnosti.

Takže u mňa veľká spokojnosť, a vzhľadom na malú krabicu bude "stálym členom" v batohu hier na akúkoľvek akciu. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

22.6.2020 10:46:04

Dojmy
Tak já také připojím dojmy nerecenzenta, který si hru koupil za svý (který je navíc strašný škudlil), ať se tu trochu vyváží poměr on-topic / flame. :)

Fallouty mam velice rád všechny a bavil mě i mobilní Shelter, ale dost mi u něj vadí, že když to člověk zapne, tak to je na půl hodiny, protože rozdělá jednu věc, do toho přijdou vetřelci, do toho nemá dost místa ve skladišti, do toho mu tam začne hořet a než se dostane k hraní, tak je 20 min v čudu.

Ale v deskovce to najednou nějak funguje, hrozby nebo ostatní hráči dokážou člověku skvěle zhatit plány, ale i otevřít možnosti, takže je třeba taktiku stále ladit. Hra mě baví od začátku, kdy jsou kola rychlá a jednoduchá, až do konce, kdy je těch možností fůra a člověku se líbí, jak mu to hezky funguje. Hráli jsme to zatím několikrát ve 2 hráčích a (krom jedné hry, kdy se protihráč snažil jít od začátku na hrozby a nepadly mu kostky) všechny hry skončily rozdílem pár bodů a zhruba to vyšlo, že hrozby došly +-1 kolo od postavení 6. místnosti. Těším se, až to zkusíme ve 4.

Plusem je určitě rychlost hry (první hra i s vysvětlováním hoďka a čtvrt) a její jednoduchost a přístupnost. A taky to, že konec nepřijde ani moc brzo (konečně to do sebe začalo zapadat a je konec) ani moc pozdě (už potřebuju jen udržovat stav a sbírat body, než přijde konec). Pak určitě grafika, která je nejenom hezká a hezky převedená z appky, ale hlavně naprosto jasná a přehledná. Budování společného vaultu a možnost využívat cizí místnosti je super, funguje na 1 a člověka tak neštve, že mu někdo místnost vyfouknul. Hra má dobré tempo ve všech fázích hry a AP hráči (jako já) se „zacyklí“ spíš jen výjimečně. V místnostech je dostatečná variabilita a i když jsou některá pole slabší, tak se přecijen občas hodí. Výcvik obyvatel je takový lehce nelogický, ale přidává nějakou možnost taktizování a plánování.

Hlavní mínus je pro mě boj. Nemam rád hry typu Risk, kde rozhoduje kostka, a tady umí špatný hod pokazit hodně, takže jsme pak chodili na hrozby až pozuby ozbrojení, a pak to už zase byla formalita. Navíc je neúspěch potrestaný 2x, protože je figurka do dalšího kola zraněná. Možná si uděláme nějaký house rule. (třeba, že výcvik nenásobí odměnu, ale hod kostek, nebo že se zraní (i) při úspěchu) Pro někoho může být mínus možnost škodit ostatním zabráním políček, což mi tady přišlo významnější, než v jiných WP hrách. Ve větším počtu se trochu bojím, aby nám nedošly předměty, na druhou stranu je to pustina, a ne nákupák. :) Hrozeb možná mohlo být víc a variabilnější, sice by to mohlo natáhnout hru, ale nestalo se nám, že bychom v posledním kole neměli 6 místností.

Celkově mě hra docela nadchla, bál jsem se, aby to nebylo jen ždímání značky s nevyladěnýma mechanikama. Naopak mi balanc přijde velice zdařilý. Převádění filmů nebo PC her do deskovek je „tricky“, ale tady se to fakt povedlo, takže fanoušci appky budou myslím spokojení a těm, co zatím o Falloutu ani neslyšeli, se líbí taky.

22.6.2020 11:20:21

Dojmy
Za mna dobra kupa. Kupil som si Fallout Shelter pretoze mam, za prve zbierku Fallout hier a za druhe, ze ma mechaniky hry velmi nadchli.
Ako ja sa mozem povazovat za hraca co rad hrava tazke hry ale tiez uvitam aj hry, ktore su jednoduche a nepotrebuju komplexne pravidla a da sa lahsie vysvetlit nehracom a za to povazujem aj Fallout Shelter.
Zatial hre nemozem nic vytknut zasadneho. Od figurok cez karty az po insert (co nebyva bezna vec u FFG hier). Povedal by som je to prijemna oddychovka ked chcete zahrat nieco kratsie (samozrejme hra moze trvat aj dlhsie ak hrate s hracmi co premyslaju na 20 tahov dopredu)

22.6.2020 12:31:56 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Rahdo si ve videu stěžoval, že hráč který má více pracovníků má výhodu. Říkal mimo jiné, že pokud přijde např. nepřítel na místnost kde se dá pracovník získat a nepřítel je silný tak hráč který má méně pracovníků už dalšího získat nemůže a protihráč má tak výhodu.

Měli jste někdo takový pocit?

22.6.2020 13:12:17

ad Addis
Víc workerů je samozřejmě výhoda (jako v každé WP hře), ale v 1. patře jsou pro získání dalšího workera 2 pole, plus jsou na to potenciálně další místnosti. Horší mi přijde situace, kdy hned z kraje hry obsadí silný vetřelec pole pro získání žetonu 1. hráče. To už tu hru trochu rozbije, tohle pole mělo podle mě být na čísle 13. Nedovedu si představit, že jsem 4. hráč a hned ve druhém kole to políčko zakryje párač.

22.6.2020 14:47:05 | Upraveno autorem (porovnej)

ad addis, Gepvun
Tak toto stale sa da vyriesit tym, ze mozes ziskat v pustine Itemy, ktore ti zlepsia boj s nestvurou

22.6.2020 14:51:04

Dojmy
Taky se vyjádřím. Nicméně prvně mám pár poznámek:

to Droll: Kdo patří do dvacítky vyvolených? Rád bych byl členem každé nenáviděné skupiny :P

to Addis/Cardinalle: Mi přišlo, že vždy hráč či hráči s více pracovníky mají výhodu a čím déle hra trvá, tím více je to znát.

to Stalky: Co se týče boje, tak od FFG nelze čekat nějaké euro bez náhody. Bohužel pro "hráče" to může být frustrující, sic já naposledy vyhrál tak, že kolegovi to 4x nepadlo a mi 4x ano. V boji myslím.

A co se týče mého názoru na hru.
Ačkoliv jsem poslední dobou většinu FFG her pohejtil, tak zde si myslím, že se povedlo zachovat atmosféru (původně) mobilní hry.
Mi poměr náhody vyhovuje, variabilita je zaručena nabídkou předmětů a místností, trvá to přesně tolik, aby to neurazilo hráče a nevyděsilo ty příležitostné. Někdo by možná řekl, že je to zbytečně přeprodukované a cena mohla jít o polovinu dolů, ale za mně cajk (jsou určitě horší případy - Výbušná Koťátka např.: pár karet za 450? WTF)


22.6.2020 14:55:53

ad stalky47
Jasně, ale to také není úplně jednoduché a vždy k dispozici (zejména pokud nezačínáš) a hlavně pokud ti i s vybavením padnou 2 jedničky, tak jsi efektivně přišel až o 2.5 kola, protože jsi nejenom neuspěl, ale ještě si je musíš po jednom ošetřit.

22.6.2020 14:58:00

Vybíráme z Bazaru

Neoville
Neoville
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 3 hodiny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas