Fabula - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Asmodée Editions
Libellud
Autoři: Jean-Louis Roubira
Régis Bonnessée
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Uz jsme to psali i v reportu, ale nevim, kolik lidi jej sleduje, tak male info rovnou ke hre. Jedna se o pohadkovou hru typu Once upon a time, nicmene nastesti koncept je dost odlisny, takze ty hry jsou kazda hodne jina. Tu konkretne je celkem 20 pohadek a asi 15 postav. Jeden z hracu je vypravec a zaroven sudi, predcita pribeh a vzdy se zastavi, aby nechal hrat postavy, ktere casti pribehu doplnuji. Za predvedeny vykon je hodnoti viteznym bodem, takze hra dost zavisi na subjektivnim hodnoceni soudce.
Hra je rychla, svizna a zpracovani je vyborne, grafika je fakt fajn. Tohle je vec, ktera se bude libit moji zene;)
23.10.2010 08:28:27

Dixit
Nevim proc, vzpomnel jsem si na Dixit... neni to tak trochu podobne?:-)

23.10.2010 15:26:43

PJ

aqwarty
Je to od stejného autora a je to podobné asi jen v tom, že je od hráčů vyžadována jejich kreativita a fantazie... a že jsou tam také úžasné ilustrace.

23.10.2010 16:15:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Aktivity, Dixit apod.
Já nevím, ale tyhle hry typu Aktivity mě neberou a pro mě to jsou takové deskovky nedeskovky. To už můžeme klidně udělat klasickou hru na četníky a zloděje, akorát, že postavy budou mít krásně ilustrované trika a budou se honit venku a podle toho kdo koho chytne se bude psát příběh..... prostě ptákovinky.

23.10.2010 17:19:17

skyfire
a hral si uz dixit,ked si tak kriticky?ja som ho prvy krat hral v trnave a s kupou som nevahal ani sekundu.ok,100 ludi 100 chuti,ale na tychto hrach sa mi paci,ze ked maju hraci dostatocnu fantaziu,je to proste neohratelna hra.tolko teda k tomu.
a skus urobit tu hry s fizlami,som zvedavy,ako sa chyti ;)

23.10.2010 22:13:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Skyfire
No tak ja bych dusledne rozlisoval mezi Aktivitama, ktere povazuju za pomerne bezduchou zabavu, a Dixit. K Aktivitam me zena taha heverem a fakt je moc nemusim, Dixit naopak povazuju za originalni hru a cas od casu si ho zahraju rad (ikdyz mene casto nez zena, ta by to mohla hrat porad a bere to s sebou na navstevy, vylety atd...;))

23.10.2010 22:21:55

activity
tohle je úplně jiná liga než aktivity. S dixitem ani fabulou do stejného pytle activity rozhodně nepatří. Neříkám, že ten koncept bude atraktivní pro všechny, ale lidi s fantazií, které baví příběhy a jejich vymýšlení budou určitě nadšení. A to zpracování je nádherné, ale není to jen pozlátko.

24.10.2010 01:01:36

PJ

skyfire
Nech si, prosím, od cesty takové prudké soudy her, která jsi s největší pravděpodobností ani neviděl z vlaku, natož abys je sám hrál. Že se jako ptákoviny jeví Tobě, ještě neznamená, že jsou to špatné hry - prostě vyžadují od hráčů něco jiného, než taktiku a strategii.
Já například nesnáším Agricolu, LeHavre a podobné hry, protože se mi nelíbí herně ani provedením a výrazně mě nebaví - ale netroufl bych si je zařadit do kategorie ptákovin.

24.10.2010 13:22:43

Chytráci
Hele chytráci nesjem sám, kdo si tady začíná všímat, že tohle je web několika vyvolených, kteří mají ty jediné a správné názory. Přečetl jsem si pravidla Dixit a přečetl jsem si zdejší příspěvek anekena o Fabule. Co je na tom špatného, že jsem si dovolil na tyto hry vytvořit svůj názor a napsat jej zde??? Každý tady píše své názory a postřehy a o tom to myslím je. Já nikomu můj názor nenutím a taky nikde nepíšu, že je to ten jediný správný. Vím, že není ideální hodnotit hru když jsem ji nehrál, ale jen o ní četl, ale snad se to smí, ne? Samozřejmě, že má větší váhu názor od někoho, kdo hru hrál než od někoho kdo si na ní jen vytvořil názor z toho co si přečetl, tak ať si každy veme to co chce a nenavážejte se prosím hned do někoho, kdo je jiný než vy!!!!! Taky mám jiný názor na Agricolu, proti které tady někteří vedou křížovou výpravu, ale to snad není důvod tady někoho osočovat, že nemá stejný názor jako já. Pokud tohle má být privátní web s cenzůrou, stačí napsat a udělat ho tak!

24.10.2010 13:53:59 | Upraveno autorem (porovnej)

re skyfire
Stuj si za svym nazorem, to je spravne, ja dixit nehral a taky ho hrat ani nechci. S timhle to bude stejny.

A co se tyka PJ, tak jeho vkus na deskovky je misty velice zvlastni a sverazny :)

24.10.2010 14:01:53

skyfire
ja nemyslim ze maji neco proti tvemu nazoru ze se ti tyhle hry nelibi ale spis proti zpusobu jakym si to napsal, rekl bych ze to bylo trosku moc utocne ladene

24.10.2010 14:19:42

chytraci?hmm.
pozri skyfire,nazor si tu kludne napisat mozes,tak neviem naco tie provokacne reci o cenzure a vyvolenych.len od 30 rocneho cloveka by som ja cakal trosku triezvejsie zhodnotenie a nie take zhadzovanie hier,ktore si vobec nehral.aj mne sa zdal najprv dixit cudny,ale po hrani som zmenil nazor.prvykrat som ho na festivale hral dokonca s cudzimi ludmi a bolo to super.
neviem si predstavit,ze pridem na diskusiu battlelore a zacnem tam vypisovat,ze je to na jedno kopyto ako memoir a nech radsej urobia nejaku inu saskaren.trosku ucty prosim.aj ja kopu hier nemam moc rad(napr LNOE),ale nebudem sa tam nasilu trepat a vypisovat zvasty,ktore aj tak nikoho nezaujimaju.
p.s. fakt si vyskusaj ten dixit a az potom napis nejaky nazor.

24.10.2010 14:24:20 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

skyfire, Habrik
skyfire: kolego, nikdo si tu na elitu nehraje a řeči o chytrácích si dost vyprošuju. Pokud by sis přečetl můj příspěvek pozorně(-ji), pochopil bys, že jsem narážel přesně na to, co napsal cSflooser: nelíbí se mi volba Tvých slov, která jsou příliš expresivní vzhledem k faktu, že své soudy vyslovuješ jen na základě povrchních načtených znalostí. Není to kritika Tvojí osoby, ale kritika Tvého vyjadřování. Nikdo Tě také neosočuje za názor, ale způsob jeho podání. Příspěvek jsem napsal velmi slušně a umírněně, takže se rač zklidnit a trochu poupravit svůj slovník. Děkuji.

Habrik: ano, nemívám vkus a názory jako střední proud; pánbu zaplať ;-) Pokud Vám však vadí, nikdo Vás nenutí je číst či na ně reagovat...

24.10.2010 15:17:46

je to o parte a nalade
co trosku viac casu venujem hraniu-bod jedna-partia naladenych hracov.Bezne su tu prispevky o prvych dojmoch,prvych hrach-sklamanie,rozcarovanie.Nova hra s inymi ludmi,v inej nalade-a zrazu super.Teraz trosku zaciname hracie stretka vo viac ludoch,a je neuveritelne sledovat tie bezprostretne reakcie na rozne hry.Kocka co hrala kuriera prvy krat ohrnovala nos,vcera s inou partou chytila herny osial, a tvrdila ze najlepsi zazitok...Viac krat to tu uz spominal Kren,ze zenske sa chytia na hry,ktore panski hraci beru ako cisto chlapsku zalezitost.Mame novu kamaratku Mariu,ktora vali descent lepsie ako chlap...Naucila nas nexus, a tiez som ziral,ako to chytilo moju zenu...Na druhej strane si na zaver s nami zahrala carcassonne lovcov-a bola nadsena.Kritizovat hru podla pravidiel je malo,treba si to realne vychutnat, a potom mozno hodnotit...a este nie je iste,ci ste to hrali so spravnymi ludmi...

24.10.2010 18:09:38 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
Plný souhlas s tvou poslední větou (Pokud Vám však vadí, nikdo Vás nenutí je číst či na ně reagovat...
), ale nevím, proč se tím neřídíš a reaguješ na názor někoho jiného, který se ti nelíbí. A jestli byl můj příspěvek prudký jak píšeš, tak promiň, už se to nestane a budu své názory na hry podávat v sametu obalené medem s příchutí přesládlého moštu. Fakt nevím co na vyjádření se, že Aktivity a hry založené na podobném principu pro mě nejsou deskovky, ale spíš jako nějaká hoňka venku je tak prudkého. Prostě to tak cítím, chápeš? Já mám třeba rád Agricolu a nevím, proč bych měl někoho mírnit a kárat za to, že napíše, že to pro něj není hra, ale jak nějaké farmaření někde na vesnici v ZD.

24.10.2010 18:15:13 | Upraveno autorem (porovnej)

nie je hranie ako hranie
este dam prispevok ohladne mojmu novemu milackovi-mutanti.Hrali sme s jednou skupinou,nezaujem,bez nadsenia,hrali sme s druhou partou a nemohli sme ich do rana vyhnat,...tak asi tak...

24.10.2010 18:19:28

PJ

dedo, skyfire
dedo: Přesně tak... také už jsem na vlastní kůži zažil hraní, po kterém jsem hru na místě zatratil a o několik měsíců později jsem ji s nadšením zakoupil.

skyfire: Pravdu díš, budu se řídit vlastním názorem a nebudu nadále ztrácet čas čtením Tvých korektních a objektivních myšlenek (byť je hodláš do budoucna oblepovat sirupem), jelikož jsi očividně nepochopil problém, který mezi námi nastal.
Jen mě poněkud zaráží, jak jsi přehlédl těch dalších pět lidí, co Ti napsalo zhruba totéž, jen svými slovy. Že by to byli též pouze pochybní chytráci a arogantní elitáři jako já?

24.10.2010 19:05:09

RE vseci
Sem rad, ZE PJ ma nazory jake ma, aspon se na ty hry nekdo diva take z jine stranky.

Ad vsichni: Mate pravdu, skyfire mohl svuj nazor na tuto hru vyjadrit prijatelneji.

24.10.2010 19:15:46

Jsem zvědavý
Já osobně jsem na hru dost zvědavý. Zatím jsem nehrál ani Dixit nebo Once upon a time - nějak mě tyhle hry minuly, musím se mrknout na pravidla. Ale zdá se mi to jako fajn věc, která by mohla na dovolených na chvíli zajímavě zabavit partu našich děcek .

24.10.2010 19:20:25

Dojem z Essenu
Přiznávám, že jsem hru zkoušel jen v Essenu, což určitě má své mínusy (na tuhle hru je určitě potřeba atmosféra atd.), ale přiznám se, že jsem z ní byl spíše zklamaný. Jistě, nápad je pěkný (tedy vypravěč - Grimm a pár hráčů pohádkových postav), ale moc se mi nelíbí Grimmova absolutní role v pozici sudího - jistě, hry jako Fabula či Dixit se úplně nehrají na vítězství, ale i tak.
Hlavně mě odrazuje to, že pokud hráči mají čas a znají, tak je rovnou lepší si zahrát nějaké RPG, kde místo Grimma bude jednoduše nějaký Gamemaster etc. a hráči mají pak svobodnější výběr co dělat, jak etc. Tady mi to přijde zbytečně omezené otázkami Grimma: "A teď mi popiště, jak jste se dostali ke mlýnu."
V Dixitu se mi líbí využití fantasie, které je zakotveno v jednoduchých pravidlech bodování. Fabula je (přiznávám, mohl jsem něco přehlédnout) zcela podřízená Grimmovi a hráči nejsou omezeni ve svých akcích (jako např. ve Once upon the time). Působí to na mně jako takové vyprávění příbehu podle návodu a moc si mě to nezískalo - nemůžu se zbavit dojmu, že to jde dělat bez toho, aniž by člověk musel mít doma nějakou hru...
Navíc se musím přiznat, že ačkoliv obrázky pohádek jsou imho moc povedené, tak je pro mně trochu nezvyklé ztvárnění figurek postav - chápu, že jde o stylizaci do Grimmů, ale přesto - postava prince rozhodně nevypadá jako klasický ("český") princ etc.

Ale slyšel jsem názor, že je to skvělé jako hra s dětmi, aby si vymýšleli pohádky a procvičovali fantasii - což si myslím, že je fajn. Ale mě (ačkoliv Dixit nebo Once upon a time se mi líbí moc) si to, jak už jsem psal, moc nezískalo...

2.11.2010 17:12:01 | Upraveno autorem (porovnej)

herní systém
Ahoj, nemá s podobnými hrami (Dixit, Once upon a time) žádnou zkušenost. Můžete někdo prosím popsat jak probíhá např. "herní kolo". Myslím tím, kdy se hráči dostanou ke slovu, jakou úlohu v příběhu sehrají karty a jednotlivé postavy atd. Kdo vlastně vyhraje a jaký je tak ideální počet pro hraní této hry. A poslední věc - je to jazykově nezávislé (ala Dixit) nebo to vyžaduje zkušeného angličtináře (ala Once upon a time)? Díky.

21.11.2010 20:00:28

pasivni Dojem
v zásadě jsem chtěl napsat to stejné jako Peldric nez jsem si toho vsiml, každopádné ještě přidám. Vadí mi systém hodnocení soudce, je pravda, že toto například u hry Say Anything celkem funguje, ale tam se zase sudí točí. Dixit má zase rozdělení bodů zaručené mechanismem. Nehrát na body, ano to zajisté lze, ale rpg hry tuto funkci plní lépe. Z obrázků se mi grafické zpracování líbí. Ale jak obdivuji Dixit tak Fabula mě neláká.

21.11.2010 20:41:07

Vybíráme z Bazaru

Hra FANTACOLOR junior
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas