nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Expres

Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: dopravní
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Disk Říčany
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1989
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Tento popis ještě nebyl definitivně schválen. Pokud chcete, můžete zkusit navrhnout vhodnější verzi, která by lépe odpovídala ideálnímu popisu.

Co chybí Americe? Železniční síť! Tak ji postavím! Jenže, tenhle nápad mají i jiní. Takže, do práce!

Ve hře jde o to, postavit co nejlepší železniční síť a na ní provozovat co nejrychlejší dopravu.

Hra obsahuje vlastně jen herní plán (ve formě kroužkového sešitu cca A3) a pravidla. Plán je schématická mapa USA s vyznačenými městy, pohořími a řekami, rozdělená na herní políčka (hexagony). Vy přidáte figurky, kostku, papír a pastelky různých barev (podle počtu hráčů). Hra se dělí na dvě části.

V první části se staví traťe. Rozuměj, propojujete čárou políčka na plánu do řady. Na stavbu vyděláváte jednoduše. Hodíte kostkou. Hodnota na kostce se utrácí za koleje. Přičemž, trať na rovince stojí méně než v horách a nebo přes řeku.

První peníze na konto hráči získávají, za napojení měst na svou síť. Pokud jsou v něm ovšem první. Naopak je něco z konta stojí křížení, nebo souběh se soupeřem. Tratě se mohou libovolně větvit. Musí však navazovat.

Po obsazení všech měst začne fáze dvě. Provozování železnice. V této části hry jde o to, přepravit svoji naloženou vlakovou soupravu (hrací figurku) mezi určenými městy. Kdo z hráčů má nejúčelněji. vybudovanou síť, dosáhne nejvyššího zisku a stane se vítězem.

Města mezi kterýni se závodí určí los. Zisk ze závodu určí tabulka (násobky vzdáleností). Hráč není povinen se závodu zůčastnit. Může se stát, že nemá do patřičného města trať. Může sice použít soupeřovy tratě, jenže musí zaplatit pronájem. A to ze svého konta. Takže by zisk mohl být menší než náklady.

Závodí se docela prostě. Figurky se pohybují podle hodu kostkou. Provozní část hry se skládá z určitého (zvoleného) počtu závodů.

Mezi závody je možno tratě dostavovat. Bohužel už nestačí házet kostkou. Tentokrát už musíte pustit žilou svému kontu. Takže utrácíte za stavbu a snažíte se při závodech vydělat.

Po odjetí předem stanoveného počtu závodů hra končí. Vítězem se stává hráč s nejtučnějším kontem. Pokud jste nepostavily zrovna dokonalou železniční síť, nevadí. Otočte list na nepočmáraný plán a začněte novou hru. Sešit jich obsahuje 20. Tedy pro dvacet her neomezeného počtu hráčů (tvrdí obal, měst je však 36 tudíž by v tomto počtu fáze stavy byla dost rychlá).

Autor: Bléža