Ethnos - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
CMON Limited
Autoři: Paolo Mori
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V daleké říši Ethnos právě začíná nový Věk. Starý Věk shořel v plamenech nicoty a zmaru, pyšná království byla rozvrácena a dvanáct starobylých národů rozehnáno. Jen opravdový vůdce je dokáže pozdvihnout z prachu a popela, sjednotit je do mocné aliance a využít jejich schopnosti k ovládnutí Šesti království. Nalezneš v sobě dostatek odvahy, moudrosti a prohnanosti a staneš se novým vládcem Ethnosu na úsvitu Zlatého věku?

V deskové hře Ethnos bude soupeřit dva až šest hráčů o to, kdo z nich se stane novým vládcem Ethnosu. Ten, kdo kontrolou nad jednotlivými královstvími a najímáním spojenců získá nejvíce slávy (vítězných bodů), zvítězí nad svými rivaly. Vytyčenému cíli se přiblížíte tak, že budete shromažďovat členy rozptýlených dvanácti národů, představovaných ve hře kartami. Ale pozor, spojenci bývají dost nestálí, a tak všechny nepoužité karty musíte nabídnout ostatním hráčům. Musíte i chytře zvolit vůdce skupiny, protože pouze vůdce může využít svou zvláštní schopnost, a ovlivnit tak hru ve váš prospěch. Jedině hráč, jemuž se v průběhu tří Věků podaří získat nejvíce slávy, se stane novým pánem Ethnosu.

Příprava hry:

Hrací desku umístěte do středu stolu. Náhodně rozložte po jednom žetonu slávy lícem nahoru na každé políčko slavy na hrací desce. Následně se v rámci každého království seřadí žetony ve vzestupném pořadí od nejnižší hodnoty (políčko „I“) po nejvyšší (políčko „III“). Každý hráč si zvolí svou barvu a vezme si příslušné žetony kontroly – jeden z nich použije jako počítadlo bodů. Dále se zamíchají všechny karty úvodního rozložení hry a otočí se šest z nich. Tyto karty určí, se kterými šesti národy se bude ve hře hrát. Pak se vezmou příslušné balíčky národů a smíchají se dohromady. Podle toho, které národy jsou ve hře, hráči mohou potřebovat i další komponenty.

Průběh hry:

Hra Ethnos se hraje na tři „Věky“. V každém Věku se budou hráči snažit vykládat skupiny spojenců, které jim budou pomáhat získávat kontrolu nad královstvími Ethnosu. Na konci každého Věku budou získávat slávu za království, které kontrolují, a skupiny spojenců, jež se jim podařilo shromáždit.

Na začátku každého věku probíhají tyto kroky:

  1. Každý hráč si dobere z balíčku spojenců jednu kartu a přidá si ji do ruky.
  2. Otočí se počet karet rovný dvojnásobku počtu hráčů a umístí se lícem nahoru do řady vedle hrací desky.
  3. Nakonec se rozdělí zbylý balíček spojenců na dvě zhruba stejné poloviny. Do jedné z nich se zamíchají tři karty draků, poté se na ni položí druhá polovina. Tím se utvoří balíček spojenců s kartami draků ve spodní polovině.

Během hry se pak hráči střídají v tazích. Ve svém tahu provedou jednu ze dvou možných akcí:

  • Najímání spojenců: Když hráč najímá spojence, vezme si jednu kartu a přidá si ji do ruky. Hráč může najímat buď z vyložených karet na stole, nebo si vezme vrchní kartu z balíčku spojenců. Když si hráč vezme jednu z vyložených karet, tato karta se nenahrazuje. Pokud má hráč v ruce na začátku tahu deset karet, nesmí jako akci zahrát najímání spojenců. Musí v daném tahu povinně vyložit skupinu spojenců.
  • Vyložení skupiny spojenců: Skupinou spojenců se rozumí sada karet, kterou hráči zahrají z ruky před sebe. Skupina se může skládat z jedné až deseti karet. Všechny karty ve skupině musí náležet stejnému národu, nebo mít stejnou barvu. Jedna z karet je vybrána jako vůdce skupiny. Při vyložení skupiny smí hráč umístit jeden žeton kontroly do království stejné barvy, jakou má vůdce, pokud má v daném království méně žetonů kontroly, než činí velikost skupiny. Také smí spustit speciální schopnost danou národem vůdce skupiny.

Hráči pokračují v najímání spojenců a vykládání skupin až do okamžiku, kdy se objeví třetí drak. Jakmile je dobrán třetí drak, Věk ihned končí těmito kroky:

  1. Rozprchnutí spojenců: Všichni hráči odhodí všechny karty, které mají v ruce.
  2. Udělení slávy za království: Podle právě skončeného věku se udělují body za první (příp. i druhé a třetí místo) v počtu žetonů kontroly v každém království. Počet bodů za umístění je určen žetony slávy.
  3. Sláva skupiny spojenců: Nakonec každý hráč získá slávu za každou skupinu spojenců, kterou má před sebou. Počet získaných bodů se odvíjí od velikosti skupiny.

Konec hry:

Poté co skončí třetí věk, hra končí a hráč s nejvíce body slávy se stává vítězem. V případě remízy vítězí hráč s více žetony kontroly na hrací desce. Pokud je stále remíza, vyhrává hráč s největší skupinou spojenců zahranou v posledním věku, případně druhou největší a tak dál, dokud se nerozhodne.

Autor: CzechWin

Mini a promo rozšíření (1)

Vybíráme z Bazaru

Puerto Rico 1897 EN (Predaj)
Puerto Rico 1897 EN (Predaj)
Akt. cena: 38 €
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas