Eldritch Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Corey Konieczka
Nikki Valens
Richard Launius
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Příliš lehká hra

Ahoj,

s partou zkušených hráčů Arkham Horror jsme vyzkoušeli Eldritch. Doposud jsme hráli čtyři hry ve čtyřech hráčích a přestože v první hru (proti Azathothovi) jsme vyhráli jen pár kol před jeho probuzením, v žádné z her jsme neměli větší problém. Brány jdou krásně a rychle zavírat, příšer se moc neobjevuje, žetonů stop je taky dostatek, kouzla jsou silná (např. teleportační kouzla téměř nahrazují nutnost přesunu po cestách). Prostě nám přišlo, že ta hra není oproti Arkhamu vůbec těžká, necítíme vůbec hrozbu. Zkoušeli jsme znovu pročíst pravidla, jestli něco neděláme špatně, ale hrajeme podle nich. Mám k tomu otázku - když dokoupím první rozšíření, bude to lepší? Každopádně budeme rovnou hrát ta upravená pravidla pro těžší hru, protože jinak se obávám, že nás to brzy přestane bavit a to by byla škoda...
10.11.2014 11:47:29 | Upraveno autorem (porovnej)

michelnae
Hodně závisí na Prastarém, ti s rozšířující deskou jsou obecně docela lehcí. Jinak naše home rule je, že si nevybíráme vyšetřovatele úplně volně ale každý si losujeme čtyři a dva z nich si vybereme (při hře dvou hráčů za čtyři vyšetřovatele), až když je nějaký poražen, vybíráme si ze všech dostupných, jinak by člověk točil pár těch nejsilnějších. A ano při hře ve čtyřech vyšetřovatelích je pravděpodobně obtížnost nejnižší.
Tady jsou naše statistiky při hře se všemi rozšířeními. Nejtěžší mi vychází Yig. A pokud chceš hrát Final mysterium, tak to je u Syzygy povinné vždy :)

Hastur 6x vyhra 3x prohra
Nyarlathotep 2x vyhra
Před potopou 5x vyhra 3x prohra
Shudde Mell 3x vyhra 1x prohra
Nephren-Ka 8x vyhra 1x prohra
Hypnos 9x vyhra
Yog-Sothoth 7x vyhra 1x prohra
Cthulhu - 6x vyhra 2x prohra
Yig - 5x vyhra 4x prohra
Ithaqua 16x vyhra - 2x prohra
Azathoth - 4x vyhra - 2x prohra
Shub Niggurath - 4x vyhra
Syzygy 6x vyhra - 3x prohra
Atlach-Nacha - 4 vyhra - 1 prohra
Abhoth 9x vyhra
Elder thing 9x vyhra

28.8.2020 09:52:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Obtížnost
Pokud se nepletu tak EH je právě ve čtyřech nejjednodušší. Takže pokud chcete těžší hru, hrajte každý za jednoho.

Nebo pokud chcete hrát čtyři vyšetřovatele, tak ve hře jsou tři druhy Mythos karet, lehké - mají takové světle modré rámování na lícové straně, normal - ty nemají rámování a těžké - ty mají chapadla.

Vyřaďtě úplně ty lehké a uvidíte, pokud by to i tak bylo lehké, můžete ubírat i normálních.

Plus jak bylo psáno, různí prastaří jsou různě obtížní, zaleží kolik máte rozšíření, ale dá se s tím vyhrát.

28.8.2020 10:17:52

A dival jsi se do oficialnich errat?
Je tam sekce Variance reference cards
- more challenging - hraci 4, brany 2, stopy 2, prival nestvur 1


link:
https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/6d/33/6d33e762-f0e4-4f51-89b6-88e3354634cc/eh_errata__faq_2017-08-11.pdf

28.8.2020 18:20:52 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Jaká je zásadní strategie pro vítězství? Nás hra dost baví, ale úspěšnost je dost bídná.

30.8.2020 09:41:52

runner333
Tak zásadní asi není, je to o tom, jakého máš prastarého u každého se může hra lišit. Obecně není dobré se úplně upnout jen na řešení mystérií a totálně ignorovat brány (někdy se dá risknout až v závěru u posledního mystéria pokud je rezerva na stupnici zkázy) ani se přehnaně soustředit na brany a snažit se zavřít všechny). Důležitá je určitě spolupráce vyšetřovatelů, předávání předmětů lístků, využívání schopností, taky se na ně přehnaně neupínat jsou to jen zdroje, pokud je nějaký stižený více problémy a není moc platný je někdy lepší ho obětovat v nějakém boji a vzít si někoho použitelnějšího, kdo se víc hodí pro danou situaci. Epické nestvůry se dají řešit třeba i přes Tokio, prostě hrát víc, časem do toho začnete pronikat, my taky první hry dost prohrávali, než se to začalo otáčet.

30.8.2020 12:58:57

Floggery
Nepochopil jsem "Epické nestvůry se dají řešit třeba i přes Tokio". Mám základní hru + Ztracené vědění. V rozšíření Ztracené vědění není nic o nové akci soustředění. Můžu ji používat ? Občas se v pustině 4 kola snažím neúspěšně vyzvednout stopu a nemám šanci nic dělat, jen mi propadají akce, tak by se soustředění hodilo.
Jinak souhlasím, že ve dvou je to hodně těžké. Četl jsem to tady po moji první hře a říkal si na co si tady ztěžují, když jsem již napoprvé v pohodě vyhrál. To jsem hrál, ale špatně, ve fázi střetnutí jsem vyhodnocoval všechna střetnutí na políčku, takže se tato výhra nepočítá. Jak zdánlivě drobná úprava pravidel změní hru. V druhé hře jsem měl během 4 kol splněná dvě mystéria a pak jsem 4x měl pocit, že dalším tahem vyhrávám, ale nestalo se. Druhá hra, během 5 kol jsem věděl, že nemám šanci, ale snažil jsem se neúspěšně. Ve třetí hře mohutný finiš, ale těsná prohra. Pokud by se mystéria vyhodnotily před fází mýtů, tak mám dvě výhry a prohru, ale tak to není.
Jak jste tu mluvili o spolupráci a předávání předmětů, tak ve dvou je to složité. K předmětu/artefaktu na posílání předmětů jsem se dostal jen jednou. Vyšetřovatelé jsou daleko od sebe. Pokud někde musím a je to víc jak 3 kola cesty, tak je to špatně. Vždy se něco stane. Splnění mýtu v Tungusce 4 kola cesty a napoprvé selhání ve zkoušce. Ve snaze o co nejrychlejší přesuny není čas shánět vybavení. Cestování a nákup lístku se zdají nutnější.
Hraji sólo, ještě to zkusím ve dvou, ale pokud budou samé prohry tak budu muset zkusit 4 vyšetřovatele.

9.10.2020 10:39:32

Nomad
V Tokiu je větší pravděpodobnost karty střetnutí, která dá zranění nestvůře, nejčastější vlastnost u zkoušek na kartách střetnutí tam bývá vliv (ale já hraju komplet Eldritch, jen základ to má možná jinak, ale myslím si, že to zaměření na vliv tam bylo nastaveno už od začátku).
Soustředění i Zdroje můžeš používat aniž bys na to měl rozšíření, stačí si na to vzít žetonky z jiné hry.


9.10.2020 10:57:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Re:
Soustředění je mi jasné. Co jsi myslel Zdroje ? Rychle jsem tu proběhl rozšíření u kterých jsou pravidla a novou akci s názvem Zdroje jsem nenašel.

9.10.2020 11:42:38

Nomad
Zdroje byly přidány u Masks of Nyarlathotep, a tam už jsem neměl chuť pravidla překládat, takže tu nejsou. Jako akci můžeš získat žeton zdroje. Maximálně můžeš mít dva tyto žetony, na rozdíl od žetonů soustředění je můžeš předávat když provádíš akci Výměna (nejsem si teď jistý jak je to oficiálně česky) s jiným vyšetřovatelem, a také zůstávají u vyšetřovatele, i když je poražen.
Mají dva různé účely, buď je můžeš odhazovat při akci Získání výhod, za každý odhozený žeton máš jeden úspěch navíc.
Nebo je můžeš odhazovat při akci Odpočinek, za každý odhozený žeton si můžeš obnovit 1 zdraví nebo 1 šílenství navíc.

9.10.2020 12:29:11

Floggery
Moc díky. To dává hře nové možnosti. Nad překlady klobouk dolů, vypadají jako originál ze hry, tak mě nenapadlo, že jsi je překládal. Dalo to určitě moře práce.

9.10.2020 13:53:42

Vybíráme z Bazaru

Lord of the Rings - On the doorstep (Hobbit)
Lord of the Rings - On the doorstep (Hobbit)
Akt. cena: 599 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas