Eldritch Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Corey Konieczka
Nikki Valens
Richard Launius
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Příliš lehká hra

Ahoj,

s partou zkušených hráčů Arkham Horror jsme vyzkoušeli Eldritch. Doposud jsme hráli čtyři hry ve čtyřech hráčích a přestože v první hru (proti Azathothovi) jsme vyhráli jen pár kol před jeho probuzením, v žádné z her jsme neměli větší problém. Brány jdou krásně a rychle zavírat, příšer se moc neobjevuje, žetonů stop je taky dostatek, kouzla jsou silná (např. teleportační kouzla téměř nahrazují nutnost přesunu po cestách). Prostě nám přišlo, že ta hra není oproti Arkhamu vůbec těžká, necítíme vůbec hrozbu. Zkoušeli jsme znovu pročíst pravidla, jestli něco neděláme špatně, ale hrajeme podle nich. Mám k tomu otázku - když dokoupím první rozšíření, bude to lepší? Každopádně budeme rovnou hrát ta upravená pravidla pro těžší hru, protože jinak se obávám, že nás to brzy přestane bavit a to by byla škoda...
10.11.2014 11:47:29 | Upraveno autorem (porovnej)

RE
Hodně záleží i na tom, jakého si zvolíte Prastarého. Azathoth patří asi k nejlehčím, takže možná zkuste hrát s nějakým jiným a uvidíte. Jinak rozšíření by také mělo hru ztížit, ale ještě jsem ho nezkoušel. Každopádně podle reakcí je Prastarý z rozšíření velká výzva...

12.11.2014 08:32:53

stopy
sbíráte stopy stejně jako v arkhamu nebo jste si přečetli pravidla? Protože mě jich teda moc nepříde....

12.11.2014 10:57:40

Re:Dzejkob
Azathoth nám paradoxně (možná proto, že to byla naše první hra) dal nejvíc zabrat. Hráli jsme další hry ve dvou a to bylo naopak peklo, nevyřešili jsme ani první záhadu. Hru ve čtyřech si ztížíme tím, že nebudeme vybírat vyšetřovatele (ani ze dvou různých, ale prostě si jednoho vylosujeme), protože to nám zatím připadá jako nejpodstatnější, co obtížnost hry ovlivňuje.

12.11.2014 17:41:52

RE:CedSW
Pravidla jsme četli, pro jistotu vícekrát. A hráli jsme všechno tak, jak se to hrát má (potvrzeno tím, že po dvou hrách už jsem dokázal odhalovat chyby v Let's Play videích, které autoři sami následně uznali). Jediné, v čem jsme dělali chybu bylo, že při kouzlení jsme otáčeli kartu pouze při splnění testu. Na kartě je to totiž napsáno tak nějak dvouznačně, ale při otočení karty je jasné, jak to má být správně (nula úspěchů se přeci při splnění testu hodit nedá) :)

12.11.2014 17:44:42

Forbidden Lore
Od té doby, co mám první rozšíření - Forbidden Lore, tak jsme ani jednou nevyhráli...

13.11.2014 07:33:48

to nebylo myšleno zle =)
my jsme totiž při naší první hře EH sbírali stopy jako v AH --> bez splnění encounteru, prostě sme došli na políčko a stopu vzali....

13.11.2014 10:56:40

Zlatý ruce
Moje rada je odložte Eldritch a skočte do kasina, protože jestli vše vyhráváte bez problému tak máte asi proklatý štěstí :D A nebo my máme v těch rukách na*raný. Každopádně přídavek rozhodně doporučuju, jestli to stíží nevím, nezkoumal jsem jednotlivé karty a neporovnával s původními, ale už jen to, že se balíčky karet téměř zdvojnásobí stojí za to.

14.11.2014 00:27:15

Statistika
Tady je hezká tabulka s porovnáním úspěšnosti v závislosti na prastarých, vyšetřovatelích, počtu hráčů, hře s/bez FL apod.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArNdOESpLXrNdE5obElscWdwU2JwQ1JPQXJVZ3ZfRlE#gid=3

Průběžně tam přispívá řada hráčů a je to celkem uřž vypovídající...

14.11.2014 08:10:24

lehká hra
hrál jsem 4x, poprvé Azatoth - vyhrál jen těsně, když doomtrack skočil na nulu ve fázi mythos, na jejímž konci bychom vyřešili třetí mystery. cthulhu i yog-sothoth padli rychle (na tři mystery)... nejobtížnější se zdá být Shub-Niggurath, pokud se řeší to mystery s vybíjením nestvůr. i tak jsem ale hned dokoupil rozšíření, už jen kvůli těm 150 encounterům...

15.11.2014 17:40:30

Obtiznost+ srovnani s Arkhamem
Prave jsem poprve narazil na tuto hru, srdce milovnika Arkhamu zaplesalo a penezenka se pootevrela, ale zminena jednoduchost me trochu zarazi - mala obtiznost mi dost vadila u Arkhamu. Tak bych se chtel zeptat:
1. Snizuje se obtiznost s poctem hracu? (To bylo u arkhamu velmi vyrazne a degradovalo to hru vice hracu, vice nez 2 hraci = temer jista vyhra.)
2. Je to primerene obtizne i po treba 15 hrach? Kdy clovek uz vi co a jak, a automaticky dela spravne veci vedouci k vitezstvi. Pisete, ze asi ne, ale je to temer jista vyhra, jak u Arkhamu?
3. Je to hratelne s 1 postavou? Arkham nebyl (kdyz nepocitam to, ze se clovek jen nabusil na zaverecnou bitvu, pak to bylo docela jednoduche, ale zabava nulova).
Diky

15.1.2015 10:31:58

jancos
hral jsem to bez rozsireni 4x a z toho jsem 2x vyhral, jednou dobehl doom track driv nez jsem v dalsim kole resil posledni mystery, po dokoupeni rozsireni (obou) musim rict ze se hra vyrazne zkomplikovala. ideal je podle me 4 hraci, vic jak 4 znamena ze je brzo vychrleno spousta potvor a uz je to dost neprehledne, hlavne kdyz se spusti jejich reckoning.

na druhou stranu hra umoznuje zvysovat obtiznost dodatkovymi pravidly (startovni rumor, vybrat jen obtizne mythosy - s chapadly a naopak vyhodit ty jednoduche apod.)

jako hrac arkhamu jsem s tim spokojeny, ale ty rozsireni jsou asi nutnost, jinak je ta hra samotna v zakladu o dost chudsi nez arkham

4.2.2015 12:54:18

pilchowski
Diky za info, davam na wishlist :)

4.2.2015 15:00:03

obtížnost
Já dnes dal tři hry a mám tři prohry. Hraju sólo se dvěma vyšetřovateli a ta hra není vůbec lehká. Nebo to fakt neumím hrát.

25.3.2016 20:40:32

zkušenosti
Máte někdo zkušenosti? Jsem na pokraji zoufalství. Hraju proti nestvůře Azathoth: 45 minut jsem jsem se snažil uspět v mystériu Sémě sultána démonů + k tomu 3(!) déletrvající mýty Temná světla, Srážka dimenzí a Hlídky na hranicích. Povedlo se(zbývá 6 znamení do probuzení). Dále jsem dostal prokletí a neuspěl v střetnutí pátrání (stopa) - penále je zamíchat jedno vyřešené mystérium zpět... takže dnes skóre ze 4 her ani jedna výhra. Opravdu je ta hra tak těžká? Co myslíte?

28.3.2016 17:04:30

...
Občas se zadaří. :) Ja mám tak jednu výhru na 4 prohry.

28.3.2016 19:03:32

Konečně výhra
Konečně výhra :-). Ale těsně, stačilo vyhrát (oko). Nezdařilo se, pak se to celý otočilo v můj neprospěch a bylo to na hraně. Tu hru musel vymýšlet šílenec. To byly zase nervy...

28.3.2016 20:22:20

celyl
Zkus hrát se čtyřmi vyšetřovateli, se dvěma je to pořád dost těžké. Taky je dobré využívat to, že si můžeš zvolit komu dáš žeton prvního hráče, líp se tak dají plánovat předávky předmětů, když se mají někde vyšetřovatelé potkat, nebo to kdo bude bojovat jako první když jsou dva vyšetřovatelé na jednom poli. A jak už jsem někde psal, využívej i akci z rošíření, co přidává žeton soustředění, ať nemusíš na přehazování kostek u důležitých testů odhazovat stopy.

28.3.2016 20:41:31

obtiznost
Hrát za 4 postavy sám už nedám. Nevejde se mi to na stůl a je to blázinec. Navíc se šíleně protahuje hra. Napadají mě nějaká zlehčení, aby to bylo zvládnutelné i v sólo hře se dvěma vyšetřovateli... např. žeton stopy je natolik ceněný, že ho nikdy neobětuju, kvůli jedné kostce - stopa by měla přehodit celý hod (bohužel autoři hry se tak nerozhodli a považuji to za chybu).

Prosím o info o té akci soustředění - jak to funguje?

29.3.2016 14:24:36

soustredeni
Je to dostupná akce navíc (vedle pohybu, nákupu...) a vezmeš si žeton soustředění (nahradíš čímkoliv z jiné hry). Při utracení žetonu můžeš přehodit kostku.

EDIT: žetony může mít u sebe vyšetřovatel max dva

29.3.2016 14:28:36 | Upraveno autorem (porovnej)

celyl
Je to další akce, kromě těch akcí uvedených v základě může ještě vyšetřovatel na libovolném políčku provést akci soustředění, v tom případě získá žeton soustředění (může použít nějaký žetonek třeba z jiné hry) vyšetřovatel může mít u sebe maximálně 2 žetony soustředění a nemůže je předávat jiným vyšetřovatelům. Při jakékoli zkoušce může vyšetřovatel odhodit žeton soustředění a přehodit kostku, to může udělat i víckrát (samozřejmě maximálně bude mít 2 žetony takže dvakrát).
Jinak ještě můžeš zkusit lehkou variantu z pravidel, kdy se vyhodí těžké karty.

29.3.2016 14:36:28

naše dojmy

Jestli vám to příjde lehké, tak to musíte mít vážně zlaté ruce :D my jsem hru hráli zatím 10x a ani jednou jsme nevyhráli. Hra nás sice baví, ale už nám trochu chybí pocit výhry.

26.1.2019 23:50:57

Ve 2
Za 2 postavy je to opravdu těžké a nepomůže ani vyřazení těžkých karet. Chtěl jsem hru prodat, protože to byla jedna prohra za druhou. Pak jsem ji zkusil zahrát za 4 postavy. Je to náročnější na ovládání, ale už to není takový zmar a začalo mě to konečně bavit. Takže, jestli hrajete ve 2, zkuste 4 postavy.

27.1.2019 09:41:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Hra ve čtyřech

Já hrál zatím každou hru ve dvou hráčích a každý za jednu postavu. Je to vážně výzva, pořád se něco děje a těžko se vše stíhá, ale ta tíha zmaru k tomu podle mě patří a s přítelkyní nás ta deprese dokonce baví.
Teď jsem hrál hru ve čtyřech hráčích a byla to hrozná nuda. Nic se nedělo, nikde žádná nestvůra, žádný tlak na hráče. Je sice pravda, že jsme prohráli, ale to z důvodu karty mystérií, kde jsme měli za úkol zavřít bránu pomocí stop, která je aktuální na ukazateli znamení a to se dělá těžko, když máte brány zavřené, takže jsme jen čekali na karty mýtů a doufali v nové brány. Doufám, že to byla jen náhoda.

27.1.2019 10:51:07

Ve 2 je to peklo
Hrajeme primárně s manželkou a měl jsem stejné pocity jako Trny. Asi se to dá i vyhrát, když člověku padají ideálně kostky a chodí dobré karty, ale celkově mi to připadalo, že jenom běháme po plánu a nic nestíháme (a opravdu nestihli :-D). Pak jsme zkusili tři vyšetřovatele (manželka za dva hrát odmítá) a ta hra je úplně jiná. Sice jsme taky prohráli, ale byla tam aspoň vidět šance na vítězství a člověk si mohl užít atmosféru ohrožení a ne se cítit jak Willi Fog. No a druhá hra ve třech vyšetřovatelích už byla naše...ve čtyřech nevím, to jsme zatím neměli příležitost zkusit, ale ve třech rozhodně doporučuju.

1.2.2019 14:47:50

Docela lehké...
No taky mi to příjde docela lehké až na první hru jsme neměli moc problém. Hlavně doomcounter se posouvá docela pomalu. Asi si radši znova přečtu pravidla zda něco nehrajeme špatně. Hrajeme většinou ve 2 a každý za dvě postavy. První hru jsme hráli každý za jednu postavu a prohráli jsme. Tak jestli ty postavy dělají takový rozdíl...Samozřejmě, že brány a příšery dáváme přesně podle pravidel v rámci počtu postav. Máme základ + Ztracené vědění, Under The Pyramids, Cities in Ruin + ještě jsme si dodělali žetony soustředění a zdrojů podle pravidel. Docela mě to štve protože si nikdy ani nezahrajem final mysterium u prastarého :D Asi nás ten Arkham vycvičil až moc... :D

28.8.2020 09:11:45

Vybíráme z Bazaru

Magic: Portal 2 basic lands
Magic: Portal 2 basic lands
Akt. cena: 40 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas