Eketorp - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3–6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: db-Spiele
Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2002
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Hej šéfe tak co dneska?

Ty, ty a ty skočte do lesa pro dřevo a vy dva zkuste šlohnout kus hradeb z vedlejší osady.

- O chvíli později se vrací 2 vikingové -

Kde máte zbytek?

U lesa nás potkali vikingové z Graborgu a pořádně nás žrídili, hoši si poleží alespoň tři dny v lazaretu. Podařilo se mi ale získat nějaké dřevo.

Aspoň něco, zpevni s tím táhlety hradby a dej si voraz. A jak šel útok na Tribergu?

Zaútočil jsem od vody zatímco obrana byla zabavena útokem ze souše a tak jsem mohl celkem v klidu sebrat hlínu na zpevnění našich hradeb.

Výborně! Dobrá práce! Opevnění naší osady se zvětšuje! Třikrát sláva nám! Eketorp! Eketorp! Eketorp!


Cíl hry

Úkolem hry je získat co nejvíce a co nejlepší materiály na stavbu hradeb kolem vaší osady. Materiál se náhodně generuje v "přírodě" nebo ho můžete získat útokem na ostatní hráče. Pokud se na jedno políčko v "přírodě" vydalo více vikingů než je materiálu, přicházi na řadu boj. Samotný boj probíhá pomocí omezeného počtu kartiček s čísly - kdo má vyšší číslo vyhrává. A bojuje se neustále, protože materiálu je málo.

Příprava hry

Velice rychlá a jednoduchá - stačí rozložit hlavní plán, vybrat s i barvu, nalosovat čtyři bojové karty (jsou na nich hodnoty 1-6) každému z hráčů a zamíchat hromádku s kartami, podle kterých se objevuje materiál v "přírodě".

A může se hrát!

Průběh hry

Každý hráč má svůj miniplán zakrytý stínítkem, na který si naplánuje svůj tah. Až tak učiní všichni, stínítka se odkryjí na figurky vikingů se přesunouh na hlavní hrací plochu. Na místech, kde je dostatek materiálu (pro 2 dřeva přišli 2 figurky), hráči automaticky materiál získavají a tam kde je přebytek vikingů (pro jeden kámen přišli 4) dochází k boji. Hráči se postupně střídají a každý si vybírá na kterém místě chce bojovat a s kým. Bojující hráči před sebe položí jednu bojou kartu, zároveň ji otočí a vyhodnotí. Ten kdo prohrál, odchází do lazaretu, kde se bude nějakou dobu lěčit. Čím je prohra bolestivější, tím déle se bude viking léčit. Po vyhodnocení jednoho boje si ty dvě použité karty hráči vymění - hráč který začínal s dobrými kartami má tak během chvíle úplně jiné karty.

Ve chvíli boje přichází na řadu nejzábavnější mechanismus ve hře - pokud oba dají stejné číslo, odchází do lazaretu oba a materiál nezíská buď nikdo, nebo třetí strana. Bojuje se postupně tak dloho, dokud není rozhodnuto, kdo kde jaký materiál získá. Na konci kola si každý umístí získaný materiál na políčka hradeb. Materiál se musí stavět a získávat strategicky, protože slabé hradby se dají jednak snadno zničit, ale hlavně na konci hry nemají moc velkou hodnotu. Na osadu se dá útočit ze tří směrů a pokud dva hráči zaútočí na třetího ze stejného směru, probíhá boj napřed mezi útočníky a teprve vítěz může zaútočit na osadu. Přičemž i zde může dojít k vzájemné likvidaci útočníků a tak plánovaný útok vůbec neproběhne.

Konec hry

Hra končí po uběhnutí 10 kol (dobrání hromádky s plánem rozmisťování surovin) nebo pokud někdo postaví kompletní hradby (6x3 materiály).  Vítězem je ten, kdo má více bodů, přičemž různé materiály mají různou hodnotu, nestačí tedy jen postavit hradby z trávy, je potřeba ji podpořit i nějakým tím kamenem, hlínou nebo dřevem.

Slovo závěrem

Eketorp je velice jednoduchá hra u které se zabaví celá rodina. Herní mechanismus je pochopitelný během půl kola. Jedná se o jednu z mále her, kterou si rádi zahrajete s nováčky, protože i ti dokážou velice jednoduše zlikvidovat jakoukoliv vaší strategii a to mnohokrát tak, aniž by to tušili. Herní materiál je zpracován dobře a hlavně není moc namáhán, takže určitě dlouho vydrží.

Autor: wlkoso

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 6000
Končí za: 2 hodiny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Duna: Impérium - insert
Duna: Impérium - insert
Akt. cena: 206 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas