Druhá šance - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: párty hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Který dílek je lepší? Každé kolo jeden vyber a na konci hry zkus mít co nejméně zbývajících prázdných políček. Když už nemáš ani jeden z dílků kam umístit, stále je naděje. Tvoje druhá šance tě jistě před vypadnutím zachrání!

Second Chance neboli Druhá šance je hra typu „tužka a papír“. Jejím cílem je zaplnit čtvercovou mřížku o velikosti 9 × 9 znázorněnou na papíře. Na mřížku si hráč postupně překresluje dílky různých velikostí a tvarů tak, aby mu zbylo co nejméně prázdných políček na konci hry.


Příprava hry:

Každý hráč dostane svou mřížku na zakreslování. Na stůl se umístí lícem dolů zamíchaný balíček s kartami dílků. Ze zamíchaného balíčku startovních karet dostane každý hráč náhodně 1 kartu. Pro přehled toho, které dílky jsou ve hře, jsou na stole umístěny přehledové karty. Před zahájením prvního kola hry si každý z hráčů překreslí dílek ze startovní karty, která mu byla přidělena. Startovní dílek si každý hráč zakreslí tak, aby protínal označený střed mřížky.


Průběh hry:

Hra se hraje na kola. Na začátku každého kola se vyloží 2 karty s dílky. Každý hráč si jednu z těchto karet zvolí a překreslí příslušný dílek na prázdné místo do své mřížky. Více hráčů smí zvolit stejnou kartu. Vybrané dílky lze před zakreslením libovolně převracet či otáčet. Dílky se do mřížky zakreslují dle určitých pravidel - nemohou se např. překrývat, či přečnívat přes okraj mřížky.

Pokud se stane, že hráč nemůže zakreslit ani jeden ze dvou dílků v nabídce (nemá už na ně ve své mřížce místo), dostane druhou šanci - to znamená, že je mu přidělena další karta s dílkem. Pokud dílek z této karty zakreslit lze, hráč ho zakreslí a pokračuje obvyklým hraním dalších kol. Pokud hráč dílek z této karty zakreslit nemůže, ze hry vypadne.

Hráč, který ze hry vypadl, není nutně hráčem prohrávajícím. Ten, kdo vypadne jako první, si na jedno své prázdné políčko zapíše číslici 1, která mu přináší drobné výhody. Počítá se jako zaplněné políčko a rozhoduje při remíze na konci hry.


Konec hry:

Hra končí buď v kole, kdy některý z hráčů kompletně vyplní svou mřížku, dojdou karty s dílky nebo všichni hráči vypadnou. Vyhrávají všichni hráči, kteří kompletně vyplnili svou mřížku. Pokud ani jeden z hráčů kompletně mřížku nevyplnil, vyhrává ten hráč, kterému zbylo nejméně prázdných políček. Při remíze (stejném počtu prázdných políček) vítězí hráč mající na své mřížce zapsanou číslici 1.

Autor: DA

Další názvy této společenské hry

  • Második esély
  • Second Chance
  • Seconda Chance
Offcanvas