Domino - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 5 let
Herní doba: 1 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: dětská hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 1300
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Domino jsou obdelníkové herní kameny, na kterých nejdete vždy po dvou číslech od 0 do 6. Dá se s nimi hrát spoustou různých způsobů. Jedním z nejtradičnějších je Pětkové domino:


Příprava hry:

Na začátku hry si každý hráč vezme do ruky kameny, se kterými bude hrát. Počet kamenů závisí na počtu hráčů. Ve hře 2 hráčů si každý vezme po sedmi kamenech, 3 a 4 hráči hrají s pěti kameny. Zbývající kameny vytvoří dobírací talon.

Ve hře jsou dva druhy kamenů:

  • Obyčejné: kameny dvou různých hodnot. Můžeme je přikládat pouze kratší stranou.
  • Dublety: kameny dvou stejných hodnot, přikládáme je delší stranou k hodnotě na ní uvedené (např. 4 k 4/4), ale bodujeme je jako součet obou cifer. takže 4/4 = 8.


Průběh hry:

Hru začíná hráč s kamenem s nejvyšším součtem. Na začátku dalších kol první hráč umístí kámen libovolné hodnoty. Další hráč na tahu ve směru hodinových ručiček přiloží kámen se stejným počtem puntíků k otevřenému konci řady. Vždy, když je zahrána dubleta, přiloží se ke konci delší stranou. Také hráč, který přikládá kámen k dubletě, jej pokládá k delší straně. K první zahrané dubletě lze pokládat kameny ze všech čtyř stran a tím otevřít nové dva konce. Můžeme mít ve hře tedy až čtyři otevřené konce. Následující hráči pokračují přikládáním kamenů stejné hodnoty k otevřeným koncům. Pokud hráč nemůže hrát, (nemá vhodný kámen, který by mohl přiložit), dobírá si kameny z talonu tak dlouho, dokud nedostane kámen, se kterým hrát lze, nebo dokud nedobere z talonu poslední kámen. Pokud ani poté nemůže hrát, je blokovaný, tento tah stojí a pokračuje další hráč na řadě. V dalším tahu, když na něj přijde řada, může zase hrát. Pokud nemůže nikdo položit kámen, kolo končí remízou. Body získá hráč s nejnižším počtem bodů na ruce, ale příští kolo začíná stejný hráč, který začínal naposled.

Hráči se snaží dosáhnout 150 bodů. Za tím účelem vytváří otevřené konce na stole tak, aby jejich celkový součet byl pět nebo násobek pěti (5, 10, 15, 20, ...). Hráč, kterému se to přiložením jeho kamene podaří, si připočítá příslušnou hodnotu. Pokud je na otevřený konec přiložena dubleta, počítají se všechny její tečky. Bodovaný může být i hned první položený kámen, protože v tento moment má jediný kámen dva otevřené konce. Např. pokud je první kámen „0/5“, hráč si okamžitě napíše pět bodů, pokud začne kamenem „4/6“, pak 10bodů atd. 


Konec hry:

Jedno kolo hry končí v případě, když jeden z hráčů přiložil svůj poslední kámen, nebo pokud nikdo nemůže k otevřenému konci žádný ze svých kamenů na ruce přiložit a talon už je rozebraný. Závěrečné body sbírá buď hráč s prázdnou, nebo, v případě remízy,  nejlehčí (nejnižší součet puntíků na zbývajících kamenech v ruce) rukou. Závěrečné body se rovnají  součtu všech puntíků z kamenů, které na konci kola zbyly protihráčům v rukách. Součet se zaokrouhluje na nejbližší pětinásobek (12 = 10, 23 = 25). Pokud nikdo ještě stále nedosáhl 150 bodů, začíná další kolo. Po dosažení 150 bodů některým z hráčů hra okamžitě končí. Kolo se nedohrává.

 

Varianta 2 vs. 2

Hraje se úplně stejně jako varianta pro 2, 3 a 4 hráče, jen vždy proti sobě sedící dva hráči mají společné skóre a spolu soupeří proti druhému páru. Na konci tahu si vítězný pár připisuje ke skóre pouze zbývající kameny soupeřů. Zbývající kameny v ruce spoluhráče se nikam nezapočítávají.

Autor: panbubo2

Vybíráme z Bazaru

Business výstaviště
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas