Discover: Země neznámé

xxxxxxoooo hodnoceno 110x (Seznam vlastníků)

Discover: Země neznámé - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

Ahoj deskohráči, máte nějaké komentáře k této hře? Je to dobré? Chci koupit pro ženu :)
30.9.2018 13:04:45

hmm
Tak to je tvrzení proti tvrzení :)

27.10.2018 19:49:42

První scénář
Tak mám za sebou odehraný první scénář a musím říct že byl příběhově totožný jako byl v let's play na JOUOBcastu. Buď náhoda nebo první scénař nebude mít vícero variant. Máme Ostrov a Pustinu.

Při rozbalování mě hodně prekvapilo, že některé karty s čísly jsou ve více kopií. Bál jsem se, že máme nějaký vadný mix, ale naštěstí se vše časem vyjasnilo z pravidel. Ty jsou v celku opravdu jednoduchá, ale hra tím netrpí. Líbí se mi svoboda ve hře. Mám prostě např. 10 bodů a můžu si s nima udělat, co uznám za vhodné, bez ohledu na ostatní hráče. Při setupu hry mi to připomínalo hodně Robinsona a trochu jsem se obával, aby to nebylo hodně podobné. Robinson mi totiž úplně nesedl, protože je hodně mechanický a vyžaduje velkou míru režie od hráče. Naštěstí tomu tak není. Líbí se mi na Discoveru, že není čistě kooperativní, takže se nemusím dohadovat se skupinou, co by bylo nejlepší nebo přesvědčovat ostatní o mém návrhu, co ve hře dělat.

Hráli jsme ve dvou hráčích a bylo to funkční i zábavné, nicméně ve 3 a 4 hráčích to bude určitě lepší. Ve dvou jsme ani jednou nevyužili bojové karty a suroviny jsme vyměňovali jen jednou. Ta míra interakce je menší. Možná by šlo, aby každý hráč hrál za dvě postavy jako třeba v Pandemicu.

Jsem zvědavý jak se bude hra dále odvíjet po prvním scénáři. Jestli ještě překvapí nebo půjde o podobné mechanismy a úkoly, které nechci zde popisovat, protože na tom stojí kouzlo té hry. Ta hra je zajímavá v tom, že po hodině hry stále nemusí být jasné, jak hru vyhrát. Trochu mi to připomíná v určitých aspektech i Andor.

Jinak doufam, že hráči budou rozumní a nebudou se tu objevovat moc spoilery, což by někoho mohlo odradit. Ta hra je hlavně o vlastním objevování.

27.10.2018 23:34:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Tak si to shrneme
Cestuji po mapě, pokud chci postopit na poličko "v mlze" musím ho nejprve prozkoumat. Na dalším poli může být zajímavost, kterou když prozkoumám tak mě může pomoct, ublížit a nebo se vůbec nic nestane. Dále také na políčkách jsou příšery či živočichové, které když zabiju tak dostanu jídlo, kůži či jiný materiál. A také jsou zde zdroje, a protože mám v ruce karty nápadů, tak použiju zdroje na vyrobení dalšího vybavení. Maso se peče taky u ohně, různé terény mě spotřebovávají jiné množství výdrže. Můžu mít různá zranění. Mám určitou nosnost a když si vyrobím třeba košík, tak unesu více. Ten košík mě fakt dostal, přesně takový je v 7th continentu a taky tam je, že když mám třeba klíč a mám otočit kartu např. 76, tak pokud mám klíč, tak připočíst +2 tedy 78.

Tohle je Discover, ale také tohle vše je v podstatě 7th continent. S tím rozdílem, že v 7th continentu mám větší škálu zranění, výrobky které použivám mají svoji životnost. Lov není řízen kostkama, ale kartama úspěchu. A celé je to prostě mnohem větší, graficky lepší. Jediný rozdíl, který jsem opravdu našel je noční fáze. Tu 7th continent nemá. Mínus je opravdu ta herní doba, ale zase se to dá kdykoliv uložit a rozbalit další den znovu a pokračovat tam kde jsem skončil. Hry jsou až pro 4 hráče.

27.10.2018 23:34:51

...
Discover jsem sice ještě nehrál, ale nepřipadá mi to nijak zvlášť stejné se 7th continent. Spousta věcí, které jsi vyjmenoval se dají dělat i v Robinsonovi a přitom to jsou úplně rozdílné hry.
Takže za mě je to jasné, i když 7thC mám tak do Discovery jdu na 100%.

28.10.2018 07:49:30

Yaksha
Robinson je trochu jinde. Tam je spousta technik úplně jinak. Neříkám, že Discover je špatná hra. Pro neznalé 7th Continentu super. Budu rád, když si to zahraješ a poté sem dáš názor.

28.10.2018 08:45:55

DAM
Jak jsem řekl, společné je téma. Ano. Maso se peče u ohně. :) A ano, prozkoumáváš okolí. A nevíš, co tam je... A ano, něco tam být může. :) Stejné to je v Robinsonovi, Wilderness... A furt to jsou jiné hry...
...................................................................
Redaktor Deskofobie a blogu Kubrt vs Deskovky

28.10.2018 08:47:52

Znovuhratelnost
Jaká je znovuhratelnost této hry?

28.10.2018 11:05:43

Casualties
Jak pravil kubrt ve svem videu. Znovuhratelnost stoji a pada na tom jak moc zajimave a odlisne bude hrani s jinou krabici, kterou si s nekym vymenis.
Pokud to bude dostatecne odlisne a zabavne, tak je znovuhratelsnost rovna poctu krabic ktere si koupi ostatni (pokud teda uvazujeme to ze jsi ochotny hru koupit jen jednou a pak uz jen menit s ostatnimi)
Pokud to bude v zasade porad stejne jen misto luku mas sestavit v jine krabici samostril, misto na motorovem clunu mas utect z ostrova na voru a misto po zelenych hexech budes chodit po zlutych nebo bilych hexech. Tak se to stane po dvou odehranych krabicich velmi repetetivni, nudne cili ne znovuhratelne.

28.10.2018 12:09:25

Znovuhratelnost
Tak třeba Pandemic nebo Robinson mají také stejný cíl, ale každá hra může být jiná. Jde o to, jestli je hratelnost dostatečně těžká a lze tedy hrát opakovaně jako např. Robinsona. Nebo to stojí jen na příběhu jako např. Time Stories. Tam je znovuhratelnost nulová.

28.10.2018 12:39:16

JOJ
Tak už se dají na BGG najít různé názory.
Ale vypadá to jako kočkopes z 7thContinent,Robinson a únikovek.
Co je velmi chváleno jsou komponenty,stejně jako u Fallout.

28.10.2018 12:40:47

Znovuhratelnost
Pandemic a Robinson nemá příběh, který se postupně odkrývá, má jen stejný ukol podle scénáře, který se dá řešit dokola. V Discover mi přijde že to stojí na těch zajímavostech, které když poprvé prozkoumám, tak další hra stejného scénáře bude jednodušší a nudnější. Myslím že stejný scénář budu mít chuť odehrát max tak 2-3x. Ale i to za ty peníze je dobré. Navíc hra se dá pak vyměnit nebo prodat.

28.10.2018 16:12:37

Označení
Mají ty krabice nějaké označení, aby si člověk dokázal poznačit, kterou krabici už hrál?

Aby se nestalo, že koupím stejnou krabici třeba při čtvrté výměně na bazaru? :D

28.10.2018 16:23:47

Korenar
Žádná krabice není úplně stejná.

28.10.2018 16:40:24

Froggery
dobrý vtip. Jkao prodejní slogan je to dobré, ale z reálného obsahu a ze znalosti celkového obsahu celé série to bohužel není možné.

Ano může být každá krabice jiná, ale třeba i jen tím, že je vše stejné a je jen jeden hrdina jiný. Nebo lze mít vše stejné a namísto scénáře 1-2-5 budeš mít 1-2-6 :D

28.10.2018 16:56:42

Froggery
Nicméně moje otázka zněla spíše na to, že krabice této hry budou kolovat bazarem...a je třeba vědět, zda dokážeme rozpoznat sestavu krabice, abychom si třeba při čtvrté výměně nekoupili třeba krabici, kterou jsme již měli.

28.10.2018 16:57:52

...
Je tam algoritmus, který zajištuje nějaké minimální rozdíly. Není to jen o jednom hrdinovi.

Jsou desetitisíce kombinaci. Český náklad je klasicky v hodně malých jednotkách tisíců. Takže ta rozdílnost tam bude.
...................................................................
Redaktor Deskofobie a blogu Kubrt vs Deskovky

28.10.2018 17:04:21

Počet
Kdesi zaznělo že v České mutaci bude 5000 unikátních kombinací, jen tedy předpokládám že některé kombinace budu rozdíl jedné, dvou karet, někde budete mít komplet jiné i terény takže rozdíl bude větší.

28.10.2018 17:22:25

Unique game
Než tady budeme pokračovat v nějakých spekulacích, doporučuju prostudovat tento článek https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2018/10/19/the-unique-story-of-unique-games/ , kde Peterson vysvětluje, jak celý ten koncept vlastně funguje.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

28.10.2018 17:33:15 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Zdá se, že nikdo nedokáže zodpovědět můj dotaz :D

28.10.2018 17:56:45

Korenar
Taky stále s velkým napětím čekám kdo ti odpoví :)

28.10.2018 18:03:11

Oznaceni
Jestli jsou krabice nejak oznacene nevim (rekl bych ze ne), ale dalo by se to vyresit nejakym listem papiru, na ktery by se kazdy aktualni majitel zapsal. Pokud budes chtit dalsi krabici, tak staci kontrola aktualnim majitele, zda tam tve jmeno/nick uz neni... Samozrejme v pripade ztraty ses namydlenej :) A urcite tady nekdo bude schopen vytvorit neco styloveho ke stazeni...

28.10.2018 18:10:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Korenar

Krabice není nijak označena. Balíčky komponent byly označeny QR kódy které značili číselné kombinace, ale ty všichni vyhodí. Jinak všechny karty jsou očíslované

Jediné co ti zaručí že budeš mít jiný obsah při koupi z bazaru je mít seznam.

Při koupi nové zabalení hry z obchodu je to prostě riziko. Třeba postav je prý 36 a jsou v balíčku po 6 postavách. Balíčky v krabici jsou dva. Lokací je 12, v krabici jsou 2 apod.

28.10.2018 18:44:30

Označení
Děkuji za odpovědi. Je to přesně tak, jak jsem očekával. S tím seznamem Vám držím palce, ale jsem ohledně toho skeptikus.

Budu ale se zvědavostí pozorovat jak budou probíhat výměny her na bazaru

28.10.2018 19:05:51

Seznam
Myslím si, že běžný kupující Discoveru si s nikým nic měnit nebude. Koupí si hru a tu si užije. Zbytek pokročilých hráčů si zkusí vyměnit krabici jednou, max 2x a pak půjdou hrát zase něco nového. Každý měsíc vychází nějaká zajímavá lokalizovaná deskovka, takže nemá smysl se upínat k jedné. Přijde mi bláznovství vést si nějaký seznam komponent nebo krabic.

U výměny mi přijde důležité uvést:
- jaký je fyzický stav hry, zda nic nechybí, není poškození a jestli teda vyměňuji podobný stav své hry za jinou
- jaké dvě prostředí krabice obsahuje

28.10.2018 19:10:23

Bartoloměj
No a tím se pomalu dostáváme k tomu, co si o celém tomto konceptu "unikátnosti" myslím už od doby první zmínky :-)

28.10.2018 19:24:03

Vybíráme z Bazaru

Kompletní Eclipse
Kompletní Eclipse
Akt. cena: 4600 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas