Darjeeling - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Abacus Spiele
Rio Grande Games
Autoři: Günter Burkhardt
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Je duben. Vysoko v horách ve východoindické oblasti Darjeeling právě dozrávají čajové lístky. Pět set hektarů čajových zahrad zaplavily tisíce sběračů a sběraček, kteří vyrazili do chladného rána naplnit své nůše zeleným zlatem. Již o pár dní později znalci z celého světa pozvednou šálky zlatavého čaje k ústům a zhodnotí letošní first flush, první sklizeň.

Darjeeling je hra o sklízení a prodeji čaje. Hráči představují jednotlivé obchodní společnosti, které se ze sklizně snaží vytěžit co nejvíc.

Čajová plantáž je znázorněna sadou čtvercových žetonů, které jsou rozestavené na stole ve stylu pexeso (ovšem lícem vzhůru). Pro jednoduchost se čaj sklízí již po bednách. Bedny jsou čtyř barev podle druhu čaje - zelené, černé, červené a bílé. Háček je v tom, že na žádném z žetonů není bedna celá, ale pouze její polovina (eventuálně dvě nebo tři poloviny, které se ovšem musí i tak spojit s dalšími žetony). Na to, aby hráč zkompletoval alespoň jednu bednu, potřebuje tedy nejméně dva žetony stejné barvy.

Kolo se skládá z těchto fází, v nichž se hráči střídají.

 1. Sklízení čaje. Hráči pohnou s figurkou sběrače po plantáži a vezmou si po jednom žetonu. Tato fáze vyžaduje dobré plánování pohybu, neboť sběrač se pohybuje nejraději přímo a pomalu - za přílišné otáčení a rychlý pohyb se platí body. Sebrané žetony jsou nahrazeny ze zásoby.
 2. (Probíhá jen cca každé třetí kolo.) Nakládání na lodě. V přístavu kotví několik lodí, které čekají na náklad různobarevného voňavého zboží. Za každou zkompletovanou bednu si hráči umístí na loď jednu kostičku své barvy (nikoli barvy čaje). Při nakládání hráči získávají VB v závislosti na tom, jaká poptávka je zrovna po čaji jejich barvy. Poptávka je vyjádřena vtipným kartonovým "molem", po němž se kutálejí barevné válečky. Vždy, když je spodní odebrán, všechny nad ním sjedou níže a situace se změní.
 3. Hlavní zisk bodů nastává ovšem až ve třetí fázi. Hráči jednoduše inkasují body v závislosti na počtu beden a na pořadí, v jakém se nachází ta která loď. S nově naloženými loděmi se ty ostatní posunují a nakonec "mizí" - odplouvají. Čím déle se tedy vaše loď udrží v přístavu, tím lépe pro vás.

Systém je navíc ještě obohacen o bonusové karty, které je možné získat při využití žetonu se třemi polovinami karet a lze je využít pro vylepšení zisku při nakládání.

Počet bodů se zaznamenává pohybem žetonů po stupnici. Hra končí kolem, v němž alespoň jeden z hráčů překoná hranici 100 bodů. Vítězí hráč s nejvyšším počtem dosažených bodů.

Autor: ilgir

Další názvy této společenské hry

  Vybíráme z Bazaru

  Marvel United: Guardians of the Galaxy Remix EN
  Marvel United: Guardians of the Galaxy Remix EN
  Akt. cena: 800 Kč
  Končí za: 7 dnů

  Velké herní akce

  Kalendář všech akcí >>

  Offcanvas