nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Churchill

Počet hráčů: 1 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
GMT Games
Autoři: Mark Herman
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„Rozhodně nejsem ten nejchytřejší muž na světě, ale zcela určitě si dokážu zvolit ty nejchytřejší kolegy.“

Franklin D. Roosevelt

Hra Churchill není tradiční válečnou hrou. Namísto toho se soustředí na politické soupeření a spolupráci Velké trojky. V roli jednoho ze světových vůdců (Churchill, Stalin nebo Roosevelt) hráči usednou ke stolu v rámci série konferencí (jejich celkový počet je určen délkou zvoleného scénáře), jejichž výsledek ovlivní způsob vedení boje proti mocnostem Osy a stejně tak i budoucí mírové uspořádání poválečného světa. V rámci každé konference se svými spoluhráči určíte témata, která budete řešit a následně o nich i zaníceně diskutovat.

Příprava hry:

Příprava hry sestává z výběru Vámi preferovaného scénáře (liší se zejména svojí délkou), rozdání příslusných karet štábu jednotlivým spojeneckým silám (těmto kartám se obšírněji věnuje následujcící odstavec), přidělení žetonů produkce a ze zaznamenání výchozího postupu spojeneckých armád na každé z příslušných částí herního plánu. Každá fronta je reprezentována jedním dřevěným blokem, jehož barva naznačuje, která ze zúčastněných frakcí má z postupu té které fronty největší profit. Pomyslnou tečkou za přípravou partie je zajištění dostatečné zásoby žetonů vojenské a námořní podpory doplněné o žetony tajných sítí a politické příslušnosti. 

Průběh hry: 

Jak již vyplynulo z předchozích odstavců, klíčovým prvkem hratelnosti jsou politické diskuse během jednotlivých konferencí. Pro tento účel každému z hráčů poslouží jeho unikátní balíček vyjednávacího štábu. Tato část hry se odehrává na té části herní desky, která znázorňuje kruhový konferenční stůl ne nepodobný tomu, jaký byl použitý v Postupimi v roce 1945. Kromě jednotlivých karet štábu jsou na konferencích přítomní i jednotliví vůdci (tedy hráči), kteří skrze svoji nezanedbatelnou politickou reputaci mohou zvrátit zběh určitých politických debat. Jejich přímá účast však není bez rizika. Churchill může utrpět infarkt a další konferenci tak promešká. Roosevelt může v důsledku chatrného zdraví zemřít a být nahrazen politicky méně zdatným Trumanem. Stalinova paranoia naopak může v sovětském štábu vyvolat menší čistku…

Ať už nastane kterákoliv ze zmíněných možností, Vaše diplomatické úsilí se zúročí na druhé částí herního plánu, která znázorňuje jak obě fronty evropského válčiště, tak boje v Pacifiku. Zde budete po každé konferenci sledovat postupy Vašich armád a také umisťovat žetony Vašich tajných sítí, které mohou v pozdější fázi hry přerůst i ve velmi cenná poválečná spojenectví. 

Konec hry:

Oproti jiným hrám se však vítězem nutně nemusí stát hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů. Cení se naopak smysl pro spolupráci a zajištění rovnoměrného rozložení jak vojenských, tak diplomatických sil mezi jednotlivými spojeneckými mocnostmi. Nad celou partií pak visí vidina ultimátní prohry, která nastane ve chíli, pokud se Spojencům nepodaří ukončit 2. sv. válku ve hrou stanoveném časovém rámci reflektujícím skutečné historické dění 20. století. Naopak vavříny připadnou hráčům ve chvíli, kdy se jim po některé z uplynulých konferencí podaří dobýt Berlín a Tokio (ne nutně souběžně), nebo alespoň přinutí Japonsko ke kapitulaci skrze úspěšné sestrojení atomové bomby.

Autor: Nikephoros

Vybíráme z aukcí

Zemeplocha : Semafory
Zemeplocha : Semafory
Akt. cena: 2199 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>