Cestovatelé jižního Tigridu

xxxxxxxxoo hodnoceno 44x (Seznam vlastníků)

Cestovatelé jižního Tigridu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Sam Macdonald
Shem Phillips
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jaké jsou dojmy? U mě po dvou zahráních (ve dvou) celkem pozitivní. Základními mechanikami jsou umisťování kostek (s možností přetáčení - dostupnou jednorázově v podobě utrácení vlivu nebo trvale v podobě vylepšení “karavany”) na vyhrazená akční místa na hráčské desce a získaných kartách a dělníků ("pomocníků") na karty spojené s dalšími akčními místy (některé tahy jsou samozřejmě zajímavější než jiné), doplněné sbíráním “bodovacích” sad. Karty “moře” a “země” jsou zdrojem akčních míst pro kostky, vítězných bodů a nejrůznějších bonusů (opět jednorázových či trvalých), karty “měšťanů” je dále vylepšují (podobně jako v jiných hrách Garphill Games). Karty “nebe” slouží k zisku dalších bonusů (svázaných se všemi ostatními kartami ve hře) a jejich umístění je vázané na karty"země" a “moře”. A aby toho nebylo málo, jsou tu ještě karty “prosperity”, které dokážou bonusy “nebe” zdvojnásobit.:⁠-⁠) Postup na “deníku” je plný podmínek, které je potřeba splnit, takže by někomu mohl přijít trochu “nalinkovaný”. Proto je ale složený ze tří oboustranných desek a doplněný destičkami, které zvyšují jeho variabilitu. Navíc určuje délku hry a utrácením vlivu (a plánováním dopředu) se dá zrychlovat. Takže pokud bych měl shrnout: kombení v kombení jiných kombení, zajímavá skládanka a (pro mě, alespoň zatím) dostatečná variabilita.

_____________
liščí pohůnek

27.12.2022 08:09:01

Je to taková přemýšlivá hra. Pěkně to plyne, jen je to dost solitérní. Věc, která mě dost štvala během závěrečných 2/3 hry: dosti statická nabídka karet - na to, že jsme hráli ve třech, tak se to obměňovalo rychlostí tekoucího asfaltu.

Líbilo se mi (graficky) vytváření tabla. Jinak to bylo klasické shem-philipsovské hledání/vytváření komb. Na první hru bylo dost nepřehledné kde/jak získat kterou kartu či vylepšení.

Jako mínus vidím závěrečné bodování - není ani bodovací deska, ani bodovací bloček. Jsme to museli sčítnout v excelu. 👎 Závěrečné body byly dost těsné - 56:52:50.

Hru si zatím nechám. Jednak uvidím co sólo, jednak počkám, jak se vyvine celá trilogie. Zatím mi to přijde, že jedna hra z každé trilogie docela stačí.

14.7.2023 09:42:42

Je to jedna z těch hodně přemýšlivých, osobně ji stavím i výše než Paladiny. S tou solitérností to zas nevidím tak hrozně, interakce tu je přes žetonky vlivu, kdy fakt víš, že hráč tu kartu bude chtít, tak mu tam flákneš vliv, jen ti hezky zacáluje :-) 

Se stagnací souhlasím, ale u nás se to stává jen s kartami měšťanů - tam mohl být nějaký obnovovací mechanismus, protože často jsem 4 měšťani, které nikdo nechce. Karty země/moře si nakonec vždy někdo vezme, protože když nic, aspoň jsou z toho body nebo využíváme holuba na scouting 3 karet - tohle je škoda, že nejde použít i u Měšťanů.

A chybějící bloček je už taková garphil klasika. Naposledy byl snad v Architektech (v rozšíření) a pak už nic. Oni tlačí tu svojí “companion appku” ale než to tam člověk nakliká, tak zešediví :-) Já si vytvářím svoje skórovací bločky (nahrál jsem do Souborů, až to admini schválí).

14.7.2023 10:08:35

Na mě neskutečně překombinované a přeplácané. V poslední době nemám moc ráda hry, kde je milion věcí, které si musím hlídat. Pak mám pocit, že nehraju, jenom hlídám. Taky je to hra, která se musí opravdu nahrát, protože těch možností je tam opravdu neskutečné množství. 

Velké mínus vidím v tom, že hra je HODNĚ prostorově náročná. Ve dvou lidech hrajeme na našem stole normálně Frostpunk nebo Mars Teraformace se všemi rozšířenímí a i když je těsno, dáváme to. Tady u té hry jsme měli kapacitní problémy. Ve třech bychom se nevešli. Také mám problém s délkou hraní, ve dvou jsme byli na hodince a půl, což za tu dobu bych raději vytáhla jinou hru. 

Taky mi přišla nulová interakce (žetony vlivu moc nepočítám, to na nás při hře dvou hráčů mělo v podstatě minimální efekt). Nabídka obměňování karet taky celkem vázla. 

Jsem zvědavá na další hry z triologie, ale Cestovatelé mě zatím nepřesvědčili.

15.7.2023 10:21:15

Hrál jsem ve čtyřech hráčích.

Pozitiva:

Téma velice pěkné.

Mechanismy celkem jednoduché.

Není předem známý počet kol…

Krátká kola - člověk je pořád ve hře.

Žetony vlivu: ve ctyrech hracich bylo skoro vse pod vlivem

Negativa:

Kostky přidávají celkem dost náhody na začátku

Prostorově náročné

 

Osobně řadím výše než paladiny. I interakce mi přijde vyšší než v paladinech. Ke konci musíš sledovat kolik cca kol zbývá.

3.8.2023 11:32:08

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria - Atlantida CZ + obaly
Settlers: Zrod impéria - Atlantida CZ + obaly
Akt. cena: 1999 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas