Caverna: Sedláci z jeskyní

xxxxxxxxxo hodnoceno 311x (Seznam vlastníků)

Caverna: Sedláci z jeskyní - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 7
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

DC

čeština

Nevíte náhodou někdo, jak to bude s překladem, nebo dokonce s českým vydáním této hry???
4.12.2013 13:30:39

Jednoduchost / časová náročnost ?
Dá se prosím porovnat složitost hry oproti Agricole ? Rád bych opravdu něco jednoduššího. Jak je to s hracím časem na přepočítano na 1 hráče ? Díky

6.10.2014 22:01:39

BladeBrown
Řekl bych, že je jednodušší v systému krmení a v tom, že všechny informace jsou veřejné. Akce jsou přímočařejší, žádné setí a pečení chleba, žádná renovace. Přibyly válečné výpravy a s nimi spojené zbrojení trpaslíků. Profese a vybavení se zhustily do kartiček místností, kterých není málo a je dobré je hráčům na začátku hry vysvětlit. Samozřejmě se to dá vynechat, hra je hratelná i bez toho a dá se to přidat třeba po prvních pár kolech, až se hráči rozkoukají. Ale jestli něco nemám rád, tak je to slyšet v pozici učitele pravidel onu památnou větu: "Tos nám neřekl!" Čas na hráče bych řekl, že asi jako Agri, celkově je pro mě Caverna v podstatě "Agricola 2.0"

6.10.2014 23:06:39

Stepan
Reaguji na tvou poznámku o tom, že se v překladu vyskytuje pár chyb. Mohl bys být prosím trochu konkrétnější, jaké chyby máš na mysli? Poznámka o kartách bohužel svědčí spíše o nepříliš pečlivém čtení. Strana 9 pravidel jasně uvádí, jaké logické spojky se na kartách vyskytují, a popisuje, jaký je rozdíl mezi spojkami BUĎ - ANEBO vers. A/NEBO. Tento rozdíl je ve hře důležitý (tobě zjevně unikl) a mohu tě ubezpečit, že jsme si dali opravdu pozor, aby zde pokud možno žádné chyby nebyly. Tím samozřejmě není vyloučeno, že jsme přece jen něco přehlédli, takže pokud můžeš uvést něco konkrétního, sem s tím.

6.10.2014 23:10:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Nevím nevím
Díky za info o dostupnosti. Každopádně po přečtení příspěvků pořád nevím, jestli do toho jít nebo ne. K agricole mám všechny rozšíření a je to moje srdcovka. Asi proto mě tahle hra přišla zajímavá. Jen se bojím ,abych cavernu nekoupil právě z té motivace lásky k agricole (předpokládám, že to byl i částěčně autorův business plán),a pak mi neležela doma. Až bude mít někdo odehranejch 10+ her, dejte pls vědět. Díky

7.10.2014 08:09:04

to? nebo to?
No já nemám ani Agri ani Cav. Ale podle toho co čtu je moudřejší pořídit Cavernu ne? Prakticky stejný ale toto dopilovanější...

7.10.2014 14:40:23

Frujnil
asi jo, i jako majitel Agricoly bych to tak nějak viděl. Zase otázka jak moc bude vadit ta absence náhody...

7.10.2014 22:02:24

ja
Mňa ako fanúšika Agricoly najviac odrádza tá absencia náhody a možnosti určenia si stratégie podľa kartičiek. No, možno som to zle pomenúval. Nie že odrádza, ale možno ako najväčšie mínus oproti agricole (pre mňa). Avšak to môže byť práve to, čo robí tú hru takou odlišnou od Coly a z negatíva sa stane práve jej devíza na základe ktorej si ju kúpim :) . Cavernu som nehral, ale mám pocit, že kto má rád Agricolu, tak toto môže byť práve príjemná alternatíva ak Cola už prestala baviť, alebo sa už nedostáva tak často na stôl. Ale to som si myslel aj o Ora et labora a myslím, že tá mala skôr úspech len vďaka tomu, že hype (ako u všetkých Rosenbergových hier).

8.10.2014 08:58:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Uvidím
Prečítal som si pravidlá hry. Čakal som od toho trošku viac. Zajtra už hru mám doma a tak dúfam že ma príjemne prekvapí, keď už všade tak ospevujú . . .

13.10.2014 19:42:41

...
Tak jsem včera po dlouhé době vytáhnul Agricolu a musim říci, že mě opět nezklamala... No a s tím přichází opět otázka, zda pořídit Cavernu... Má někdo již tolik nahráno, aby mohl porovnat? Předchozí příspěvky a hodnocení, mě zatím neutvrdilo v pocitu, že tu hru musim mít.... Ale vypadá hezky a toho materiálu... No nekupte to, že? :-)

19.10.2014 11:22:28

Caverna vs. Agricola
Materiálu je opravdu hodně - v tomto rozhodně zklamaný nebudeš.
Pokud umíš agri, nebude pro tebe problém Cavernu se naučit, velká část mechanismů je podobných či dokonce stejných.
Zásadní změny jsou tři:
1) krmení, které je jednodušší než v Agri. Nepotřebuješ žádné vybavení na pečení ovcí, oslů a dalších poživatin. Krmení tak není takový problém. S touto změnou souvisí i "částečná sklizeň", ve kterých krmíš míň a nesklízíš ani nemnožíš, nebo krmíš naplno a z pozitivních věcí si vybereš jednu (vedle nich je samozřejmě také plnohodnotná sklizeň).
2) výpravy. Trpaslíci se narozdíl od obyčejných sedláků nebojí vydat za dobrodružstvím, ze kterého si mohou přinést spoustu užitečných věcí - třeba novou místnost...
Tato věc je kompletně nová a dává spooooustu příjemných možností prakticky zadarmo.
3) třetí a podle mě nejzásadnější změnou jsou vybavení (a profese). Místo přehršle profesí a malých vybavení je ve hře přehršel "vybavení velkých". Ta jsou každou hru stejná a dostupná od začátku až do konce všem hráčům.

A tady udělám mezeru, aby bylo jasné, že tady už začíná můj názor. Poslední změna se mi totiž moc nelíbí. Na jednu stranu odpadá náhoda - co si budeme povídat, malá vybavení a profese nebyly vyvážené. To je samozřejmě pozitivní.
Na stranu druhou ale s náhodou odpadá variabilita. Různé profese a malá vybavení jsou tím, co odlišuje jednotlivé partie Agri. Variabilita v Caverně spočívá JEN v pořadí hráčů, pořadí karet kol (a tedy dostupných akcí) a pořadí sklizní, nesklizní a polosklizní. To je podle mě trochu málo (teď jak to píšu, že totéž tu psal i stOKYi).
S chybějící variabilitou se, podle mě, partie začnou brzy podobat jedna druhé.

Takže abych to shrnul - plusy jsou větší komplexita, více možností, méně frustrace ohledně krmení a méně náhody (rozuměj nevyváženosti).
Mínusy jsou větší náchylnost k paralýze (více možností) a hlavně chybějící variabilita.
Nicméně, když se podívám třeba na TM, tak si říkám, že ta variabilita je taky minimální a její popularita u nás v klubu s počtem odehraných partií rozhodně neklesá.

19.10.2014 14:12:08

Wolfsen
TM = Terra Mystica?

Pokud jo, tak myslím, že tam je variabilita daná už tím, v jakém pořadí přijdou destičky odměn, nehledě na to, že ve hře máš hromadu ras a možností, na kterém místě začít. To mi přijde poněkud nesrovnatelné s Cavernou, kde je jediná náhoda pořadí akcí ve hře..

19.10.2014 17:35:47

Kew
Pravdu máš, asi jsem tu svou snahu přemoct se a najít na Caverně pozitiva (protože MindOku přeju, aby se to prodávalo) trochu přepískl.

19.10.2014 19:03:27

wolf
Díky za reakci... Ta variabilita je docela u dobrých her zásadní, neboť se k dobrým hrám rád vracím. Ale to asi všichni :-) A tvé pocity ze hry? Jak jsem to zatím tak pochopil, tak hra je možná jednodušší než Agri... Což bych pro některé hráče uvítal, neboť u Agri je někdy frustrace z krmení rodiny opravdu obrovská :-) Máš chuť dále hrát Agricolu, nebo ji Caverna vytlačila? Anebo naopak :-) Caverna vypadá prostě zajímavě, tak ji nechci hned zavrhnout...

19.10.2014 19:42:20

variabilita
Čau,
s tou variabilitou bych to neviděl tak špatně. Po dvou hrách bych řekl, že je toho dost na kombinování. Předně je tam strašně moc místností, které můžeš kombinovat v libovolném počtu, dále se na začátku hry rozhoduješ pro taktiku - např. pomocí červených nebo černých krystalů, nebo budeš více rozmnožovat zvířata nebo investuješ do nového trpaslíka atd....
Takže největší variabilitu bych viděl v těch místnostech....tam je velký potenciál.

24.11.2014 08:09:20

CZ dotisk

Tak mindok opětovně vydá (už teď se dá i někde předobjednat) cena nového českého printu se zatím pohybuje kolem necelých 2000, -
______________________
admin česky vydaných her ZH
hráč a drobný sběratel
tvůrce FB, Insta. a YouTube stránek POD VÍKEM

15.4.2021 10:43:56

Tak to by mohli vydat rozšíření... Základnu už budou mít dostatečnou...

15.4.2021 14:01:28

Když si vzpomenu, že jsem hru kdysi prodal mírně pod tisícovkou, dostávám tik do oka.

15.4.2021 14:33:38

Taky jsem na to hleděl jak puk když jsem na Tlamě viděl předprodej české Caverny. Jak často se stane že se dotiskává takto stará hra? Ještě po takové době kdy byla nedostupná. Ale je to fajn. Věděl bych i o více hrách které by si zasloužili dotisk ale na to už asi nedojde.

15.4.2021 15:13:16

Hohó, zdá se, že letošní rok je plný překvapení....dotisk Robinsona i Caverna je velmi příjemným překvapením.

Caverna je mega překvapení, když si vezmu, že ani s cenou 1200-1500 se neprodávala příliš dobře. Uvidíme, snad deskový trh v ČR dozrál a docení tuto hru :-)

Trošku bych taky čekal, že by dotisk vzali rovnou s rozšířením.

15.4.2021 15:36:53

A místo toho jenom přidali na ceně :D

15.4.2021 15:48:09

Tak se nám na bazaru vyrojily nabídky Caverny. Za pěkné 3 litry. No já si raději počkám na dotisk :-) Mindok pár lidem udělal čáru přes rozpočet. Ono se taky poslední dobou prodávaly za víc jak 3 a někdy i dokonce 4 litry.

15.4.2021 17:41:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Je to super, že sa takto dostávajú opäť na trh hry, ktoré sú stále kvalitné a môžu ich tak objaviť aj hráči, ktorí sa dostali k hrám až v poslednom čase a nemusia kupovať veľakrát predražené kusy na bazáre.

Vydavateľom držím palce, aby čísla predaja boli úspešné a snáď sa dočkáme aj ďaľších takýchto reprintov v budúcnosti! :)

15.4.2021 17:51:20


Oplati sa určite počkat , ale proč by robily čáru cez rozpočet ak hru niekto kedysi kupil za 1500 kč tak stale za tu sumu to možu predat a je nizsia ako momentelna predpredajna 1800-2000 :) ale ako 3000 je hrot ked viem ze chvilu počkam a budem mat novu svoju vo folii :D

15.4.2021 17:56:41

f0x

Mecenáš trolíků

Je to šílené, za kolik se nedostupné hry prodávají (viz https://www.google.com/search?q=Caverna%20site:zatrolene-hry.cz/bazar), ale to je prostě zákon trhu.
Kupující chce hru za (skoro) každou cenu a prodejce chce co nejvíc vydělat.

15.4.2021 18:04:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Mně to připomíná situaci, kdy umřel Michael Jackson a celý internet byl zaplaven prodejem lístků na jeho koncert. Nyní ohlásili reprint a bazar se zaplnil předraženou Cavernou :)

15.4.2021 18:54:43

Vybíráme z Bazaru

Frosthaven - KS edice + Frosthaven Map Archive
Frosthaven - KS edice + Frosthaven Map Archive
Akt. cena: 4500 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas