Cabo da Roca - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Dino Toys
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Maják na Cabo da Roca varuje lodě, plující po jedné z nejrušnějších námořních tras světa, až do vzdálenosti sta kilometrů. Na těchto námořních trasách nyní plujete i vy vstříc novému dobrodružství a za získáním bohatsví prostřednictvím obchodování se vzdálenými městy. Pozor však na pirátské lodě, které křižují rozbouřené vody...

Úvod do hry a role hráčů

Ve hře Cabo da Roce představují hráči obchodníky, kteří obchodují s ostatními přístavy, případně se navzájem přepadají prostřednictvím pirátských lodí. Vše s jediným cílem, stát se nejbohatším obchodníkem ze všech.

Příprava hry

Na počátku hry se doprostřed stolu umístí pět karet volného moře ve tvaru kříže. Ze zbývajících karet herního pole se vytvoří dobírací balíček karet, z kterého si hráči při hře berou karty a přikládají je k herní ploše. Každý z hráčů má k dispozici jednu kartu města, 150 zlatých a prvního námořníka, kterého může nasadit do hry zdarma poté, co je vyloženo jeho město. Město slouží k nákupu lodí a k realizaci obchodů. Peníze, které hráči získávají i v průběhu hry za realizované obchody, slouží k nákupu lodí a námořníků. 

Průběh hry

Hra se hraje na kola, ve kterých se hráči pravidelně střídají. Ve svém kole pak hráč provádí:

 1. Přiložení karty herního pole

  Hráč si vždy vezme kartu herního pole z hromádky karet a tu přiloží k již existujícímu hernímu plánu. Do čtvrtého kola musí přiložit kartu se svým městem. Města spolu nesmí sousedit - dotýkat se.

 2. Nákup lodi

  Hráči nakupují lodě ve svých městech (přístavech) a obchodují s ostatními městy. Lodě jsou tří druhů:

  • Rybářské lodě - nejlacinější, ale smí plout pouze podél pobřeží. Na konci hry mohou svému majiteli přinést pár bodů za rybolov.
  • Obchodní loď
  • Pirátská loď - nejdražší loď, která slouží k přepadání lodí ostatních hráčů. Pirátské lodě neobchodují, neplatí daně, avšak mohou potopit ostatní lodě nebo zabít námořníka na majáku nebo ostrově. Boj probíhá tak že pirátská loď připluje vedle jiné lodi nebo k ostrovu a majitel pirátské lodi oznámí zničení nepřátelské lodi nebo námořníka. Ve hře se nepoužívají kostky ani karty k vyhodnocení boje.
 3. Zahájení obchodu

  Poté co hráč vlastní loď, může začít obchodovat. Obchod začíná v přístavu, kde má hráč svou loď. Hráč si vezme z hromádky karet obchodu horní kartu. Ta určuje přepravované zboží a možné cíle. Skutečný cíl cesty nemusí hráč oznamovat a může ho kdykoliv změnit.

 4. Tah lodí nebo námořníkem

  Hráč má k dispozici dva tahy lodí. Pokud má hráč 3 a více lodí zvyšuje se počet tahů na 3. Pokud nechce, nemusí je všechny využít. Hráč se snaží doplout s lodí do některého z cílových měst na získané kartě obchodu.

  Při pohybu lodí se nesmí stát, aby se ocitly 2 lodě na jedné kartě herního plánu.

  Za peníze lze koupit námořníka (počítá se jako tah) a obsadit tak neobsazená města, majáky (a tím zdaňovat proplutí lodí ostatních hráčů) a také ostrovy s pokladem - to vše pokud kolem těchto míst pluje vaše loď. Toto zajišťuje další příjem peněz.

 5. Realizace obchodu

  Jakmile přistane loď v cílovém přístavu, proběhne vlastní obchod, za který majitel lodi získá peníze. Cílová částka se určí podle délky trasy, kterou při realizaci obchodu ujel. Je-li vlastníkem města protivník, musí mu obchodující hráč zaplatit daň.

Konec hry a určení vítěze

Hra končí v okamžiku, kdy jeden z hráčů získá majetek v hodnotě 1000 zlatých nebo ve hře zůstanou jen lodě jednoho hráče a soupeři si nemohou žádnou loď koupit.

Pokud k tomu nedojde a je položena poslední karta herního pole, začíná závěrečná fáze hry. Cílem této části je obsazení všech dosud volných ostrovů a vraků lodí s poklady. Hra končí, když je obsazen poslední ostrov nebo vrak. V závěrečné fázi hry již nelze realizovat obchody. Vítězí hráč s největším počtem bodů (peněz). Bonusové body jsou za největší loďstvo, za nejvyšší počet měst a za výnosy z rybolovu.

Autor: Opičí muž

Vybíráme z Bazaru

Turing Machine
Turing Machine
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas