Brazil: Imperial

xxxxxxxxoo hodnoceno 67x (Seznam vlastníků)

Brazil: Imperial - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Renesance, Novověk
Herní kategorie: budovatelská, válečná
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Zé Mendes
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Vypadá to úžasně. Jaké to je - složitost, zábava, variabilnost, více cest k vítězství, hra ve dvou hráčích? Moc díky za odpovědi.

11.3.2022 09:24:14

@stady Viděl jsem, cos pak psal na BGG, a přijde mi, že do hry hrozně šiješ a vadí ti snad vše :D Ale asi ti holt nesedla no, asi bych ji poslal dál a užíval jiných deskovek. :)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

25.3.2022 08:19:24

@Jonash Nepřijde mi, že by do Brazilu šil stady neprávem. Mám za sebou zatím jedinou hru, ale část z těch výtek je rozhodně platná. Navíc hra byla hodně hypovaná a mám pocit, že se snaží tvářit se jako plánovací euro, přitom třeba žetony průzkumu jsou fakt dost imbalanced :) Ještě si ji asi taky budu chtít časem zahrát, ale shodli jsme se třeba u stolu s dalším prvohráčem, že hra v druhé polovině tak nějak ztratila dech a splnit nějaký dílčí cíl (nemyslím kartu cíle, ale provést nějakou komplexnější operaci) stálo docela dost námahy :) (A to jsem měl třeba mimo jiné i malbu, která mi umožňovala stavět bez ohledu na terén.)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.3.2022 14:12:34

A třeba za mě jsou nejnáhodnější karty úkolů. Takže to podle mě splňuje tu poučku, že více náhody se navzájem vybalancuje. :-) 

 

Já jsem jinak se hrou spokojen. Možná proto, že jsem o ní nic nevěděl a nic nečekal. Příjemná, pěkná, svižná. Největší kritika by mířila k produkční kvalitě (všechno tenké, prohnuté, odrbané). 

 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

25.3.2022 15:59:50

@speedy Já jsem nějak moc neměl čas registrovat, co mají ostatní. Spíš mi přišlo divné, že je jich celkem málo. Řešili jsme i náhodnost karet maleb, ale to je asi problém jakékoli proměnlivé nabídky - zejména deckbuildingy s tímhle mechanismem hodně trpí na to, že vezmeš lehce napdrůměrnou kartu, která je aktuálně nejlepší z nabídky, a hráči za tebou tam doplníš nějakou totální pecku…

A mimochodem - divil jsem se, jak se tu psalo, že je nedostatek surovin, ale pak jsem se musel smát, když bylo od něčeho snad jen 10 kusů a když došly, byly k dispozici na celou hru čtyři žetony “+1”. To je fakt zvláštní.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.3.2022 16:17:43

@Kew Těch žetonů surovin tam není dokonce ani 10, ale jen 8. :D Hra se mi produkčně líbí, ale tohle nechápu. Jinak desky lídrů jsem si musel zatížit Nemesisem, aby se srovnaly…

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

25.3.2022 16:41:53 | Upraveno autorem (porovnej)

@stady ještě se vrátím k “A taky to, jestli je nekdo Napoleon, ktery je jasne OP, protoze jeho schopnost je nejvic flexibilni a vyuzit jde neomezene. V rukou zkuseneho eurare je to za hru klidne 6x, 7x kdykoli je treba neco platit, podobne neomezny, i kdyz trosicku mene flexibilni je Alfons, zatimco schopnost ostatnich monarchu je striktne limitovana na 2x nebo 3x v mnohem striktneji danem okamziku”.

Teď testuju automu a mám Manuela. Vždyť tu jeho schopnost můžu využít ve hře X-krát. Má “Tvé první 3 pily mají hodnotu 2VB a produkují 2 dřeva a 1 zlato.” Tzn. při každém postavení pily (až do počtu tří) a při každé renovaci získám o 1 zlato víc než kdokoliv jiný. Navíc dává o 1 VB více (a má teda o 1 vyšší obranu). To mi přijde dost super. Johann z druhé strany také při každém postavení třtinového pole a při každé renovaci dostane 1 surovinu (třtinu) navíc. A má opět za ty budovy vyšší VB/obranu. Isabela to samé jen s jinou budovou.

Jak jsi přišel teda na použití schopnosti těch 2x nebo 3x za hru? To platí třeba u Královny Viktorie (ta mi přijde fakt slabá), ale jinak?

 

Edit: jo, i pár dalších to má omezené fakt na ony max 3 využití schopnosti. Ale v každé barvě máš aspoň 1 vůdce, který to může využít ve hře vícekrát než 3×.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

27.3.2022 18:48:29 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash hru som hral v každom počte hráčov a nikdy nám nedochádzali suroviny. 

Ak vám dochádzajú suroviny tak hráte niečo špatne

28.3.2022 08:56:40

@Jonash Jak se ti jeví ta Automa? Nabídne to víc, než ten jeden sólo scénář v základu?

28.3.2022 10:35:06

@enzo Hodím to do vlákna "Solo rozsireni "Autômato", aby to případně našli i další.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

28.3.2022 11:26:30

@Jonash Ano, tohodle monarchu jsem spatne precetl (nejak ze maji 3x +1 bod a prvni pila produkuje +1 drevo) a pak to mechanicky aplikoval na dalsi s analogickym bonusem. Proto jsem zrusil to s tim Napoleonem, resp. chtel jsem to otocit na to, ze ty postavy, ktere se daji vyuzit jen 2x nebo 3x za hru nejsou nic moc. Treba zeleni, po skonceni hry nad jejich omezenou schopnosti i ostatni kroutili hlavou aniz bych cokoli vubec nadhazoval.

Jinak posledni hru nam vyhral monarcha s tim +1 trtinovym bonusem, ktery si jako uplne prvni tah ve hre vybral malbu +1 drevo. A ciste nahodou mel kousicek od svoji zakladny desticku objevu Povodi, takze mel ke trtine i drevu i jejich renovovanym variantam dalsi +1 produkcni bonus. A taky si kousek od sebe objevil dodatecnou kartu ukolu, cili mel pak +1 palac. Zatimco treba ja opet objevil jen vzacny druh. S tim proste nic neudelas, at se na hlavu stavis jakkoli.

28.3.2022 12:39:45

@stady Jo, ti zelení vůdcové jsou zvláštní (nejlepší mi přijde Petr I. Brazislký), ale zas máš na výběr ze 4 místo ze 2 a třeba se to na určitých mapách může hodit, těžko říci. A taky zelená deska hráče má jiné ceny jednotek než zbylé tři. Ale je fakt, že oproti takovému Gaia Projectu, který taky má nějaké chyby v balancu frakcí, je tohle spíš chudý příbuzný. Ale možná jen zdání klame, přijde mi divný, že by tohle špatně otestovali, když na první pohled vidíš, že nějaká schopnost se zdá být lepší a jiná horší.

Ad destičky… já v sólu včera proti Automě vyžral 5 destiček ohrožených druhů (jsem to tam takhle náhodně namíchal, no) a měl za to 8 bodů. Tak dobrý. :D Tu zvýšenou produkci (Povodí) jsem objevil na tak blbým místě, že se za celou hru nevyužila (ta nicméně platí pro všechny hráče bez ohledu na to, kdo ji objevil).

Jinak jsem si myslel blbě, že jedna ta expedice ti dá jak 1 znalost, tak 5 VB. Ono to druhé je jen síla, a když ji porazíš, tak vezmeš tu znalost a odhodíš ji. Dalších X chyb jsem udělal při vyhodnocování akcí Automy (vedlejší vlákno), takže se kaju a musím to ještě pořádně zahrát (a i s dalšími lidmi), než si udělám finální názor. Nicméně díky za diskuzi! :)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

28.3.2022 14:01:23 | Upraveno autorem (porovnej)

ku tej expedíci..ano v pravidlách to nie je uplne jasné, ale správne by sa to malo hrať (ak mám správne info a dobre som pochopil, ale je to aj takto logické..) že to číslo na expedícií je v sivé - nie je to zelený vavrín, znamená teda len silu a nie VP, keď teda naša vojenská sila je rovná alebo viac dostane sa odmena (nie VP) a expedícia sa odhodí z plánu….

31.3.2022 09:17:21

Prostě síla expedice je vždy vlevo nahoře, odměna vždy dole uprostřed. :)

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

31.3.2022 11:22:41

Jinak včera hráno prvně ve 3 lidech a užili jsme si to. Já za zelenýho Petr Brazilského I. porazil sestru s Napoleonem a švagra s Alfonsem 78-68-66. Ale bohužel tomu napomohla i chyba v textu na jedné kartě úkolů pro III. éru, takže si sestra myslela, že má mít 2 obrazy (jakékoliv), ale měly to být dva modré (ikonografie je OK, proto jí to později došlo). Takže to třeba mohla zavřít dřív a skóre by bylo jiné.

Já totiž v posledním tahu měl vlastně 3 akce - 1 stavbu + 1 další stavbu za kartu obrazu + akce navíc z karty zlata, kdy jsem udělal výrobek a tím spustil konec hry. A protože jsem byl v kole poslední, už nemohl nikdo reagovat. A jen během toho posledního tahu jsem bodů získal třeba 9 (2 VB kostel, 3 VB akademie, 3 VB výrobek, 1 VB za onen výrobek přes palác). Mohl jsem mít postavené všechny dokonce všechny paláce (získal jsem 1 navíc přes další úkol a 1 přes kartu obrazu), ale ten poslední jsem už neměl kam umístit, chyběla plantáž.

Střetů bylo pár, švagra jsem odrazil i díky jedné vojenské kartě, která mu dala -2 sílu kvůli použití děl a zabral mu chvíli na to mincovnu. Sebral jsem mu 1 zlato a dál to okupoval. Tím, jak si vyřadil všechny jednotky, jsem mu mohl hned zkusit dobýt sousedící město, ale k jeho štěstí 2 kola po sobě mohl zahrát kartu, která po zaplacení udělá to, že sem se musel stáhnout a útok neproběhl. Nicméně i díky té obsazené budově přišel o ty 2 body, které byly rozdíl mezi 2. a 3. (posledním) místem. Takže střety určitě mají smysl, ale došlo k nim až někdy po polovině hry, což tipuju bude dost časté. Zvláštně ke konci hry hrají důležitou roli.

Sestře i švagrovi se to líbilo, ač on taky zmínil, že je otázka, jestli ty další hry nebudou mechanicky dost podobný, ale tak či onak si to chtějí zahrát znovu.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

31.3.2022 11:31:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Stav po roce ve sbírce: 

Prvotní dojmy byly neskutečné nadšení. Hra je krásná a funguje. Nezaznamenala jsem, že by nějaká postava byla přesílená (hráno hlavně ve dvou hráčích), za každou postavu se muselo hrát trochu jinak. A taky jsme věděli, v čem má ten druhý výhodu, tudíž jsme si to pohlídali. Ve vícero hráčích jsme hráli s lidmi, kteří to hráli poprvé, takže to není relevantní, jelikož to neuměli hrát.

 Taky hodně záleží, s kým se sedí u stolu. Stalo se mi, že jsme měli partii hotovou za 28 minut, protože jeden si nasadil vojáka a šel sbírat tomu druhému suroviny a tím ho odříznul. Už si přesně nepamatuju, jak to bylo, ale vím, že to bylo fakt hodně rychlé. Někdy jsme hráli i hodinu a půl, protože jsme si každý hordili na svém písečku, stavěl budovy, produkoval všeho moc a nějak jsme to neřešili :-) 

Někde jsem tady četla, že to se Scythe nemá moc společného. Za mě má. Jasně, že se musí hrát trochu jinak, ale zároveň ty mechanismy a celkový přístup ke hře je docela hodně podobný. Vidím to jako hru pro lidi, kteří milují Scythe, ale zároveň jejich herní parťáky Scythe neoslovil nebo hrají hlavně ve dvojici. Protože ve dvou to funguje fakt dobře.

Jestli bych měla nějak shrnout svou myšlenku z téhle hry. Za mě je to dobrá hra. Pokud ji někdo vytáhne, moc ráda si ji zahraju. Ale že bych já osobně přišla a řekla, joooo pojďme hrát Brazil… to asi ne. 

 

30.5.2023 09:29:00

Vybíráme z Bazaru

Naše století
Naše století
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas