Brass - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Vlaky, Novověk
Herní kategorie: budovatelská, dopravní, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Pegasus Spiele
Warfrog
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Konečně

Tak jsme konečně dohráli první partii, trvala skoro 3 hodiny a dala nám hodně zabrat. Mám německou verzi (což ale v podstatě nemá žádný účinek na hru samotnou). Tuhle hru je těžké k něčemu přirovnávat, alespoň já se s ničím podobným nesetkal. Mně osobně už láká samotné téma. Někdo je v extázi, když je desková hra zasazena do fantasy prostředí, jsou tam draci, skřeti apod. Já v deskovkách zase vyhledávám období průmyslové revoluce :)

Hra je rozdělena na 2 období - období průplavů a období železnic. Trochu mi systéme těchto 2 období připomíná hru Amun-Re, kde také zůstává na hracím plánu něco z první půlky. Tady se ale navíc trošičku mění i pravidla. Ve hře je úkolem budovat průmysl (přádelny, uhelné doly, železárny, přístavy, loděnice), spojovat města sítí průplavů a později železnic, prodávat bavlnu a tím zvyšovat příjem, rozvíjet technologie pro budování technologicky vyspělejšího průmyslu. Na konci hry vítězí hráč s největším počtem VB.

I v této hře je společný ukazatel příjmu i VB. Boduje se pouze 2x, vždy na konci období. Jsou zde opravdu zvláštní věci,jako např. podmínky pro budování průmyslu, kdy musíte splnit řadu věcí jako třeba doprava uhhlí z nejbližšího uhelného dolu bez ohledu na to jestli je váš. Totéž ale v případě železa nefunguje, tam na blízkosti zase nezáleží, dopravuje se dle výběru. Je tu ukazatel poptávky po bavlně, který slouží pro případ, že chcete prodat bavlnu, ale nemáte přístup ke svému ani cizímu přístavu. Pěkný je také systém nabídky uhlí a železa, pokud došly zásoby na herním plánu. Skutečně se nám stalo, že v prvním období nebyla skoro žádná poptávky po uhlí. Ve druhém, kdy stavba železnice si jednu kostičku žádá, byla naopak poptávka po něm tak velká, že brzy se spotřebovalo veškeré uhlí i na ukazateli zásob mimo Lancashire. Ale byla to naše první partie, strategie teprve objevujeme.

Hrál jsem to ve 3 se synátorama. Měl jsem docela obavy, jestli je to vůbec bude bavit, ale vydrželi celé 3 hodiny a repete na sebe nenechá dlouho čekat. Tolik asi první dojmy a trošku chaotický popis. Na recenzi to po jedné partii ještě není.
29.8.2009 23:38:03

Re
Hmm, koupi této hry sem už zavrhl, ale po tomto popisu jsem zase na vážkách, i já mám rád hry tohoto typu a navíc to vypadá že hra je dost komplexní, což je pro mne jedno z hlavních kritérií, takže asi se vrátí do wish listu.

30.8.2009 01:47:16

re: Jouda
A proč jsi to zavrhnul? Co Tě odradilo?

30.8.2009 08:16:38

wish-list
Já měl Brass taky dlouhý čas ve wish-listu, ale s přihlédnutím k tomu, že bohužel hrajeme hry jen ve 2, tak jsem od ní upustil,...tak jako od dalších her od Wallace, které se mi líbí a které jsou bohužel z většiny až od 3 hráčů,...chjo, taky bych rád něco budoval ;-)

30.8.2009 08:17:20

2 hráči
Brass je vcelku hratelný i ve dvou. Jen se poněkud omezí mapa a s tím i rozdávané karty. Ale ve 3-4 hráčích je to samozřejmě zajímavější...

30.8.2009 08:30:34

Brass ve 2
http://files.boardgamegeek.com/file/download/4pgh3mm4qu/brassRGB.jpg
Tady navrnul jiný známý designer Michael Schacht mapu pro 2 :)

30.8.2009 08:32:47

Vlad a Richmond
Aha, aha, tak to jsou mi věci, hned se na to mrknu, díky ;-)

30.8.2009 08:43:12

Richmond
No ja to uplně nezavrhnul ale spíš odložil, nějaké hry s podobnou tématikou (nejspíš)už mám a já se snažím mít širší záběr, aby na každou náladu byla nějaká hra. Poslední hry které jsem pořídil, sou si až moc podobné např. Caylus,Age of empires,Puerto rico a toho se snažím vyvarovat podobnej vkus jako já nemá zdaleka každej můj spoluhráč.

30.8.2009 12:24:00

Ve dvou...
a hráli jste to teda někdo ve dvou hráčích? Je to hratelný? Téma se mi teda fest líbí, ale nevím, zda je to ve dvou zajímavý...

15.7.2010 13:37:08

ta"jemná"
Jo, je to dobré.

Sice jsme si vytiskli i tu mapu pro 2 hráče, ale hrajeme na normální desce pro 3-4 hráče s tím, že si pamatujeme, která města a spoje nejsou k dispozici.

15.7.2010 20:37:52

Nová verze
Případným zájemcům o pořízení Brassu bych doporučil chvíli vyčkat - právě se vydává nová verze s názvem Age of industry: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/65901/age-of-industry

Autor v ní přepracoval některé mechanismy - mimo jiné systém půjček, které už se musejí splácet, čímž se hra dostává trošku jinam a už to není o tom, že se prakticky nevyplatilo expandovat ze zisků vlastních podniků, ale jenom čas od času "zajít do banky" a přežívat s příjmy kolem nuly.

16.7.2010 12:06:57

to Tacud
Já jen doufám, že konečně Wallace udělá nějakou hru hezkou na pohled a hratelnou ve dvou... zatím to byl z tohohle ohledu docela děs...

16.7.2010 13:25:50

hmmm
tak další pokus nevyšel, kouknul jsem na geek a zas je tam hnusná schematická mapa... No nevím, ale neměly by takový hry stát míň, když výrobce ušetří za grafika a následně i za barvy při tisku? :*)

16.7.2010 13:27:39

Merlin
mně se Brass na pohled líbí :-)

16.7.2010 13:28:03

tisk
a co to dělat jako omalovánky - to byl tisk jenm v černé + navíc by byla zábava předem (blbnu z vedra)

16.7.2010 13:29:12

to ta"jemná"
To ti ze srdce přeju :-) Mě to přijde takový hodně strohý, prázdný a schematický - prostě téměř ošizený, nemůžu si pomoct...

16.7.2010 14:08:43

Merlin
tak je to takový schematický, já mám ráda takový minimalistický zpracování, tak asi proto :-)

16.7.2010 14:10:28

to Ella
Dobrej nápad, taková DIY edice :-) A místo figurek laťku a lupenkovou pilku, ne? :-)

16.7.2010 14:10:58

re: tacud
No ještě jsem pozorně nečetl srovnávací recenze Brass vs Age of Industry, ale hardcore hráči Brassu před ním varují :) Prý zjednodušené až příliš.

23.7.2010 19:37:36

re: ta"jemná"
Samozřejmě, že grafika Brassu (Kohle) je skvělá, pěkně stylová! :) Ať žije průmyslová revoluce! :)

23.7.2010 19:38:41

Merlin
No Wallace už pár her (i) pro 2 hráče udělal - Byzantium nebo třeba Perikles.

23.7.2010 19:39:54

to Richmond
Já tam zapoměl napsat slovo "vláčkovou" :-)

23.7.2010 22:07:51

pravidla v cz
neviete preco nejdu z tejto stranky stiahnut pravidla v cestine?

22.11.2010 13:33:05

idu
mne to teda vo firefoxe v pohode ide,chyba bude na tvojej strane.

22.11.2010 13:40:48

DD

stazeni
Mi jdou stahnout naprosto v pohode, takze problem bude nekde na tvem prijimaci.

22.11.2010 13:41:00

Videorecenze
Z video recenze kterou delal UvulaBob jsem byl celkem nadsen
http://www.youtube.com/watch?v=DVFe9bKWXOU
http://www.youtube.com/watch?v=ITJ2vZtBa8k

22.11.2010 18:19:40

Vybíráme z Bazaru

SOBEK
SOBEK
Akt. cena: 290 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas