Brass - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Vlaky, Novověk
Herní kategorie: budovatelská, dopravní, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Pegasus Spiele
Warfrog
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Průmyslová revoluce bylo období konce 18. století a začátek století 19tého. Za symbol jsou považovány nově vznikající stroje jako mechanický tkalcovský stav nebo parní stroj. K výrobně strojů bylo používáno především železo a jako topivo brzy přestalo stačit dřevo a nahradilo ho uhlí. Poptávka po železné rudě a uhlí vedla k rozvoji těžebního průmyslu a strojírenství. Suroviny bylo nutné do továren dopravit, muselo tedy nutně dojít k velkým změnám v dopravě. Začal tak intenzivní rozvoj železniční sítě. Chcete zažít průmyslovou revoluci na vlastí kůži? Nedostatek surovin, nutnost půjčky, zajištění spojnic mezi továrnami a doly – to jsou nelehké výzvy, které na vás čekají v cestě za prosperitou.

Princip hry

Do jednotlivých měst a na spojnice mezi ně se snažíte umisťovat své továrny, doly, přístavy nebo průplavy/železnice. Umístění budovy nebo spojnice je pouze první krok ze dvou, které vedou k úspěchu. Následně musíte vyložené budovy vytěžit nebo zobchodovat abyste je mohli „obrátit“ a získat za ně příjem i vítězné body.

Tah hráče

Na začátku tahu hráč inkasuje příjem, který si zajistil minulými akcemi a následně se rozhoduje, jak zahraje dvě karty, které může použít v každém kole. Může zahrát buď lokační kartu, pak může umístit na určené město na mapě libovolnou budovu. Druhým možným tahem je zahraní karty budovy, kdy určenou budovu postaví do města ke které má přístup průplavem/železnicí. Za zahození karty bez provedení efektu si navíc lze vzít půjčku, provést pokrok, zobchodovat zboží nebo zahodit obě dvě karty a umístit budovu, kterou si zvolí kdekoliv na mapě.

Důležité prvky hry

Zobchodování budovy – příjem i vítězné body jsou získávány zobchodování budovy (vývozem jeho zboží) přes přístav.

Vytěžení budovy – budovy produkující uhlí nebo železo, přináší body po té, co suroviny, které na ně byly umístěny po jejich vyložení na mapu, jsou spotřebovány.

Dopravní spojení – dopravní spojení přináší body za každou zobchodovanou či vytěženou budovu, kterou spojuje.

Loděnice – Vyložením loděnice okamžitě získáváte příjem i vítězné body. Jedná se o nejdražší budovy.

Přístav – jeho obrácení se stane, pokud přes něj někdo vyváží zboží. Může být i protihráč. Vám se připíše příjem a vítězné body za přístav.

Pokrok – hráč může využívat akce pokrok, kdy shazuje méně drahé a méně výnosné budovy ze své zásoby, aby mohl stavit dražší a výnosnější. Stavět se musí v řadě od nejlevnějších po nejdražší.

Půjčky – příjem lze podpořit i půjčkou. Na začátku hry se pak může stát, že místo příjmu z banku naopak do banku odevzdáváte úroky, které musíte platit.

Průběh hry

Hra se skládá ze dvou věků. Období průplavů, které je v podstatě přípravou na a období železnic. Musíte se zbavit technologií úrovně jedna, které se nesmí hrát v období železnic a rozjet svou ekonomiku tak, abyste v druhé období mohly, stavět dražší budovy.

Shrnutí

Jde o náročnou a komplexní euro hru, která bude vyžadovat veškerou pozornost. Má obrovskou variability jak zahrát tah a stejně tak obrovská různorodost v tom jakou zvolit cestu k vítězství.

Autor: tarnow

Další názvy této společenské hry

  • Kohle

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: Vnější okraj + exp.
Star Wars: Vnější okraj + exp.
Akt. cena: 1025 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas