Bossin' Space - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Jindřich Pavlásek
Petr Vojtěch
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Teď nebo nikdy! Valí se na vás nebezpeční nepřátelé a od poražení Bosse vás dělí jediný správný manévr a dobře mířená střela. To však nezvládnete sami. Můžete se spolehnout, že i ostatní váš záměr odhalí a provedou potřebné příkazy? 

Bossin' Space je kooperativní desková hra pro 1 až 5 hráčů, kteří se hromadně stanou kapitánem lodi. Naneštěstí ale všichni ovládají tuto jedinou loď společně, což znamená jediné – chaos. Zvládnete se vyhrabat z nepříjemné situace, i když máte zrovna k dispozici samé nevhodné karty? Cílem hry je prokousat se armádou nepřátel a porazit závěrečného Bosse. Těch v krabici najdete hned pět.


Příprava hry:

Před každou hrou si zvolte jednu ze čtyř úrovní obtížnosti a vyberte hlavního bosse, který na vás bude čekat v jejím závěru. Společně s ním sestavte balíček náhodných nepřátel podle počtu hráčů a zároveň připravte balíček nebezpečí vycházející ze zvolené obtížnosti. Následně každý hráč obdrží postavu se svou speciální schopností a karty příkazů v počtu, který ctí limit uvedený v pravidlech. Na herní plochu přiletí hráčská raketa, z vrchu se objeví první nepřátelé z balíčku a hra může začít.


Průběh hry:

Na začátku každého kola nejprve ověřte, co mají vaši nepřátelé v plánu, a to díky 4 odhaleným kartám nebezpečí. Ty slouží k ovládání nepřátel a říkají, kdo z nich se bude hýbat, ve kterém sloupci budou nepřátelé útočit nebo třeba kdy aktivují své speciální schopnosti.

Každé kolo musí hráči po vyhodnocení fáze nebezpečí popsané výše vyložit dohromady 4 karty příkazů (ve čtyřech tedy každý vyloží jednu kartu, u hry v plném počtu pěti hráčů kapitán kola - viz níže - kartu nevykládá), kterými ovládají svou loď. Základní příkazy mohou být například pohyb, střelba rakety, laser, léčení a další.

Vtip je v tom, že hráči sice mohou společně plánovat strategii, ale nesmí prozradit, které karty příkazů mají aktuálně v ruce ani jakou právě zahráli na stůl. V každém kole je tak čeká těžké dilema: „Zahrát laser by se nám teď vážně hodilo, ale pokud nikdo nezahraje pohyb, tak to může dopadnout opravdu špatně. Co tak asi zahrají ostatní?“ 

Jakmile jsou 4 karty příkazů na stole, po jejich odhalení se všichni společně musí zamyslet, jak je zařadit na časovou osu k již připraveným kartám nebezpečí, aby se díky tomu vyhnuli nepřátelským útokům a ideálně k tomu ještě zničili co nejvíce „emzáků“. Karty nebezpečí a příkazů společně tedy ve výsledku tvoří časovou osu, podle které se vyhodnocují všechny akce daného kola – a to jak nepřátel, tak i hráčské lodi. Silné karty, jako třeba laser, však loď přehřívají. Je proto třeba ji jednou za čas ochladit vynecháním akce. Zvládnou však hráči v bitevní vřavě najít chvíli, kdy vypnou motory a dají si pauzu?

V každém kole se posouvá žeton Kapitána kola. Ten má finální slovo během rozhodování o umístění karet na časovou osu a právě jeho speciální schopnost postavy je pro dané kolo aktivní.

Za poražené nepřátele hráči získávají zkušenostní body, pomocí kterých si mohou vylepšovat vybavení lodi, jako je laser nebo rakety, přidat nové karty do balíčku příkazů nebo například v pokročilejším stavu vylepšování odemknout možnost navyšování počtu životů.

Konec hry:

Hra končí v momentě, kdy se hráčům podaří zničit závěrečného bosse. Pokud však v průběhu hry hráči ztratí všechny životy nebo přehřejí svou loď neuváženým hraním karet, hra končí jejich okamžitou prohrou.

Autor: Bedikk

Další názvy této společenské hry

  • Vesmír útočí

Vybíráme z Bazaru

Konec věků CZ
Konec věků CZ
Akt. cena: 950 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas