Bios: Genesis - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

BIOS: Genesis je první ze série deskových her BIOS od Phila Eklunda, designéra her, který je opravdovým raketovým inženýrem. Ve hře se přeneseme do okamžiku krátce po vzniku planety Země a hráči se ujmou jedné organické sloučeniny, která má za úkol vyvinout život na Zemi.Červený hráč představuje aminokyseliny, žlutý lipidy, zelený pigmenty a modrý nukleové kyseliny. Hra se snaží být celkem výuková a tak využívá odborné názvosloví a většina karet i pravidel má odborné popisky všech jevů, dějů, sloučenin atd.


Průběh hry:

Hra se hraje na kola, v každém kole proběhne někoik fází:

  1. Je tažena jedna událost, která určí pořadí hráčů, teplotu na zemi, různé další efekty, které většinou nějakým způsobem poškozují vaše organismy ale hlavně, která prostředí pro vznik života jsou aktivní.
  2. Hráči si vybírají, do kterých takových prostředí se pokusí umístit svoje bionty, aby se pokusili zažehnout život.
  3. Autokatalytický hod - hod kostkami, jehož cílem je pokus stvořit v daných prostředích život ve formě jednobuněčné bakterie.
  4. Darwinovský hod - hráči házejí kostkami na to, jestli jejich bakterie přežije a popř. pokud vyprodukuje nějaké katalyzátory (platidlo).
  5. Pořizování mutací pro své bakterie. Za ty se platí právě katalyzátory a mutace poté zvyšují obranyschopnost bakterií proti různým nepříznivým událostem a dále poskytují určité výhody.


Konec hry:

Hra končí buďto předčasně tzv. Armageddonem (klimatická katastrofa), nebo po otočení poslední karty události. Cílem hry je vyvinout bakterie dostatečně odolné na to, aby se z nich staly mnohobuněčné organismy, nejprve mořské a později i suchozemské. Hra se dá hrát kompetitivně tak, že se si hráči mezi sebou škodí například formou parazitů, a na konci hry si hráči počítají body podle toho, kdo stvořil a udržel při životě jak dobře vyvinutý organismus. Nebo se dá hrát kooperativně, kdy jsou paraziti neutrální a napadají organismy podle určitých pravidel, a hráči mají za úkol vyvinout společně určitý počet organismů dřív, než dojdou karty událostí. Hra nabízí i možnost solitérní hry.

Může se stát, že hra skončí i předčasně tím, že nastane Armageddon a Země buď zamrzne, nebo se přehřeje. Stejně tak se může stát, že se žádné organismy nevyvinou, jelikož tomu náhoda (házení kostkami) nebude přát. Pokud se vám ale přeci jen podaří vyvinout suchozemský makroorganismus, kterým můžou být například žížaly, můžete je použít jako startovní organismus v navazující hře BIOS: Megafauna.

Autor: Rozy

Vybíráme z Bazaru

Castles by the Sea Deluxe Edition Kickstarter
Castles by the Sea Deluxe Edition Kickstarter
Akt. cena: 1790 Kč
Končí za: 13 dnů

Offcanvas