Battlestations

xxxxxxxxoo hodnoceno 3x (Seznam vlastníků)

Battlestations - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 8
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: není
Vydavatelé: Gorilla Games
Autoři: Jeff Siadek
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

Tak jsme v Essenu zahráli první krátkou instruktážní misi a jsem naprosto nadšený. Pravda, komponenty jsou poněkud bídné, ale atmosféra je úžasná. V podstatě je to mix deskovky a rpg ve vesmíru. Jednen hráč je game master, ostatní jsou postavy (lidské či aliení, dle volby), každá má několik vlastností a je dobrá v něčem jiném-povolání jsou: Mariňák, Vědec, Technik a Pilot. V naší misi jsme měli za úkol doletět s nákladem na malou planetku, ale jakmile jsme se přiblížili, začali po nás z planety střílet, pokazilo se nám řízení lodi a z nákladového prostoru se začali valit poněkud nepřátelsky naladění roboti. Moc se mi líbí to, že máte mapu vesmíru s vaší lodičkou, kterou musíte manévrovat, vyhýbat se střelám a dávat bacha narychlost abyste do něčeho nenarazili a zároveň máte mapu své lodi, po které pobíháte a řešíte zda opravit řízení, odpálit raketu nebo bojovat s roboty. Každá postava je dobrá v něčem jiném, takže jsou rovnoměrně cenné, každý je užitečný. A taky se tím vytváří napětí (zastřelit raději robota co se ke mě blíží nebo zkusit opravit řízení, i když nejsem technik, abych mohl v dalším kole stočit loď, aby nenarazila?) V dalších misích je možné teleportovat se do nepřátelské lodi, prozkoumávat ji a kosit vetřelce, atd.

První misi jsme hráli hodinu a fous i s vysvětlováním pravidel, pravda museli jsme skončit, protože se výstavište už zavíralo, ale byli jsme velmi blízko cíle.

čili mé dojmy: pro mě perfektní mix deskovky a rpg, trochu jako mix space alertu a descentu, ale s mnohem většími možnostmi. V základní krabici je 24 misí, na netu se dají stáhnout další zdrama a samozřejmě si můžete vymýšlet svoje. Pak tu máme asi 5 rozšíření, přidávající kampaně, možnosti obchodovat, vozit náklad, nakupovat planety :), stát se vesmírnými piráty, prostě co vás napadne, hranice vypadají vskutku velmi široké.

-pravidla: základní pravidla jsou velmi jednoduchá, v podstatě se háže na skill checky. ovládání lodi a vesmírný souboj už jsou trochu složitější, ale není to žádná hrůza, je to celkem inuitivní. Hráči rozhodně nemusí znát celá pravidla, stačí kdž je umí GM a vždy hráčům nabídne co můžou dělat. Pravidla mají pravda 100 stran, ale vtipně psaných, je tam hodně obrázků a polovina z toho jsou jednotlivé mise, seznamy výzbroje atd.

-rpg faktor: své postavy samozřejmě můžete přenášet do doalších misí, získáváte zkušenosti, vojenské hodnosti, speciální vlastnosti, nakupujete výbavu, rpostě rpg. Když postava chcípne, máte v mrazáku její klon, takže dostanete jen nějaký menší postih a můžete s ní pokračovat, žádné začínání od nuly.

-atmosféra: je skvělá, i v té pidimisi, kterou jsme hráli bylo pořád co dělat, pořád jsme byli v ohrožení života, hra nádherně odsýpala a byla to skvělá zábava.

Až zahraju regulérní misi, napíšu víc, ale už teď vím, že tohle mě bude hodně bavit.
25.10.2010 13:59:18

kandelabr
Jestli tvůj popis odpovídá skutečnosti, potom to musí být naprostá bomba! Přesně takovou sci-fi hru jsem hledal :-) Rád si počkám na podrobnější popis nebo recenzi.

25.10.2010 14:44:54

Thales
mé dojmy jsou založené jen na té jedné zkušební partii, ale myslím si, že to bude spíš ještě lepší, brouzdali jsme jenom po povrchu, hra by měla nabízet ještě víc :)
Doufám, že to co nejdřív dostanu na stůl. Těším se na to hrozně moc.

25.10.2010 15:11:17

jenom škoda
těch komponent, které nevypadají nijak extra. Ale zase se nabízí prostor pro tunění :) Na BGG udělal jeden borec parádní 3d verzi lodních modulů, radost pohledět.

25.10.2010 15:12:26

kandelabr
No hezky jsi mě namlsal, kdy si dáme testovací hru? :-)

25.10.2010 15:55:09

eyron
to rád slyším :) dolouskám pravidla a dám vědět, chtěl bych to zkusit co nejdřív, hrozně se na to těším.

25.10.2010 19:40:43 | Upraveno autorem (porovnej)

poctivě studuju pravidla
když mám volnou chvíli...
A jsou tam fakt dobré možnosti, jednak si můžete poskládat dle volby loď a hlavně jsou tam všechny možné vylepšení, kybernetické moduly, programovatelní boti, kosmické drogy, vševědoucí počítač. Pravidla se dobře čtou, ale zatím jsem nenarazil na nějakou rozmnou sumarizaci, takže ze začátku budem asi trochu tápat. Ale dost mi pomohla ta instrumentážní hra, takže si dokážu už představit jak to funguje při hraní.
a objevil jsem, že první dvě rozšíření se dají koupit v pdf verzi za 10 doláčů kus. jasná volba :)

27.10.2010 12:00:41

thales
ja to mam doma a jeste sem to nedostal na stul, tak bychom to nekdy mohli konecne zahrat .. ale je to dalsi kampanova hra no :)

27.10.2010 14:15:44

kandelabr
na ty rozsireni trosku pozor ... jsou to rozsireni delana pro puvodni hru a ty mas pocitam tu nove vydanou verzi 1.1 ... nevim moc jak je to kompatibilni, tak si to radsi nejdriv nekde nestuduj

27.10.2010 14:16:36

Siaron
Beru to jako výzvu! >:-) Ale je fakt, že mít rozehrané kampaně v D&D, dračáku, Descentu a teď ještě Battlestations je docela dost. Tohle ovšem vypadá jako poměrně ultimátní space opera, na což bys nepochybně nalákal nejenom mě, ale i Dejva a Kaďouse. ;-)

27.10.2010 14:19:07

Siaron
No muzu jen doporucit to na stul dostat, ja jsem si dal jen hodinove demo, ale stalo to za to, ta hra je hodne zajimava. A evidentne staci, kdyz pravidla dopodrobna zna jen GM a ostatni muze tak nejak vest...

27.10.2010 15:24:11

Aneken
"...staci, kdyz pravidla dopodrobna zna jen GM a ostatni muze tak nejak vest..."

Nevim, jestli chtěl Siaron slyšet zrovna tohle :-D

27.10.2010 16:19:45

siaron
kampaň není nezbytně nutná, stačí zahrát jednu misi a ty menší se do dvou hodin v pohodě vejdou, řekl bych. Samozřejmě mít svou postavu a postupně ji vylepšovat tomu dává další rozměr, ale postavy můžou být třeba putovní, proč ne. A když se sejde míň lidí jak pět jde docela dobře nahradit postavy roboty, kteří plní poslušně příkazy posádky. Prostě to musíš co nejdřív zkusit :) Já už se na to fakt hrozně těším, pořád na to musím myslet (což není úplně vhodné vzhledem k práci, ale poruč si :) )

27.10.2010 16:21:08

ale ty pravidla
fakt nejsou až takové peklo. OK 100+ stránek, ale jen 60 z nich jsou pravidla pro hru (a jsou tam obrázky, tabulky, příklady, soupis zbraní a povídání o jednotlivých rasách), zbytek jsou mise (+ pokyny pro GM pravda). Důležité jen zapamatovat si možnosti, co se dá dělat s kterou postavou(a ty jsou shrnuté na zvláštním sheetu) a pokud se hrdinové rozhodnou například srazit se s jiným vesmírným tělesem případně teleportovat bombu do cizí lodi holt mrkneš jedním očkem do pravidel. Ze začátku toho listování bude víc, ale to jádro fakt není taková hrůza. Většinu situací řešíš skill checkem.

27.10.2010 16:30:46

kandelabr
ja ty pravidla pred rokem nastudoval, ale uz sem zase pulku zapomnel .. moc dobre vim ze pro samotnou hru je potreba asi tak 20-30 stranek a to tam jsou jeste hojne obrazky a tabulky .. zbytek je but tvorba postavy, popis tvorby misi pro GM nebo samotne mise, kampanova pravidla a lode :)

27.10.2010 20:39:58

Safra, chlapci
tohle mi nedělejte, začíná mě to děsně lákat :-) Sice mám radši fantasy, ale i tak to zní víc než zajímavě. Je to teda spíš deskovka nebo spíš RPG???

27.10.2010 21:04:16

Merlin
OBOJE :) ja bych to zaradil do chlivecku Hack&Slash RPG ... proste zadny vytvareni pribehu okolo, zadny zazemi postav .. jen cista akce s RPG prvky :)

27.10.2010 21:09:12

to Siaron
Jo, to zní fajn ... teď už jen někde splašit ty pravidla v elektronický podobě, pak se uvidí ... :-/

28.10.2010 00:13:07

první partie
tak jsme včera dali první testovací partii v Mezzaninu, byli jsme 4 hráči + jeden rozhodčí (jak se říká v téhle hře GM, a byl jsem to já mimochodem). První dojmy potvrdily to co jsem si myslel, že mě to bude bavit a ostatní myslím taky, jedině snad inženýr si moc nezabojoval, pořád pobíhal mezi stroji. Hra měla samozřejmě mnoho much, co se týká pravidel, často jsme něco hledali a nebyli si jistí, jestli to hrajeme dobře, takže byly nějaké prostoje, ale to se u první hry dalo čekat. Jako GM jsem taky nebyl úplně fantastický, hlavně ze začátku jsem hrdiny nechal celkem dlouho v klidu. Cíl mise bylo zabít nebo zajmout nepřátelského ambasadora, respektive zničit ho i s lodí. Hráči nejprve vypustili vědeckou sondu, aby se mohli počítače ptát na informace o lodi, ale dřív než sonda vůbec k lodi doletěla, oscanovali ambasadorovu lod, čili věděli co se v ní děje. Což je ovšem nepřátelský akt a tak dostali hned nějakou tu raketku :) Hráči loď celkem dlouho doháněli, pak zinkasovali pár raket, teleportoval jsem jim bombu do lodi a ostřeloval je ještě z blízké ambasadorovi nakloněné planetky. Taky pak kontrovali několika raketami, které se mi ale podařilo sestřelit kanónem, pak už byli hráči dostatečně blízko, aby mohli teleportovat mariňáka na palubu, který ambasadora vyřadil (do bezvědomí) první ťafkou. Osmiruký pilot vzdoroval asi dvě kola a zdálo se, že to pro hráče bude brnkačka, ale pak se ukázal ambasadorův mariňák (doběhl od kanónů) a inženýr a následovala poziční přestřelka. Na lod se teleportoval další hrdina-vědec, že hackne palubní kompijůtr a teleport, aby se mohli dostat zpátky, ale dostal hned pecku a už ležel, o světě nevěděl. Mariňáci se postupně okusovali, ten můj byl sice hodně tuhá potvora (siliconoid nebo co, taková hromada šutrů, co si dokáže preventovat zranění), ale když si hodil bezvědomého ambasadora na záda, že ho odtáhne a někde v klidu vyléčí, byl poměrně snadným cílem a blast ho poslal k zemi. čili mise splněna, ambasador zajat dokonce živ (=overwhelming success, což značí víc zkušenosti) a hrdinové se vrátili na základnu lízat si rány a připravovat se na další akci :)

sumasumárum dobrá testovací hra, ale už teď vím, co jsem jako GM hrál blbě, příště budu chytřejší a budu topit hrdinům už od začátku :) A snad už nebudeme muset tak často konzultovat pravidla, což hru zdržovalo. Jinak jsem stále nadšen :)
Těším se na další misi, ta už pofrčí naostro. zájemci? :)

edit: překlepy

31.10.2010 12:05:40 | Upraveno autorem (porovnej)

kandelabr
Rozumím, takže si rozdělíme úkoly - na Warconu II mě naučíš Battlestations a pak po Paxu dáme Origins :)

31.10.2010 12:24:28

sydo
domluveno! sakra, už aby to bylo, těším se jak malej. akorát ta práce mi nějak kazí vyhlídky :)

31.10.2010 12:26:19

re
Kandelabr testovací hru popsal hezky. Bavilo mě to, velkým plusem je opravdu množství možností a akcí. Jako mínus vidím to, že když hrají hráči, GM se nudí a opačně. Určitě byly prodlevy delší díky tápaní v pravidlech, ale v tom mi to připomíná Descenta (ostatně nejen v tom :-)

31.10.2010 12:58:35

eyron
s těma zdrženíma máš samozřejmě pravdu, ale myslím, že příští hra bude o dost rychlejší. jednak už vím jak fungujr řízení lodi a co udělat tak aby to fungovalo, druhak si příště líp nachystám jednotlivé npc, abych furt nemusel lovit tabulky s vlastnostma, třeťak do toho hodím víc roleplayingu (ambasador s váma mohl úplně klidně mluvit přes rádio, dát tomu trochu šťávu at to není jen pobíhání) a za další vás budu dusit hned od startu :) Je fakt, že tahle mise byla ta nejpřímočarejší co mohla být, v dalšíc je toho mnohem víc k řešení. Tak doufám, že se tebou můžu počítat pro další partii. (a za tu sedmičku hodnocení se styď :) )

31.10.2010 13:05:22

re
Jasně, rád zkusím znova. Sedmičku tam zatím nechám, určitě má potenciál dostat se na osmičku :-)

31.10.2010 15:17:06

Ve dvou
Rád bych se zeptal, jestli to jde hrát ve dvou? Hrával jsem roky DrD, takže je mi jasné, že hře ve více se to nevyrovná. Ale přece jen, když je jeden game master a druhý hraje, dá se to? Může si hráč vzít třeba víc charakterů?

Nehraje to někdo v Praze? Moc rád bych si to zkusil jako hráč.

Díky

17.12.2010 23:53:32

Marabu
tak ve dvou to samozřejmě hrát půjde, ale bude to už trochu náročnější pro hráče za hrdiny-posádka lodi jsou totiž 4 postavy- od každého povolání jedna. Bud můžeš hrát za 4 postavy nebo třeba za dvě postavy a dva boty (nemají tolik spec. vlastnostím jsou ´jednodušší na ovládání). Určitě je to hratelné, ale rozhodně zábavnější to bude např. ve třech, kdy každý hráč za hrdiny bude mít dvě postavy. nebo postavu a robota.

jinak z prahy bohužel nejsem, ale z brna. ovšem kdybys měl někdy cestu... :)

18.12.2010 08:41:03

Vybíráme z Bazaru

Fighters of the Pacific
Fighters of the Pacific
Akt. cena: 1350 Kč
Končí za: 10 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas