Battlestar Galactica: The Board Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 293x (Seznam vlastníků)

Battlestar Galactica: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, intriky
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Giochix.it
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Prosba o recenzi

Docela mne Battlestar Galaktica zaujala. Abych ji mohl hrát se svými přáteli, kteří příliš neovládají angličtinu, tak bych musel udělat přelepky textů a nebo se chci zeptat, jestli na nich někdo nepracuje. Hlvně ale mám prosbu, jestli by někdo, kdo tuto hru hraje mohl napsat OBJEKTIVNÍ recenzi. Všechna pro a hlavně proti této hře. Já bych si ji pořídil, ale potřebuju vědět jestli ji budu mít s kým hrát, jestli mám investovat čas a peníze a jak je hra náročná pro hráče, kteří jsou zvyklí hrát pouze rodinné hry (Ticket to Ride, Osadnící, Doba kamenná), ale kteří už se mnou hráli Agricolu, Vysoké napětí. Nerad bych investoval do něčeho, co bych si zahrál jednou za rok, když se sejde vyjimečná konstelace hráčů. A poslední dotaz je k počtu hráčů. Jaká je hra ve 3 hráčích a jaká je v 6 hráčích a jak se mění doba hraní s počtem hráčů. A hlavně mi jde o to od kolika hráčů je hra smysluplně hratelná. Jestli už od třech, nebo a ž od více hráčů. Takový shadows over Camelot je taky psán od třech hráčů, ale ve třech prakticky nemá smysl ho hrát - takže jak je na tom Battlestar Galactica? Díky za co nejvíce odpovědí a eventuelně hlavně za recenzi :-).
16.2.2009 10:42:14

Nazor
Na recenzi si zdaleka netroufam, ale hral jsem to na Rece a docela se mi to libilo, i kdyz nejsem fanousek BG. Hrali jsme v sesti a lidi prohrali, hra mi prisla trochu nevyrovnana, jakmile nam Cyloni v druhe casti hry zacali skodit, tak to bylo neudrzitelne. Myslim, ze by to byla zrovna z tech her, ktery si zahrajes jednou za cas. Jako kooperativku si radej porid Shadows over Camelot, je jednodussi a ma tema, ktery chytne vetsinu lidi;)

16.2.2009 12:38:33

to aneken
No Shadows právě nechci, protože jsou tam velké prostoje a čím méně lidí, tak tím více se snižuje kvalita hry. A v tolika lidech se moc nesejdeme. Proto jsem se ptal na tu hratelnost v různém počtu. Jinak na FFG jsem teď shlédl doplněk k pravidlům, kde se píšou varianty pro dva hráče a i jako solo hra. Jinak je tam i varianta plně kooperativní hry, bez toho aby byl někdo zrádcovský Cylon. Shodou okolností teď vyšlo na DVD za 49kč úvodní 3hodinový pilotní film k seriálu, tak jsem si to v neděli koupil a večer shlédl, tak mne to celkem nabudilo. Já jsem i dost ujetý do kosmických scifi filmů, tak by to bylo něco pro mne - otázka je jak pro ostatní. Proto bych potřeboval zkušenosti. A tvůj názor když jsi to hrál na variantu pro dva a na variantu bez zrádců? Vím, žes to takhle nehrál, ale celkový dojem ze hry máš. Jinak jak jsem vás to viděl hrát, tak se mi fakt ten herní materiál hodně líbí.

16.2.2009 13:42:41

rbx

Take se hlasim k prosbe o recenzi
Nejak jsem doted sci-fi hry nemusel, i kdyz sci-fi jako takove mam rad, ale jak se tu rozjelo Twilight Imperium 3, Sydo napsal super postrehy z Cosmic Encoutera, tak jsem se take nabudil na sci-fi tematiku.:-) Proto prosim o objektivni zhodnoceni hry z hlediska dvou hracu. Nerad bych totiz, aby to dopadlo jako Shadows o. C. ktere me na prvni zahrani trochu zklamaly, ale pocitam, ze se zradcem bude atmosfera hry jina, asi stejne jako u Battlestaru.

16.2.2009 13:57:21

Moje minirecenze spíše dojem...
Já jsem BG hrál zatím jen jednou a to ve 3lidech. Velice jsme se bavili a to po celou dobu hry ( cca 4 hodiny ). Jelikož jsem zatím viděl všechny díly tohoto seriálu, byl jsem docela v obraze a spoustu věcí si pospojoval. Ale teď k samotné hře :
Herní material : Jako vždy od společnosti FFG. To jest kvalita všech komponentů na vysoké úrovni a plastové modely jsou super. Jediné co mě trochu mrzelo, že BaseStar ( mateřské lodě nepřátel ) byly jen z kartonu, což je maličkost.Další prvek jsou pohyblivé kotouče na hrací desce, které se musejí spojit skrz desku a jelikož jsme asi málo zatlačili, tak při manipulaci s hrací deskou měli tendenci vypadnout.Ale během hry chodily bez problému.O kartách ani nemusím mluvit, tam žádné chyby nebyly.
Průběh hry : Příprava a vysvětlení bylo docela v rychlosti provedeno.Jediné , že si člověk musel projít všechny lokality na hracím plánu aby věděl co bude dělat, ale to je asi standardní. Jinak se mi líbil výběr postav a to ve stylu , že na lodi budou vždy všichni zástupci ze skupin. Skupiny jsou 4 a to : Velení, politika, piloti a hangár. Pro všechny skupiny jsou vždy tři postavy ale jen pro Hangár je jen jedna. Vybírání postav probíhá tak, že první hráč si vezme postavu jakou chce a pak další si už může vybrat jen ze skupiny, která není nejmenší.A tak dále. Můj kamarád si vzal politiku a to Baltara, já comandera W. Adamu a kamarádka se stala mým synem Adamou Apolem.
Poté se berou karty loality a teprve teď zjistíte zda jste Cylon nebo člověk. Já byl člověk,což se mi ulevilo ale zároveň jsem už maličko pošilhával po ostatních. To víte, přece nenechám toho toustra běhat po mé lodi.:D
Průběh hry: Na začátku každého kola si hráč vezme příslušný počet karet své barvy a pak se rozhodne co bude dělat. Naše hra byla ze začátku velice klidná.Ale už od počátku při překonávání krizí jsme zjistily, že máme mezi sebou zrádce. Vše směřovalo na mého syna Adamu ale copak bych tomu mohl uvěřit? Proto jsem podezříval Baltara, který se mi odměnil tím, že mě zavřel do vězení kde jsem ztratil svou velitelskou kartu a dvě atomovky.To vše přešlo na kamarádku která jednou atomovkou sundala nepřátelskou Basestar. Nakonec mi i pomohla z vězení a tak jsem mohl vesele hrát dál. A však jsme zjistili, že Cylon je kamarádka kterou jsme ihned dali do vězení, kde však odkryla svou totožnost a začala hrát proti nám. Takže z cesty která vypadala hodně o pohodě se vyklubal boj o holí život. Nakonec jsme vyhráli a to s jedním palivem a půlkou civilistů. Ale ten pocit byl k nezapomenutí.
Hra to je úžasná,úplně mě vcucla do sebe a ne a ne pustit a to už je týden pryč. Velice se mi líbilo, že krize nebyli jen o nějakém útoku ale řešilo se i jídlo, palivo, voda atd.. Rozhodně bych nechtěl srovnávat s Arkham Horrorem, protože se přeci jen jedná o trochu jinou skupinu. A však proti AH je maličko zábavnější, řekl bych, že i rychlejší.
Závěr: Hra není náročná na angličtinu.Stačí aby se znal základ a není hraní karet problém. Rozhodně ale jde o delší časovou záležitost, u které je spousta srandy.Když porovnám cenu vs. Hra, tak volba koupit je pro mě jasná.

Klady : + jazyková nenáročnost
+ Svižnost hry
+ Zastoupení všech skupin postav
+ Atmosféra
+ Vždy je mezi vámi nějaký Cylon
+ Cena

Zápory : - Kartónové Basestar
- Pouze dva typy efektů v každém balíčku pro postavy
- Spojení pohyblivých kotoučů na hrací desce
- Možná pro někoho časová náročnost

Je to ale jen dojem po první hře a další plánujeme tento týden. Pak můžu napsat více.Doufám, že budu Cylon a trochu všechny lidi potrápím než je zničíme!:D

16.2.2009 14:05:22

k minirecenzi SSZGSA
Ahoj, tak pak pls uprav tuto "minirecenzi", byla by hrozná škoda, aby tu zapadla v diskusích (už i tato minirenze poskytuje hafo parádních informací).

16.2.2009 14:48:53

to sszgsa and Aneken
jak to vidíš s časem. V případě, že byste to nehráli poprvé a byly už zkušení, na jak dlouho bys tu vaši partii ve třech viděl. To je jediné z čeho mám obavy - příliš dlouhá hra. A na Anekena to samé - jak dlouho jste to na Řece v těch šesti hráli? Vím, že jste odbíhali a že jste měli přestávky, ale tak zhruba v těch 6 lidech čistého času?

16.2.2009 14:50:11

Tu Zeus
Tak až budu mít po další hře tak rád něco napíšu..Děkuji..:)

16.2.2009 14:55:02

To Kren
Jestli to vyjde, tak příště hrajeme ve 4 lidech tak pak napíšu. A můj odhad je asi tak 2:30 - 3:00 Hodiny. Ale podle mě, pokud by kamarádka se odhalila dříve tak i možná 2hodinky. Rozhodně ti pak dám vědět...

16.2.2009 14:56:43

to SSZGSA - pochopení
Tak to chápu... Já kdybych hrál a kamarádka se mi odhalila dřív, tak by hra mohla skončit klidně po 10ti minutách ;-)

16.2.2009 15:04:41

to Zeus
Tak o takovéhle dimenzi hry jsem, pravda, ještě nepřemýšlel ;-)

16.2.2009 15:09:45

To Zeus
Jo, tak to naše kamarádka se odhalila až skoro ke konci, tak jsme ješte kousek hry stihli.:D
Jinak takový druh hry bych uvítal doma při hře dvou hráčů....:D

16.2.2009 15:44:46

rbx

SSZGA
... nam zenatym uz se kamaradky neodhaluji :-) Ale diky za minirecenzi, nabudila me. Ostatne jako hodne recenzi tady, takze diky Die za ZH!

16.2.2009 15:46:20

Par postrehu - odehrano cca 8 her
Vezmu to spis heslovite:
Pocet hracu .. cim vic, tim lip .. odehrany hry ve 4, 5 a 6ti hracich ... do 4 hracu je ve hre 1 cylon, v 5ti a 6ti 2 ... ve 4 a 6 ti hracich je navic jeden z hracu tzv. spici agent, ktery se podle toho, jak se hra vyviji prida na jednu ze stran .. je to takovy balancovaci efekt .. pokud jsou lidi v pul cesty v pohode, stane se z nej takovy dalsi (druhy ci treti) cylon, s omezenymi pravomocemi. Pokud jsou naopak v problemech, skonci v base jako sympatizant a jede se dal (coz ovsem neznamena ze nemuze byt cylon :) )

Co se mi hodne libi je, ze na rozdil od camelotu se loyalty karty dostavaji v prubehu hry 2 .. jedna na zacatku, jedna v puli (nektere podezrele charaktery - Baltar a Boomer (znalci serialu vedi) dostavaji dokonce 3) .. nikde vsak neni receno, ze karty cylonskych agentu, kterou jsou v mixu loyalty karet skocni mezi hraci uz na zacatku hry .. je tedy klidne mozne, ze cela posadka je az do puli letu ryze lidska ... jenze to nikdo nevi :-P a paranoia pracuje. Proto cim vic lidi tim lip, ve 3 lidech bych hru uz opravdu asi nehral.

Dalsi pozitivum narozdil od Camelotu jsou charaktery ... v camelotu mel kazdy rytir nejakou jednu spec. vlastnost a tim to koncilo... Tady jak jiz bylo receno, jsou charaktery rozdeleny do 4 kategorii, z nich se pri zacatku hry udela rovnomerny mix (zde bych chtel trosku upresnit SSZGSA ... 10ty charakter, Chief .. tedy zastupce ingeniringu .. ma pri sestovani funkci takoveho zolika ... kdyz ses na rade, muzes si vzit charakter ze skupiny ktera nema nejmene zbyvajicich clenu, nebo prave support charakter chiefa ... ten nakonec byt ale ve hre vubec nemusi .. coz je pak ale docela psina, kdyz je treba neco narychlo opravovat). Kazda z charakteru techto 4 skupin ma totiz k dispozici urcity set skillu, podle kterych dobira karticky .. a opravarske skilly ma ve vetsim mnozstvi prave jen Chief :) Krome techto skupin ma jeste kazdy z charakteru 3 pozitivni a 1 negativni abilitu a 4 z nich jsou schopni osobne pilotovat vipery (stihacky) a zapojit se tak hezky zblizka do boji s toustry. Vsechno tohle ve vysledku dava mnohem vic moznosti jednotlivym hracum, a ti pak maji mensi tendenci podlehat nejakemu "centralnimu" veleni nejzkusenejsiho hrace ... samozrejme jsou v kazde chvili nejake viditelne optimalni kroky, ale ty suboptimalni uz nejsou tak kriklave, karty se vetsinou zahazuji zakryte pro ruzne skill testy, discardy atd., spousta eventovych karet stavi hrace pred dilema volby a pri vhodne retorice je snadne zmanipulovat lidi do horsiho ze dvou zel.

Co se tyka jmenovanych +/- tak jen par mych postrehu:

-kotouce jsou naprosto v pohode, asi je treba je vic zatlacit, ale nam od sestaveni nedelaji zadne problemy
-karticky skillu, maji v kazde barve hodnoty 1-5, pricemz ve skupinach 1-2 a 3-5 maji ruzne 2 funkce pokud se hraji coby action karty ... tech funkci mohl byt urcite vic, ale je to hra od FFG, hodne bych se divil kdyby nevyslo rozsireni :-P
- velky plus je, ze hra nema prostoje, kola se rychle stridaji a v kazdem kole prichazi event (neco jako cerna karta v camelotu), ktera ve vetsine pripadu zname skill test, a tudiz moznost vsem hracum do testu zasahnout pomoci svych skill kared, a pripadne debate o testu samem nemluve
-delka hry ... ve 4ech i 5ti lidech po zaziti cca 2 hodiny

16.2.2009 16:05:58

To Siaron
Jsem rád, že jsi opravi nějaké chyby. Hrál jsem to poprvé a ješte to e hra kamaráda.Tak jsem spíše chtěl napsat zážitek.:D
Jinak jsem rád, že ty pohyblivá kolečka jsou v pohodě.Nechtěl jsem to moc mačkat, přece jen to není moje hra..:):(

16.2.2009 16:14:43

no fuj
ale kdyz to po sobe ctu, tak jak jsem napsal engineering, je ostuda :)

16.2.2009 16:16:41

To BG
Ještě bych chtěl dodat, že jsem moc nechpal styl bodování karet. Mám teď na myslí karty Skillu kdy jsou rozděleny do skupnky 1-2 a 3-4.( Jak pravil Siaron ). Člověku je někdy líto zahodit dobrou kartu i s dobrým číslem.Spíš bych čekal celkové vyvážení všech karet v balíčku.Ale třeba to je opět nějaká moje chyba.

16.2.2009 16:17:24

Karty
No jde v podstate o to, ze karty s lepsim(silnejsim?) efektem v dane kategorii maji vyssi cislo .. a protoze u skill testu jde o soucet, stavi te to pred dilema a to je spravne :)

16.2.2009 16:25:12

Karty
Takhle jsem nad tím neuvažoval ale máš pravdu..:)

16.2.2009 16:34:08

Cas
No my jsme to hrali v sesti asi tri hodiny, ale skoncili jsme docela neslavne, vzdalenost jsme meli jen 5 a potrebujes 8 a pak jeste jeden skok, takze jsme byli ve dvou tretinach. Pokud ma nekdo BG nakoukano, tak to pro nej musi byt super. Ja sam jsem nevidel ani dil, takze se soustredim jen na hrani mechanismy a ne na pribeh, coz je trochu chyba, protoze tahle hra je dost o pribehu a znalosti prostredi:) A jako takova mi prisla docela dobra, ale zas zadna spicka.

17.2.2009 10:17:12

to Aneken
Co ty osobně považuješ za špičku v oblasti kooperativek ?

17.2.2009 10:31:39

to Kren
Mno, problem bude v tom, ze jich zas tolik neni. Shadows s rozsirenim Merlin, ktery ma ty karty vyprav, mi prijdou moc pekne. Nekdo muze nadavat, ze je to jen valka, ale ta kooperace tam musi probihat ve velke mire. Kooperace v Battlestar mi prijde dost zakryta diky vecnym hlasovanim, z nichz vetsina bude tajnych, protoze na ty odtajnene ti nezbude dost karet. Pandemic je docela fajn, jen je to jednodussi hra a uz o neco abstraktejsi nez vyse dve zminene. No a Lord of the Rings v zasade neni spatnej. Naopak kdyz jsem ted koukal, jak kluci hrali Red November (podotykam, ze sam jsem nehral), rikal jsem si, ze ten by me asi moc nebavil. A kaju se, ale jeste jsem se nedostal k Vlaadovu Space Alertu.

17.2.2009 13:56:39

koop
A co Arkham?

17.2.2009 14:05:52

Arkham
Sydo, ses druhej, co se pta, uz mi to psal i Zeus pres ICQ;) Arkham povazuju samozrejme za vybornou hru, mea maxima culpa, ze jsem zapomnel ve vyctu. Vyborne hororove prostredi, velmi dobry pomer ceny a materilu, ktereho je uz v zakladni verzi prehrsel a pekne fungujici hra. Pro nekoho muze byt nevyhodou jeji casova narocnost pri vetsim poctu hracu. Ale muzu jen doporucit.

17.2.2009 14:29:58

to aneken
Dík za názor. Jinak se Space Alertem se kát nemusíš, já ho mám už hodně z před vánoc a hrál jsem ho jen jednou (všichni jsme ho hráli poprvé) a celá hra se skládal ze zmateného pobíhání po kosmické lodi a střílení do prázdna a to ještě navíc nenabitými děly. Když jsem viděl před 14 dny v Korunce jednu hru Space Alertu hráčů co jim to šlo jak na drátku, tak jsem tiše záviděl. No a já jsem jen takový amatér, který se ještě k takovým hrám jako je Arkham nebo Lord of the Rings nedostal - hlavně proto, že absolutně nemám nikoho kdo by to se mnou hrál. Pandemic mi snad dorazí během týdne a co se týče toho Red Novemberu, tak to je spíš o legraci a příležitostném zahrání si pro obveselení - vím, že to není nějaká hardcore kooperativka. A co se týče té Galacticy, tak mám pocit, že bych pro to našel spíše hráče než k těm "temným" kooperativkám.

17.2.2009 14:49:03

bsg
podobne ako dalsi ludia tu som uvazoval o tejto hre, no pred kupou som chcel vidiet a pocut postrehy hracov. Dost napomocna je tato video recenzia(270mb-cca 20min), kde chalan dobre vysvetli priebeh hry, ohodnoti hru z hladiska hratelnsoti, komponentov atd. Takze ak viete anglicky hor sa do toho->
http://m.podshow.com/media/15871/episodes/143037/obsessedboardgamers-143037-02-10-2009.mp4
(dufam ze tu mozem davat taketo odkazy na ine stranky:)
A dik aj za vase postrehy tu, je to lakavee, no bohuzial mi len potvrdili to ze to nebudem mat s kym hravat, lebo aspon 4 ludi treba, najlepsie so vztahom k tematike, co je u nas ojedinela zalezitost.

17.2.2009 14:56:55

Vybíráme z Bazaru

Neanderthal: Lovci mamutů
Neanderthal: Lovci mamutů
Akt. cena: 360 Kč
Končí za: 21 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas