Battlestar Galactica: The Board Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 293x (Seznam vlastníků)

Battlestar Galactica: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, intriky
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Giochix.it
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jak se hraje sympatizant

Galacticu jsem hrál jednou a protože jsem si ji objednal, tak podrobněji studuju pravidla. Nějak mi ale pořád uniká jak se hraje sympatizant (4 nebo 6 hráčů) jestliže zdroje jsou v červené a tudíž sympatizant má hrát za lidi a sympatizanta dostane:
a) odhalený sylon
b) ještě neodhalený sylon
A pak ještě podotázka k b) co potom až se sympatizant za lidi odhalí někdy později jako sylon.
13.3.2009 01:19:42

ještě k prohře lidí ...
A prohráli v obou případech na nulovou hodnotu zdrojů? To víš taky sbírám zkušenosti, protože kromě zkušeností sbírám i někoho kdo by to se mnou hrál, když už jsem si s tím překladem dal tolik práce :-).

15.6.2009 14:34:22

prohra
Ta první prohra, to byla úplně první hra, takže jsme měli špatně rozložený tým a sice jsme byli se zdrojema blízko prohře, ale prohru způsobilo zničení Galacticy, neměli jsme totiž nikoho, kdy by mohl opravovat...

15.6.2009 14:36:46

to Eyron
No to já mám trošku obavy, že když to budu hrát s nehráčema, které budu do téhle hry teprve zasvěcovat, tak aby nebyly hned otrávení, že je Cyloni smetou natotata a aby si to pak ještě chtěli zahrát.

15.6.2009 14:54:54

zkusenosti
Odehrano cca 12 her, skore lidi 2, cyloni 10 ... z tech 10ti proher 2 pripadaji na chyby lidi v poslednich kolech (nevyuziti schopnosti, spatne rozhodnuti tvari v tvar blizicimu se konci ... 2 dalsi rozhodli kostky ... ani jednou lidi nehodili 5+ na dva pokusy (tah HELO Agathona) na skok bez ztrat na civilistech (ty uz si dovolit nemohli)
... nicmene ve vsech hrach se vsichni dobre bavili, tak to nijak tragicky nevidim. Tahle hra je ze zacatku (pro nezkusene hrace) definitivne tezsi pro lidi, pripadni cyloni se nemusi v podstate ani moc snazit, staci jim moc se neprojovavat, skodit minimalne, aby zustali lidi v nejistote a zasvinit az kdyz je to opravdu rozhodujici. V prvnich hrach hracum nedochazi, ze palivo je naprosto kriticky resource, lod ma jen 8, musi uletet 8 vzdalenosti pred zaverecnym skokem a tak snadno dojedou na karty destinaci, ktere ubiraji stejne paliva, jako vzdalenost, kterou flotila uleti .. bez alespon jednoho "natankovani" pak nemaji sanci, obzvlast kdyz palivo muze ubyvat i jinak. Nicmene je velice znat ze se skunestmi sance lidi stoupaji ... pro zacatecniky bych tedy rozhodne pridal na pocatecnich zdrojich. Doba kdy si naopak zdroje dobrovolne snizime je velmi v nedohlednu.

CO se tyka hry ve 4 ci 5ti hracich ... element sympatizanta neni uplne stastne vyreseny, davame prednost hre v 5ti .. pokud se hraje se sympatizantem, lidi se MUSI snazit, dosahnout poloviny cesty s jednim budikem v cervene .. v opacnem pripade, kdy pribude do hry druhy cylon, se jejich vyhlidky na stastne nalezeni zeme blizi limitne nule.

15.6.2009 16:42:01

kren
Nemyslim, ze by neco takoveho stalo ... jeste jsem nevidel aby cyloni nekoho smetli natotata :) Ve 4ech hracich, je polovinu hry ve hre maximalne ! jeden skodic na 4 hrace ... samozrejme karty a kostky jsou obcas pekne mrchy :)

15.6.2009 16:43:23

to Siaron
Díky za velice cenné postřehy!

15.6.2009 20:48:21

Siaron
Přidávám se k krenovi, velmi cenné postřehy. Zvlášť se mi líbí postřeh, že při hře se sympatizantem je nutné se snažit shodit jeden zdroj do červeného. To jde ale proti "příběhu" hry, proto příště spíše přidám suroviny či zvolím variantu bez sympatizanta. Každopádně platí, že BSG:BG je prostě ideální hrát v pěti...

17.6.2009 09:08:54

upřesnění
Zdravím

Chtěl bych se ujistit kdy se karta symaptizanta dáva do balíčku.

Já to chapu že zamícham karty loyality podle počtu hráčů, rozdám je a do zbytku vložím sympatizanta, zamíchám a bude se tahat ten sympatizant až ve fázi sleeping agent.

27.12.2010 19:48:10

Lapcis
Přesně tak - karta sympatizanta se přidá do balíčku až poté, co je rozdaná první várka karet loajality (tedy na začátku hry). Sympatizant se tedy objeví až ve fázi sleeping agent, kdy ten, kdo kartu sympatizanta dostane, ji hned odhalí

27.12.2010 23:02:57

..
No ještě jeden dotaz. Když dostane kartu sympatizanta neodhalený cylon a nějaká surovina je v červeným hraje tím pádem za lidi. ALe nějak mi uníká smysl, protože pokud to chápu správně, tak se můžu v budoucnu odhalit a zase kopat za svůj původní cylonský tým. TUdiž vlastně sympatizant cylon fandicí lidem neexistuje, protože když se pak může změnit na toho cylona zpátky, tak nevidím důvod proč bych lidem pomáhal. Takhle to chápu z tý tabulky.
Poslední edit:)

No jak to čtu ještě jednou, tak je tu post, že při surovinách na červené se z neodhaleného cylona stává člověk. Tak teď co je správně.

1.1.2011 18:28:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Lapcis
Zdravím,
jak jsem to pochopil já: pokud kartu sympatizanta dostane neodhalený cylon a zdroje jsou v červené, tak se hráč pošle do vězení, ale nestává se z něj člověk, ale s kartou sympatizanta se dále hraje jako by byla karta 'Nejsi cylon' (tak je to uvedeno v pravidlech). A jak je uvedeno v pravidlech dříve, hráč může mít kolik chce karet 'Nejsi cylon', pokud má ale alespoň jednu kartu 'cylon', tak je cylon. Tudíš z cylona se nikdy nemůže stát člověk, ikdyž dostane kartu sympatizanta.
Jak to je v případě když jsou zdroje v modrém to nevím, nikde v pravidlech jsem nenašel zmínku o tom, že by cylon, který dostane kartu sympatizanta a je nucen se stát odhaleným cylonem, posílal svou neodkrytou kartu loajality jinému hráči.

13.1.2011 13:29:09

z cylona člověk
se učitě nestává, to by ve hře be čtyřech mohlo dojt k tomu, že nikdo nebude cylon. neodhalený cylon-pokud čísla nejsou v červené se stane cylonem (ale díky kartě sympatizant) a s tou první kartou cylon může ještě šibovat a někomu ji poslat nebo ne?

13.1.2011 14:21:21

Berry
Pokaždé když se Cylon odkryje, tak dává svoje neodkryté karty loajality jinému hráči. Tudíž i v případě, že se z něj Cylon stane kartou sympatizanta. Tím se do hry přidává další paranoia, právě protože je dost dobře možné, že sympatizant byl už dříve neodhalený cylon a tak se všichni na toho kdo od něj dostane karty koukají skrz prsty. Samozřejmě pokud už nejsou všichni cyloni dávno odkrytí a další být nemůže. Pak už to nemá valný smysl. :)

EDIT: je to přesně jak říká kandelabr... ve hře není jediná možnost jak by se ze cylona mohl stát člověk. Jednou cylon, navždy cylon:)

13.1.2011 16:47:28 | Upraveno autorem (porovnej)

Born
V základní hře se karty loajality posílají pouze aktivací lokace Resurrection Ship/Loď znovuzrození.
Je sice lepší hrát na opravené pravidlo z rozšíření - aspoň podle mě - ale pokud má Berry jen základní hru, tak to opravdu najít nemůže.

13.1.2011 17:35:31

cylon vs lidi
Jak jste na tom s bilancí výher?:) Máme za sebou cca 10-14 her během dvou týdnu (tahle hra chytla i nehráče) :))) a máme to vyrovnáné. Hráli jsme jednu hru v 6 a to výhráli cyloni u hubu, pak 3 hry v pěti to výhráli pokaždý lidi. A ve 4 máme ten zbytek a tam je to půl na půl. Ve sLeeper phase už víceméně vždy byla jedna v červeným a jen dvakrát se nám stalo, že byla v modrým, ale to dostal sympatizanta zrovna cylon, takže docela štěstí, ,bo pak se z lágru už nedostal:D

13.1.2011 18:15:57

Wolfsen
No vidíš, už to tak dlouho hraju s rozšířením, že mi to vůbec nedošlo:) Díky za opravu. Ale každopádně závěr je stejný. Ze cylona nikdy nemůže být člověk.

to Berry: Pokud rozšíření opravdu nemáš, tak je to hřích a měl by sis ho co nejdřív pořídit:) Pokud možno obě:D I když exodus jsem ještě nehrál, tak nemůžu svědomitě doporučit.

13.1.2011 19:53:44

Lapcis
My to máme po milionu her tak 1:1 pořád. Jinak ale se sympatyzérem moc nehrajem kvůli jiným možnostem v rozšíření, ale v těch 4 je to nutnost si pohlídat aby něco bylo v červené, aspoň admirál ten fuel muže většinou pohlídat po skoku pokud není cylon. Jinak 2vs2 nemaj lidi šanci.

13.1.2011 23:57:58

to Born
no, ono je to tak, že Galacticu má kamarád a já se jen zatím teoreticky připravuji na první hru, a proto že jsem si ještě nemohl detailně prohlédnou herní plán, tak mi unikla funkce lokace Resurrection Ship :)

14.1.2011 08:55:32

Rozy
No právě! My taky ne:) sympathetic cylon (nebo c. leader) je daleko zajímavější:) Tam si nemůžeš nikdy být jistý tím, za který tým vlastně kope:)

Jinak u nás je převaha rozhodně na straně cylonů (počtu her bych se už asi nedopočítal), i když poslední dobou se to začíná trochu obracet, ale v konečném součtu určitě vedou pořád cyloni:)

14.1.2011 10:29:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Born
Ono je celkem důležitý jak to hraješ...pokud ctíš pravidla a před skillcheckem říkáš jen dám hodně a nebo málo, nic jinýho. Stejně tak jako že se neptáme jestli má někdo Strategic planning než se rozhodneme hodit kostkou.

14.1.2011 12:44:27

Berry
No v základní verzi slouží Res ship hlavně na to když při více hráčích dostane 2x You are a Cylon stejný hráč, tak aby si takhle mohl udělat "kamaráda" a nehrál 1v4, to by pak neměl moc šancí.

14.1.2011 12:45:54

Rozy
Tak to je jasný, že nikdo neříká kolik tam přesně hodí, to by hru dost degradovalo, ale tak to snad nikdo nehraje... Tím, že si nemůžeš být u s. cylona nikdy jistý jsem myslel po odkrytí. U cylona po odkrytí víš na čem jsi. U s. cylona to mnohdy zjistíš až na konci hry, protože je tam stále ta možnost, že je s tebou/proti tobě, ať už tahal jakoukoliv agendu... A škodit ti skoro vždycky musí tak jako tak, jde o to, jak moc:)

EDIT: celý jsem to musel přepsat:) Původně jsem reagoval na špatný příspěvek:)

14.1.2011 16:32:57 | Upraveno autorem (porovnej)

...
jaký má význam to, že sympatizant-cylon vynechává bod 5) End Turn v části Revealed Cylon Players na straně 19? Znamená to, že si normálně bere kartu krize?

7.2.2012 18:05:45

beholder
No já to spíš chápu tak, že jelikož se má sympatizant ukázat hned po obdržení a tu kartu nedostaneš ve svém tahu a ani ju dobrovolně sám nepoužiješ, tak se vynechá ten pátý bod, protože vlastně nikdo na tahu není, tak aby si to někdo nepopletl a neukončil tah hráče co je na řadě. Snad mi rozumíš :D ALe nějak moc nechápu proč to tam vůbec zvýrazňovali, když ten sympatizant se neodkryje za akci v hráčově tahu.

Prostě když dostaneš sympatizanta, okamžitě se vyhodnotí na kterou stranu se přídáš. Když jsi cylon, provedeš bod 1-3 a hra pokračuje dále, tak jak má.

7.2.2012 20:01:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Lapcis
aha asi máš pravdu

zpočátku jsem tě nechápal a už jsem měl napsáno 5 řádků :), ale pak mi svitlo. Je to klasické "no to je snad jasné ne" pravidlo :)

7.2.2012 20:17:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

THIS WAR OF MINE - V OBLEŽENÍ
THIS WAR OF MINE - V OBLEŽENÍ
Akt. cena: 2800 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas