Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Storm Knight

potřebuji radu, jdeme dneska pařit AH a uvažoval jsem o Storm Knight variantě. Chci se zeptat zkušenějších, jak tato varianta ovlivňuje délku hry. Neprodlouží to o moc? Díky.
7.3.2009 13:00:26

vojtech
muzes casovat jak chces, a nekdy sou proste karty proti tobe .. mozna zalezi s jakymi rozsirenimi hrajete, ale my mame az na insmouth ve hre vsechny ... hrali jsme ve 3, ted s kingsportem musime 4, protoze 1 clovek je vazanej v podstate 75% hry v insmouthu a hlida rifty. Kazdopadne zavrit branu bez zdrzeni trva 3 kola (v idealnim pripade) ... v pripade stesti 2, pokud se povede vratit se hned z prvni lokace domu, ale to se stava neprilis casto ... rekneme tedy 3 .. ve 3 lidech to znamena, ze kazdy delay, neuspech v hodu pri zavreni, neschopnost dobehnout do dalsi brany,... zvysi pocet bran o 1 ... pri trose "stesti" vygeneruje jen doom, nebo surge, pokud trefi v SK pecet ... ve 4 lidech je situace trochu lepsi, ale s tim jak je 1 v podstate vazan v kingsportu, to taky neni zadna lace ... ikdyz v pripade krize muze aspon pustit rifty a zaskocit pri zavirani bran.

Jina situace je asi ve chvili kdy se hraje ve 4 jen dunwich+zaklad+ mala rozsireni ... k tomu jsme se uchylovali pokud jsme meli velkou snuru proher a chteli jsme zase jednou vyhrat ... tam jsou opravdu sance vyrazne na strane zkusenych investigatoru .. ale my radsi vyzvu a sladke vitezstvi navzdory podminkam

16.6.2009 09:48:34

vojtech
a abych nezapomnel .. jeden vypecenej rumor a vsechno je jinak, misto zavirani bran litas mezi nemocnici a lokaci a odevzdavas zivoty nebo neco jineho ... v kazdem dalsim rozsireni jsou ty rumory hnusnejsi a hnusnejsi.

16.6.2009 09:49:58

Siaron
díky za názory, včera jsem pořídil Dunwich, tak zkusím ještě jednou SK, uvidíme, jak se osvědčí.

16.6.2009 10:05:51

Siaron
ještě jedna otázka - v kolika lidech hrajete?

16.6.2009 10:30:02

Vojtech Musil

to Eyron
My mame zatim jen Dunwich a Curse of the Dark Pharaoh, zbytek se chystam koupit, az si trochu uzijeme tyhle veci :-) I tak se mi to uz skoro nemuze vejit na stul :-D Hru ve trech jsem tu uz popisoval. Jinak jsme zatim dali vse. Je pravdou, ze rostouci pocet hracu hru znacne zjednodusuje....Nejzajimavejsi to muze byt ve 3 - 4 hracich. Co se Rumoru tyce, tak to souhlas. Dunwich prinesl zajimave zvesti, temer nesplnitelne. To se nam stalo prave ve hre proti Yigovi a rumor se vyhodnotil a spustil 3 mytus karty.... presto se nam to podarilo dohrat. Pravda ze trochu se stestim, ale tezko tomu rikat stesti, kdyz nas hra celou dobu pomerne tlacila :-)

16.6.2009 10:41:38

sydo
Ve 3, ale za 4 investigatory ... ve 3 uz se to s kingsportem neda stihat, a i bez nej je to ve 3 peklo, kazdeho zasvineni hry je hoodne moc citelne.

16.6.2009 10:55:31

sydo
jeste k dunwichi ... hodne roli hraje, zda a kdy se zacnou otevirat v dunwichi brany a co z nich leze .. kdyz se probudi dunwich horror, je ZLE.

BTW, na wizard hillu bacha na paktovani s tajemnym cernym muzem ... nevim jak to dela, v baliku mythosu je 1 JEDINA karta, ktera rikal ze je cas splatit dluhy, ale i pres to, ze s poctem rozsireni narostl balik mythosu na nejakych 300 karet, tak tuhle kartu otocime KAZDOU hru ... asi nejaka magie ci co :)

16.6.2009 10:57:47

Vojtech Musil

to Sairon
Souhlas a asi nejaktivnejsi brana je onen zminovany Wizard Hill.... Jinak kdyz se aktivuje Wizard Hill, tak se v Gardeners place objevuje stopa, snad pokazde... :-)

16.6.2009 11:02:06

Obtížnost SK
Zdravíčko,

rád bych znovu otevřel tuto diskuzi.
Včera jsme v počtu 6 hráčů odehráli defakto naši první větší hru v AH (začínáme s touto spol. hrou), předtím jsme hráli cca. 4 hry o 3 hráčích klasicky, a pro tuto hru jsme se rozhodli pro variantu Storm knight - 3 pravidla, uvedená někde tady ke stažení, kdy doom token pokládáme na prastarého jen za předpokladu, že se otevře brána v místě kde už je...

Proč píšu tento dlouhý úvod je, že hra se nám zdála velice jednoduchá, pravda hráli jsme proti azathovi, prý je pro začátečníky nejlepší, což jsme uvítali, ale prostě se nám stalo, že se prastarý prakticky neprobouzel - vyhráli jsme po cca. 5 hodinnách na zapečetění 6 bran a prastarý měl cca. 5 doom tokenů.

Hra byla velice poklidná, sem tam někdo zavíraj brány a zybyek vesměs poléhával v nemocnici a v blázinci :), pravda, že jsme velmi brzy měli ve skupině 3 sigily pro okamžité zapačetění brány, ale pravda je, že při tolika hráčích není problém se k těmto sigilům dostat, karet předmětů není zase taková kopa a sigulů je hned pět - otázkou do jaké míry to přispělo k tomu, že jsme měli velmi brzy zapařetěno 2-3 brány, ale i přesto tento fakt, se mi hra a všem ostatním zdála dosti nudná co se obtížnosti týče...

Co mě hlavně zajímá, nesnižuje teda varianta storm knight obtížnost hry? A tím spíš, neklesá tato obtížnost v kombinaci s větším počtem hráčů ? Pokud vím v pravidlech se pouze přidává do brány (při jejím otevření) o potvoru více.

Odpověď "kup si rozšíření, budeš mít více předmětů a větší obtížnost" je pro mě neuspokojivá, mám jejich nákup v plánu, ale až mě základní verze omrzí a naučím se ji pořádně hrát.

Díky.

16.1.2011 18:37:54

Masquerade_cz
Popravdě nám to přišlo to podobné, ale nevím. Mě přijde Storm varianta v některých situacích hodně nevyvážená. Jedna je ta co jsi v podstatě popsal.

16.1.2011 18:42:34

doplnění
ještě jsem chtěl doplnit, že tu vidím, komentáře stěžující si na "snadnost" SK varianty - tím spíš mi vrtá hlavou, celková oblíbenost této varianty, zda-li se oplatí hrát a je hra stále výzva?

16.1.2011 18:42:38

to Parxel
Díky za odpověď.

Já chápu, logickou promyšlenost této varianty, když jsem si přečetl celou myšlenku byl jsem nadšen, logicky to klape na 100%, proč zavírat brány když je nemohu pečetit, útok nestvůr je logický v případě, že mají "zabráněnou" cestu do Arkhamu atd.

Ale herně to velmi skřípe... snad jen použití této varianty v mensíšm počtu hráčů, tak do 3-4, kdy je třeba brány zavírat i bez pečetění, protože jinak brány přibívají jak po dešti, více hráčů se pomalu o ty brány pere a nic je nenutí hledat stopy a pečetit!! kromě snahy vyhrát samozřejmě....

16.1.2011 18:47:27

storm knight
No me prisla tahle varaianta zajimava pro 2-3 hrace, ale jeste jsem ji nemel moznost vyzkouset.

16.1.2011 20:01:22

to Masquerade_cz
Ja bych AH v sesti teda nikdy nehral, uz tento pocet by se mi zdal sam o sobe dost nudny. Nez se clovek dostane na tah, tak je to vecnost. Samotny zaklad se zakladnimi pravidly hrajeme ve trech a zda se nam nudny, natoz v sesti. Zkuste si v sesti zahrat zaklad bez SK pravidel a myslim, ze to bude stejne. Hra je urcena pro 1 - 8 lidi, ale hratelnost se pohybuje nekde kolem 3 - 5. Ja mam nejradsi 3.

Co se samotne hry tyce. Pokud jste meli 3 elder signy, tak to jsou 3 doom tokeny dolu, tudiz misto 5 jich melo byt puvodne 8, coz uz neni tak malo. Dal pri otevreni brany na zapecetene lokaci dochazi k privalu monster. Nejsem si ted jisty, jestli se multiplikator monster dvojnasobi i pri privalu monster, ale pokud ano, tak to uz je pak celkem slusna pecka. :-)
Dalsi super vec na SK je, ze tato varianta nuti hrace zapadnout do brany, aby pri situaci objeveni brany na brane se neobjevil DOOM token. V zakladu bych do brany bez minimalne 5 clue tokenu proste nesel a nebo jen v nejvetsi nouzi. Podporuje to tedy sbirani bran a nasledne nakupovani ally, smena za stopy, moznost stat se policajtem apod. V zakladu kdyz zapecetis branu, tak se ti muze znovu objevit a prijde dalsi DOOM token.

Zaver je tedy takovy:
Nehrat ve vice nez peti lidech (zkuste 3 nebo 5 hracu). SK je vyvazeny v prubehu hry, v zakladu staci zapecetit tri brany a hra je neskutecne nudna, jiz se nic vic nedeje. U SK se i pri zapeceteni bran vali monstra skrz brany a prudi, DOOM tokeny se objevuji, pokud hraci nezaviraji brany.

16.1.2011 20:22:20

to Vojtech Musil
Mno, vím, že je doporučeno optimálně 3-5 hráčů, ale rozdíl mezi 5ti a 6ti hráči je dle mě, co do času, nepatrný (je mi jedno jestli hru hraju 5 hodin nebo 6 hodin) a další pravidla taky moc neovlivní.
Napsat, že hrát to v tolika lidech, je stejné jako když profesionální fotbalista odmítne hrát na rodinné oslavě, od jedné brány - plot k druhé bráně - dva stromy, 5 na 5, protože fotbal je prostě 11 na 11, musí se kombinovat, před brankou 50krát nahrát spoluhráči a on to ví a přes to vlak nejede.

Jinak s Tebou souhlasím, defakto jsi přesně popsal co se děje a jak hra probíhá a jen souhlasím, že tento pozvolný průběh (SK varianta) je příjemnější než hektické běhání od brány k bráně a tajné doufání, že něco zapečetím a následná nuda, kdy se toho moc neděje, neb se bráni nemnoží - základní varianta pravidel.

Takže jestli by někdo mohl napsat své zkušenosti - stačí heslovitě: "je to bomba", "SK nebrat", se základem AH pro počet hráčů 5 a více, má-li někdo takové :)??? Ještě tak na závěr, ve třech lidech nás to bavilo, ale nenasmáli jsme se jako když nás bylo šest, každý dělal něco jiného a tím spíš měl možnost si užívat co hra nabízí.

17.1.2011 12:02:21

SK
Já to zkoušel 3x a byla to nebetyčná nuda - nic se nedělo, tak jsme to nějak odzívali a vyhráli. SK nikdy více.

17.1.2011 12:07:11

to sydo
Díky, s těmi dalšími komenty v celé diskuzi si dělám obrázek toliko, že vychvalovaná SK pravidla jsou logická, dobře vymyšlená, ale snižuje obtížnost hry a ta přestává být výzvou (jak se nám to stalo) a napětí je pryč - ozkoušeno v šesti - kdy jsme hru dohráli a též jako dva hráči (celkem 3 detektivové), kdy nás to přestalo bavit a hru jsme ani nedohráli...

17.1.2011 14:15:48

Masquerade_cz
Tys me uplne nepochopil. Asi takhle, co se herniho casu tyce, tak samo, ze v sesti to trva dele nez ve trech, ale jde o obtiznost. Kdyz jste tri, tak jste radi, ze sesbirate stopy a jdete zapadnout do brany, abyste ji mohli zavrit. Kdyz vas je sest, tak tohle vubec neresis. Proste tri sbiraji a tri zaviraji. Brany lezou stejne rychle, jen se vice mnozi monstra, kterym se v obou variantach (at uz v zakladnich pravidlech nebo SK) musis vyhnout nebo je zabit, takze to neni nijaka zmena. Takze v sesti lidech se ti snizuje obtiznost, protoze je vas vice a vice stihate. Ale to same bude platit i se zakladnimi pravidly a tam to bude o to vetsi peklo, protoze se po trech az 4 zapecetenych branach nebudete nudit ve trech, ale v sesti :-D

Me spis zarazi, ze jste hrali zakladni pravidla ve trech a pak jste zkusili SK v sesti. Tohle nemuzes nikdy srovnavat. Zkuste to taky ve trech a verim, ze uvidis ten rozdil. Zapecetite dve brany, pak se ti objevi brana na brane a monster surge. Takhle 2x po sobe a uvidis, jak ti pofrci terror level. Proto taky nemam rad velke mnozstvi hracu, protoze to tu hru "zjednodusuje".

17.1.2011 19:07:51

to Vojtech Musil
Pozorně jsem přečetl co jsi napsal a musím souhlasit, máš pravdu, omlouvám se.

Určitě máš pravdu, že více hráčů znamená zjednodušení, bylo to při hře vidět, maximálně 2 byli zalezlí v bráně a 4 zbývající zabíjeli monstra a hledali po mapě co by se dalo sebrat. A to jestli budou sigily přibývat po celou dobu hry rovnoměrně (SK varianta) nebo rychle a pak skoro vůbec (klasická varianta) je celkem jedno - ostatně když u SK varianty dojde k přívalu monster, není těch 6 potvor tolik aby si s tím stejný počet hráčů neporadil za jedno kolo.

Rozhodně zkusíme SK variantu v počtu 3 hráčů (to hrajeme taky) a budeme zvažovat jak hrát, když je nás 5-6, jestli to budeme řešit nějakým rozšířením (innsmouth? kingsport? dunwich?), které by mohlo obtížnost snad zvednout.

17.1.2011 19:54:41

to Masquerade_cz
Pořiďte si Innsmouth a můžete rovnou na SK zapomenout, protože se nebudete ani stačit divit, jak vám při zapečetění několika bran bude stoupat Deep One track :-)
A nakonec ještě přijde prostřelovací brána a můžete začít znova :-)

17.1.2011 20:16:44

Masquerade_cz
1. za nic se neomlouvej. Je mozne, ze jsem to napsal i zmatene a ne kazdy to musi pochopit, od toho tu diskutujeme.

2. Pocet hracu na krabici je uvedeny, protoze to hra umoznuje, ale pocty 1,2 a 6-8 jsou imo mimo misu. Spis si myslim, ze se tim snazili rict, ze i jeden clovek si muze vzit 2 - 3 vysetrovatele a muze si to zahrat sam, coz ale neni ono.

3. Co se privalu monster tyce, tak si nejsem jisty, jestli se od 5 a vice hracu netahaji i pri monster surgi 2 monstra na hrace. Tusim, ze pravidla rikaji, ze pokud je vas 5 a vice, tak vzdy, kdyz se ma objevit monstrum, tak se objevi dve a to se vztahuje i na monster surge, ale chtelo by to kouknout do pravidel.

4. Innsmouth je rozhodne super pecka co se postav a dalsich veci tyce. Pokud ale nechces investovat do velkeho rozsireni, kup si The Black Goat of the Woods a to teprve zazijes depresi i se zakladnimi pravidly. ;-) Hodne vychvalovany je The Lurker at the Treshold, bohuzel s nim nemam vubec zadne zkusenosti a neumim ti ho doporucit. Ono casem stejne zjistis, ze musis mit vsechno :-D Nejmene zajimavy je asi Kingsport a Curse of the Dark Pharaoh. Dunwich a The King in Yellow je takovy prijemny stred. :-)

17.1.2011 20:31:11

to Vojtech Musil
Zdvojení monster se provádí jen v případě otevření brány, nikoli při monster surge. Při monster surge se stále objevuje tolik potvůrek, kolik je hráčů, nebo kolik je bran, podle toho, co je aktuálně vyšší.

17.1.2011 21:16:57

thanks to all
Díky všem, tak to vidím, že bleskově se začnu rozhlížet po nějakém tom rozšíření, jak říkáš, stejně je jednou koupím všechny, ostatně měl jsem je v plánu :-). A tím problém většího počtu hráčů vyřeším.

18.1.2011 07:29:38

SK
Několikrát jsem SK vyzkoušel a plánuju se k ní příležitostně vracet, především při hře s více rozšířeními. Při hraní se samotným základem hru dost často zjednodušší až příliš, za to při hře se všemi třemi velkými rozšířeními je to trošku jiné :-)

18.1.2011 10:06:41

Mých pět centů
Hrajeme Arkham s King in yellow takže je pro nás SK o něco vybalancovanější, protože velký problém začíná být terror a s ním spojený blight. Faktem však zůstává, že celkově je hra snadnější a že v pěti hráčích a více to začíná být vyloženě příliš snadné.

Na druhou stranu mi Storm knight velmi vyhovuje tím, že je smysluplný a že odebírá fázi hry "nuda máme čtyři pečetě", protože pečetě znamenají surge. Proto jsem se rozhodl využít house rule s otevíráním druhé brány - pokud máme víc než čtyři vyšetřovatele lížeme dva mytosy a z druhého vyhodnocujeme jen bránu(popř. i clue token, pokud si to chceme ulehčit), pokud máme čtyři a méně vyšetřovatele, bereme dva mytos jen každé druhé kolo.

Tím je hra pořád víc než dost náročná, je těžší vyhrát na zavření bran a terror je ještě děsivější než dřív. Nepřibývá sice tolik očí co by mohlo(ale i tak, když je smůla, je smůla), ale to částečně znepříjemňují akty z king in yellow a karty add 2 doom tokens... Takže já jsem s touto drobnou úpravou s pravidly SK nadmíru spokojen.

29.1.2011 23:18:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Kōhaku
Kōhaku
Akt. cena: 2 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas