Arkham Horror - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Nexus
Autoři: Kevin Wilson
Richard Launius
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Rozšíření a jejich kombinace

Zdravím již delší dobu uvažuji o tom, že si pořídím rozšíření k téhle skvělé hře. Problém je v tom, že v každém rozšíření se mi líbí určitý prvek. Na Dunwichi se mi líbí ploty a zranění, na Innsmouthu příběhy vyšetřovatelů, hrací plán a mechanismus plnění deep one tracku, na Kingsportu se mi líbí epický souboj s pratarým. Podobně je to u malých rozšíření, na každém se mi líbí něco. Na druhou stranu se mi nechce kupovat Kingsport jenom pro pár karet epických soubojů s prastarým. Navíc mi také připadá, že nemá smysl pužívat všechna rozšíření najednou.

Proto se chci zeptat, především zkušenějších hráčů, jaké kombinace rozšíření máte vyzkoušené a které se vám líbí nejvíc?
Pravidla jsem si přečetl u všech, takže mě spíš zajímají zkušenosti a zážitky ze hry.
27.3.2010 11:52:55

Vojtech Musil

Rozsireni
Osobne mam jiz vsechny rozsireni, jelikoz jsme vcera dokoupil zbytek (az na ten nejnovejsi kousek). Zkusenost mam ale jen s Faraonem a Dunwichem. Co se Faraona tyce, tak ten je v podstate uplne zbytecny a jako jedinou novinku, kterou prinasi je prekvapivy utok monster, na ktery lze narazit pri setkani. Rozsireni prinasi i super allye, poprve se zde objevuje pridani 2 doom tokenu misto otevreni brany, ale nejedna se nijak o prevratne rozsireni. Hra prinasi aj exhibit itemy, ale ani ty nejsou nejak zazracne a nedaji se ziskat jinak, nez opet ze setkani popr. mytus karet.
Obecne:
Male rozsireni jsou vhodne spise pro hru se zakladem popr. hrat variantu jak uvadi navod, ze se hraje s kartamy maleho rozsireni zvrsku, aby si hraci nove karty uzili a vyzkouseli.
U velkeho rozsireni jako je Dunwich atp. to jiz neplati uplne.
Dunwich prinasi Dunwich horror, ktery je dle me super zpestreni hry. Je ale pravdou, ze kdyz se dunwich horror zjevi, neni to nic nebezpecneho. Zalezi ale na variante pravidel a vseho. S klasickymi pravidli je Dunwich horror asi nebezpecnejsi, nez s SK, ale zase klasicka pravidla jsou spise pro jednodussi hru. Tezko soudit. Dost zajimave rozsireni dle me je The King in Yellow (soudeje podle mechanismu, ktere prinasi, Herald, Blight postavy aj.) proste bomba. Opet ale pri kombinaci s vicero rozsirenimi zustane male rozsireni ve stinu, protoze v x-set karetnim balicku mytu, kde se vyskytuje pouze 6 karet, ktere ovlivnuji predstaveni The King in Yellow je malo a tudiz nemaji velky vliv na hru.
To jsou jen moje postrehy a jak to vidim, samozrejme realita muze byt jina. Proto si myslim, ze ligy, ktere se hraji maji limitace na zaklad + rozsireni, aby se co nejvice projevil mechanismus daneho rozsireni :-)

29.3.2010 13:11:43

Vojtech Musil
Dik za odpoved. Uz jsme myslel, ze se nikdo neozve. Jinak, ja o malem rozsireni uvazuji ciste jako o doplneni a rozsireni moznosti, nez jako o prvku, ktery uplne zmeni hru. Od maleho rozsireni proste cekam, ze se obcas objevi nejaka nova karta nebo ze pouziju jine spojence apod. Z velkych uz jsem rozhodnul a poridim Innsmouth, protoze meni hru dost zasadnim zpusobem. A hrat vic nez s 1 velkym rozsirenim mi prijde nesmyslne, ale zase se v Dunwichi je plno zajimavych prvku.

29.3.2010 13:53:43

to Parxel
My jsme měli pár fází, které Ti tu rozepíšu:
1) Dunwich - Dunwich jsem dostal jako první rozšíření a krásně obohatilo hru. Injury a Madness jsou boží (hrajeme s nimi pořád, protože jsou nezávislé na zbytku), tasky a mise zpříjemňují hru a dávají jí další rozměr. Nová deska je nice, Dunwich Horror je nezabitelný a jak se objeví, tak je to hodně zlé. Nové encountery, Mythos a Gate karty pěkně zvyšují variabilitu a nové věci jsou hodně dobré.
2) Dunwich + KiY + CotDP - Poté jsem si pořídil dvě malá rozšíření a nasypali jsme to všechno dohromady. Z KiY jsem rovnou vyhodil samotnou hru a Mythos karty, které ji posouvají dál, protože se stejně v Myhtos balíku ztratily. Malá rozšíření přinášejí pár pěkných věcí, které obtížnost hry dost zvyšují. Bohužel při téhle konfiguraci Dunwich ležel ladem, protože v Mythos balíku bylo v poměru dost málo Dunwichových bran.
3) Kingsport + KiY + CotDP - Proto Dunwich zanedlouho nahradil Kingsport, ale z původního rozpoložení jsme vyhodili jen Dunwichovskou desku a jeho Mythos karty. To znamená, že nám ještě více nabubřely balíčky vybavení a přes ten balast se nedalo dostat k Elder Signům -> mnohem složitější hra. Kingsport se mi líbil, protože právě vůbec nezáleželo, kolik je v balíku Mythos karet. V Kingsportu se pořád něco dělo, narozdíl od Dunwiche. A já Arkham úplně ze všeho nejraději hraju právě kvůli encounter kartám a překvapení, co mě tam potká, tak jsem si běhání po Kingsportu užíval. Hodně lidí si ale stěžuje, že je to prostě tak, že po Kingsportu běhá jeden člověk a jenom deží rifty na uzdě a nic jiného nedělá. Ani potvory tam nevlezou, tam je prostě klid. Ale jak jsem říkal, mi se to líbilo. Já nepotřebuju killit potvory a zavírat brány, já raději adventuruju a prozkoumávám :-)
4) 3 + BGotW - Absolutní masakr, kdo by nechtěl se stát kultistou a nabírat korupce? Moc pěkné rozšíření, ale ztratilo se v tom špalku ostatního materiálu. A Elder Signy už dlouho nikdo neviděl.
5) Innsmouth + CotDP - Jak přišel Innsmouth, tak jsme si ho chtěli samozřejmě zahrát, ale věděli jsme, že kdybychom ho přihodili ke všemu, tak by dopadl jako Dunwich. Proto jsme všechna rozšíření zase pěkně rozškatulkovali a nechali jsme ve hře jen nové mechanismy s různých rozšíření, které byly hratelné bez zbytku (Injury a Madness, Epic Battle). A dali si Innsmouth a k němi přihodili CotDP. Tím pádem nemáme vůbec zaplevelené vybavení (ani jedno z těchto rozšíření nemá v sobě žádné nové vybavení), takže občas už i vyhrajeme :-) Innsmouth je super a podle mě nejlepší z dosavadních velkých rozšíření a CotDP přidává nechutné Mythos karty. Brzy ale plánujeme vyměnit malé rozšíření za jiné. Buď za BGotW nebo za Lurkera až vyjde.

29.3.2010 14:04:07

dalsi poznatek:
Ted jsem na fantasy forum cetl rozbor jednoho cloveka, co AH ocividne miluje a odpovida na otazku, jestli ma cenu kupovat rozsireni, zkopiruji to sem v AJ, kdyztak to prelozim, ale myslim, ze onen dotycny skvele vystihnul jednotlive rozsireni. I Kadaver to tu pekne rozvedl. Samozrejme je to subjektivni a presne jak rika Kadaver, on miluje behani v Kingsportu, ale ja osobne se setkal s hodne nazory, ze to je asi nejnudnejsi.

AJ prispevek na otazku, Are the expansions worth buying?
I'll go from general to most specific:

* Yes! Buy them all! Each brings variety and (more importantly) difficulty! However, don't play them all at once (at least, not immediately): try a game or two with each on its own. Everything together is quite difficult and extremely complex if you're not already familiar with all the new rules. I personally enjoy playing with all expansions together, but a lot of people would rather use one big and one small expansion.
* The big-box expansions are the most important. Aside from the cool new boards to explore and items to obtain, they all offer crucial game mechanics that you can use for every game: Injury/Madness (Dunwich), Personal Stories (Innsmouth), Epic Battle (Kingsport). They also offer new Ancient Ones and new Investigators!
* If you buy the big-box expansions one at a time: don't get Innsmouth first because it's the most difficult; Innsmouth also lacks many features that are supplemented by other expansions (Arkham gate bursts items, worshipers for some AOs even). Don't get Kingsport first unless you don't mind the fact that gates don't open in Kingsport. Dunwich has the weakest board threat mechanic (ironically: the Dunwich Horror itself) but its extra unstable locations and tons of new features make that a non-issue.
* Dark Pharaoh is the most thematic small-box expansion, and Black Goat is the most difficult. However, King in Yellow does both very well, and is generally considered the best small-box expansion.
* Only want one big and one small? Dunwich and King in Yellow. But, eventually you're going to want more...

I wish Lurker was out already so I could comment on that. A new preview would sure be nice...

29.3.2010 14:09:07

Kadaver + Vojtech Musil
Teda vy mi dáváte zabrat. Tohohle se přesně obávám, že si nakonec pořídím všechna rozšíření. Prostě v každém je něco super.

30.3.2010 06:37:31

Malkav

to Parxel
Co bych mohl doporučit je je hrát základ + max. jedno rozšíření (jedno zda velké či malé..) bo s přidáním dalších karet se atmosféra každého z nich příliš rozmělňuje, + všechny věci z ostatních rozšíření které hru prohlubují (příběhy vyšetřovatelů, mise, epický souboj..) takže samozřejmě koupit vše .... :)

30.3.2010 12:39:52

Vojtech Musil

to Parxel
Tak neporizuj vse a chod hrat s nekym, kdo to ma.... a jen se dohodni ;-) Jinak to co popisoval Kadaver je kruty fakt. Hrat to vse najednou znamena, ze mala rozsireni utrpi a velka rozsireni se uplatni minimalne. Bohuzel to jinak FF udelat nemohl. Kdyby v kazdem rozsireni vydal Mythos Cards s branami lokaci jinych desek a nekdo ty desky nevlastni, tak by ty karty prisly vnivec :-/ Proto se vyplati hrat treba zaklad + Dunwich + King atp.... vse najednou je asi na nic :-(

30.3.2010 12:40:41

to Perxel
Ani já tě asi nepotěším. Mám všechna malá i velká rozšíření a pořídím si i to nově chystané :-)
Jak už tady zaznělo, skutečně má každé něco do sebe a hrát se všema velkýma rozšířeníma je skutečně výzva (byť často frustrující :-)
Co se týká malých rozšíření, tak je doporučuju hrát se základem či maximálně jedním velkým rozšířením(+ mechanismy navíc jako zranění, ploty vyšetřovatelů adt), aby nové karty nezanikly.

30.3.2010 15:23:41

hm
hm, ja nerozumiem uplne tomu castemu argumentu, ze "dane rozsirenie nevynikne". Ano, ked si to rozsirenie kupim a je nove, tak zbehnem 1-2 hry iba s nim a zakladom. Ale neskor, pri beznom hrani pouzivam napriklad vsetky male rozsirenia. A prave preto, ze ziadne extra nevynika a neviem dopredu, cim bude hra zaujimava. Budu nam pretekat Corruption karty? Alebo sa v inom svete stretneme s Prastarym? Kazda hra je vdaka tomu potom uplne originalna :)

4.4.2010 14:05:30

Vojtech Musil

to sa3xxx
Ta hra nevinikne proto, ze se neprojevi v tom mnozstvi karet ty karty z rozsireni..... napr king in yellow se v tom mnozstvi mytus karet uplne utopi....

13.4.2010 13:20:10

expanze s novymi kartami lokaci
Ahoj, mam Arkham teprve kratce, tak nehledam vyslovene nejake velke rozsireni hry se spoustou novych pravidel, abych si to jeste uzil. Co mi v nem ale dost vadi je maly pocet karet lokaci, takze se to hrozne rychle ohrava. Existuje male nejake rozsireni, ktere ma hodne novych karet lokaci? Diky za kazde doporuceni.

27.12.2010 19:42:20

mike54
Kazde rozsireni pridava karety lokaci. Ciselne se to pohybuje kolem 4 tusim. Tezko soudit, ktere jsou pekne a ktere nikoli. Jestli muzu nedoporucit, tak potom Curse of the Dark Pharaoh. Je to jedno z nejslabsich rozsireni. Dobry, ale tezky je The Black Goat of the Woods a potom je pekny i King in Yellow.

27.12.2010 19:46:47

to mike54
Já ještě doplním Vojtěcha, že kdyby sis pořídil velké rozšíření, tak to nejen že přidává nové lokace na nové desce, ale ještě navíc ke každé staré Arkhamovské lokaci přidává dalších 7 karet, takže každé toto velké rozšíření počet karet pro každou lokaci vlastně zdvojnásobí (v základu je taky 7 karet pro každou lokaci).
Z malých rozšíření já upřednostňuju Black Goat of the Woods a nového Lurkera, který má pár moc chutných přídavků.

28.12.2010 00:32:52

expanze
A neyužívají tady ty nová málá rozšíření některé prvky z těch rozšířeních co vyšli před nimi? Jde o to jestli když si třeba toho Lurkera člověk koupí tak jestli mu nebudou chybět nějáké žetony atp z rozšíření co vyšli dřív...

28.12.2010 07:09:44

Rozy
Každé rozšíření je samostatné, takže se chybějících komponentů nemusíš bát, stejně jako toho, že by nebyla vysvětletna některá pravidla.

28.12.2010 08:02:28

Rozy
Jak rika Shark - toho se neboj. Ja koupil jako prvni rozsireni prave to nejnovejsi male - Lurkera. A musim rict, ze jsem byl nadseny z toho, jak dobre se to integruje se zakladni hrou. A uzavirani temnych paktu s Lurkerem presahuje ze hry do realneho sveta a misto vysetrovatelu korumpuje psychiku samotnych hracu :-)
Pak jsem si koupil Kingsport, prakticky jen kvuli guardianum - ale moc se nam zalibilo i vsechno ostatni, ziskani Greater Seal se stalo veci cti :-)
Nedavno jsem koupil Innsmouth - protoze se mi libily Personal Stories :-) Nemuzu jej prilis hodnotit, protoze jsme ho jeste moc nehrali. Ale zatim proste nemam k Deep One tracku a dalsim vecem z IH moc kladny vztah :-)
Takze nejcasteji hrajeme s KH+LitT, to se nam moc libi :-)

28.12.2010 11:52:11

Q
Oplati sa zainvestovat do rozsirenia (dunwich alebo nejake ine male) alebo ist rovno po novej hre?

Urcite sa k tejto teme dostanem(e), tak by som rad vedel ako to je, kedze take rozsirenie stoji presne tolko ako nova hra. Rad si vypocujem vase nazory.
Vdaka :)

3.2.2011 19:40:56

@Michalxo
Já osobně jsem s rozšířeními nadmíru spokojen. Mám King in yellow a Kingsport a hrál jsem ještě Lurkera.
Docela doporučuji zkusit třeba toho king in yellow, dá se sehnat kolem 500, což je finančně poměrně snesitelné a upravuje docela zajímavým způsobem hru. Za prvé se do balíčku mythosů zamíchá systém aktů, který pokud se na něj dbá plní doomtrack a strhává sealy a pokud ne tak rovnou skončí hru. Za druhé tam je Herald, který přidává systém Blightu, který přináší pořádné postihy při zvedání terroru. Nám to snížilo úspěšnost asi o 60 procent, když hrajeme se vším co to rozšíření přináší.
Prostě u malých rozšíření si myslím, že za ty peníze docela stojí.
Co se týče těch velkých, to je horší. Nemyslím si, že by byli zas o tolik lepší než ty malé... je tam sice víc karet, ale nějak mi nepřipadá, že by tam bylo i víc nápadů. Mě pořád přijdou dobré, ale to je hodně subjektivní a je to ovlivněno tím, že mám Arkham celkově rád už jen proto, že je to jedna z mála úplně kooperativních deskovek...

3.2.2011 20:47:08

to Lumík & Michalxo
to Lumík: Tvůj názor na velká rozšíření je asi způsoben tím, že sis pořídil zrovna Kingsport. Tohle rozšíření nepřináší nějak extra nových prvků do hry a lidi ho za to celkem i odsuzují. Kdyby šlo o nové prvky, tak bych šel do Innsmouthu nebo Dunwiche (preferuji Innsmouth).
to Michalxo: Určitě Ti doporučím jít do jednoho velkého rozšíření (do více není třeba, pokud nepotřebuješ mít vše) a po nějaké době přihodit i jedno malé. Ta hra se tím dostává na úplně jinou úroveň. Nedávno jsme měli možnost hrát jenom se základní hrou a byla to strašná zívačka :-) Z velkých můžu doporučit Innsmouth, příp. Dunwich. Kingsport nesedne každému. Z malých Lurkera nebo Black Goat of the Woods (asi bych byl nakloněn spíše pro Black Goat, ale Lurker přináší nové mechanismy bran, které jsou moc pěkné).

3.2.2011 23:19:15

@Kadaver
S těmi velkými rozšířeními to samozřejmě dost dobře neposoudím, vzhledem k tomu, že krom Kingsportu jsem je nehrál, ale tak jako tak jsou pro dost drahé. Kingsport mám z druhé ruky se slušnou slevou, jinak bych ho taky neměl.
Co se Lurkera týče: Vážně se mi líbí co přidává, hlavně vztahy a pakty, ale přijde mi, že pro celkovou hratelnost je skoro spíš ulehčením než stížením, brány jsou sice nepříjemné, ale s rozumným použitím power tokenů se dají velmi snadno pečetit. Na což se na druhou stranu hrát nemusí.
Možná je to jen tím, že mám rád Hastura stylově, ale King in Yellow se mi líbí víc. Částečně proto, že jinak mě Arkham moc nemotivuje k tomu nějak víc kontrolovat terror, protože postihy za něj jsou až na specifické případy zanedbatelné...
Ale o Blackgoat jsem slyšel samé dobré věci a z těch karet co jsem viděl se mi také líbila.

4.2.2011 00:28:19 | Upraveno autorem (porovnej)

re
Vidím to v podstatě velmi podobně jako Kadaver, jen preferuji Dunwich před Innsmouthem, ale je to o prsa :-) Ale určitě jedno z nich jako první, jednak kvůli množství nových principů, jednak kvůli zásadnímu zvýšení obtížnosti. Také jsem po delší době hrál jen základ s nováčky a bylo to směšně snadné. Předtím jsem hrál kombo Dunwich+Blak Goat a ani jsme si neškrtli...

4.2.2011 09:40:46

Dunwich vs. Kingsport
Mně není úplně jasné, proč podle vás Dunwich toho přidává do hry víc nového než Kingsport.
Možná mi něco uniklo, ale přišlo mi, že Dunwich je v podstatě totéž co základní hra, pouze přidal gate bursty a dunwich horror.
Kingsportí trhliny mi přijdou už o něčem jiném než základ nebo dunwich (nemluvě o heraldech, guardianech a epic battle kartách). Z toho pohledu mi přijde, že Kingsport toho přidává naopak víc.

4.2.2011 14:51:15

Rozšíření cz
Ahoj, nevíte jak to vypadá s dalším cz rozšířením? Bude? Jestli jo tak snad to vydají ve správným pořadí jak vycházel originál.

4.2.2011 22:45:13

Tygr
Je to relativni a pote, co jsem si zahral Innsmouth, tak povazuji jak Dunwich, tak Kingsport za slaby odvar. Dunwich mi je preci jen trosku blizsi, protoze se tam neco vice deje podle me, ale zalezi na situaci. Jinak s Heraldem prisel jiz King in Yellow. Podle me jsou na tech velkych rozsirenich nejdulezitejsi dalsi postavy, ktere delaji hru velmi zabavnou. :-)

4.2.2011 22:56:47

Dunwich x Kingsport
Dunwich do hry přinesl:
- Gate Bursts (ty jsou následně použity i v Kingsportu)
- Tasks and Missions (skvělý přídavek zastupující questy)
- Injury and Madness (ještě lepší přídavek a hojně používaný)
- Condition Cards (celkem slabotka)
- Handless Weapons (co bych za ně občas dal)
- Spawn Monsters (používaní i v Kingsportu)
- Stalker Movement (pěkně nechutné hýbání potvůrek)
- Vortex spaces a Dunwich Horror (další věc, na kterou se musí dávat bacha)

Kingsport přináší:
- Kingsport Head (lokace, kde se musí chodit po jednom, ale tam stejně nikdo nechodí, akorát pro tu spešl kartu na konci)
- Aquatic Movement (který ale není v tomto rozšíření skoro vůbec využit a je to jen příprava pro Innsmouth)
- Elusive (moc pěkná vlastnost, ta se jim povedla)
- Rifts (pěkná věc, akorát na jejich zabránění stačí a musí být vyhrazen jeden vyšetřovatel)
- Guardians (slabší, skoro s nimi nehrajem, Heraldi jsou větší frajeři)
- Epic Battle Variant (vynikající záležitost)

Kvantitativně - Dunwich 8, Kingsport 6.
Kvalitativně - Dunwich vede, Kingsport slabší.
Doporučení - Pokud nemáte jiné rozšíření, tak raději Dunwich. Pokud máte hromadu rozšíření a hrajete s nimi všemi, tak Kingsport (protože v Dunwichi se nic neděje kvůli nedostatku Dunwichovských Mythos karet v balíku).
Samozřejmě tady vůbec nemluvím o Innsmouthu. Ten u mě totiž vede :-)

4.2.2011 23:04:39

Vybíráme z Bazaru

Rallyman GT
Rallyman GT
Akt. cena: 460 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas