Architekton - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Queen Games
Autoři: Michael Schacht
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Vraťme se na chvíli do dob antického Řecka, do časů, kdy se utvářely kořeny naší kultury - vědy, umění a s ním také architektury. Postavme uprostřed mírumilovné krajiny sídla vhodná k radovánkám i filozofování.

Hráči ve hře Architekton představují stavitele, kteří společně budují domy a chrámy ve starověkém Řecku a snaží se při tom respektovat ráz krajiny.

Hraje se s těmito komponenty:

  • 36 dílků krajiny a budov - kartičky zobrazují různé typy krajiny - vodní plochu, louku, les a  pustinu - a to v různých kombinacích. Jedna kartička může například zobrazovat kus od každého typu krajiny, nebo jen jeden typ.

  • 8 mincí

  • 24 dřevěných domečků ve dvou barvách (pro každého hráče jedna) - v přírodní barvě dřeva a vínové.

Příprava

Před začátkem hry se zamíchají zvlášť dílky budov a zvlášť dílky krajiny. Opět zvlášť od obou druhů se pak připraví rezerva (4 kartičky), dobírací balíček a veřejná zásoba - 3 dílky lícem nahoru, ze kterých hráči budou vybírat.

Do středu hrací plochy se položí dva náhodně vybrané počáteční dílky tak, aby se dotýkaly rohy. Každý z hráčů dostane všechny domečky své barvy a jednu minci.

Průběh hry

Hráči se v tazích střídají, v každém tahu hráč přiloží dva libovolné dílky z veřejné zásoby. Přikládání je samozřejmě omezeno určitými pravidly (např. alespoň jedna strana kartičky musí navazovat na původní typ krajiny atd.). Pokud hráč umístí kartičku s budovou, umístí na ni svůj domeček. Jakmile je stavba ze všech stran obklopena jinými dílky, nastává její vyhodnocení. Hodnotí se právě podle toho, kolik sousedních kartiček souhlasí typem krajiny s kartičkou vyhodnocované budovy. Za každou stranu, která nesouhlasí, musí hráč odevzdat 1 minci. Jedině v případě, že souhlasí všechny čtyři, minci získává.

Konec hry

Jakmile se dobere rezerva, odehraje se poslední kolo a hráči si ještě započítají počet bodů odpovídající nejdelší souvislé řadě svých domečků. K tomu připočtou 1 bod za každou minci a vyhrává ten, kdo má více bodů.

Hra může končit předčasně i tím, že jeden z hráčů nemá na zaplacení za stavbu, kterou právě vyhodnocuje. Proto je třeba dobře promýšlet, kam kterou kartičku umístit.

Autor: ikri

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: Klonové války (na systému Pandemic)
Star Wars: Klonové války (na systému Pandemic)
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas