Antike - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Eggert-Spiele
Rio Grande Games
Autoři: Mac Gerdts
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První hra v šesti lidech. Super!

Zdravím hráče a hráčky,

původně jsem tuto zprávu chtěl napsat pouze Ringovi, se kterým jsem si před cca dvěma měsíci psal o této hře, ptal jsem se ho na jeho názor a rady ohledně koupě. Děkuji mu za vstřícnost a postřehy. V jeho posledním vzkazu napsal, že se mu mám pak ozvat, jak se mi hra líbí. Možná to bylo myšleno jen jako fráze, ale nelze se o ty zážitky nepodělit se všemi.

Hru jsem získal začátkem března, naše první hra proběhla tuto středu. Měl jsem tak dostatečné množství na prostudování a pochopení pravidel a principů hry. Hru jsme hráli v hospodě v plném počtu šesti hráčů. No nebudu to nijak natahovat, ta hra je prostě parádní. Všichni jsme z ní byli naprosto unešení. Je pravda, že kamarádi nejsou (zatím) velcí hráči deskových her, ale Antike jim připomínala staré dobré časy strategických her na PC.

Vysvětlování pravidel mi trvalo cca 30 minut, ale Antike je má natolik jednoduché a lehce pochopitelné, že jsme se mohli poté ihned vrhnout na první hru. Hned od prvního kola probíhala hra hladce, i při šesti hráčích nedocházelo k výrazným prodlevám. Národy jsme si losovali. Peršan (já) s Féničanem uzavřeli pakt o neútočení a dohodli se na vpád do starověké Evropy - Peršané ze severu směrem na Germány, Féničan to vezme severem Afriky a po Středozemním moři. Germánům a Římanům se do bitvy zatím také jít nechtělo a vytvořili mezi sebou demilitarizované pásmo, které si později rozebrali. Kartágo to mělo slušně našlápnuté, vybudovalo velmi silné loďstvo a ovládlo polovinu Středozemního moře. Ukázalo se, že se historie opakuje a Řím byl pro Kartágince natolik lákavý, že pro něj od této chvíle existoval jen jediný smysl života. Dobýt jej. Tím si ale odkryl své hlavní město a když Féničané stanuli před branami Kartága, musel všechny lodě rychle vrátit k domovskému městu a v líté bitvě tak o všechny své lodě přišel. Kartágo ovšem bylo ubráněno. Féničané a Peršané téměř zcela vyhladili Řeky, kterým zbylo nakonec jedno jediné město. Germáni na severu byli natolik opevnění, že příval peršanů v pohodě zastavili. Říman se mocně rozpínal, ale velmi ho zaměstnávala obrana Říma.

A jak hra dopadla? Triumf v naší první hře získali Féničané, těsně je následovali Římané. A mí Peršané? Úplně poslední. Co se dá dělat, příště snad dopadnu lépe. A to pište, že nějaké příště bude, už se nemůžeme dočkat další hry.
Celkem trvala hra něco málo přes tři hodiny, ale hru jsme si užívali každou minutu. Ještě dlouho po hře jsme diskutovali a rozebírali jednotlivé bitvy a tahy.
Hru tedy mohu jen a jen doporučit, je to opravdu úžasný kousek bez špetky náhody. Vše závisí jen na vašem rozhodování, strategii a vaší schopnosti diplomacie.
15.4.2011 17:03:32

antike
mne sa tá tiež páči...hral som včera vo štvorici, ale aj keď sa pri nej bavím a absencia náhody je skvelá vec, neviem prísť na taktiku ako to vyhrať...to bola moja tretia hra a stále nič :-) raz sa to hádam podarí:-)

15.4.2011 18:36:15

pekne
bude to znit jako fraze, ale urcite to ode me nebyla fraze, ze chci vedet, jak se hra libi;-) Nic nepotesi vice, nez spokojenost hrace, kteremu clovek doporuci nejakou hru. Jinak Antike je nadherna v tom, ze je to strategie i taktika dohromady a je to bez nahody, takze jde jen o umu hrace a zaroven nejde o pocitaci sucharinu. Hra ma naboj, atmosferu, dycha z ni starovek, proste nadhera. Jedna z nej her. Prakticky jedna z mala, ktera splnila vsechny me pozadavky, jake jsem na deskovku mel. Porad koketuji s myslenkiu, ze si ji dam v TOP10 na prvni misto i pred Civilization a Starcraft:-)

15.4.2011 19:58:25

Vybíráme z Bazaru

Válka o Prsten + Playmat + Rozšíření a promo
Válka o Prsten + Playmat + Rozšíření a promo
Akt. cena: 7050 Kč
Končí za: 17 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas