nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Antike

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Eggert-Spiele
Rio Grande Games
Autoři: Mac Gerdts
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

"Po hradbách svobodného města Attal se procházeli stráže. Pomalu se chýlilo ke konci jejich služby. Jeden z nich, Kronos, už přemýšlel, jak shodí své brnění, oddělá si opasek s mečem, lehne si do postele ke své ženě a před spaním si ještě splní svou manželskou povinnost ... Pomalu začínal nový den a Kronos se plně zahloubal do svých příjemných myšlenek, když ho najednou cosi vyrušilo. Ani nevěděl co. Byl to spíš takový pocit... jakoby něco nebylo v pořádku, ale nevěděl přesně co. Kronos napnul všechny své smysly... podíval se na hradby, kde se bezstarostně procházeli jeho společníci. Pak se zadíval pod hradby... nic se tam nehýbalo... nakonec se pozorně zadíval na moře... To snad... Ne, to nemůže být pravda - pomyslel si... Ještě krátkou chvíli přemýšlel a náhle zatroubil na poplach. Všechny stráže zanedlouho spatřili příčinu rozruchu. Po moři se blížila obrovská flotila a plula přímo na přístav. Spřátelená Alexandrie porušila mírovou smlouvu a zaútočila.... Za to zaplatí!"

Popis a příprava hry

Ve hře Antike hraje každý hráč sám za sebe a snaží se porazit ostatní hráče získáním vítězných bodů. Každý hráč reprezentuje jednu velkou historickou říši, pod kterou patří na začátku hry tři města, které disponují vlastními surovinovymi zdroji.

Na začátku hry si každý z hráčů určí svou barvu a vezme si dřevěné figurky dané barvy. Pak si každý hráč vybere náhodně jednu kartu národa, za který bude hrát. Na každé kartě je napsán seznam míst, s nimiž hráč začíná hru a kolik surovinových zdrojů dostane před začátkem hry. Každý z hráčů dostane stejný počet zlata, železa i mramoru a taky města jednotlivých hráčů mají stejnou produkci (jedno město produkuje zlato, druhé mramor a třetí železo). Následně se ještě určí začínající hráč. Tím se stane ten hráč, který si potáhl kartu národa, kde je číslo počtu hráčů v červeném kroužku. Ten hráč dostane kartu začínajícího hráče a zůstává jím do konce hry. Po tomto rozdělení karet národů, měst a surovinových zdrojů může hra začít tahem prvního hráče.

Průběh hry

Antike se hraje na tahy. Každý tah jednoho hráče spočívá ve třech krocích:

  1. pohyb válečku v barvě hráče po "rondelu" a provedení příslušné akce. Platí pravidlo, že zdarma se hráč může pohnout o jedno až tři pole. za každé pole navíc platí jednu jakoukoliv surovinu. Akcí na "rondelu" je osm, 3 těžební, 2 akce manévrů a po jedné akci stavby chrámu, zbrojení a koupě technologii.
  2. založení města / míst, pokud hráč chce a splnil i podmínky. Pokud se v této fázi hry nacházejí hráčovy vojenské jednotky na území, kde není založeno město, mohou ho tam založit. Každé nově založené mesto stojí hráče po jednom kusu z každé suroviny. Hráč může založit i více míst, pokud na to má prostředky a splňuje podmínky.
  3. získání karty / karet, které reprezentují vítězné body ve hře. Závěrečnou fází hráčova kola je získávání karet, pokud splnil podmínky pro jejich získání. Ty se různí od jednotlivých typů. Velmi stručně se však tyto karty dají získávat za dobytí města, kde stojí chrám, za obsazení mořského území, za obsazení pozemních regionů, za dosažení pokroku apod.

Pokud hráč provede všechny tři fáze, jeho kolo končí a pokračuje hráč po jeho levici. Takto hra probíhá až do jejího konce.

Hra končí v momentě, kdy některý hráč jako první získá potřebný počet karet. Ten závisí na počtu hráčů. Čím je hráčů víc, tím menší počet vítězných karet je potřeba.

Autor: monkeyml

Další názvy této společenské hry

  • Antique

Vybíráme z aukcí

Divukraj kartonový strom nový
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>