7 Divů světa - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 7
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Asmodée Editions
Kaissa Chess & Games
Lautapelit.fi
REBEL.pl
Repos Production
Autoři: Antoine Bauza
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Proč si ji nepořídit

Chtěl bych si tuhle hru pořídit, ale v poslední době jsem už do her vrazil dost peněz. Můžete mne prosím od toho někdo odradit :).
29.3.2011 08:11:34

kren
To je rozhodně to nejlepší, co můžeš udělat. Třeba se tobě nebo hlavně dětem, pro které bys jí pořídil, bude líbit. Jen upozorňuji na nedostatky, které jsem v ní subjektivně viděl, když už jsi se ptal. Jsem v tomhle ohledu hrozně zdegenerovaný všemožnými TCG a CCG, se kterými je pravda neúměrné ji srovnávat, ale přesto mohu posoudit alespoň její systém a princip, na kterém funguje.

29.3.2011 14:04:24

kren
Jestli jsi tajně čekal na Sjoneho a doufal, že ti to rozmluví, tak ještě dej šanci Havelockovi, ten určitě taky nezklame ;-)

29.3.2011 16:24:51

Stepan
Sorry za prispevek mimo, ale nemel bys odkaz na ty scany z BGG?

29.3.2011 17:44:22

7W
Mně se na Sjoneho příspěvku líbí, jak se postupně rozohňuje a metá blesky 8) Můžu se pod to akorát podepsat. Kdybych napsal vlastní názor, jistě by se plno lidí cítilo uražených a dotčených. Hru ať si hraje kdo chce, jak chce. Ikri po 3 partiích v Palubě řekla jednu pro mě památnou větu: "Tak aspoň jsi ušetřil tisícovku." ;)

P.S. Pro děti je tak akorát, ale pochybuji, že vydrží...

29.3.2011 17:58:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
S tim pro deti je tak akorat jsi me pomerne pobavil:) Docela rad bych si to s tema, co tu hru trochu bagatelizuji, zahral, aby se videlo, jestli je to skutecne pro deti, nebo je ve hre i nejaka strategie, musi se to umet a tak...;)

30.3.2011 10:15:34

to aneken
pre zmenu si ma pobavil ty s tou nejakou stratégiou a tak :-) táto hra je fajn, ale za tie prachy...je to veľa. ak by som mal peniaze nazvyš, tak to kúpim ale inak je to príliš veľa. a vyhrať v nej môže tak nováčik ako skúsený hráč. celá tá stratégia ktorú spomínaš je v tom, aké karty ti prídu v prvých dvoch-troch kolách. je to fajn hra, keď chceš niečo rýchle zahrať s viacerými ľuďmi a nehráčmi ako tu bolo spomínané, ale obhajovať ju tým, že je to strategická hra a pod. je trošku mimo :-)

30.3.2011 10:44:21

Monkey
Vsak ja netvrdim, ze je to buhvijak strategicka hra. Ale taky rozhodne neni jen pro deti;) a zohledni ti, kdo je dobry hrac a kdo ne. Jinak ze je to drahe, na tom se asi shodnem;)

30.3.2011 10:48:08

to aneken
tak som ťa zle pochopil. a tiež si myslím že nie je iba pre deti. skôr jej výhoda je v tom, že je pre širokú vekovú kategóriu. ale proste - keby som mal v ruke 40 eur a rozhodoval sa čo kúpim, tak si asi doplatím tých 5 eur a kúpim radšej napr. kyklady, alebo shoguna, alebo čosi iné proste :-)

30.3.2011 11:05:27

aneken
no já myslím, že Havelock myslel to "pro děti" jako nadsázku, ale to slovní spojení bez zbytku jeho příspěvku je jen vytržením z kontextu... ale to je fuk.

Ono je těžké hodnotit hru. Aspektů jak na ní nahlížet je hrozná spousta. Bod ode mne má za zpracování a za pokus vymyslet něco s draft systémem. Bohužel za vše ostatní už jen mínusy. Bavíme se o hře za 1k nebo mám ignorovat její cenu a pohlížet na ní jen jako na obyčejnou tuctovou karetku?

Jak jsi psal, že by sis rád zahrál s těmi, kdo hru tak odsuzují... Věřím, že by jsi mě v 7W neuvěřitelně zničil, ale nejsem si jist, co bys mi tím vlastně chtěl dokázat, když mě hra ničím nezajímá. Nesouhlasím s monkeyml, že by mohl vyhrát hru i úplný nováček proti ve hře zkušenému hráči. Mně jde o ten omezený systém, který hra hráči nabízí. To, co v kole vlastně mohu dělat a jak ovlivnit výsledek.

Nevím proč, ale pořád mi něco nutí ji přirovnávat ke Carrccassone. Ten systém si je v jistých aspektech velmi podobný. Během svého kola se rozhodnu na základě žetonu, který jsem si vytáhl (karet, které jsem dostal), kde si zkusím přiložením přidat nějaké body (jakou kartou si přidám body) nebo kde posvačím rošířením do stavu nedostavitelnosti nebo "vnutěním se" do stavby (jakou kartu zabavím). To je celé. Obě hry jsou ale velmi oblíbené a umím si představit, že se bude hrát v rodinných kruzích s nehráči. Já hraju hodně a rád a hra mi nestačí a nic zajímavého pro mě nenabízí.

30.3.2011 11:31:18

to Monkeyml
Kyklady nebo Shoguna bych si taky pořídil, ale nesrovnával bych to se 7 Wonders, když potřebuju rychlou hru pro víc hráčů. Mám přes stovku her ale chybí mi designově pěkná, rychle vysvětlitelná a rychle odehraná hra pro víc hráčů.

30.3.2011 11:31:51

to Kren
Pár argumentů proti (záměrně vynechávám argumenty pro, jak sis přál :)

Hra v šesti či sedmi je více méně takový trik (nechci říkat podvod), protože ve skutečnosti s hráčem či dvěma hráči naproti tobě vůbec nehraješ... Hraješ se dvěma hráči vedle sebe, a do jisté míry ještě má smysl sledovat hráče ob jedno (protože ti přímo ovlivňují tvé sousedy, kteří tě zajímají), ale to je všechno. Stejně tak počítat, co ti pošle hráč sedící tři místa od tebe, nebo jestli poslat kartu s výhledem na to, že ji možná dostane hráč sedící tři místa od tebe, prostě prakticky nemá smysl. Důsledkem je v podstatě to, že hráči sedící naproti tobě vlastně nehrají s tebou, a to více méně ani po sociální stránce - kdyby hráli u stejného stolu jinou hru, vyšlo by to nastejno. Šest a sedm hráčů je tedy špatný počet... to už je lepší tak osm až deset hráčů - a dvě krabice se hrou :)

Hra v menším počtu (tak tři až pět) je zajímavější, protože jednak hraješ se všemi hráči, a jednak (imho hodně zvyšující strategickou hloubku hry) z karet, které pošleš dokola v prvních několika kolech, se ti ještě některé vrátí zpět, a můžeš spekulovat, které to budou... Ale... čím méně hráčů, tím náhodnější jsou fialové karty. Abych ti to osvětlil - v poslední třetině hry přicházejí do hry silné bodovací karty, jejichž efekt je docela náhodný. Většinou boduješ podle věcí, co postavili tvoji dva sousedi - když oba mají vyloženou spoustu modrých karet, a tobě se dostane do ruky karta "máš bod za každou modrou kartu, kterou mají vyloženou tví sousedi", dostaneš celkem levně spoustu bodů. Tohle funguje i pro jiné barvy karet či aspekty. Což dělá jednak problém ve čtyřech hráčích (když dva hráči mají spoustu karet jednoho typu, tak záleží na tom, ke komu ze zbylých dvou se karta dostane dříve), ale hlavně - těch fialových karet je ve hře o něco víc, a před hrou se několik náhodně odstraní. Čím méně hráčů hraje, tím více fialových karet se náhodně dává pryč. Takže je náhodné nejen to, komu se karta dostane do ruky, ale i jestli vůbec je ve hře. Vzhledem k tomu, že bodů za tyhle karty je fakt hodně, tak jako hráči mi to přijde úplně zbytečné randomizování výsledků.

A nakonec - karty jsou sice krásné, ale docela hloupě vyřešené. Abych to trochu přiblížil - máš nějakou produkci surovin určitých typů. Každé kolo můžeš zdarma vyložit kartu, jejíž cenu dokážeš těmi surovinami pokrýt. Pokud ti nějaká chybí, sháníš ji u sousedů, ale pokud ne, nic tě to nestojí - ty suroviny by ti stejně propadly, kdybys kartu nepostavil. A teď pozor - některé budovy nižších kol říkají, že určitou budovu v příštím kole můžeš postavit zadarmo. Tedy když teď postavíš budovu A, a na ní je uvedeno, že dává slevu na budovu B, tak když se ti v příštím kole dostane do ruky budova B, můžeš ji vyložit jen tak, bez ohledu na suroviny. A teď ten problém:

Na kartě A je napsáno, na kterou kartu dává slevu (stoprocentní, jak je uvedeno nahoře), a dokonce i co tato karta B umí - ale není tam uvedeno, co karta B stojí. Je to jedno při první hře, kdy stejně koukáš jak vyjevenej na spoustu karet, které ti furt proudí rukama, a je to asi jedno při expertním hraní, kdy si ceny důležitých přesně pamatuješ. Ale je to opruz při té řekl bych nejčastější situaci, kdy už bys chtěl mít nějakou strategii, ale ani zdaleka si nepamatuješ ceny mnoha desítek kartiček (cena není jen jedno číslo, je to kombinace je ve tvaru cihla dřevo kámen, ruda ruda, nebo kámen kámen kámen cihla zkumavka apod.) Takže ty vyložíš nějakou kartu mimo jiné z důvodu, abys příští kolo měl slevu na určitou kartu - a když ti příští kolo ta karta přijde do ruky, zjistíš, že sleva ti je úplně k ničemu, protože zrovna tyhle suroviny stejně máš, a kartu bys vykládal zdarma stejně. Kdybys to věděl (tj. kdyby to bylo uvedené na té kartě, která slevu dává - místa je na ní fakt hodně), věděl bys, že ta sleva ti bude k ničemu (nebo naopak, že to pro tebe bude dobrá šance kartu postavit, protože zrovna tyhle suroviny nemáš)...

30.3.2011 11:35:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Sjone
Jasne, argumenty beru. Nicmene oproti Carcassonne tu musis taky pocitat s tim, jak hraji minimalne hraci vedle tebe, pripadne hraci ob ne. Dle toho totiz muzes usuzovat, co ti pravdepodobne pusti. A mas tam volbu, nehrajes to, co ti prijde ciste nahodne, takze muzes vice ovlivnit;)
A k tomu hrani nikoho nenutim, samozrejme;) Ja taky nerad hraju to, co nemam rad. Podobnej problem jako ty se 7 Wonders mam ja s Runewars. Prijde mi, ze tam ovlivnuju hru prilis malo, a na rozdil od 7 Wonders to trva nekolik hodin... Bylo to spise jen na dokresleni toho, ze si myslim, ze dobry hrac dokaze v tehle hre neco uhrat...

30.3.2011 11:54:36

to kren
ani tie hry neporovnávam čo sa typu týka, ale porovnávam tie ceny a to čo ponúkajú. radšej nemať 7 wonders a tým pádom rýchlu hru pre sedem ľudí ako za tú istú cenu nemať kyklady. ja nemám teraz príliš prachy nazvyš a tak by som túto situáciu určite takto riešil :-) ak by som peniaze mal, kúpim aj kyklady aj 7 wonders :-D

30.3.2011 11:59:02

aneken
Souhlas, a proto jsem si ho také pořídil.

30.3.2011 12:16:57

Děkuji všem
Od Anekena vyzdvihujícího rychlost hry v kombinaci s počtem hráčů, přes obecně vnímanou předraženost hry, přes Stepana, který si hru vyrobil, indiferentní postoj Ikri, která hru ve více hráčích nevyužije, přes Tangrama, který má rozporuplné pocity z ceny, ale hra se mu líbí, přes Husaka, který je na tom jako já, Beholdera, který mi doporučuje si to v Korunce vyzkoušet, přes opovržlivý postoj Sjone a Havelocka až po sofistikovaný rozbor herních mechanismů od Vlaadi. Každý názor ve mě zanechal stopu a uvidím až si to zahraju. Hra by měla být totiž perspektivně určena k hraní s mými přáteli nehráči nebo příležitostnými hráči + jako rychlovka před spaním s mými dětmi.

30.3.2011 12:49:38

I já děkuji
Po pečlivé úvaze, několika hrách v 1-6-7 hráčích mažu z wishlistu. Proč?

+ Grafika maestra Coimbry (i když Small World je nějak hezčejší a Cyklády bombastičtější).
+ Budovatelské Euro, to já rád.
+ Svižná hrací doba i ve více hráčích.

- Po několika hrách stále nedokážu najít nějakou smysluplnou strategii. Neustále mi z toho vyplývá lehce nekoncepční vykládání karty, která je zdarma nebo co nejlevnější.
- Karty, které bych chtěl, mi vykládají soupeři. A přitom já jim mohu "ukrást" jen jednu kartu.
- Příliš mnoho druhů surovin, když chce člověk vyrábět více surovin, zabije si zbytečně mnoho tahů.
- Moje produkční karty dávají na konci body soupeřům.
- Relativně zdlouhavý setup každé fáze.
- Spousta věcí, které se bodují. Téměř za vše jsou nějaké bodíky, takže se stírá rozdíl mezi dobrou a špatnou strategií a vyhrává se o pár skoro náhodných bodů.
- Ke konci věku mi přijdou jen 3 a 2 karty, ze kterých lze někdy těžko vybrat smysluplnou variantu. Člověk pak téměř ztrácí 1 tah z 18 vyložením něčeho nepotřebného, nebo odhozením za 3 mince. Stane-li se to za hru 2x, je to 10% hry v trapu.

+/- Sólo varianta, která je sice zajímavá, ale přehnaně zdlouhavá. Nahraju český překlad do sekce Ke stažení.

---
Děkuji The Hammerovi za zapůjčení. Ta hra se mi skutečně graficky ohromně líbila. Ale prostě si s ní nějak nerozumím. :(

31.3.2011 20:56:20 | Upraveno autorem (porovnej)

to husak
Uvidíme jak zamávají s mechanismy hry karty leaderů, které se nebudou přimíchávat k ostatním kartám, budou se zahrávat na začátku každé epochy a zahrání bude stát peníze a ne suroviny.

1.4.2011 08:04:31

to kren (i ostatni)
Se zájmem jsem přečetl celou diskuzi a musím uznat, že v každém příspěvku je kus pravdy.
Pravda je i to, že po počátečním boomu (kdy jsme hráli doma 7 Wonders o víkendu 5-6x denně) jsme klesli na frekvenci 2x týdně. Na druhou stranu: Je jen velmi málo her, které je ochotná hrát i moje sedmiletá dcera a to máme ve sbírce přes 50 her. 7 Wonders je jednou z nich (těmi dalšími jsou Agricola, Farmáři, Mamma mia!, Dračí poklad, Jungle speed a kupodivu i Mořeplavci).

5.4.2011 15:09:54

Dojmy
Hrál jsem tři hry v Hradišti a zkrátím to na body:

+ grafika a vzhled celkově
+ krátký herní čas
+ hra ve více lidech neztrácí nic na rychlosti ani zábavnosti
+ existuje více způsobů výhry, není to až tak náhodné
+ velmi jednoduchá pravidla i pro nehráče nebo děti
+ hra nemá žádné prostoje a je velmi svižná

- po čase se ohraje
- jednoznačně cena, tisíc korun se mi zdá lehce nadsazených
- ve dvou hráčích možná není takový zážitek, ale nezkoušel jsem, pouze odhaduji

Samozřejmě v detailech jsou další plusy i minusy, ale celkově vzato se mi hra líbila a vrátila se do wishlistu. Není to klasická hra, u které bych musel trávit celé víkendy, ale je to velmi příjemný a svižný "filler". Především rychlost odehrání v libovolném počtu hráčů, líbivý design a jednoduchost jsou pro mě velké přednosti a čekat od hry víc je zbytečné. Buď to člověku vyhovuje, nebo ne. ;-)

5.4.2011 15:21:22

bonus div
jde to pak hrát v osmi?

podle mně je ta karta trošku mimo

6.4.2011 13:58:38

hvar
nejde, protože 49/8 je 6,125 :)

6.4.2011 14:33:57

mně se nehce myslet, ale asi narážíš na počet karet
v

6.4.2011 14:37:00

hvar
přesně tak :)

6.4.2011 14:41:33

můj názor
nebude úplně relevantní, protože jsem to hrál jen jednou a to ještě ve stavu, o kterém se dá říct cokoliv, jenom ne střílzlivý.... Ale můj dojem z toho byl takový, že je to jen taková hodně vytuněná citadela.

6.4.2011 14:41:49

ad počet karet ...
Při 8 hráčích to spraví nůžky a 6,125 karet na hráče se dosáhne snadno :D.

6.4.2011 14:43:27

Vybíráme z Bazaru

Kingdom Rush: Trhlina v čase ve fólii
Kingdom Rush: Trhlina v čase ve fólii
Akt. cena: 850 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas