nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Transgender diskuze

Pokračování z diskuze k Milostnému dopisu (https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/milostny-dopis-edice-2019-9545/diskuse/straz-preklad-23189/).

Upraveno autorem (porovnej)

25.2.2020 21:30:05

Leech

To je vtip? Admina na ZH dělá regulerní troll. Začít příspěvek jako ty je regulerní provokace ke konfrotnaci.
___
redaktor Deskofobie

26.3.2020 07:38:25

...

Mužatky byly v atletice odjakživa, tak bych se z toho nesnažil vyvodit závěry o směřování společnosti. Podívejte se na fotky Kratochvílové v plné síle a řekněte mi, že není víc chlap, než půlka z nás. A to je 40 let zpátky.

25.3.2020 23:59:18

...

Nějak se to tady uklidňuje… a to by byla velká škoda.
Ještě bych si chtěl přečíst pár osvícených názorů ????

Větu s ideami ignoruji, protože netuším, jaké jsou ideje a kam směřujeme.
Mě třeba přijde na hlavu ten nový “sport” ping pong s fotbalovým míčem. Někomu běžící ženo-muž. Takže ideje a směřování nechám odborníkům zde se již vyjadřivším…

No a budu hlavně reagovat na to poslední.
Na chvilku zavřete oči a zamyslete se nad tím, co píšete.

Představte si, že jste se opravdu narodili s nějakou odchylkou. Kratší noha, penis místo vaginy, atd.
Ale moc byste si přáli dělat věc, kterou milujete. Jste odchylkou ve světě, kde je vše nastaveno straight a většina je normální (Co je to normální?).
Můžete mít díky tomu psychické problémy, atd.

Čím větší máme dnes možnosti, tím vice se přizpůsobujeme my, okolí nám a tak dále.
Já hraji a soucduji volejbal. A někteří chlapi jsou o dvě hlavy vyšší. Protože jim genetika nadělila trochu vice. Jak je možné, že nejsou velcí jako já v průměrné výšce 180cm. To je tak nefér. (Založím hnutí proti velkým lidem a odnož volejbalu podle výšky…)

Ad atletika. Nevím, nemám přehled. Nicméně bych nechtěl projít změnou pohlaví a vším, co s tím souvisí. Nezávidím hormonální léčbu a asi i bolest.
A pokud to ti lidi dělají kvůli tomu, že pak vyhrají obrovské prachy při závodech, tak teda čumím.
(Máte taky možnost, kluci tady /wink /wink)

Tož tak to jsem vám chtěl napsat.

Upraveno autorem (porovnej)

17.3.2020 11:38:06

Transgender a sport

Mě pobavila diskuze, kterou vedl Pierce Morgan, tématem bylo, jestli je sport transgender osob ohrožením ženského sportu jako takového.
"Dobroser" tvrdil, že ve 21. století se sport musí přizpůsobit novým ideám společnosti.
Svět se v zadek obrací, chudáci holky v USA, které musí v 15ti závodit proti klukům, kteří se cítí být ženami a inkasují price money na dorostenských turnajích.

8.3.2020 14:11:14

Na odlehčení

Při pročítání nových příspěvků mi vyskočily 2 myšlenky (a neberte je prosím smrtelně vážně, byť jsou pravdivé).

1) Víte, že v 18. století byla růžová typicky mužskou barvou?

2) V Age of Conan jsou ženy surovina. Dnes, o 11 let později, by to asi neprošlo.

:)

7.3.2020 00:04:45

Jen dve reakce

Thealmighty: s tim pisoarem. Asi.bych nebyl pohorsen, kdyby vedle me na pisoaru mocila ve stoje trans zena. Naopak je trosku desivejsi, ze na damske zachody jde vizualne muž identifikujíci se jako zena a dozadujici se prava mocit na damskych zachodcich, protoze je prece zena.

Javanse: Translidem prave strasne škodí to zpolitizovani a zviditelnlvani deviantnich jedincu (viz epilace kouli). Je mi jasné, ze casto to jsou hluboce nestastni lide bojujici se svou identitou, ale na "lecbe" deti se vážně neschodneme. Lidem (jeste hur detem) s body integrity disorder, taky jen tak neumožníš si amputovat část tela...
___
redaktor Deskofobie

28.2.2020 20:16:35

...

Ja jsem take jiz diskuzi venoval hodne casu, takze uz dale pokracovat nebudu.
Pokud by nekoho tema zajimalo mame na to peknou publikaci: Transsexualita: jeji diagnostika a lecba.
Jen bych chtel podotknout, ze pokud bych se s danym tematem blize neseznamil studiem, ale hlavne praxi, kdy jsem mel moznost spoustu tech lidi videt a slyset, tak bych mel mozna podobne nazory jako mnozi z vas.
Jenze ona ta realita ve skutecnosti neni tak strasna, ty lidi jdou o moc normalnejsi
nez se z medii muze zdat.
A za sebe rikam, zaplat pan buh, ze je ta lecba dostupna i pro deti.

28.2.2020 19:56:00

Jako mnozí

přede mnou, i já jsem se zapřísáhnul, že se do téhle debaty nezapojím. Ale nedá mi to. Nechci se přikláněl ani k jedné, ani k druhé straně, i když mi tvrzení, že kamínek po kamínku strne lavinu, až budou nakonec miliony teenagerů zmateně hledět do zrcadla a marně hledat svoje pravé pohlaví, přijde k smíchu. Musím říct, že mě dost překvapila intenzita, s jakou se podobné téma řeší na deskoherním fóru. Na jednu stranu mi přijde skvělé, že i tady jsou lidé ochotní řešit společenská témata. Na stranu druhou se nemůžu ubránit pocitu, že nejintenzivnejší odezvu mají vždy ty největší prkotiny a důležitá témata se upozadí. To, že je naše společnost určitým způsobem stále dekadentnější je asi pravda, ale beru to jako nevyhnutelnou součást rostoucí svobody a blahobytu - a to i historicky. Tisíckrát omílané " jak to dopadlo se starým Římem " může být pravda, nicméně si nemyslím, že úpadek říše zapříčinil fakt, že si Caesar s Brutem před osudným pichem mohli zajít na společnou masáž prostaty bez toho, aby je někdo veřejně popotahoval. Lidé obecně svoje svobody nezvládají a nejsou schopni respektovat druhé. Čím svobodnější společnost, tím víc možností pro ty, kdo ostatní respektovat nechtějí a podle obecného morálního konsenzu fungovat nehodlají. Včera měl premiéru snímek V síti ukazující reálný problém, který může poškodit duševní i sexuální vývoj desítek procent dospívajících dětí. Domácí násilí stále zažívá ohromné množství lidí a společnost má tendenci ho bagatelizovat. Ale co spolehlivě všechny zvedne že židle - když vedle něj do pisoaru močí někdo, kdo vypadá jako žena. Na závěr řečnická: není nakonec lepší věnovat energii opravdu důležitým tématům?

Upraveno autorem (porovnej)

28.2.2020 19:39:25

Yedle

Amen

28.2.2020 19:22:17

ok

Fakt jsem se nechtěl téhle debaty příliš účastnit, ale budiž

Asi nikdo nebude popírat, že transgender lidé existují (narozdíl od gender fluid, agender, demigender a jiných nesmyslů viz http://thepbhscloset.weebly.com/a-list-of-genders--sexualities-and-their-definitions.html). Ale nikdo mi nemůže namluvit, že je to normální stav člověka. Ano, troufám si říct, že lze nazvat něco jako normální člověk. Bezpochyby existují lidé, kteří se narodí s 6 prsty místo pěti, bez nohy, bez bradavek, pohlavních orgánů, s oběma, s více / méně zuby. Ale existuje něco jako normální člověk.
A lidé, kteří nejsou normální a tato nenormálnost snižuje kvalitu jejich života jako třeba transgenderismus, tak si samozřejmě zaslouží pomoc lidí jako je třeba Javaansee, aby byl ten jejich, co nejkvalitnější. Jistě, někdo může mít poruchu gender dysphoria, cítí se jako vetřelec ve vlastním těle a chce změnit identitu, tak prosím do toho. Ale u dospělých lidí, kde je ukončen vývoj, ne u dětí.
Z celého transgenderismu se stává politické téma a tam imho nepatří. Ať si ti lidé legálně změní pohlaví (nebo si ho nechají a změní pouze svůj zevnějšek), ať se přejmenují, ale je mi líto, druhým pohlavím se jednoduše nikdy nestanou. Trans žena dítě neporodí X trans muž ano (například). Ale nemohou vynucovat, že je okolí bude bezpodmínečně vnímat jako jejich trans pohlaví. Nejsem schopný se zamilovat nebo být fyzicky přitahován trans-ženou, protože to je pro mně stále muž. Myslím si, že není fér pokud trans žena v profesionálním sportu soutěží s biologickými ženami. Ono to rozdělení na mužský a ženský sport má asi nějaký význam (viz https://bit.ly/3ce5ykJ). A mnozí by mě kvůli tomu mohli nazvat transfóbem, že někomu upírám jeho práva nebo ho dehumanizuju. Ne, já jen říkám objektivní pravdu. Proč má být na tamponech napsáno, že je to výrobek pro ženy a trans? Abychom náhodou někoho neurazili? Může se mě někdo zlobit, že nepoznám, jakého pohlaví se osoba cítí? (viz https://youtu.be/Lb6OpRfyLFo). Proč mám tolerovat nebo nedej bože respektovat trans osobu, která chce v dámském kosmetickém salonu epilovat pytel?! - zní to jako vtip, ale až takhle daleko jsme se dostali (viz https://bit.ly/3ac8m00).
Transgenderismus je soukromá věc a soukromou by zůstat měla. Stejně jako sexuální orientace. Vždyť je úplně jedno kdo s kým spí (pokud je jejich vztah vzájemný ofc a mluvíme o dospělých lidech). Může mi být jedno, jestli je ministr vnitra gay / trans / černoch / asiat / běloch - hlavně že odvádí dobrou práci je pro svou práci kvalifikován (vztáhni na jakékoliv povolání). Nesmí se stát, že budeme glorifikovat něčí postavení a hodnotit jeho práci jen na základě jeho minoritní příslušnosti, namísto jeho kvalifikace (první černý prezident USA juhůůů, byl marnej a ekonomika USA za něj šla do hajzlu ale juhůůů byl černej jsme progresivní, v naší firmě bude šéfovat žena, není moc vůdčí typ, ale je to žena jsme progresivní, z pozice vyhodíme chlapa, kterej to zvládá skvěle, ale je bílej a je to chlap, takže zničme patriarchát!) aby ze mě někdo neudělal rasistu a sexistu - jsou to příklady a je to myšleno tak, že na pozici má být člověk dle svých schopností a ne barvy kůže nebo nadobí mezi nohama. Takže, ať máme i u nás prezidentku, nebo ať je prezidentem Dominik Feri, pokud budou za to jeho schopnosti stát.
A přes to všechno se můžu vrátit vlastně k původnímu problému a deskovým hrám. Je mi jedno, že v milostnym dopisu je strážná a kněz asiat a černej král nebo já nevím co ještě, jde o to, že to dohromady s ohledem na setting nedává smysl (ta strážná možná i jo). Třeba v Pandemicu je x povolání a jsou zobrazeny ve všech podobách a je to v pohodě, člověk se nad tím nepozastaví, protože to dneska už takhle funguje. Ale proč musí být v Arkham Horroru postava gay, nebo lesba? Jaký to má vliv na příběh hry, seznamují se tam postavy někde? Ne, bojují s kosmickým děsem, tak proč se tam musí nacpat jejich sexuální orientace? U hry jako Fog of love to má obrovský význam, u tabletop RPG hry to může být zajímavé koření hry. Ale to za chvíli budem hrát nejsušší eura, kde ve fluffu bude, že postavy jsou trans, gay a pak to bude stejně herně vypadat tak, že můj transfarmář se postaví na tohle poličko a vezme si dvě kostky surovin, které smění za tři. Hm, to můj herní zážitek vskutku obohacuje a pomáhá mi to v souznění s postavou...
Celá tahle politická korektnost, diverzita a inkluze všech nejminoritnějších minorit, hlavně abychom někoho neurazili a někoho nevyloučili ze společnosti a blabla je příšerná věc. Já jsem taky v minoritě vyznavačů extrémního metalu a v HMku neřvu, ať okamžitě vypnou to ohavný RnB a pustěj mi guttural slam, jinak si u nich nic nekoupím. A nevztekám se, že nevím, jestli moje postava při farmaření neposlouchá death metal, abych se s ní lépe sžil. :) Nemohl jsem si na závěr odpustit absurdní vtip, protože celá korektní kultura je absurdní vtip.

___
redaktor Deskofobie

28.2.2020 18:38:07

Robkin

K rozpoznani orientace ne.
Ze si kluci v mladsim skolnim veku hrajou spis s klukama a holky s holkama se muzes presvedcit na kazde zakladce.

28.2.2020 16:16:04

Yedle

Tak vyjimky existuji jako vzdy a ve vsem. Z 1000 treba 1.

28.2.2020 16:09:46

Stereotypy

Tak ted jsem z toho blazen.
Ja si doted myslel, ze minimalne velka cast toho "moderniho" blazince je o odstraneni "stereotypu" a predsudku (napr. zena patri do kuchyne, holcicky nosi ruzove obleceni, kluci si hrajou s auticky a samopaly atd.).

A ve finale se rozpoznani orientace dela podle toho:
1) ze si hraje se stereotypne "opacnymi hrackami"
2) nosi stereotypne "opacne obleceni"
3) a jeste si deti hrajou SPOLU bez ohledu na ... co vlastne?

Upraveno autorem (porovnej)

28.2.2020 16:04:17

...

citace Javaansee: Trangenderovi jeho pohlavni organy vadi, ve sve puvodni roli neni vetsinou schopen sexu, rodit deti v zadnem pripade nechce.

https://www.theguardian.com/society/2019/apr/20/the-dad-who-gave-birth-pregnant-trans-freddy-mcconnell

a tohle si vysvetlujes jak?
___
redaktor Deskofobie

28.2.2020 16:02:45

Saiwer

Jo, tak u tech homosexualu jsme uz blizko, ale je to prece jen neco jineho, kazdopadne specialne u deti je asi nejtezsi odlisit homosexuala a transgendera. Rozdily ale jsou. Pokzsim se o strucne shrnuti:

Spolecne znaky v detstvi, ktere se ovsem u homosexualu mohou ale nutne nemusi vyskytnout, naopak u transgederu nutna podminka:
1. preference hracek typickych pro opacne pohlavi
2. preference kamaradu opacneho pohlavi
3. preference obleceni typickeho pro opacne pohlavi

Rozdily:
Homosexual nechce byt povazovan za osobu opacneho pohlavi - lesba se urazi pokud ji nekdo rekne, ze je muz, trangender z zeny na muze bude stastny, zpravidla ma i sve jmeno (byt neoficialne) a chce byt tim jmenem oslovovan

Lesbe vyhovuje chodit s jinou lesbou, transgenderovi vyhovuje heterosexualka, protoze ho bere jako muze.

Lesbe nevadi jeji pohlavni organy, vetsinou chce i rodit deti. Trangenderovi jeho pohlavni organy vadi, ve sve puvodni roli neni vetsinou schopen sexu, rodit deti v zadnem pripade nechce.

Ad ty deti: k hormonalnim zmenam se pristupuje jen tam, kde je to jiste, po dlouhodobem sledovani a ziti v roli biologicky opacneho pohlavi.
Vylozene hormony se detem nepodavaji, jen blokatory puberty (oddali pubertu).

28.2.2020 15:25:26

To je na tom to nejblaznivejsi.. "Nekolik malo" (opravdu realne par) kriklounu se ozve, ale jsou tak agresivni a urvany, ze se nedaji prekricet, dokonce se toho chytnou media, nekde se to napise a uz se z toho stava standard, cpe se to do filmu, do her, dokonce do vyuky.. A stava se z toho standard, brr.

28.2.2020 08:53:05

:)

Možná trochu off topic a ne úplně přesně.

Začalo to u deskového conana, kde vyrazili nějakou ženskou, která pak napsala na netu, že ten Howard byl rasista, zobrazoval ženy jako objekty apod., a že ta desková hra je proto špatná. Spolubackoval jsem KS kampaň na Tang Garden, kde autoři zareagovali na spousty příspěvků v chatu a předělali několik málo postav z mužských na ženské, věnovali tomu rozumný update. U street masters aftershock, což je hra ve stylu počitačové bojovky, měly v druhé KS kampani figurky jiný styl než v té první právě z důvodu zobrazování žen v nerealistických klišodních proporcích. Tahle témata se objevují v chatu KS kampaní pravidelně.

Skupina předpokládám mužských backerů v KS kampani začne přepočítávat figurky a z mého pohledu nepochopitelným způsobem podsouvat ostatním, že muži zobrazovaní jako bojovníci jsou předsudek, že se jedná o znevýhodňování žen apod. a tvrdě svoje názory obhajovat. Zkuste s nimi někdy v chatu diskutovat. Humor jde stranou. Nerozuměl jsem o co jim jde a dostal jsem odpověď, nevím zda pravdivou. Téma genderové rovnosti je údajně zejména v USA populární a je vyučováno na školách napříč různými obory.

Autorům a vydavatelům rozumím, někdo si prostě všimnul, že je tohle v USA populárním a tak začal cpát do her tyto s hrami nesouvisející nesmysly nikoliv kvůli tomu, že by je to zajímalo, ale s vidinou vyšších zisků.

Proč se těchto ptákovin dožadují hráči, nechápu.

Připomíná mi scénku z Monty Pythonů, filmu Život Briana

Proč stále mluvíš o ženách?
-- Protože chci být ženou.
-- ???
-- Ano, chci, abyste mi odteď říkali Loreta.
-- Proč?
-- Je to mé právo muže.
-- Proč chceš být Loreta?
-- Chci mít děti.
-- Ty chceš mít děti?!
-- Je právem každého muže mít děti, pokud chce.
-- Ale ty je nemůžeš mít!
-- Neutlačuj mě!
-- Já tě neutlačuju. Ale ty přece nemáš dělohu! Kde budeš nosit plod? Budeš ho mít v krabici?
-- Mám nápad: Myslím, že všichni víme, že opravdu nemůže rodit děti, když nemá dělohu -- což není ničí vina, ani Římanů --, ale stále má právo mít děti.
-- Dobrá myšlenka. Můžeme bojovat za tvé právo mít děti, bratře... vlastně sestro.
-- A jaký to má smysl? Jaký má smysl bojovat za jeho právo mít děti, když je mít nemůže?
-- To je symbol našeho boje proti útlaku.
-- To je spíš symbol jeho boje proti realitě.

Jak to mohli v roce 1979 vědět?

Takže někdo protlačí do hry nějaký takový nesmysl s vidinou vyššího zisku v USA, a nějaký malý trh v ČR, kde je na to odlišný pohled je nezajímá. Jen mně děsí to, že se těmto názorům, které s deskovkami vůbec nesouvisí, uzpůsobují hry. Docela rád bych aby Vysoké napětí (funkenschlag) zůstaly takové jaké jsou a autor se nehádal s vydavatelem nad tím, jestli je má předělat do uhlíkové neutrality. To že nějaká zhrzená ženská kterou vykopli vymyslí nesmysl o kterém se vážně diskutuje nebo skupina backerů se něčeho takového dožaduje, budiž, ale že je někdo ochotný tomu naslouchat a brát to vážně, apage satanas. V tomto ohledu je fajn, že Conana nechali takový jaký je a skřípu zuby, že u street masters aftershock kvůli tomuhle uzpůsobili grafický styl hry, bylo by fajn kdyby ho uzpůsobili, protože to tak prostě chtějí, ne kvůli tomu, že si to gender pošuci vykřičeli. Nevidím důvod proč by grafici mezi přepočítávat počty ženských postav a cpát tam Hispánce.

Ohledně transgender vám sem toho moc nenapíši, protože mi to nic neříká. Z mého pohledu je škoda, že v nové deskovce wolfenstein nebudou hákové kříže, ne kvůli tomu, že bych chtěl u hraní hajlovat, ale kvůli tomu, že to k tomu prvnímu počítačovému wolfovi prostě patřilo. Kdo to tenkrát pařil, tak snad rozumí. Opravdu to není potřeba předělávat.

Něž se tu strhne slovíčkaření nad mým příspěvkem, tak koukněte na Legacy of Dragonholt - aneb LGBT tematika. Být to v té hře klidně mohlo, ale stačilo v rozumné míře. Není potřeba to podsouvat ve stylu názorové propagace zpravodajství Čt1.

Kam vše výše uvedené vede můžete posoudit např. zde https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/proc-nejsou-ve-stredoveke-hre-z-cech-zadni-cernosi-ptaji-se-v-zamori.A140228_145020_firmy-trhy_mev
resp. kdo má zájem tak si najde jak přesně ta názorová výměna ve skutečnosti proběhla a co se okolo toho strhlo.

Upraveno autorem (porovnej)

28.2.2020 05:36:16

saiwer


Zkusil jsem si to precist, ale je to desnej blabol, tyhle "potrebny" studijni obory bych dal pod poradne mastny skolny :D

ad adopce - sice by asi bylo lepsi aby deti vyrustaly v aspon nejake rodine, na druhe strane priroda sama urcila ze tito lide nemaji mit deti. Navic by asi nebyla od veci nejaka dlouhodoba studie o detech vyrustajicich ve stejnopohlavnich rodinach...

ad trans - pokud se nekto citi jako opacny pohlavi, at navstivi psychologa, sexuologa, da si napsat hormony a necha se presit, pak nevidim problem. Pokud vsak nekdo jen prohlasi ze se citi jako druhe pohlavi a vynucuje si to i od okoli, je neco spatne. To pak generuje veci jako chlapi zavodici v zenskych kategoriich (ktere, svete div se, vyhravaji), sikana lidi kteri oslovi trans jinym zajmenem nez jak se trans citi atd.

ad x genderu - z meho pohledu se jedna o psychicke poruchy a tak by s nimi melo byt i nakladano. Jak se nekdo muze citit rano jako zena a vecer jako chlap? A co ti co se neciti byt ani jednim?

K tomu masirka ze to MUSIME respektovat. Muzu to max tolerovat, ale rozhodne ne respektovat protoze respekt se musi ziskat na zaklade cinu, ne vynutit nejakym narizenim. Plus vsichni maji prava ale nikdo povinnosti, ale to plati na vsechny "ohrozovany mensiny".

Navic veci potrebuji prirozeny postup a vyvoj, ne tlacit na pilu a chtit vsechno hned ted okamzite.

28.2.2020 03:40:25

Kew, Leech

Kew
:) Tak ale příroda je mocná čarodějka, ani bych se nedivil, kdyby i ona inovovala ty oldies klasiky typu potopa světa, meteorit, supervulkán, doba ledová apod.

Leech
Mám pro tebe téma k zamyšlení, viz první odkaz
https://www.google.com/search?q=oponentsky+posudek+genderov%C3%A9+stereotypy+v+knizce+ferdy+mravence&rlz=1C1GCEU_csCZ879CZ879&oq=oponentsky+posudek+genderov%C3%A9+stereotypy+v+knizce+ferdy+mravence&aqs=chrome..69i57.23899j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

I teď je lopaťák z Havířova pro tebe stále ten nejnepotřebnější člověk (vím, že jsi to takto nenapsal, ale mě prostě ty nadávky typu sedlák, lopaťák vždycky nadzvednou ze židle)?

Upraveno autorem (porovnej)

27.2.2020 10:34:38

saiwer

Ono je taky možné, že ten (v poslední době více pozorovaný) nárůst sexuálních odchylek souvisí s tím, že se nás příroda snaží regulovat, protože jsme přemnožení (alespoň lokálně). A zvyšující se hustota populace může mít vliv na všechny možné aspekty - počínaje civilizačními chorobami a konče právě třeba zvýšeným podílem lidí, kteří nechtějí/nemohou mít děti. Je to teda jen moje osobní spekulace související s myšlenkou "Gaie" tak, jak ji prezentuje např. Phil Eklund, takže to brát s rezervou, prosím :)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

27.2.2020 10:18:53

Javaansee

Děkuji za kultivovaný dialog a hlavně za snahu o odborné a zároveň přístupné vysvětlení.
U těch dětí jsem myslel, že přesně těmi pocity, co popisuješ, se projevuje homosexualita, která je pro mě mnohem snáze uchopitelná a akceptovatelná, než transsexualita (homosexualita je známá z celé živočišné říše, je to něco, co stvořila 100% příroda, ne člověk svým pokřiveným vnímáním). Když to řeknu zjednodušeně, mám vypozorováno, že v homosexuálních vztazích je vždycky poznat, kdo plní roli muže-muže, ženy-ženy a kdo je naopak muž-žena, žena-muž. A podle toho jsem také soudil, že když jsem kluk, ale mám holčičí myšlení a chci balit kluky, že jsem zkrátka homosexuální kluk, že nic jiného neexistuje, proč taky. Mně pak jakýkoliv další stupeň přijde, že je to pouze rozmar způsobený blahobytem. Protože jak už tady zaznělo, dnes přijmeme, že je norma změnit si pohlaví na opačné, zítra přijmeme, že je norma nechat si přišít psí hlavu a ocas. Z logického hlediska nevidím rozdíl mezi tím, cítit se v mužském těle ženou nebo psem (jasně, rozdíl v tom je, protože během těhotenství se zdravé lidské tělo má možnost utvořit pouze ve dvě, raději podotknu fyzické, varianty, nikoliv ve psa), ale z hlediska morálního mám mezi tím rovnítko.
Také je pro mě strašně ošidné z lékařského hlediska jednoznačně určit diagnózu. Mně právě nepřijde, že podáváním hormonů mladistvím nic nezkazíme. Minimálně tedy z toho již zmíněného morálního hlediska můžeme napáchat mnoho škod. Představ si, že takové dítě pak ovlivňuje své okolí a tak to jde dál a dál, až jednoho dne opravdu ztratíme celkový přehled o tom, kdo jsme a jak to příroda na počátku nastavila.
A nejhorší, co lidstvo zejména od 20. století páchá je to, že jde do příkrého rozporu s přírodními zákony, které se tady formovaly milióny let.
Uvedu příklad z mého oboru. Vlivem rozvoje motorizace došlo k obrovskému nárůstu potřeby po zpevněných plochách kvůli parkování. Tyto plochy absorbují sluneční energii a přeměňují ji na teplo. Nám se pak v našich obydlích vlivem tohoto nežije dobře a pořizujeme si klimatizace. Tyto klimatizace generují další teplo a takto to jde dál a dál. Pak se toho chytne někdo politický a upne se na elektromobilitu, což je už od samotného počátku slepá ulička, namísto aby se podnikaly kroky v minimalizaci záborů dopravních staveb, např. jejich umístěním pod zem, optimalizací logistiky, preferencí udržitelných způsobů dopravy nebo celkově odstraněním zbytné dopravy. Spirála absurdit se roztáčí. Neřešíme příčiny, pouze zmírňujeme následky za cenu vzniku dalších problémů. Jen chci poukázat na to, že sic má být člověk tvorem inteligentním, v moderní době se pod návalem nových technologií, teorií a společenských trendů vytrácí to základní, čím nás příroda obdařila - selský rozum. Obávám se, že tento vývoj začíná postupně převyšovat naše mentální kapacity. Tak ale to je zase jiná debata.

Upraveno autorem (porovnej)

27.2.2020 09:54:48

Špatňák

Ten odkaz byl vedený ne na Argumentační klam, ale přímo na:

****************************************
Šikmá plocha (slippery slope)
Podrobnější informace naleznete v článku Argument šikmou plochou.

Tvrdí bez důkazů, že určité rozhodnutí nutně povede k sérii dalších, a ve svém důsledku způsobí celý řetěz neblahých následků. Základem klamu je opět falešné dilema.
****************************************

A i ta samotná definice argumentačního klamu: "odstatou argumentačního klamu bývá NENÁPADNÉ PORUŠENÍ PRAVIDEL LOGICKÉHO DŮKAZU, působení na emoce místo na rozum, PŘÍPADNĚ obojí."

Ty adopce mě mrzí, je jediná šance - tlačit na legislativu. Ať už z pohledu jednotlivce (já třeba občas napíšu "svému" poslanci, kterého jsem volil v posledních volbách do PS), nebo formou nějaké zájmové skupiny (brrr, neziskovka). Tady si myslím, že jsme na stejné lodi a že dítě by mělo mít 1) stabilní a klidně prostředí a 2) ideálně spíš rodinu, než ústav.

Ad rasismus: Podle mě je ta definice jednoduchá. Rasistická firma je taková, která nevezme člověka, protože má "špatnou" barvu kůže. Ano, objevují se možná i opačné případy (zaměstnáme tě, protože potřebujeme "tvoji barvu kůže") a tam by se dalo taky polemizovat o tom, jestli to je rasismus nebo není. Nechtěl jsem tím nic demagogicky uzavřít, jen jsem vysvětloval svou pozici. Pokud jsi to vzal jako "tečku" za debatou, omlouvám se.
Nemůžu nesouhlasit, že práci by měl dost člověk na základě kvalifikace, ne na základě etnického původu/náboženského vyznání/... Zajistit rovné podmínky na vzdělání všem (aby byli na trhu práce konkurenceschopní) je pak druhá věc, která by s tím teoreticky měla souviset (viz např. vzdělávání žen ve třetím světě, obecná úroveň vzdělávání mimo Západ, resp. její uznávání na Západě atd.).

O Overtonově okně vím. Z mého pohledu je to a) logické (lobování je všude a každý chce prosazovat zájmy své skupiny) a b) pokud to nikomu neubližuje, proč ne. S ohledem na to, co je únosné a co už ne, se pak můžeme bavit o úrovni "škody" (v problémech, o kterých se bavíme, asi především psychické újmy - ať už dětem, že se jim ostatní ve škole smějí, nebo heterosexuálnímu páru, který nesplňoval podmínky tak dobře jako homosexuální a tak nedostal přednost, nebo divákovi Zaklínače :) ), kterou to nebo tamto rozhodnutí způsobí. Amerika jako vzor je v tomhle asi špatná, ne všechny nápady, co se tam zrodily, jsou nutně top.

Javaansee> Jsem rád za vyjádření někoho, kdo se v problematice pohybuje, protože to mám šanci vidět hlavně jako laik, takže děkuju za snahy vysvětlit, o čem se to tu vlastně bavíme :)

Cardinalle> Plochozemci mě taky děsí. Protože je dokázáno, že Země je kulatá. Teď prosím, abys řekl, na co právě myslím. Pokud to dokážeš, je jasné, že člověk se musí vnitřně vnímat tak, jak ho vnímáš ty. Nerozporuju to, jak člověk vypadá fyzicky. Ale to, co mu říká hlava, může být jiné. A v tom je podle mě i ten pokrok. Zjišťovat, co se děje v lidské hlavě, si myslím, že je při dnešní úrovni techniky tou pravou akademickou výzvou (atom i vesmír máme v tomhle ohledu z mého téměř laického pohledu prozkoumány mnohem lépe). Odpírat někomu právo cítit se sebou je jako říct "hele, já se koupu jen ve studené vodě, tak to pojďme dělat všichni".

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

27.2.2020 09:38:50

Cardinalle

"Civilizácia, ktorá popiera očividné fakty, je na tom už veľmi zle.

Desí ma, že existuje značná časť populácie, ktorá je znovu presvedčená o tom, že zem je plochá."

Timto si naprosto protirecis. Kdysi existoval fakt, ze zeme je plocha! Proste si to lidi mysleli, nez prisli na to, ze to tak neni.

Jak si muzes byt jisty svym tvrzenim? Taky jsme dokazali, ze zeme neni placka. Problem je, ze dokazat, ze zeme neni placka bylo relativne jendoduche - presto nam to trvalo dost dlouho.

Clovek jako takovy je komplikovany mechanismus, kteremu ani zdaleka nerozumime. Natoz o nem prohlasovat, ze je takovy ci makovy. Nejen ze zive stvoreni ma nejakou schranku, ale ta schranka ma jakysi obsah - nehmatatelny, nemeritelny. A do toho jsou nekteri lide "kreativni" a namisto skutecneho problemu si problem vymysleji.

Za me se tu resi dve veci. Pripustit, ze existuje muz/zena/hermafrodit atp. a pristup/nakladani s takovymi situacemi. Kdyz nekdo rekne, ze se neciti jako muz, ale zena, tak je to dle me ok. Je to jeho vec. Kdyz prijde na kliniku a rekne, ze s tim potrebuje pomoct, tak by to asi mel nekdo resit a ne ho odpalkovat, ze je blazen. Kdyz ale dotycny zacne tyto svoje "potize" ventilovat navenek a poukazovat na ne, exhibovat, chtit nejake vyhody - coz ma za nasledek viz Spatnakuv prispevek ve firme x% tech a y% onech. Tak je to spatne.

Selsky ale soudim, ze to je pricina a nasledek a evoluce. Taci lide asi existovali i drive, ale o problemu se nevedelo a kdyz s tim nekdo prisel ven, tak mu rekli, ze je blazen a at si nevymysli. Nekdo se uzavrel do sebe a nejak prezil, nekdo spachal sebevrazdu, jiny se doma prevlekal do tech ci onech kostymu, jini misto toho zacali exhibovat a ukazovat, ze to je vlastne normalni. Tim vznikaji extremy, ruzne pochody atp. A to je spatne. Jenze to je nasledek, nasledek nase chovani k takovym lidem. Misto porozumeni a pochopeni je odsoudime.

27.2.2020 08:15:03

popieranie reality

Civilizácia, ktorá popiera očividné fakty, je na tom už veľmi zle.

Desí ma, že existuje značná časť populácie, ktorá je znovu presvedčená o tom, že zem je plochá.
Desí ma, že existuje značná časť populácie, ktorá verí, že muž vlastne nie je (nemusí byť) muž, a žena nie je žena.
A najviac ma desí, že toto očividné popieranie a odmietanie reality sa propaguje ako moderné a pokrokové.

Tak sa pýtam sám seba - kam tento "pokrok" túto civilizáciu dovedie?
K tomuto odporúčam si pozrieť dačo o experimente Johna Calhouna.

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

Upraveno autorem (porovnej)

27.2.2020 07:47:06

Saiwer

Dekuji za jeden z mála rozumných příspěvků v této diskuzi.

Ad) Napoleónové apod. - tyto spadaji do psychotivkych poruch a jedna se o vazne dusevni onemocneni. Ti tzv. Napoleonove totiz:
1) mivaji narusene vnimani a mysleni komplexne tzn. napr. slysi hlasy, vidi veci, ktere neexistuji a muzou byt bizardni.

Transsexual realitu nijak nepopira, on vi, jake jsou jeho biologicke organy, ale citi je jako jemu neprislusne, mohou se mu treba az hnusit. Ale realne vidi stav veci a potrebuje ho resit.

2) Psychotici - na zaklade sveho vnimani nejsou schopni pri atace samostatne existovat (napr. ani postarat se o nejzakladnejsi potreby, chodit do prace)
Často konci v invalidnim duchodu.

Transsexual - nema problem.

3) Psychotici - mohou mit dalsi potize poznavacich schopnost - zhorsena pamet, pozornost, schopnost planovat, vyjadrovaci funkce mohou byt narusene.

Transsexual - nema problem.

4) Psychotici - jejich poruchy mysleni a vnimani jsou farmakologicky ovlivnitelne.

Transsexual - zadne takove leky nejsou.

Tech rozdilu by se naslo asi spousta. U tech transsexualu je ta psychika proste zdrava, neni co lecit (samozrejme pak existuji i ruzne komorbidity, napr. existuji lidi, kteri jsou jak transsexualni, tak psychoticti, ale to uz jsou fakt vyjimky vyjimek)

Ad deti) jasne, psychika je nezrala, jenze pokud je dite skutecne transsexualni a je nelecene, tak tu jeho psychiku jen dale traumatizujeme, tzn. nechavame ho v jeho tezke situaci samotneho, davame mu najevo, ze jeho pocity nejsou normalni, ze je proste spatne. Mysleni toho ditete se nezmeni, jen se uzavre, bude mit pocity nepochopeni, svoje detstvi neprozije tak, jako ostatni, bude o sobe pochybovat.
Zkus si predstavit, ze bys mel svou psychiku v puberte (ve smyslu klucici psychiku) a chces napriklad s klukama balit holky, ale misto toho ti narostou kozy, zacnes menstruovat a zacnou te balit kluci.
A tim, ze ty deti nechame zit dle jejich predstav bez chirurgickych zasahu nic nepokazime. Pri nejhorsim prijde s tim, ze uz ho to preslo, ze chce zit dle sveho puvodniho pohlavi. :-) Ale to pak neni transsexual, ale jiny problem. Transsexualni deti jsou totiz v tom svem psychickem pohlavi skutecbe stastne a o to jde. A kazdy skutecne milujici rodic na to driv nebo pozdeji prijde.

27.2.2020 01:49:01