RPG

A co RPG? Hrajete? ;-)
My dlouhodobě hrajem DRD+ na Asterionu, škoda že není víc času, takovej Shadowrun byl taky super... A to nemluvím tom, jak mě lákají GURPS, World of Darkness, Call of Cthulhu a spousta jiných... Každopádně mám teď silný a čerstvý zážitek, dali jsme one-session hry "Časy se mění". Jde o vyprávěcí hru (minimum pravidel) o sovětských agentech, kteří jsou vysláni do minulosti, aby napravili chyby, které napáchali imperialističtí agenti. Hráli jsme v pěti + vypravěč, byl to fakt úlet a vřele doporučuji.
Hra "Časy se mění" v původní verzi a fórum k ní:
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=237&t=6789&start=15&st=0&sk=t&sd=a

Aktualizovaná verze hry vyšla v říjnové Pevnosti.

Jen jedna scéna pro vykreslení atmosféry, postavy se přibližují k osadě, Jižní Morava, okolo r. 1420:
"Soudruh Akakijevič v mnišské kutně se blíží k jakési nuzné vísce, aby zjistil směr cesty. Ostatní soudruzi i soudružka Veronikovovová ho kryjí. V ústrety Akakijevičovi vybíhá jakýsi pomatený tlouštík v rouše Adamově. Vrhá se na Akakijeviče, vroucně ho líbaje. Vykřikuje divoce, aby Akakijevič odhodil své roucho a nechal se 'spasit láskou'. Z osady začínají vybíhat další a další poloodění a neodění nuzáci i nuzačky, někteří evidentně nakažení nějakou velmi ošklivou chorobou. Na vzniklou situaci reaguje soudruh Stavrovski frenetickou střelbou z krácené verze automatu Ak-47. Soudruh Denisenko neopouští svůj úkryt v křoví, pouze řve příkazy do vysílačky a ze zlosti, že ho ostatní soudruzi neposlouchají, píše káravé poznámky o prohřešcích soudruhů do svého bločku. Soudružka Veronikovovová sice střílí nazdařbůh ze svého minirevolveru, ale daleko intenzivněji než na střelbu myslí na to, s kterým soudruhem se večer po svazácku sblíží a dovolí mu, aby ji důvěrně oslovoval 'Tami'...."


21.10.2009 14:27:40

o RPG
já to vidím asi tak, každého baví něco jiného. Fallout byl super na pc a asi je to dobré i rpg, ale já se k němu nedostal:-)
důležitá je skupinka se kterou se hraje. Kdysi jsme taky hledali co nejrealističtější systém, ale nakonec, pro nás, to není ani o tom. Důležité je aby systém nerušil atmoféru. Moc složitá pravila jsou spíš na škodu (podle mne). A chce to lidi, které hraní baví. Atmosféra rpgéček je na 75% o hráčích.
v podstatě o nich platí to samé co o deskovkách s několika rozdíly.

zkusím některé napsat:
-rpg vyžadují stálou skupinku hráčů. To je podle mne gró těchto her
deskovku si můžete zahrát s každým kdo je ochoten poslouchat hoďku pravidla (samo, že záleží na hře)
-atmosféra rpgéček, jak jsem psal, je o hráčích. Narozdíl od deskovek, kde je to spíše o hře a jejím systému. Asi tak 40% hráči.
-no a pravidla. Stačí když je umí jeden o to PJ/GM. což je podle mne výhoda
-nicméně, rpg vyžadují osobnější zapojení hráčů, což není pr každého. I když osobně si myslím, že rpg může hrát každý, jen musí najít hráče na stejné "vlně"

samozřejmě nechci srovnávat, podle mne to nejde, záleží, na co máte náladu

howg, dneska už dot :-)

15.12.2009 23:35:01

RPG
My jsme hráli od roku 1996 podle druhé edice AD&D, ale pak jsme přešli na GURPS (2001) a bylo to maso. GURPS je hodně realistickej. Každý boj a každé zranění může být fatální. Najednou ubylo bojů a každý začal vyjednávat a smlouvat ap...

Vytvořili jsme i vlastní svět. Teď už bohhužel není čas, ale roky jsme to hrávali každý čtvrtek.

Deskovky a RPG bych asi úplně porovnat nejdou. Já mám rád oboje. Přesto asi nejraději dělám PJ v RPG, ta volnost, ta barvitost, ta síla příběhu (no ale třeba Hannibal a nebo WOTR jsou taky pošušňáníčko):-)

16.12.2009 09:41:35

Drd+
Dle mého názoru je nejlepší drd+. Vlastně jde o vylpšenou verzi drd, na které se mimo jiné podíleli členové Vukogvazdské družiny http://www.vukogvazd.cz/ a starý známý Vlaada Chvátil. Narozdíl od klasického drd nebo dnd z Drd+ zmizelo to úděsné přepočítávání exp. Hlavní rozdíl mezi + a klasikem je pojetí hry. V klasickém drd, dnd atd jde hlavně o vymlacování dungů, plnění úkolů nebo různé jiné aktivity podobného typu. V Drd+ jde hlavně o hru postavi, hra je na tvorbě, hraní a přetváření prakticky založená a na rozdíl od předešle zmíněných je čistě na hráčích jak moc fantasy/realistickou nebo jak moc heroickou hru si vytvoří. Při tvorbě světa Drd+ je před Pj dosti těžký úkol a to vytvoření života, snů, cílů a chování npc postav. Osobně si myslím, že je DrD+ pro pokročilejší hráče, sám jsem začínal na drd a trochu dnd a upřímně mě na tom štvalo, že mág pouhým na vysoké úrovni zničil bojovníka na stejné úrovni pouhým mávnutím ruky, aniž by ho onen bojovník mohl nějak ohrozit. Vůbec nejhorší pro mě byla bezmocnost okolního světa nějakým způsobem ohrozit družinu silných postav. Kamarád hraje dost často DnD, a když ho teď slyším prohlašovat věty typu tak jsme byli s družinkou v kryptě, zabili jsme tam cca 600 nemrtvých, našel jsem skleněnou zbroj a potom jsem dostal jenom 9000 exp, musím se v duchu smát. V Drd+ vás může i na vysoké úrovni skolit klučina s nožem na dopisy a bojovník rozhodně není proti kouzelníkovi v nevýhodě. Upřímně je to pro mě jako Pj nádherný pocit, když můžu sledovat, jak moje družina spolu s okolním světem roste, žije a vyvýjí se...

16.12.2009 14:34:59

koho by to zajímalo
tak jsem obdržel rpg z W40k Rogue Trader :-)
ostatně kdyby někoho Warhammer zajímal můžu ukázat pravidla

17.12.2009 21:48:06

GURPS
je fajn vidět, že RPG ještě žije :)Kostky, deník a výborný příběh jsou pro mě pořád nejlepší hraní.
Už skoro 6 let hrajeme v GURPSu středověk/fantasy a neměnil bych.

19.5.2010 17:38:33

RPG
RPG je fajn v každé podobě, ať už se hraje u stolu DrD+, u PC Baldur's gate nebo v podobě larpů. Každý si najde to, co ho baví a dneska je navíc výběr světů, ve kterých se hra může odehrávat, naprosto neomezený. Stejně tak volba systému téměř nezná hranic - ať už chcete založit příběh na hraní postav, vypravěčském stylu nebo vymlácení každého dungeonu v okruhu pěti mil, vše je dostupné.

A když už se tady zmiňovalo to RPG Call of Cthulhu, tak bych se určitě nějakému hraní nebránil :-)

19.5.2010 18:38:09

Thales
Call of cthulu jsem nepánoval, nějakej pátek ho teď nehrajeme a protože je vše v anj tak bych tomu musel věnovat moc času na přípravu, kterej nemam, takže CoC asi nebude. Ale jako hráč bych se klidně připojil.

20.5.2010 07:44:31

DrD II
Dovolím i po více než roce znovuotevřít tohle téma:

Co Dračí doupě II? Máte? Co na něj říkáte?

31.7.2011 23:26:16

aradraug
DrDII -> máš? Co na něj říkáš?

Tenhle týden se pro něj stavím, tak by mě zajímaly nějaké postřehy, než se v tom začnu rýpat sám.

1.8.2011 09:08:03 | Upraveno autorem (porovnej)

postřehy
Systém je IMHO velmi povedený. Jak ho člověk jednou pochopí, můžou postavy dělat cokoliv. Super. Líbí se mi i systém povolání, kdy není problém udělat si mága-bojovníka a i zajímavě pojaté rasy (hobiti coby mongolská horda mi učarovali).
Horší je to s orientací v textu - podle mě dost nepřehledné, špatně zvolili úrovně kapitol. V pravidlech jsou v podstatě jen čtyři velké kapitoly a všechno spadá pod ně. Třeba magie by si přitom (vzhledem k rozsáhlosti) určitě zasloužila separátní kapitolu. To samé povolání. Když k tomu přičteš absenci indexu, je to takové malé peklíčko. Nicméně je pravda, že po pochopení pravidel do knihy nebudeš muset moc koukat...
Nicméně co si určitě zaslouží vyzdvihnout je kapitola pro Vypravěče. Perfektně napsané, jak vést hru, co dělat, co nedělat, různé přístupy, jejich klady a zápory - prostě super. S vyjímkou teoretických textů asi to nejlepší, co jsem pro GM (Vypravěče, Pána jeskyně, Dungeon Mastera...) četl. A hodně je toho použitelné i v jiných systémech.

1.8.2011 11:47:12

aradraug
A co se týče srovnání systému třeba s pluskem nebo 1.6? Popřípadě s profláklými systémy ala DnD, GURPS apod.?

Co jsem se po tom pídil, tak lidi hodně kritizují, jak je to napsaný. To je mi celkem šumafuk, spíš mě právě zajímá systém jako takový. Plusko přineslo velkou spoustu inovací, ale bylo takový... no místy dost zvláštní. 1.6 byla, no prostě 1.6 =D

1.8.2011 12:11:13

srovnani
Zkousis srovnat nesrovnatelne. DrD 2 je uplne jiny pristup k rpg - nezalezi zdaleka tak moc na cislech, ale spis na vypravecich schopnostech. A i hraci maji urcitou moc nad pribehem. Prirovnal bych to spis ke Strepum snu nebo Pribehum imperia.

2.8.2011 08:25:23

aradraug
No vidíš, jak hezky jsi to srovnal =D ... každopádně jsem na nějaké 50 straně a zatím se mi to líbí moc. Taková atmoška jako u Yrrhedesova oka

2.8.2011 08:28:39

off topic to Morthe
Otázka mimo mísu, ale když už jsi na drátě :). Jak jsi daleko s Mansion of Madness?

2.8.2011 08:49:47

kren
v podstatě celý červenec jsem věnoval táboru, takže jsem na to ani nešáhl, jinak jsem zhruba v půlce keeper guide.

2.8.2011 09:42:38

to Morthe
Tak pracuj, pracuj ať si to můžu zahrát s rodinou :).
Hlavně karty.

2.8.2011 09:46:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Dračí doupě 2
Tak podle prvních ohlasů se Dračí doupě 2 opravdu povedlo. Už jste to někdo četli? Těším se na první dojmy :-)

26.9.2011 13:25:35

Vybíráme z Bazaru

War of the Ring: The Card Game ENG + komplet obaly
War of the Ring: The Card Game ENG + komplet obaly
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas