Zveřejnění pravidel

K založení tohoto vlákna mě vedl fakt, že ani po půlroce od vydání Kroniky panství nejsou nikde zveřejněna pravidla hry, nenašel jsem je ani na stránkách obchodu, který patří vydavateli hry. Proč?

Já jsem si teda nikdy nekoupil hru bez toho, abych si nejdřív nepročetl pravidla. Ne do detailů, ale abych si alespoň udělal základní přehled o hře. Jak jste na tom vy? Čtete pravidla před koupí hry a je pro vás vystavení pravidel přínosné?
24.1.2013 00:14:19 | Upraveno autorem (porovnej)

proč tu nevisí pravidla
to netuším, tak přispěju aspoň k druhé části tématu.

Sám kupuju hry z 99% až po přečtení pravidel nebo alespoň jednom zahrání (i když pokud je možnost zahrát, tak radši rovnou vícekrát, brousím-li si na hru zuby). Takže chápu tvoje rozhořčení.
Pokud budeš mít zájem, můžu ti poslat soukromou zprávu s odkazem na anglická pravidla.

24.1.2013 00:24:22

kew
Nejde mi o tu konkrétní hru, ale dík. Spíš mi (nám) tu třeba někdo, kdo do toho vidí, prozradí, jestli je to jenom lenost Albi, jejich strategie nebo tomu třeba nějak brání autor hry nebo ...

24.1.2013 00:56:02 | Upraveno autorem (porovnej)

-bacil-
Tak jsem jen narychlo mrknul po netu a asi mas pravdu. Pravidla nejsou. Dokonce na strankach ktere google urcil uz take nebyla. Na svete deskovych her je odkaz jen na UK pravidla. Takze si odvozuji, ze je v tom autorsky hacek prekladatele ....

24.1.2013 05:12:09

-bacil-
Taky se snažím si nejprve přečíst pravidla, zahrát hru na živo nebo aspoň po netu, než si ji koupím. Pak je docela velká úspěšnost, že hry co si koupím nemusím prodávat z důvodu, že by mě nebavily. U kroniky panství jsem taky nenašel a tak jsem risknul a koupil. Rozhodně to je dobrá hra, i když jsou teda lepší. Třeba takový Trajan, který je dle mě trošku podobným, je daleko propracovanější a lepší. Pokud budeš chtít, můžu pravidla naskenovat a poslat ti je, když vydavatel zjevně spí.

24.1.2013 07:23:29

albi
Ohledne Albi, zkus jim o pravidla napsat. Ja mam s komunikaci s nimi dobrou zkusenost. Konkretne se mi jednou stalo, ze jsem (stejne jako -bacil-) shanel pravidla k nejake hre, ktera nemeli vystaveny na svem webu. Zduvodnili to tim, ze maji pravidla jen ve vysokem rozliseni (proste velike soubory), ktere na web nedavali, nicmene tyto soubory mi v pohode poslali.

24.1.2013 08:14:50

Kronika panství
Já si koupil tuto hru k vánocům, ještě než jsem stihl pravidla přečíst, ztratil jsem je. V Albi mi odepsali, že pravidla nejsou otevřená, a tak mi poslali jen odkaz na pravidla v AJ. Nechápu, v čem je problém.

25.1.2013 00:02:54

@cartas
Jen ohledně toho "problému" dát něco na web, že je to velké a posílání emailem.

Klasicky se emaily kódovali 7bitově což s sebou nese relativně velkou režii (viz třeba: http://cs.wikipedia.org/wiki/Příloha_e-mailu) a proto má většina emailových serverů limit na velikost zprávy. Naopak z webu si klidně stáhneš soubor o velikosti několika GB (příklady netřeba). Dát něco do úložičtě na webu (prostě na nějakou storage) je mnohem levnější než si něco chovat v poště - tedy když se na to podívám z pohledu IT admina - a málokdo by něco každému rozesílal zvlášť, když vystavení je proti tomu nulová práce (a peníze).
Tedy v tomto bych rozhodně problém neviděl a moc to nechápu.

A jen pro zajímavost moje dávné "problémy" s pravidly: http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/through-the-ages-pribeh-civilizace-85/diskuse/pravidla-ke-stazeni-984/

29.1.2013 18:06:09

Vydavatelé
Aby nedošlo k nějakému omylu:

"Naši" vydavatelé, kteří nám přinášejí hry v češtině mají moji obrovskou vděčnost. Bez nich bych si zahrál pouze malou část z té spousty her co hraji, protože moji přátelé prostě s některými jazyky nejsou kompatibilní a ani já bohužel nejsem kdovíjaký angličtinář. Svoji vděčnost projevuji především nákupy, kterých už jsem udělal, že se ani koukat nechci (třeba od Albi mám přes 25her). A tak by to myslím mělo být :-).

Zveřejňování pravidel beru něco jako uveřejňování demo verzí počítačových her. Je to věc, která dokáže lidi přimět ke koupi dobrého zboží. Měl by to být standard.
Od zveřejnění pravidel mohou podle mě vydavatele odradit pouze problémy s autorskými právy, ale pak by je zase neměli posílat ani emailem.

29.1.2013 18:34:22

2vkjmch
Abych to nezamotal. Chapu to, co pises, o velikosti souboru, ale pravdou je, že mi stačilo se v Albi zeptat a pravidla jsem dostal, ačkoli na webu nejsou. Nic víc, nic míň.

Z mého příspěvku si měl tazatel vzít jen to, ať se zkusí zeptat.

Nehodlal jsem řešit to, proč to na webu mají/nemají.

Howgh :)

31.1.2013 12:57:00

cartas
:-) Nemyslel jsem to vůbec zle a rozhodně tě tlačit do nějaké pozice "proč to mají/nemají nějam dávat" ... spíš jen, že podle znalostí z mého povolání je to prostě jen divná výmluva. To byl ten můj první příspěvek - chtěl jsem lehce popsat technické pozadí a to že takovou odpověď nechápu. Druhý pak byl o tom co bych uvítal ohledně zveřejňování, co bych pochopil, že zveřejnění zabrání a že jsem obecně moc rád za fungování vydavatelství :-). Prosím ber to jako odpověď pro všechny i když byla na začátku adresována na tvůj předchozí příspěvek.

Já za sebe můžu říct, že ať jsem chtěl něco po Mindoku, Albi, Blackfire, CGE, ... tak jsem vždy narazil na slušné a ve většině případů moc fajn lidi.

1.2.2013 01:05:37

Jsem pro zveřejňování v rámci "podpory zákazníků" :-)
Nakonec si ale neodpustím pro všechny zopakovat to co jsem napsal jinde před lety i když v trochu jiném případě:

"Když jsem si hru koupil a pravidla v PDF mám, tak proč by je neměl mít i každý jiný co za hru dal peníze jako já."


Proč něco posílat na vyžádání poštou, když to jde hodit na web pro všechny. Představa, že bych si třeba takhle musel vždy vyžádat různé manuály k elektronice, PC hardware ... prostě svět se změnil a vydavatelé by mohli v tomhle změnit přístup a všechny pravidla zveřejňovat. Beru to tak, že platím za komponenty hry (krabici, žetony, karty, figurky, atd.) a pravidla je právě jen ten manuál než se to všechno naučím používat.

1.2.2013 01:12:59

2vkjmch
Ale jo, rozumim. V tom mem pripade slo zrejme o to, ze se nikomu nechtelo predelavat ta pravidla do rozumne velikosti. Jasne ze by slo, dat ten soubor na web, ale pak by zrejme platilo "pro dobrotu na zebrotu". Vsadim se, ze by se naslo dost lidi, kterym by vadilo, ze desetistrankove PDF ma 100MB, kdyz by mohlo mit 2MB.

Proste si kluci chteli usetrit problemy, tak to tam radsi nedali vubec :)

Tim je neomlouvam, ale snazim se vysvetlit, o co asi tak slo.

Samozrejme idealni stav je, aby pravidla byla na webu vzdy.

1.2.2013 14:42:36

pravidla na webu
Logická úvaha. Mám 100 MB PDF což není ideální. Můžou nastat jen dvě možnosti. Nedám ho na web a naštvu všechny kdo by pravidla chtěli. Dám ho na web, naštvu jen některé, kteří s touto velikostí mají problém. Poté porovnám skupiny naštvaných lidí. Skupina dva je menší než skupina jedna. Čili výsledek je, dám to na web.

1.2.2013 15:41:21

som

pravidla na webu
... nebo v tom mohlo být cokoliv jiného, do čeho my nevidíme. Čili nás to sice může mrzet, ale jsme rádi, že ty pravidla vůbec poskytnou ...

Taky nerad kupuju zajíce v pytli, ale chápu, že každý má své důvody, proč zveřejnil nebo naopak nezveřejnil.

1.2.2013 17:42:47

Pravidla
Tak koukám, že se dneska objevila pravidla u Pravěku i Kroniky panství (a možná dalších Albi her). Možná je to následek bouřlivé diskuze o pravidlech Pravěku, možná k tomu pomohla tato diskuze. Každopádně to oceňuji.

6.2.2013 20:51:25

Vybíráme z Bazaru

Legendy západu - nová ve fólii
Legendy západu - nová ve fólii
Akt. cena: 310 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas