Zbierka

Ahojte, s deskovkami som len nedávno začal a postupne si hry prikupujem a vytváram zbierku na také to rodinné hranie,
chcem sa opýtať akú veľkú máte svoju zbierku a ako dlho už tento koníček pestujete
20.6.2019 12:13:01

5 rokov
Ja sa spolocenskym hram venujem intenzivnejsie asi tak 5 rokov. Momentalne som na pocte 84 hier + 40 mensich aj vacsich rozsireni. U mna to zacala hrami ako Sedm draku, Rialto, Udoli kralu a Terra Mystica. Zbierka sa rozrastala a rozrastala. Az som jedneho dna zistil ze cim viac hier tym menej hrania - stal som sa viac zberatel ako hrac. Tak som zacal viac hrat a menej kupovat. Zbierku som preriedil a dokupil hry, aby si mohli zahrat aj nehraci, pripadne hraci zaciatocnici. Par kamosov uz podlahli caru tohto hrania a uz kupuju hry hlava nehlava. Momentalne som zamerany na hry pre deti ( vdaka 3rocnemu synovi ) a tym padom som zacal zbierku rozsirovat o kooperativne hry aby presun na rodinne hry bol taky plynuly, aby prv naucil spolopraci a az potom sutazeniu. V poslednej dobe som zacal hrat spolocenske hry aj na mobile/tablete ... Burgundy, Throught the ages, Pandemic, Ticket to ride, Mysterium, Istanbul, Studena valka ... viacnemej kvoli nedostatku casu.

23.6.2019 21:45:26

Po půl roce
4 hry v kompletních edicích, po přečtení zdejšních diagnóz jsem se trochu uklidnil že budu patřit spíše mezi pacienty kategorie "méně než 50", ale každopádně díky za představu kde skončím když se neudržím na řetězech :D

24.6.2019 09:42:07

ZBIERKA

tak my sme si stanovili doma že hier bude do 50 kusov maximálne, či to aj dodržíme ukáže čas :)

24.6.2019 10:35:02

Asi 3 roky

Deskovkám jsem se dlouho vyhýbal, i když mě na ně kamarádi zvali. Jednou jsem ale neodolal a hodně mě to chytlo. Mám tak 60-70 her. Měl jsem stavy, kdy jsem měl potřebu kupovat skoro všechno, co mě jenom trochu zaujalo a vyšlo v CZ, naštěstí jsem ale nějaké nehrané hry prodal, ale zase koupil jiné. Myslím, že tu sbírku budu držet kolem těch 60-70 kousků. Někdy si připadam jak blázen, co má potřebu mít doma v knihovně i hry, o kterých vím, že se mi nedostanou na stůl...třeba gloomhaven a jiné. Jak s tím bojujete vy?

24.6.2019 10:37:25

Janotik

Já s tím nebojuju :D
Říkám si, že v důchodu bude času dost, nebo že někdy v budoucnu založím deskoherní klub :) :D
No a nebo mi jednou rupne v kouli, všechno rozprodám a koupím si auto nebo tak něco :D

24.6.2019 10:57:14

+-19 let, 62 her, 25 rozšíření
Tahle "diskuze" mě baví a líbí se mi, že ten vývoj probíhá u mnohých vcelku podobně. Já začínal taky s nějakými dostihy, maršálem, lovci pokladů, fantom prahy.. Pak bylo dlouhé období velmi aktivního DrD 1.5., pak velká sláva když vyšlo 1.6. Souběžně se jel Shadowrun 2.ed a pak už klasika osadníci, sedmiměstí, carcasonne. Pak útlum a PC hry - nejdřív singl, pak multiplayer a pak už to zase nebylo ono a návrat k deskovkám trvající do teď. Krabic je hodně, ale teď už máme solidní multižánrovou sbírku a tak si hodně vybírám aby se nová hra vůbec dostala na stůl.. A spoluhráči spíše ubývají než přibývají (děti, stěhování, práce atd.) takže sbírka trochu "stagnuje", protože než se nám něco vyloženě ohraje, bude to trvat.. :) A místo v malém bytě, řeší Kallax. Několik Kallaxů. :)

24.6.2019 11:15:06

Peet

No jenže do důchodu je to tak 30 let a timhle tempem budu mít deskovek tolik, že nebude absolutně čas je hrát :) Scházíme se s kamarádama pravidelně 1x týdně, když se zadaří, tak 2x ale to pak s takovou party skupinou. Většinou dáme něco katšího a pak nějakou větší hru. Jsme 4 a dohromady třeba 150 her máme, takže to vychází, že kdybychom hráli každý týden 2 hry, tak máme vystaráno skoro na dva roky. Her přibývá, některé z nich nejsou o jednom zahrání...snad bude někdy víc času :)

24.6.2019 11:30:12

tak 18 - 20 let
nazpet jsem se dostal k magicu. Bohuzel rodice takovy druh her moc nechapali a uz vubec financne nepodporovali, takze jsem se k MTG nikdy nedostal poradne, az ve starsim veku, se kterym prisly i penize, ale ubyl cas. Takze mam doma mraky karet, ale nemam cas to uz hrat. Momentalne vaham, jestli to mam doma drzet pro syna a nebo to prodat.

Nasledovala prvni deskovka a tusim, ze to byli Osadnici z Katanu, tehda jako obrovska pecka. Nevim, jestli to kamarad dovezl, ale spis koupil v nejakem Prazskem obchode se slovy, ze to vyhralo prestizni oceneni. Na tehdejsi dobu paradni zalezitost a v dnesni dobe taky slusna hra do zacatku.

Dalsi takovy kousek bylo Vinci - dnes to vetsina zna pod nazvem Small World. Vinci bylo silene abstraktni, ale uz tehda vsichni mluvili o tom, jak narody upadaji a vznikaji nove atp. Small World je jen libivejsi verze pro vetsi masu lidi. Hrali jsme i jine hry jako citadela, metro, bang a spoustu jinych, ani si nepamatuji, jake.

Boom ale prisel v dobe, kdy prinesl Battlestar Galacticu. Naprosta pecka. Nejpamatnejsi hra, ktera mi utkvela v hlave byla ta, co trvala 20 minut. Od 1. kola 2 cyloni, z prvnich 5/6 krizi byly 3 nebo 4 invaze tusim. Prvni cylon se nahle odhalil a nevypadalo to vubec dobre. Otocil jsem se na hrace po pravici a povidam: "Doufam, ze nejsi taky Cylon." Nasledoval vybuch smichu, lidska rasa vymrela a z vesela jsme zacali druhou partii. :-D

Nekdy mezitim donesl kamarad Space Alert. To je hra, do ktere jsem se zamiloval. Podle me nejdokonalejsi hra, kterou Vlaada kdy vytvoril. Uz jen ten zpusob vysvetleni pravidel byl naprosto dokonaly a vsici jsme se rechtali jak kone. Ano, byla to hra pro 4 - 5 lidi na cely den jen na nauceni pravidel, ale srandy kopec.

A pak prisla moje prvni deskovka. Nevim, kdy presne, ale jednou prinesl kamarad Arkham Horror - zapujceny od nekho z Brna. Tehda se opet sesla parta ve velkem poctu, takze jsme hrali asi v 6 nebo sedmi lidech. Na poprve se mi to tak nezdalo, ale kdyz to zhodnotim zpetne, tak to bylo utrpeni a od te doby nikdy nehraji hry v tolika lidech.
Kazdopadne ve me AH zanechal nepopsatelnou stopu a ja se rozhodnul, ze hru musim mit. Vyvoj postav, chozeni po planu, setkavani se, udalosti, sbirani predmetu, skilly, proste pro me takovy "dracak" v deskove podobe. Hra mela vse, co se mi libilo. Hru jsem si po nejake dobe nasel na internetu vyzvednul v kamennem obchode v Praze. To rozbalovani, tu vuni si pamatuji do ted.
Od te doby jsem poridil vsechny rozsireni a mam ji doma komplet. Troufnu si rict, ze mam nahrano pres 100 her. Bohuzel se uz na hru nemuzu ani podivat. Mozna je to tim, ze hrajeme s pritelkyni a to je same knourani. Kdyz jsem hral s kamaradem, tak to bylo neohrozene zabijeni monster, kdyz neco neslo, tak jsme se oklepali a vlitli na to znova... Krom toho rozsireni hru spise kazi. Musim vymyslet nejake house rules.

Omlouvam se, ze jsem se nechal unset, az ted jsem si uvedomil, ze dotaz znel uplne jinak. :-D

Kazdopadne od te doby jsem nastradal nejakych 50 her (vcetne rozsireni). Povetsinou kupuji kousky, ktere jsou pro me nejakym zpusobem unikatni. Chtel bych mit vsechno, ale po zahrani usoudim, ze bych to bud nedostal na stul nebo ta hra neni nicim tak specificka/zajimava, ze ji musim mit a tim se mi dari drzet pocet relativne nizko. Taky je pravdou, ze jakmile jsem zahral Trash, tak jsem nemel potrebu hrat Eura. Porad jen umistovat pajdulaky, pocitat body atp. vs atmosfera, kterou clovek muze zazit. Takze podle toho se i odviji repertoar her, ktere vlastnim. Povetsinou se jedna o FFG hry, ale uz ani to neni co byvalo, takze i to mi pomaha porizovat mene her. Kickstarter me vcelku slusne miji, protoze dle meho nazoru nici ono kouzlo, ktere deskove hry maji.

24.6.2019 16:50:51

7mi rok
Od malička som mal rád hry. Ako deti sme hrali Podnikateľský trenažér (človko, pexeso, kvarteto a iné kartovky ani nepočítam). Odvtedy sporadicky Scrabble pri stretnutiach s rodinou. Prvú "modernú" doskovú hru som si kúpil vo feb. 2013. Áno, osadníkov z Katanu. Čo iné. Potvrdil som si, že som naozaj hravý typ. Chytilo ma to. Začal som hry kupovať. Jedno šťastie, že mám milujúcu manželku, ktorá má pochopenie, no na druhej strane ma dokáže usmerniť :-)
Mám cca 200 hier, keď nepočítam rozšírenia.
Za ten čas som prešiel určitým vývojom. Už hry toľko nekupujem. Z polohy "chcem mať všetko a hneď" som sa dostal ku "chcem to čo ma baví hrať". V poslednej dobe išlo niekoľko hier z domu a ďalšie pôjdu za nimi.
Zistil som, že ma až tak neuspokojuje stále skúšať nové a nové hry, často po jednom zahratí ako to bolo skôr. Teraz si úplne užívam, keď si rozložíme to čo máme radi aj keď je to už staršie. Puerto Rico, Le Havre, Terru Mysticu atď.
Ale áno, Gloomhaven som si kúpil.

24.6.2019 18:55:06

moje sbírka
tak já sbírám hry asi osm let. A momentálně mám nějak +/- 70 her, ale z těch 70ti her, jsem dobrou třetinu pořídil v prvních dvou letech sbírání. Díky tomu, že mám kamarády, kteří stále ještě nepřestali kupovat novinky, tak nemám potřebu rozšiřovat sbírku, a za poslední dva roky jsem možná pořídil tak všeho všudy pět her. Takže díky moc! :) :D. Ale ne, i tak už bych asi nic moc nového nekupoval, není na to čas. V každém případě co jsem se za těch osm let sbírání naučil je to, že co se mi líbilo na začátku když jsem kupoval nejvíc her, mě už teďka tolik nebere a proto mám docela dost rodinných her, které teď už moc nechci hrát, páč tak nějak přirozeně jsem začal tíhnout ke složitějším hrám (respektive ke středně složitějším hrám). Na druhou stranu, jsem i za to rád, že jsem předtím měl radši lehší hry, páč děti jednou dorostou do věku, kdy si se mnou budou moci užít valnou většinu těch rodinných her :)
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her

25.6.2019 07:17:27

Vybíráme z Bazaru

Prodán Playmat ke hře Archa Nova
Prodán Playmat ke hře Archa Nova
Akt. cena: 950 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas