WK x Game of thrones boardgame

Mám jednoduchý dotaz. Stojí za to si koupit Game of Thrones boardgame v případě že mám Warrior Knights (vč.rozšíření). Předesílám, že neznám hru GoT a neznám ani příběh, takže atmosféra je pro mě stejná jako u WK. Spíš mi jde o to jestli GoT používají lepší/jiné mechanismy. A pokud stojí za to si ji pořídit je lepší koupit 1.edici, nebo počkat na vydání 2.edice. Hlavně s ohledem na rozšíření.
Díky.
3.8.2011 13:29:21

haló
Není nikoho, kdo by byl schopen porovnat obě hry?

8.8.2011 12:00:28

sasa
Ahoj Saso, myslím, že všichni potenciální porovnávači byli dosud plně vytíženi účastí na Warconu. Ten skončil včera, takže bych jim dal ještě šanci : - )

k

8.8.2011 12:18:58

to karel
Myslel jsem si to :=).

8.8.2011 12:31:16

sasa
už jsem ti psal, ale zrovna mi vypli proud, takže znovu
hrál jsem obojí. Agot teď dvakrát na warconu

WK, jsou delší na čas a vysvětlování pravidel. Je jich tam podstatně více.
Zvratů a herních situací se stane spíše více v agotu. Takže pro mne byla hra o trůny podstatně zábavnější.
Ve WK je mnohem více angličtiny, agot si zahraješ i s neangličtináři.
SOubojový systém je v agotu méně o náhodě. Prakticky bez náhody. Kdežto u Wk můžou karty celkem zamíchat.
Oběma hrám rozšíření přidává hodně zajímavých věcí.
Obě hry hrají na "reálné" verbování a údržbu armády. Mít hodně vojáků je náročné na zdroje. U Agotu se mi ale způsob řešení líbí víc.
Příběh neřešíš, ale tady u agotu potěší.
Počáteční setup je u agotu vždy stejný (alespon se domnívám) a u WK je vždy trošku jiný.
Cíl hry je odslišný. U WK si hlídáš kdo má během hry více bodů a u agotu zase vyhrává kdo má šest měst. Je to asi jako když srovnáváš cíl hry small wordlu a kyklád.
Po Warconu jsem osobně celkem rozhodnut WK prodat a pořídit si AGOT.

Otázkou zůstává kterou edici. Jestli tomu dobře rozumím tak hrát původní agot bez rozšíření není ono. Jsou tam opravené některé chyby. Kdežto u té nové už tam budou ty "novinky" zaimplementovány. Já tedy váhám. Pokud bych se dostal k pěkné nabídce na starý agot i s exp tak bych do toho asi šel. Ale spíš si počkám na nový hezčí. Ačkoli plastoví meeplové nepotěšili asi nikoho.

Nevím jestli jsem odpověděl na co jsi se ptal, kdyžtak pokračuj.

8.8.2011 13:23:04

to elenistar
Jak je tomu s diplomacií a vyjednáváním? Ve WK je silně zastoupeno.

8.8.2011 13:58:06

sasa
Tam kde máš jednotky tak umisťuješ tajně příkazy, co ta jednotka může dělat. útok, obrana, vybírání daní a v neposlední řadě podpora. Což znamená, že se tato jednotka, pokud v sousední lokaci dojde k bitvě, může bitvy beztrestně zúčastnit. Neriskuje žádné ztráty a může se zasáhnout do několika bitev během kola. Tím pádem si můžeš zajistit případnou podporu ještě před umisťováním příkazů. Samosebou to dotyčný nemusí dodržet. Takže ano... diplomacie tady může být hodně. Záleží to na hráčích. Jestli pojede každý sám na sebe a domlouvat se budou až v momentě, kdy bude mít jeden hráč pět měst a zálusk na šesté.

8.8.2011 14:03:12

to elenistar
Jestli mi můžeš ještě stručně naznačit jak jsou v GoT řešeny boje. Díky

8.8.2011 14:12:10

sasa
Boje - přijedeš s armádou k jiné armádě a spočítá se síla jednotlivých stran.
footman - 1
knight - 2
ship - 1
siege - 4 proti městu
potom se přičtou jednotlivé podpory od různých hráčů, kteří se chtějí připojit do bitvy
a pak každý hráč položí tajně jednu za sedmi karet leadrů.
na těch je zpravidla hodnota od 0 do 5 , která se přičte k té hodnotě. vítěz dobyl území a jeho protivník se musí s jednotkami stáhnout. pokud nemá kam, tak umírají
kromě hodnoty mají leadři ještě speciální efekty. bud mečík, který zabije jednu jednotku, (myslím, žejenom prohrávající straně) - něco jako deal damage ve WK
a pak tam je hradbička, která ruší efekt mače (něco jako prevent damage)
A někteří leadři mají extra sviňské efekty, které se hodí pro určité situace. např- ruší podporu atd... leadra zahazuješ a vezmeš si je zase až všechny vyplácáš. pak máš zase plný výběr... to se mi moc líbilo :)
jo a ještě remíza- rozhoduje aktualni postavení na jednom ukazateli s mečem... to postavení se několikrát licituje během hry
stačí takhle?

8.8.2011 14:30:41

to elenistar
stačí díky. Takže kdybych to měl shrnout jsou WK spíš American trash a GoT mají blíže spíš k EURU?

8.8.2011 14:35:43

to elenistar
stačí díky. Takže kdybych to měl shrnout jsou WK spíš American trash a GoT mají blíže spíš k EURU?

8.8.2011 14:35:44

sasa
Hmm... je to poziční hra, kdy na začátku zabíráš vliv ve volných městech a pak si bráníš důležité pozice. Uzavíráš jednokolové aliance a podnikáš překvapivé útoky. Konfliktní to je celkem dost, což mi k euru nesedí. Pro mne je euro porto rico a ameritrash nejaky dicefest jako conquest of nerath. Tady to je promyšlená area control, kde se nemůžeš vymlouvat na to, že ti blbě padly kostky. Tady řveš na ty šmejdy u stolu, co ti bodli dýku do zad.

8.8.2011 14:45:20

to elenistar
Kolik je tedy náhody v GoT? Zatím to vypadá že v podstatě žádná.

8.8.2011 15:06:00

názor
Já bych s tím přirovnáním GoT k Euru a WK k ameritrashi celkem souhlasil.
Osobně spíš preferuju WK, přičemž výhodou GoT je pro mě především setting z oblíbené ságy.

WK mi přijde obsahově plnější - je tam prostě víc možností co dělat. GoT je prakticky jen rubanice a spousta, spousta diplomacie (se správnou skupinou samozřejmě).
Proto budu i oponovat názoru že je WK delší (alespoň pokud se hráči nedohodnou na nějaké obřím množství influence). Diplomacie a vrážení kudel do zad, může někdy zabrat dost dlouho a alespoň u nás mívá jedna partička GoT minimálně 4 hodiny. WK jsme schopní odehtát o něco rychleji.

Jako nevýhodu GoT beru i to že hra není úplně vyvážená. Ono to světa téhle ságy patří, ale herně to prostě nevýhoda je.

Jinak u GoT doporučuju spíš počkat na tu novou druhou edici a nebo koupit alespoň k základní hře i první rozšíření. Vyjde to dráž, ale bez tohoto rozšíření to je ještě víc nevyvážené.

To co jsem napsal výše není ani tak kritika GoT. Já mám tuhle hru hodně rád, ale WK se mi líbí ještě o malinko víc.

K té náhodě - v GoT je zastoupená především v podobě eventů které se stanou na začátku kola. To může vypadat jako prkotina ale opak je pravdou. Mezi těmito eventy je totiž i možnost najímat nové jednotky. Pokud to přijde opravdu blbě tak se může stát že první 4 kola žádné nové jednotky nepřijdou a z hry se stane jen opatrné držení pozic a trošku opruz.

8.8.2011 15:07:50 | Upraveno autorem (porovnej)

trpaslik
souhlasím s tebou... to je asi jediná náhoda.
hrál jsem to ted dvakrtá, takže nemohu říci asni slovo o nevyváženosti, ale je to dost možné, že to tak je
kolik zahrajete tak kol ve WK?

8.8.2011 15:14:27

Elenistar
S 10 influence na hráče (jak je to podle pravidel) jsme to hráli snad jen jednou. Už si přesně nevzpomenu, ale asi tak 4-5 kol.
Od té doby influence na hráče zvedáme, posledně jsme hráli s king variantou a nějakými 15 influence na hráče. Délka hry se tak zvedla na nějakých 7 kol, ale přesně ti to teď neřeknu. Je to už nějaký čas co jsem to hrál naposled.

S GoT a nevyvážeností je podle mě problém především v základní hře bez rozšíření (a tedy bez přístavů) kdy jsou Lanisteři na odpis.
Na druhou stranu Baratheoni a Greyjoyové jsou na tom asi nejlíp i s rozšířeními. Hru už prakticky ani nehráváme bez home rulu že se těmhle dvěma degraduje jeden jezdec na pěšáka.

8.8.2011 16:43:54 | Upraveno autorem (porovnej)

sasa
Hral si nekdy klasickou Diplomacy? Te mi prijde AGOT dost podobna. Osobne se mi libi vic nez WK, ale jsem zaujatej, ten svet docela dost zeru...;)

8.8.2011 20:37:31

sasa
Doporučuji nekupovat si to, a místo toho si ke Hře o trůny půjčit knížky nebo se kouknout na seriál. Mezi tím vyjde druhá edice, a budeš mít rozhodnuto, myslím :)

8.8.2011 21:32:44

Vybíráme z Bazaru

Ostrov pokladů
Ostrov pokladů
Akt. cena: 830 Kč
Končí za: 19 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas