Typizace rolí v herní skupině

Hraní ve stálé herní skupině nebo spíš se stálým jádrem, které na sebe nabalí sem tam i nějakého nováčka dává možnost, trochu se rozhlédnout kolem stolu a zkusit zaškatulkovat spoluhráče. Často jeden spoluhráč spadá do více škatulek, případně více hráčů do jedné, ale jen tak pro pobavení, zkuste nějakou charakteristiku hráčů, se kterými hrajete.

Za mě:

Svolávač – ten který organizuje čas a datum a shání potvrzení od účastníků, že se dostaví.
Navrhovatel – ten kdo dává výběr z palety her které se opravdu, ale opravdu „musí hrát“.
Učitel – hráč, který si většinou bere na starosti vysvětlení nové hry.
Glosátor – hráč, který upozorňuje na neoptimální kroky.
Vykladač – ten kdo po konci řeší, proč to dopadlo tak a tak.
Ježíšek – hráč, který donese novou hru.
Vnadič – ten který informuje o novinkách na obzoru, které nesmí ujít pozornosti.

Napadly vás nějaké další role?
13.11.2011 12:34:27 | Upraveno autorem (porovnej)

napada
ma uz len Gamekiller - clovek, ktory ked sa dostane na tah, dokaze nehybne stat s nejakym zetonkom, alebo akymkolvek inym komponentom v ruke nad planom aj polhodinu kym nepotiahne. Medzitym je cas aby si ostatni spoluhraci skocili na WC, do bufetu pre kolu alebo skladali texty piesni. Takychto ludi som v zivote stretol asi dvoch, ale len jeden bol dokonaly. Staval nad planom v uplnom tranze a nekomunikoval. Urobil tah az po tom ako sme ho po navrate z WC a bufetu na kolenach prosili. Ked nebol na tahu do ostatnych stale hucal aby nezdrzovali a vacsinu partii aj napriek dlhemu premyslaniu jednoznacne prehraval. Zabavna postavicka ale uz s nim radsej nic nehravam :)

13.11.2011 12:59:39

Typologie hráčů
Profesor - hráč, který během hry zdržuje propočtem pravděpodobností. Hraje proto aby vyhrál, neštítí se prasit ve svůj prospěch. Šance na výhru: zaručená.
Neználek - hráč (jestli vůbec), který během výkladu těká pohledem a nesoustředí se. Během hry se neustále ptá na základní pravidla a v druhé polovině zásadně udělá něco špatně v domnění, že pravidla tohle přece říkají a on se na to několikrát ptal. Šance na výhru: mizivá - vyhrává pouze tehdy, když ho ostatní ignorují a soupeří mezi sebou, nebo když mu projde tah proti pravidlům bez povšimnutí.
Rambo - neboli Elenistar, pravidla ho nezajímají, hlavně ať už se hraje. Šance na výhru: pravděpodobná - kvůli agresivnímu bezhlavému stylu.
Psycholog - hráč, který všechny směřuje tak, jak se mu to hodí. Šance na výhru: zpočátku vysoká, později kontrolován a držen zkrátka.
Děcko - hráč, který se v různých fázích hry urazí a začne ji všem kazit kyselými obličeji, poraženeckými řečmi a nesmyslnými tahy, kdy bezhlavě škodí. Šance na výhru: komická.
Mstitel - hráč, který se nechá snadno vyprovokovat a místo snahy vypořádat se s nastalou situací kuje plán vendety. Vše podřídí pomstě, což ho teprve uklidní a i když nevyhraje, tak je spokojený sám se sebou. Jakmile pomsta selže, stává se z něj "Děcko". Šance na výhru: nízká.

A ještě třeba Štístko - hráč, jehož strategie silně pokulhává, ale má štěstí, že si lízne tu kartu, kterou zrovna potřebuje, nebo hodí kostkama silně nepravděpodobné číslo. Šance na výhru: velmi vysoká. Šance, že bude znovu pozván: nepřímo úměrná prokázanému štěstí.

13.11.2011 13:05:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Tarnow
Z tebou jmenovanych jsem hrdym nositelem vsech :D

Jinak ja nejcastejc hraju s Pajou a tam bych nasel:
Komplic: ten ktery na kazde vyzvani k partii odpovi "tak jo"
Palicak: nenecha si poradit
Palicak vitezneho typu: nenecha si poradit a pak vyhraje
Alkoholik: bez lahvinky cerveneho nikda...

U prilezitostnych hracu jsem zaregistroval jeste:
Konzervativec: hraje jenom Pana Prstenu
Bojovnik: NIKDY!!! to nevzda..
Hajzl: nad kazdym tahem premysli jeste dyl nez ja a pak me roznese na kopytech
Zmrd: vzdycky rekne "prijdu" a pak neprijde
Kreten: bere to jako "h-r-u ;-) wink, wink" a nad kazdou kartou dela "ooo, OOO"

Sakra, nejak se mi ten prispevek zvrhava, radsi toho necham :D Ale dobry tema...

13.11.2011 13:41:04

re
Napadají mě další dva typy:
Otloukánek - vždy se proti němu spikne zbytek osazenstva a dává mu to pěkně sežrat (někdy i v kooperativkách)
Smolař - má perfektní předpoklady vyhrát, ale buď mu soustavně nepadá kostka nebo mu nejdou karty

13.11.2011 13:46:56

v mojom uzkom okoli su este dva typy
Zaryty Militarista - hra na silu vsetko. aj Agricolu. Zaklad je stale utocit.
Alfahrac - nieco ako alfasamec, Alfahrac je automatickym vitazom kazdej partie ktoru hra (aspon si to mysli). Ak sa tak nestane (a stava sa to casto) vie celkom presne preco a dokaze o tom hodiny rozpravat. Vacsinou je to vinou protihracov, ktori hrali "zle".

13.11.2011 13:49:52

Páni!
Páni. Nečekal bych, že se tu objeví tak přesné typy. Hlavně Havelockova typologie (to už je skoro termín) je geniální:) A rovněž alfahráč - úplně ho vidím před sebou.

13.11.2011 22:38:59

:)
tak ja tak skromne spadám do týchto kategórií :
Svolávač
Navrhovatel
Učitel
Glosátor
Vykladač
Ježíšek
Vnadič

14.11.2011 12:06:42 | Upraveno autorem (porovnej)

A ještě
Ještě jsem narazil na :
Sabotér - do hry vstupuje s nadšením,ale většinou ho přestane brzo bavit a pak se jednak nejrůznějším (a často ne příliš vtipným) způsobem snaží hru zesměšnit a druhak se zcela absurdními tahy a kingmakingem ji snaží co nejdříve ukončit.

A pozitivní typ, se kterým si vždy rád zahraji :
Nadšenec/pohodář - zahraje si kdykoli cokoli a spíše než o výhru mu jde o hru samotnou.

14.11.2011 12:07:16

napr.
Nenápadko - môj kamoš ako vyšitý
ak učí niekoho novú hru ta štýlom poďme hrať - žiadne pravidlá, len minimum ako hra beží. No inak ak sa nespýtate tak neviete čo sa môže a čo nie - a na tom stavia svoju taktiku. Uvádza hráčov do nevedomosti a sám machruje keď predvedie nejaký oslňujúci ťah. Vyhráva najmä nad nováčikmi.

Rozprávkar - veľa rečí žiadne skutky - ak sa bavíme o hrách prejavuje nevídaný záujem, veľká sľubotechna že by si rád prišiel zahrať - no ak ho voláme ani nedvihne telefón !

14.11.2011 12:10:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Vixton
Otloukánek - vždy se proti němu spikne zbytek osazenstva a dává mu to pěkně sežrat (někdy i v kooperativkách) - tak to som ja takmer v každej hre BSG BG.

Kamoši jednoducho nemajú radi ak hrám za Baltara :P

akurát aj napriek tomu že mi to dajú vyžrať tak vyhrávam pomerne často, vlastne za cylonov vždycky :)

14.11.2011 17:07:35

Faarha
No otloukánek sedí, obzvláště pak u BSG :)
Možná bych ještě přidal roli Pana tichého: během hry se moc neprojevuje. Jako by tam vůbec nebyl. Pak zahraje nějaký skutečně haluzní tah, který celou hru otočí naruby.
To jsem zažil třeba u Kyklád, kdy jeden z hráčů nenápadně dražil Apollóna a všechno si pak vydražil dle libosti...

14.11.2011 17:40:17

typy hráčů
U nás ve skupině máme:

Podvodník - hledá, jak podvádět v pravidlech, jak ostatní převést, hledá kličky v pravidlech a jejich různá vysvětlení. Zatajuje některé části pravidel a pokud se ho nezeptáte přímo konkrétně na to pravidlo nebo si jej nenajdete sami, neřekne vám přesně jeho znění. Dělá mu až dětinskou radost, když někdo na něco ve svém tahu zapomene a obere se tak o body/peníze...

Odnašeč komponentů - neustále si figurky, kostky nebo karty strká do kapes, pod ubrus, na vedlejší stůl, na místa, kde by jste je vůbec nehledali. Pokud vám v průběhu hry nějaká komponenta chybí, zaručeně bude v blízkosti takového hráče. Neváhejte prohledat i tělní dutiny :-D Neříkám, že vás chce okrást o díly, ale má pocit, že mu někdo jeho bohatství (figurky armád, žetony peněz, karty) vezme, má potřebu je mít neustále u sebe.

Zbrkloun - pokaždé když se nakloní nad stůl a hrací desku, tak se něco vylije, posune, převrátí, rozháže, odkryje se to, co se nemá...

14.11.2011 18:01:37

Venca81
Mít já takové spoluhráče, tak bych hrál raději jen hry pro jednoho ;-).

14.11.2011 18:06:38

to Deth
Vtip je v tom, že se jedná stále o jednoho a toho samého člověka :-D takže se dá snadno vypreparovat a zveme ho jen když je krize :-D

14.11.2011 18:23:15

Konzervátor
To je hráč, ktorého najvyšším herným cieľom je zachovať stolnú hru a jej komponenty nepoškodené pre nasledujúcich min 10 generácií potomkov. V najvyššej forme je z hry nadšený, iba keď je v stave ako čerstvo vybalená z fólie. Jeho charakteristickou črtou je, že znervóznie, ak si niekto zo spoluhráčov donesie ku hre pitie alebo potraviny. Je schopný zriadiť na vedľajšom stole minibar a kontrolovať, že sa bude konzumovať iba tam. Niekedy má dilemu, či ísť vôbec na WC, aby náhodou deti nestihli hru zdevastovať. :-) Jeho ďalším znakom je to, že sa nedokáže odprostiť od tohto iracionálneho správania, aj keď hraje hry v klube či na návšteve - proste si tie hry neprimerane váži za každých okolností.

Nastavil som si tu zrkadlo, naozaj sa takto strelene niekedy dokážem správať, som jasne chorý z tohto koníčka. :-)

14.11.2011 18:50:00

to pecovarhy
No tak to jsme na tom podobě. Jídlo ani pití mi u hry nevadí, ale trpím chorobnou obavou, že se něco ztratí. Proto taky nemám rád hráče typu "Odnašeč komponentů" :-D

14.11.2011 18:56:41

to Pecovarhy to Venca81
tak ja som tiež z časti konzervátor - ale to asi každý kto ma toto hobby. Jednoducho si svoje detičky tuningujeme - či už ide o obaly , laminovanie, maľovanie figúrok, a i.
Tak pochopiteľne sa o nich bojíme
Ja som po pár zlých skúsenostiach zakázal nápoje na hracej ploche, no jedlo mi nevadí - i keď pri chipsoch dávam pozor aby nik nič nezamastil (najmä kartónové dieliky) a každému rozdávam obrúsky :)

sa vám to možno zdá prehnané no mám kamoša čo na nás neustále "kričí" aby sme miešali dieliky z Carcassone JEMNE :)

A našťastie som na odnášača komponentov nenarazil a dúfam že ani nenarazím :)


..ale však každý sme nejakí :)

15.11.2011 11:57:14

psycho
zazil som aj psychopatov ktori v strese obhryzali karty, ktore zmolili vo svojich spotenych rukach. Ale inak mam dobre skusenosti. Ludia ktori hravaju pravidelne spolocenske hry maju ku komponentom uctu.

15.11.2011 13:26:49

to Gaspar
psychopat by te spis tou kartou podrizl

15.11.2011 13:32:42

psycho
pane bože v akých ústavoch to hrávate ? :D

jak tu čítam poniektoré (zlodeji komponetov, psychpati ..) reakcie tak si začnem oveľa viac vážiť mojich spoluhráčov :)

15.11.2011 14:14:23

to Faarha
doporucuji k cetbe Michel Foucalt - Dejiny silenstvi. o nekterych vecech dost mozna nerozhoduje jedincova odlisnost, ale jak se k teto odlisnosti (po)stavi jeho okoli

15.11.2011 14:45:07

Konzervátor
Když mi bylo 12 tak jsem byl takový ten "klasický malý konzervátor". V tu dobu jsem dostal v podstatě svou první deskovku (Dorn). Měl jsem jí hodně rád, dokonce až tak moc, že jsem mé kamárady okřikoval ať s těmi plastovými žetonky tolik nešoupou po plánu a vždy jsme museli ty karty opatrně míchat aby se náhodou nepokrčil nějaký rožek... Dnes na to po těch 4 letech vzpomínám se smíchem, ale tehdy to pro mě byla vážná věc :-)

15.11.2011 16:40:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Žmole
no tak to "žmole" ja uplne neznasam, hubil by som to zpakruky! ..
.. podvedome nonstop-zarovnavanie kariet v ruke oklepom o stol ci umastene oslintane palce akoze este skusnem.. ALE co ma vytaca, je ked niekto karty zohyba na ruke (obojsmerne kombo je top) apak oscentativne "pliaska" karty na stol za vykruteny roh ..najlepsie samozrejme karty cerstvo z folie, co sa nestihli ani obalit..
Totalny expert je *XYZ*, pamatam si MEQ, kde som ho musel napominat 2krat za tah KAZDEHO hraca, nech to necha tak.. a to nie som nijaka citlivka, je to len materia - ale zbytočne skracovat životnosť, to zas otáľ-potáľ ci pána grr!

15.11.2011 17:04:44

Bang s hráčmi pokeru
si skúste zahrať bang s hráčmi pokru - to je tak 3/4 našej hernej party. Keďže hrávame poker so 100% plastovými kartami tak si och ohýbame takmer o 90° a druhou rukou ich kryjeme pred súpermi - následne betujeme a hráme. No pár jedincov si túto deformáciu donieslo aj do Bangu. No napriek tomu že mám Bang vyše 8 rokov a hráva sa pomerne často tak je v luxusnom stave :)

16.11.2011 08:36:21

ad poker..
hej hej odtial to prislo a tam sa dokonca žmolia husto od nervozity aj zetony penazi (chipy?) ...zial deskovky nemavaju zetonky z plastu ale z papiera ..a ten sa vie 'prepotit' dost rychlo..sakra:D ..neznasam žmole!!

16.11.2011 09:17:27

Vybíráme z Bazaru

Tainted Grail: Kings of Ruin (fólie+stretch goals)
Tainted Grail: Kings of Ruin (fólie+stretch goals)
Akt. cena: 2999 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas