Tip na wargame

Nějaký tip na středověkou nebo ještě lépe fantasy wargame?
4.9.2016 21:24:41

IN

Re
Pokud jednoduchou tak Dragon Rage, pokud neprekonatelnou, tak Magic Realm ;-)

4.9.2016 22:53:25

IN
Díky... Tak Magic Realm se zrovna chystám vyrobit :D.

4.9.2016 23:19:32

Magic Realm
Kde se dají získat pravidla?

5.9.2016 08:39:14

IN

RE
Nejlépe asi tady:
https://www.boardgamegeek.com/filepage/130110/magic-realm-third-edition-rules-deluxe-version

Je to kompletní 3 edice a ještě přehledně zformátovaná.

Má tedy přes 200 stran, ale ne nadarmo se Magic Realmu říká fantasy ASL :)

5.9.2016 08:45:44

Pravidla
Tak jsem si to stáhl. Tomu někdo rozumí? :)

5.9.2016 10:53:35

IN

Re
Ano, je to trochu slozitejsi, na druhou stranu, muze z toho byt laska na cely zivot.:)

Magic Realm vznikl na konci 70 let minulého stoleti v podstate jako konkurent AD&D. Ale bohuzel vlivem spatneho nacasovani, nedotazeni pravidel a marketingu se moc neujal. V letech 80 vysla reedice s opravenymi pravidly, ale porad to nebylo ono. Az to pak vzali do rukou skalni fanousci a s podporou autora vydali 3 edici pravidel.

Je to v podstate fantasy sandbox, tedy putujes po krajine a delas si co chces... doslova. Puvodne se hralo pouze na body, ale k cele hre vysla i kniha questu, ktera putovani dava i nejaky smysl.

A kdo by mel problem s naucenim, pro toho genius Jay Richardson udelal Book of Learning, ktera postupne uci jak se Magic Realm vlastne hraje...

5.9.2016 11:07:44

Magic Realm
Môžem odporučiť, je to nezabudnuteľný zážitok, avšak treba mať na to hráčov. Svojou komplexnosťou umožňuje robiť v podstate všetko, čo súvisí s fantasy tématikou. Čo je príjemné, všetci hráči môžu hrať spolu, ale stále si môžu navzájom vraziť kudlu do chrbta, je to len o charaktere hráčov :)

Čo sa týka pravidiel, ja som sa to učil z druhej edície pravidiel, s tým, že neskôr som si prečítal aj tretiu edíciu. Sú v nej lepšie vysvetlené hlavne kúzla a mágia. Samozrejme aj Book of Learning je veľmi dobrá pomôcka. O tom, že pri učení som použil youtube asi nemusím ani hovoriť. Na nete je množstvo pomocných videí a veľmi pomôžu. Škoda, že som to neskôr už nemal s kým hrať a pravidlá by som sa musel do veľkej miery učiť asi od znovu :)

5.9.2016 11:31:02

Rukavička
Prostě, zkrátka a jednoduše jde o ultimátní fantasy hru pro masochisty :). Takže pokud jseš něco podobného, jdi do toho! Nová 3.2 edice pravidel na tuším něco mezi 250 - 300 stranama (nikdo ještě nebyl takový blázen, aby to přeložil do češtiny). Ale jsou tam obrázky :D. Těžko najdeš komplexnější hru (mimo ASL)... Komponent není zrovna nejmíň, ale ve skvělém kabátě Karimově redesignu tomu prostě nelze odolat. Navíc to jsou v podstatě až na pár karet jen žetony... Podklady najdeš na Geeku. Takže pokud nemáš doma co na práci, tak ještě jednou, jdi do toho :)!

BTW Máte někdo nějaký další tip? Pokud možno ne miniaturovku (Warhammer) a taky ne nic extra diplomatického (HIS, Maria...). Prostě klasickou, nejlíp žetonkovou fantasy nebo středověkou řežbu či nějaké kombinace (jako třeba Titan). Přijde mi, že toho je fakt málo (napadá mě jen Cry havoc a spol.). Díky!

5.9.2016 14:53:41

MR
No ja som síce ASL nehral, ale čo som počul, tak pri samotnom hraní (a plnom zážitku), sa ani z ďaleka nevyužívajú komplet všetky pravidlá. Pri Magic Realm, človek síce môže začať napr. bez mágie, PVP súbojov a pod., ale jednoducho to nie je plnohodnotná hra. Čiže s tou komplexnosťou to až tak ďaleko od ASL nebude. Ok, môžem si zobrať berserkera, amazonku a tam sa nekúzli (čo predstavuje s mega epickými bitkami asi najproblemovejšiu časť hry), ale tiež sú to podľa mňa najnudnejšie postavy :)

5.9.2016 16:03:18

stOKYi
To máš asi pravdu :). ASL jsem ještě též neměl tu čest hrát, wargame tohoto typu sleduji radši jen teoreticky a velmi z povzdálí :). Na druhou stranu, co jsem tak okoukal, pravidla MR jsou docela lidsky napsaný (obzvlášť poslední edice), zato pravidla ASL jsou pro normálního smrtelníka prostě zrůdnost :).

5.9.2016 16:30:27

ASL/Magic realms
Je tohle vrchol, nebo se dá jít ještě někam dál? Omlouvám se, já tak daleko nevidím. :)

5.9.2016 19:12:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Joe

Rukavička
ASL má asi najväčšie pravidlá objemovo. Zo zložitých bojových hier je tu potom napríklad The Campaign for North Africa, ktorý je tiež svojim spôsobom ultradetailný (tak, že každý hráč je myslím zodpovedný za niektorú časť plánovania a má napríklad na starosti detailné plánovanie zásobovania atď.).

Potom je sci-fi "ekvivalent" ASL, čo do zložitosti a komplexnosti, myslím Star Fleet Battles.

Ale určite je ďalšia spústa zložitých bojových hier, napríklad OCS systém atď.

5.9.2016 19:36:26

Rukavička
Tohle ti nestačí :D?
Sám nevím... Dle Geeku existují taktické šílenosti na 1000 (!) hodin, ale pak vyvstává otázka, kde je hranice mezi hrou a šílenstvím :)... Každopádně toto je samotný okraj toho, co ještě nazývám "hra". Ale ten okraj je slast :)!

5.9.2016 19:39:27

Durin
Já to beru :) :) :)

Dodatek: Díky, že jsem si mohl rozšířit obzor, doslova ..

5.9.2016 19:52:34 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Este ste zabudli na Europu Universalis.. to je psycho hra na PC. Ja osobne si to neviem predstavit na stole :)

5.9.2016 20:40:08

Středověká wargame
Pokud jde o středověk a wargame, tak bych doporučil sérii Men of Iron od GMT. Jsou 3 hry - Men of Iron (období okolo Bitvy o Hastings), Infidel (křížové výpravy) a Blood&Roses(Válka růží). Jde o nepříliš náročné wargame (např oproti ASL) a pěkný vstup ke složitějším hrám.

5.9.2016 21:56:22

...
Nedělejte, že neexistuje nějaká pořádná žetonková fantasy bitka :).

to Coewolf
Díky, vypadá velmi pěkně... A dokonce je i solo :D!

6.9.2016 13:52:30

SPQR
A čo by si povedal na SPQR? ;-)

Edit: Aha tak teraz som si všimol, že píšeš fantasy, alebo stredovek, toto je starovek.

6.9.2016 17:06:49 | Upraveno autorem (porovnej)

springb
Středověk, starověk... Dyť to je jedno :D. Řeže se tam meči, propichuje kopími a ostřeluje šípy úplně stejně.

6.9.2016 18:09:31

ruy

Titan
..aj ked neviem ako je to s dostupnostou (ci skor s nedostupnostou?!), ale len aby sa nezabudlo no

7.9.2016 22:00:10

ruy
No, právě spíš s nedostupností :(. To jest má vysněná hra :).

7.9.2016 22:33:08

ruy

btw. TITAN
..nevie niekto o nejakom reprinte tak do roka?
..pripadne nejaka homemade print várka podla poctu zaujemcov atd. sa tu nedá spáchat?
..i ked ten reprint by potesil viac =)

8.9.2016 11:14:31

IN

Titan
jojo, koupil jsem před lety, nehrál jsem, ale stále ho opatruji jako oko v hlavě a jeho doba přijde..:)

Nicméně občas se tu objeví nějaký kousek na prodej v bazaru.

8.9.2016 11:34:01 | Upraveno autorem (porovnej)

ruy
Reprint by bodl ;). Ale pochybuji, že by se to někomu vyplatilo. Poslední reprint byl tuším v roce 2008 od Valley games a tudíž myslím, že kupní síla by byla žalostně malá.

A nejsem si jist, zda existuje nějaká P&P verze (?). Ale grafika od Valley je stejně dokonalá!

8.9.2016 18:10:16

Titan
Právě ten reprint od VG mám a taky ho chovám jako v bavlnce :)

8.9.2016 19:53:36
Offcanvas