Solitair wargames ?

Hodně mně lákají wargames typu "Conflict of Heroes" a podobné, ale ... nemám s kým hrát: -( U většiny těchto her bývá uvedena hratelnost i jako "solitair".
Můžete mi někdo poradit nebo sdělit zkušenosti, jak se vlastně takové hry jako solitéry hrají a které jsou pro tento způsob hraní nejvhodnější ?
4.5.2009 21:14:12

solitaire
Existují i přímo solitaire wargames, např Fields of Fire nebo Ambush!

Jinak jsem zkoušel Pax Romana jako solitéra, když jsem se ho učil a šlo to velmi dobře. Prostě střídáš kola za oba hráče. Samozřejmě card-driven wargames takhle hrát nejdou, kdybys viděl, co má "soupeř" v ruce, nebylo by to ono. Osobně mě hraní sólo neláká, ale když jsme zkoušel ten Pax, bavilo mě to moc. GMT má vždy u hry uvedeno tzv. "solitaire suitability", tak zkus mrknout na nějaké jejich hry.

4.5.2009 21:17:39

CoH
btw, ten Conflict taky podle mě moc solo nepůjde, jelikož v něm "soupeř" může reagovat ve "tvém" kole na tvé akce. Takže si vymyslíš plán a pak bys musel jako soupeř předstírat, že o něm nevíš a nechat se vyprovokovat k reakci :)

4.5.2009 21:19:48

rbx

Sydo
Vsechny ty tri wargames, ktere mam, maji option solitaire v HIGH levelu a jsou card-driven. A treba ty Paths tak minim i zkusit, po fiasku v Blackbeardovi :-) ...Ktery ma mimochodem take solitair option a je card-driven.

4.5.2009 22:49:03

asashoryiu
zkus se podívat na BGG a hledat vždy ve fóru k příslušné hře slovo solitaire, teď jsem to zkusil a našel k některým pár zkušeností, popřípadě variant, jak hrát solitaire. Ale většinou je to fakt spíš taková pomůcka na naučení herního systému, popřípadě vyzkoušení strategií...

osobně teda když není soupeř po ruce, zahraju si radši deskovku přes net (wargameroom.com, ACTS) s lidmi, než zkoušet něco v solitaire...

a jak říká sydo, jsou ještě i dnes čistě solitaire hry (byly celkem populární, když nebyly počítače). Docela jsem i přemýšlel o těch Fields of Fire, když byla v P500, ale přišlo mi celkem zbytečný se učit hru, kterou si se 100% jistotou nezahraju s nikým :) to radši zainvestuju čas a peníze do něčeho, co se dá zahrát aspoň po netu a pak to můžu případně naučit někoho naživo.

4.5.2009 23:07:49

rbx
no, mě by přišlo celkem divné hrát a vědět, co má soupeř v ruce, to už se pak dle mě ztrácí ten prvek nejistoty.

5.5.2009 07:45:32

asas
Fields of Fire, pripadne i Field Commander Rommel, to je vzhledem k cene levnejsi (850,-) a porad zajimava varianta. Oba ciste solitery.

5.5.2009 14:51:11

Solitaire wargames
Inspirovan uzivatelem ocasek jsem trosku pohledal a zjistil, ze solitery jsou nikoli na ustupu, ale naopak na vzestupu. Staci se podivat na spolecnost Victory Point Games, ktera chrli jednu za druhou a na BGG maji jejich produkty vysoka hodnoceni. Ceny vetsinou kolem 20USD, strop kolem 40USD. Tak nejak pohlcen vanocnim utracenim jsem objednal

Levee en Masse (z Napoleonskych valek)
Soviet Dawn (Rusko ve dvacatych letech)
The Barbarossa Campaign (nejdrazsi a asi i nejslozitejsi, ma nekolik scenaru z II.WW)

Provedeni her sice asi nebude zadny zazrak, ale uvidime. Hry jsou vetsinou do hodiny, zadne drasticke strategie.. Presto vypadaly moc zajimave. Tak az to prijde (jestli to prijde :) ), poreferuju.

Krom toho jsem objevil stranky wargamedownloads.com, kde se za par susni daji stahnout jednoduche wargames, ktere si sami vytisknete atd.

Zkusil jsem na BGG oblibenou Solitaire Caesar za 5USD, takze opet uvidime :)

23.12.2010 23:48:44

není solitair jako solitair
Pozor na jeden velký rozdíl. Jsou solitair wargame kde střídáš kola za oba hráče (jak píše sydo) a pak jsou wargame kde hraješ proti hře (jak píše aneken - čistě solitéry)
První kategorie má nevýhodu, že vlastně musíš přemýšlet sám prot i sobě, tedy žádná překvapivá strategie se nekoná, výhodou je že si takovou hru zahraješ i ve více hráčích.
Druhá kategorie má nevýhodu, že hraješ v postatě proti náhodě (tedy proti kostkám, nebo jiným principům hry), tedy stále reaguješ na vývoj událostí a taky bych řekl, že už je to na hranici kdy si zahrát raději deskovku na PC proti AI nebo online.
Ani v jedné kategorii protihráče do pasti nenalákáš :)

Já osobně když solitair, tak preferuji druhou kategorii, proto jdu do Rommela.

24.12.2010 00:14:53 | Upraveno autorem (porovnej)

panzer
Recenze na ty hry rikaji neco jineho. Je mi jasne na co narazis, ale vypada to, ze zas tak moc nahodne to nebude. Uvidime ;)

24.12.2010 09:46:40

Polda
Nějaká forma náhody tam být musí (hod kostkou, tahání akčních karet, rozmístění karet bojiště...), netvrdím že až zase tak úplně musí vadit. Např. právě v tom Rommelovi podle výsledku hodu jednotky buď útočí, posilují, stahují se atd. Ale na BGG jsou tyto hry hodnoceny opravdu dobře.
Ještě jeden příklad - Duel in the Dark. Pokud hraješ ve dvou, na začátku je to docela "pokr" odhadnout jaké město hráč za Brita vybral k bombardování a jestli posílit obranu ve vnitrozemí, nebo obligátně zavést rovnoměrnou obranu pobřeží. V solitair variantě je město určeno náhodně kartami a člověk hraje automaticky tu rovnoměrnou obranu. Vyzrát nad protihráčem je příjemnější, než vyzrát nad náhodou :)

24.12.2010 10:38:47

solitaire
Taky uz delsi dobu patram po nejake wargame, kterou bych si chtel zahrat sam... Blackbeard tu uz byl zminen, ale z posledni doby by mohl byt dobry Labyrinth, ktery ma na solo hrani primo vytvoreny flow-chart, tedy tabulku, jak se po vasem tahu zachova oponent.. jese o tom ale nic moc nevim..

24.12.2010 15:18:32

co tahle?
nehrál jsem, ale vypadá zajímavě: Where There Is Discord: War in the South Atlantic

http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/where-there-is-discord-war-in-the-south-atlantic-1540/

24.12.2010 15:22:55

Halbarad
koukal jsem na to.. 60 strankovy manuál, hustý..
Jsem zvedav na ty hry od Victory Point Games. Četl jsem na ne par dalších nazoru a fakt se těším. Skladné, ne příliš složité, krátké..

KungPao, na dalším HIS dychanku budu rad demonstrovat :)

25.12.2010 17:44:40

Solitair
No, mám doma Conflict of Heroes : Kursk a tam jsou přímo upravené scénáře pro hru v jednom. S tím, že na netu mají přímo i upravené žetony. Sice si je musíš vyrobit ale to zabere jen chviličku.. :)
On totiž Uwe psal, že si spoustu lidí o sol. verzi řeklo tak na to vymyslel nějaká pravidla. Mrkni na jejich stránky a na stránky BGG.
Osobně jsem CoH nikdy sám nehrál... Tak neumím víc poradit...

29.12.2010 00:12:00

pro milovníky druhé světové velká příležitost
White Star Six Pack - Six Western Front Games prodávají ted VPG velký balík, všechny pláže ze dne D...doporučeno pro dva, ale soliter je 8 z 9.

29.12.2010 10:57:38

Assyrian Wars
taky pokukuji uz delsi dobe po nejake solitare wargame a na Planeteher uz rok krouzim okolo Assyrian Wars. Vypada to docela hutne. A koukam ze ta hra tu asi neni ani v databazi.

29.12.2010 13:31:41

VPG je doma
Trenches of Valor + rozsireni a Zulus + rozsirení... no pánové, pokud jste fandové FFG a nebo GMT ceká Vás obrovské překvapení, jak se dají hry dělat...Tyto dvě hry plus rozšíření mi přišli ve větší poštovní obálce. Jenže hry VPG jsou hlavně o hře a samotné provedení není až tak důležité, že...Byl jsem označen přitelkyní za magora...ale už se těším na první hry, pokud seženu někde foták, tak snad tu pošlu i obrázky...

30.12.2010 11:25:36

Ocásek
Super, snad se taky brzo dockam :) Už se těším na další postřehy.

30.12.2010 11:35:48

Silvestrovské zklamaní
Prozretelne jsem si hry od VPG nechal poslat na adresu prace. Dnes tam už nikdo nebyl, ja přijel odpoledne. A ve schrance čekala vyzva k vyzvednutí zásilky..
Tzn. dnes mi dorazily objednané hry (objednáno 23.12.), ale mne doslova proklouzly mezi prsty a já je uvidím až v pondělí. Nu což, that´s life :) aspoň začnu pravidlama.

31.12.2010 21:11:10

První hraní VPG
nevídané se stalo skutkem...mý hospodští kamarádi si se mnou zahráli žetonkovskou hru - VPG Trenches of Valor...prvně jsem si doma odzkoušel první misi solitérně, opravdu velmi zajimavá hra, kterou odehraješ za 20 minut a i ve dvou to tak trvalo...jedno vítězství obránce a jedno útočníka...už se snažím přeložit pravidla i pro rozšíření jsou to tři A4...mechanismus je jednoduchý...prní pohne nebo zautoci vsemi jednotkami útočník, pak obrance všemi svými jednotkami a na sledně se posune žeton tahu. A je to, krásné, snadné a rychlé.
no a vrchol byl, když mi kamarád říká jestli není něco komplexnějšího...no říkam ASL, Marne 1918 (tu hru asi musím mít) a další a další GMT

k Zulus...bohužel nebyl ještě čas si zahrát celou hru, protože návštěvy, oslavy a navštěvy...zkusil jsem si pár tahů a opravdu zajimavé... vytáhneš žetonek, podle toho pohneš zulu jednotkou, pak zahrajes karticku, pak si vezmes karticku, zase zahrajes velitele, vyhodnotis a jedes dokola, myslim ze po nacteni pravidel neni co do 40 minut resit...Opravdu zajimavá solitérka...asi tez preložim...

3.1.2011 13:23:51

VPG
Mně to dorazilo dnes, zítra jedu na hory, tak bude určitě příležitost zahrát :) Docela se mnou hrklo kdyz byl porušený obal, ale asi to bylo jen manipulací, protože vše uvnitř je v pořádku.

ocasek: ano, GMT jsou typické hospodské hry :) To jsem zvědav, jestli do toho kamarádi půjdou :)

3.1.2011 18:26:28

VPG
Mám za sebou blízké setkání se dvěma hrami (ze tří), které mi dorazily. Pokud jde o zpracování, asi tak: líp bych si to sám nevyrobil, ale bězně prodávané hry jsou na tom poněkud lépe. Hry sázejí na herní systém, neboli na obsah nad formou. To je pro mnohé nestravitelné. Zajímavé ale je, že jedné z her VPG se ujalo GMT, takže ani to nemusí být překážka (No Retreat)..

Levée en Masse:
18. stol., Paříž: Hráč má za úkol udržet republiku a odolat pěti postupujícím armádám. K tomu musí hlídat politickou situaci ve Francii a zabránit kontra-revoluci...

Podle recenzí jsem si od toho hodně sliboval. Psali jak je těžké vyhrát apod. Mno.. vyhrál jsem dvě hry ze dvou a to na plné čáře. Ani jsem necítil nějaké ohrožení.. Takže dojmy rozpačité.

The Barbarossa Campaign:

Východní fronta: Hráč hraje za Německo a spojence vs. Rusko. Vyhraje tak, že dobyje tři klíčová města, nebo vyhraje na body. Klíčová je ve hře iniciativa - když ji má Německo, může provádět speciální BLITZ útoky a Rusko nemá takovou sílu při protiútoku, když má iniciativu Rusko, Německo je velice omezené při útoku a Rusové navíc ve své fázi automaticky získávají některé území zpět.

Jak ovlivnit iniciativu? Dobytím menších měst, snahou omezit ekonomicko-průmyslový nástup Ruska, "budováním" vlastního průmyslu..

Systém boje je docela zajímavý - do hrníčku si dáte kulaté žetony čtyř barev a podle toho, který vytáhnete, se určuje výsledek. Samozřejmě má na boj vliv řada faktorů. Tím, že se některé žetony do hrnku nevrací.. Je náhoda hezky usměrněná.

herní dobu 35min/scénář bych několikanásobně prodloužil při prvním hraní (Jednu fázi z devíti jsem hrál půl hodiny). Pravidla mají 16 stran.. Ale vypadá to opravdu velmi dobře a hutně. Ještě jsem hru nedohrál, dokonce ani nedokončil kolo.. Ale možností ve hře je opravdu dost, tupým šoupáním žetonů nevyhrajete.

Nechám hru zařadit do katalogu a napsal bych ke hře víc..

8.1.2011 11:58:12

polda, ocasek, všichni
Hoďte sem nějaké fotky, mě to docela zajímá.. Naštěstí mě teda neberou hry s tématikou I. a II. WW ale i tak bych se mrknul a přečetl třeba nějaký report ;)

Jinak co se týče dalších sólo wargames, tak jsem úplně zapoměl na Men of Iron - detailní středověké bitvy na hexových mapách od GMT pro jednoho nebo pro dva. Ještě jsem toho moc nenahrál, teprve se hru učím, ale úpřímně mi hra připadá snad lepší jako sólovka než hra pro dva (ale nehrál jsem všechny zahrnuté bitvy, pravda). Je to proto, že se ve většině bitev pohybuje víceméně jen útočník, zatímco obránce se možná jen lehce přeskupí ale víceméně zůstává na místě...
Navíc je to "Bergovina", takže každá bitva obsahuje v playbooku detailní popis a nabízí často hned několik mechanismů jak se hrou balancovat od historicky nejvěrnější situace (spousta chrome :)) po soupeřivou vyrovnanou hru pro dva..
Například v první bitvě u Falkirku by se historicky vzato neměl William Wallace se svou armádou vůbec pohybovat, protože byla celá na pole nasazena v obranné formaci (schiltron). Angličan jen přiběhne a s přesilou bez větších problémů Wallace porazí - ideální pro sólo hru a pochopení bitvy jako takové :) Naopak při ne-historickém scénáři je hráči se skotskou armádou umožněn pohyb a s tím i změna celé situace...

Demo hry (bitva u Agincourtu) je volně ke stažení a je možné si ho vytisknout a zahrát:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/men-of-iron-volume-i-the-rebirth-of-infantry-1489/diskuse/demo-hry-zdarma-k-vytisteni-2912/

11.1.2011 01:33:42

Zulus
včera jsem již psal Poldovi. Konečně jsem našel čas si zahrát a dostal jsem neskutečně na prdel...Zuluové vyběhli ze všech stran a zapálili mi nemocnici a přes ohradu se probojovali až ke svému cíli...
mechanismus jednoduchý - vytáhneš žetonek pohybu zuluu, zahraješ akci - zahraješ velitel, nebo postavíš barikádu nebo doplníš munici nebo uhasíš požár..., lizneš kartičku (opravdu nestandardní velikost, větší mini), vyložíš velitele a jedeš takto pořád dokola...já jen šest kol a za 20 minut byl konec...měl jsem smůlu na pohyb zuluu a ani kostky mi nepřáli, takže snad další hry již budou úspěsnější.
Ale bavil jsem se skvěle, přesně co jsem od hry čekal jsem dostal...tedy na řiť.

V této hře je zázrak když vyhraješ, spíš jde o to neprohrát hanebně... což já nedokázal...

Fotky snad budou, ale jak píše Polda, kdo jednou viděl GMT tak nebude nadšen...ale hry od VPG opravdu nejsou o materiálu, ale o hře. Kdy atmosféra je děsivá, citil jsem tu beznaděj 140 vojáků, kdy se k nim v "boltově" rychlosti blíží stádo černoušků s krátkým kopím.

a včera jsem si i zahrál The Kaiser Pirates soliter a zase nezklamala, prohrál jsem o 5 bodů, 60 minut napínavých bojů na moři.

11.1.2011 11:24:46

ešte
myslím že to je pokračovanie field commander Rommel.
A tým pádom to môže byť zaujímavé aj pre ľudí 2sv. nevonia
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/35350/field-commander-alexander
plus
http://www.boardgamegeek.com/image/843714/field-commander-napoleon
alebo nech si nájde každý čo chce
http://www.boardgamegeek.com/boardgamepublisher/3683/dvg

11.1.2011 12:59:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Včelín
Včelín
Akt. cena: 1050 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas