šachy

poslední dobou se mi párkrát poštěstilo zahrát si šachy s přítelkyní. hrajeme pouze při čekání mimo domov. nerad bych tady rozpoutal nějakou odbornou debatu, spíš by mne zajímal pohled deskovkářů na tuto hru. já je hraju opravdu když nic jiného nejde, jelikož v nich jsem schopen porazit pouze děti do +-5 let (než je začnou chápat:-)).
je to podle vás AT nebo EU hra.
taky chápu proč je asi nebudou mít rádi AT hráči (mezi které se počítám), ale naprosto netuším jak se na ně dívají lidé z pohledu EU
no a na konec bych je rád doporučil Ringovi, jelikož jsem si zatím nevšiml, že by v nich byla náhoda;-)
:-)to je takové mé vlákénko, doufám, že nikoho s touto diskuzí neurazím
27.12.2009 13:05:25

Boldrick
Šachy jsou u mě abstrakt. Hrál jsem je moc rád s tatínkem, když jsme byl malý, nikdy mě nenechal vyhrát, takže když jsem ho poprvé porazil, byl to super pocit. Teď už mě vůbec neba, jsou moc suché a jak říkám, abstraktní. Ve dvou dám raději ASL nebo Titan :)

27.12.2009 13:12:57

Boldrick
sachy mi netreba doporucovat, na Sachach jsem vyrostl, sveho casu jsem na gymplu pravidelne v uterky a ctvrtky chodil hravat s dedou. Kde jsou tycasy, ted uz na to neni cas. Ale je to uplne jiny zpusob zabavy a z meho uhlu pohledu se to vymyka deskovkam tak jak je chapu. Je to prostehra, aleneni za ni treba hledat nic jineho nez proste brilantni taktiku. Zadne predstavy o bitevnim poliv tom nehldam, je to proste kdo z koho, kdo je lepsi atd.

27.12.2009 13:25:47

PJ

Víte co, pánové?
Už se na to konečně vykašlete! I z podělaných šachů je zase souboj AT vs. €U! Víte jak mi to připadá? Jako by lidé, kteří rádi hrajou karty, se rozdělili na tábory žolíkářů a kanastářů. A ty dva tábory na sebe od té doby neustále pokřikují, špičkují se, více či méně agresivně dokazují druhému táboru že je jejich hra lepší a proč, upozorňují na všechna možná negativa hry druhého tábora a dokonce se snaží naškatulkovat i jiné hry (třeba šachy) podle toho, zda jim připomínají spíš žolíky nebo spíš kanastu (jako by na tom, dopytle, snad záleželo). Nepřipadá vám když ne směšné, tak aspoň zbytečné?

Nechce už se na to s prominutím vyfláknout a prostě hrát hry?

A k tématu - šachy mě zoufale nebaví a je to jedna z opravu mála her, kterou naprosto odmítám hrát.

27.12.2009 13:28:05

šachy
Šachy jsem hrál párkrát za život. si tak málo, protože bych je neměl s kým hrát. Vždycky jsem, ale záviděl lidem, kteří jsou schopni být vŠachu úspěšní. Minule mne kdosi překvapil názorem (a asi je to fakt), že když se hrají šachy, tak se vlastně opakují už dříve zahrané varianty a zápasy. Že tam ani tak nejde o ty miliony možností, ale od začátku o cestu, kterou se vydám podle dříve popsaných strategií a na soupeři zase je aby tuhle účinou strategii eliminoval. Že jsou určité postupy, které vedou k vyrovnané hře a jakmile z toho postupu jenom trochu vybočím podle svého, tak se zkušeným hráčem prohraju. Proto se tak intenzivně studují šachové partie slavných hráčů a pak se jen opakují jejich stejné mechanismy.

27.12.2009 13:29:39

šachy
Jsem taky spíš AT hráč a stejně jako sydo dám radši ve dvou Titana (ASL nemám, neznám). Pokud ovšem není dost času na Titana, tak mi šachy nevadí a občas si je zahraju, i když z abstraktních her mám radši Abalone nebo Go.

27.12.2009 13:29:56

PJ
Koukám, že jediný, kdo tu agresivně pokřikuje jsi ty :) Já zrovna hru hraju, z nedostatku spoluhráčů trénuji Titana proti programu Colossus, stejně jako kasparov proti Deep Blue :D

27.12.2009 13:33:22

PJ
já je nechtěl mermomocí zařadit, jen mi to přišlo vtipné se k takovéto hře vyjádřit ve smyslu AT/EU, toť vše
osobně používám AT/EU popisně neb hraji oboje (víc mne, samozřejmě, baví AT), ale k rychlému popisu hry se tohle srovnání podle mne hodí. taky napsat hráč který má ve hrách náhodu rád/hráč, který ve hrách moc náhody nemusí, trvá dýl než AT/EU;-)

27.12.2009 13:43:40

Zajimave je
ze Sachy jsou hra, ktera me bavi jen s urcitymi lidmi:-)

jinak co e tyce te taktiky a predepsanych her - tyslouzi spise ke studii, jake maisterstychy kd odokazal v partii vytvorit. Kdyby to nekdo pojal tak, ze takhle bude presne hrat, vylame si zuby na prvnim nerpedvidatelnem tahu soupere, ktery zahrajeneco jineho nez treba predpokladanou defenzivu ktera pramenila z nastudovane partie. Da sehrat treba na taktiku mat za tolik a tolik tahu, ale to se se zkusenym hracem do peti tahu rozpadne aje treba eagovat na aktualni situace. Kouzlo sachu je totiz v tom, co jsem nikdy neumel, predpocitavat hru aspon minimalne na 10 tahu do predu s tim, ze si an kazdou variantu predpocitam, o na ni muze udelat souper:-)

27.12.2009 13:44:00

Boldrick
ono to je tezke, Sachy nemaji nahodu, ale s kazdym je hrat nebudu, protoze me nekdy proste hrat si na neco v nejake hrea v sachach si neni na co hrat. Tam jsou ciste jen ty tahy. Takze zadne sci-fi dobyvani vesmiru, zadne fantasy RPG a podobne...

27.12.2009 13:45:34

PJ

sydo
Už jsem se totiž dožral. A nechtěj po mně, abych sem vypsal odkazy na všechny ty hlášky typu "ježíšek je ameritrasher", "co budou dělat euraři", "červený váleček proti modrému hranolu", apod., na které jsem až do teď nereagoval ;-)

27.12.2009 13:54:12

PJ
tak ono je to hlavne sranda, ne?

27.12.2009 13:56:16

já pj chápu
ale teď k šachům - hrávam rád, ale není moc s kým,protože si temer každý radši už dá nějakou tu deskovku. šachy se daj hrát různě /opakování, předvídání, reagování.../, mně je to jedno, já hlavně u toho nerád čekám :) na druhou stranu občas je ta moje nedočkavost dobrou taktikou jak zviklat protivníka :D hlavně v hospodách...

27.12.2009 14:05:42

ad nastudované postupy
Měl jsem namysly to, že nastudované a vyzkoušené postupy jsou jakési směry, nebo větve stromu, po kterých se jde. A jestliže soupeř nějak zareaguje, tak reaguju tím, že měním směr na jinou větev. Že to není ale tak, že by každý tah mohl být neočekávaný a že by každý tah měnil zcela hru. Takových tahů je málo a jsou to jen jakési uzlové bidy, které mění směr strategie.

27.12.2009 14:08:06

PJ

Ringo
Jo, ale už trochu únavná aneb 100* opakovaný vtip... Každej má rád prostě ten svůj šálek, tak proč kolem toho pořád vířit vodu a zdůrazňovat, že právě můj AT/€U šálek mám tak rád a tak moc mi z něj chutná a jak se asi mají špatně ti, co pijou z toho druhého šálku... nebudu to dál rozmazávat a či o tom dál agresivně pokřikovat :o)

27.12.2009 14:09:42

Ringo
s tím pozadím máš pravdu, já radši taky když to má něco okolo.
jak psal sydo moc abstrakce, ale do restaurace s přítelkyní, když člověk čaká na jídlo je to asi ta nejlepší varianta (pro mě)

27.12.2009 14:18:34

PJ
Tak už se nezlob, dyť mě znáš :) A navíc teď já nic - to všechno Boldrick, já za nic nemůžu to on! :D

27.12.2009 14:19:16

sydo
tak ti pěkně děkuju;-), žes mě připoměl:-)

27.12.2009 14:22:28

to Boldrick ad něco okolo
No ono kdyby ta šachovnice byla trošku plastická, sem tam nějaký keřík nebo stromeček, semtam hradby nebo vodní příkop, tak možná že by to bavilo víc :-).

27.12.2009 14:28:02

kren
v tom případě bych přidal i nějaký to políčko navíc a dalo by se vyhrát na body a snad, bych měl víc šancí:-)

27.12.2009 14:34:28

kren
Já jsem šachy hrával jako malý závodně a přesně z toho důvodu, který popisuješ mne přestaly bavit. Ono to pak vede k tomu, že studuješ postupy a pak dost často partie vypadají tak, že hraješ prvních x-tahů podle teorie a do nových pozicí se dostaneš později.

Nicméně i tak je považuji za skvělou hru, ale dnes mě baví ještě více Go, kde zmíněný problém odpadá. Nebo mi to alespoň tak připadá.

Na šachách mě baví i různé úlohy typu "mat v x-tazích" nebo retrográdní analýza. Skvělá knížka je od Raymonda Smullyana Šachové úlohy Sherlocka Holmese. Ta bavila i mojí přítelkyni.

Ještě bych rád podotknul, že šachy jsou prověřené mnohem delší dobou než všechny moderní deskové hry a to o jejich kvaliltě vypovídá mnohem víc, než pozice v nějakém žebříčku. Šachy se za 500 let budou hrát pořád, kdežto kdo ví kde bude většine her o kterých se tady denně píše.

27.12.2009 14:37:47

PJ
no, mozna je to unavne, jak jsem dnes z jine diskuse vyslewdoval, ono tady uz unavuje kde koho kde co:-) Ja nevim, bud me to nezajima anectu to a nebo meto zajimaa zapojim se do toho. Proc to zase tak resit, nekoho peskovat zato zes irypne a podobne. Priznavam, ze i ja jsem z neceho uz ale unaven:-) Jeste ze je zivot tak krasny a muzu takove prkotiny hodit za hlavu.

27.12.2009 14:49:27

PJ

Parxel
Ač šachy nemusím, tak se obávám, že v tom poslední odstavci jsi uhodil hřebíčkem o hlavičku. Souhlasím.

27.12.2009 21:01:53

Šachy
Popravdě, šachy jsou moje nejoblíbenější "deskovka". Obrovsky variabilní, s volitelnou obtížností a bezpočtem minipartií (koncovek a různých řešení na pár tahů), vše uvedené zaručuje vysokou znovuhratelnost a skvělou životnost:o) Co jsem ale nikdy nezkusil, jsou ty hybridní varianty šachovnice s hraním pro tři hráče, nemá někdo zkušenosti?

28.12.2009 12:22:04

Vybíráme z Bazaru

Úlomky nekonečna
Úlomky nekonečna
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas