s chutou si zahrat , ale s kym...

napriek tomu , ze ma pravom Rbx pred chvilov vyhresil za zakladanie nedobrych vlakien , este jedno dam . Rad si to tu pocitam , a vychadza mi z toho taka zaujimava uvaha , ze najdolezitejsie v tomto hernom svete je mat hraca , ktory sa hry nauci pravidlovo , a potom mu okolity svet podlieha . Nechytajte ma na detailoch , ale s tymto ste sa stazovali viaceri . Za seba mozem povedat , ze okolo mna vsetci radi hraju , ale ked im napriklad kupim hru ako darcek , tak mi ju donesu naspat , aby som to nastudoval , a naucil ich to hrat .Neuveritelna skusenost , ako sa mnohym ludom nechce nastudovat ani jednoduche pravidla . Pritom hraju radi , mam tiez tu skusenost , ze ludom vysvetlujem pravidla , a pritom samozrejme prehram ...
29.1.2011 18:32:09

...
No u nás by se muselo stát nevím co, aby studoval pravidla někdo jiný než já :)

29.1.2011 20:54:11

..
ja bych to komentoval, ale asi bych byl sprostej. :-)

29.1.2011 21:22:30

PJ

Hráči a pravidla
Dokonce existují lidé, kteří mají problém i přes upřímnou snahu pravidla pochopit z textu. Zažil jsem dokonce vysvětlování Poštovního Kurýra, kde si člověk dělal poznámky a já mu musel dělat příklady k příkladům, různé pomůcky, přirovnání. Navzdory tomu se jedná o velmi inteligentního člověka, snad je možná úzce specializovaného a hry jsou mu cizí....

29.1.2011 23:23:57

je to pohodlnější
Ono je to totiž nejpohodlnější, když tu práci s přečtením a pochopením pravidel můžeš přehodit na někoho jiného. On pak nese odpovědnost, že to nehrajete blbě a taky většinou hru chystá a obsluhuje.

Já s tím mám taky velkou zkušenost, protože jsme velmi dlouhou dobu jezdívali ke kamarádce s pořádnou zásobou her. Takže pravidla i obsluha byly na ní a my se vždy jen vezli.

Bylo to pohodlené, ale u některých her mi tak unikaly některé souvislosti. Třeba u Pilířů země jsem se nikdy nesnažil pochopit, jak přesně rotují kartičky, že některé mizí v nenávratnu a jiné se do hry vracejí. Až jsme si je jednou zahráli doma a funkce hermana padla na mě.

Studování pravidel má ještě jednu rovinu. Někdo potřebuje pedanticky dohledávat sebemenší nejasnosti a v pravidlech listuje jak blázen. Jiný (a k těm patřím já) mávne rukou řka "budem to hrát třeba takhle". Říkám si, že když je pravidlo stejné pro všechny, není to zas takový handicap, abych musel permanentně odbíhat od hry.

30.1.2011 06:23:21

...
Tak to já čtu pravidla hrozně ráda a vůbec mi nevadí, že se ostatní jen vezou. Vždycky se těším, co naši palubáci dovezou z Essenu, a pak se tak měsíc učím nové hry z pravidel. Dokonce i když mi někdo nabídne, že mě pravidla naučí tak odmítám. Za prvé proto, že je čtu prostě ráda a za druhé proto, že jestli mi něco u hry vadí, tak je to zjistit některá pravidla až v půlce hry, případně zjistit, že vás to dotyčný naučil špatně.
A musím říct, že jsem ten typ, o kterém se zmínil husak. Pokud něco nevíme, jak se hraje, koukám do pravidel a pokud to není ani tam, tak koukám do nejnovějších FAQ a teprve když to není ani tam, tak si to nějak zavedme sami. Ale ono je to možná tím, že většina mých spoluhráčů na to má stejný názor. Nejvíce hrajeme BSG a tam když nějaké pravidlo chybí tak lidi by ho chtěli, tak aby bylo pro ně a cyloni zase, aby nahrávalo jim. Takže i když by bylo pravidlo stejné pro všechny, tak se to půlce z těch všech nebude líbit:-)

30.1.2011 10:49:01

cteni pravidel
Musim rict, ze me prekvapuje, kolik lidi neni ochotno precist si pravidla. Ja to mam jako konicka. Dokonce jsem si i na BGG poridil odznacek "Rules reader". Jak nejaky tyden neprectu pravidla, neni mi dobre po tele :)

30.1.2011 11:04:01

pravidla
Tak pravidla jsou také můj koníček. U nás je zásadně studuju já. Pro mě je to v podstatě zábava a pak nemám rád, když jsem u hry odkázanej jen na vysvětlení pravidel o někoho jiného. Jinými slovy, co si sám nepřečtu, tomu nevěřím;)

Na druhou stranu jsem trochu maniak a jakmile vyvstane sebemenší nejasnost, tak okamžitě hledám v pravidlech, popřípadě ve FAQ, no a nakonec projíždím fóra, dokud si tu nejasnost nevysvětlím. Poslední dobou to už dělám tak, že hru nejprve kompletně nastuduju, přečtu pravidla, kouknu na BGG na videa pokud možno, přečtu fóra, FAQ, nejasnosti a když už ji skoro umím odehrát v hlavě, tak teprve začnu hrát doma;)

30.1.2011 11:12:25 | Upraveno autorem (porovnej)

to Odulin & Jewane
A to jako v půlce hry, když vyvstane nějaká nejasnost, prostě řeknete: "Dámy a pánové, teď si dáme půlhodinovou přestávku než prolezu všechny diskuze na BGG, abych našel odpověď. Zatím si můžete zdřímnout, nebo zahrát jinou hru." To mi přijde hodně přitažené za vlasy. Já, když je nějaká nejasnost, zběžně prolistuju pravidla a pokud jsou dobře napsaná, tak většinou na první pohled vidím, kde to pravidlo najít. Pokud nevidím, tak hru nezdržuju a domluvíme se na nějakém tématickém řešení. Oficiální řešení pak dohledám po ukončení celé herní session.
A FAQ před prvním zahráním nečtu, protože si stejně nedokážu představit tu situaci při hře a stejně si to řešení nezapamatuju. Nejprve hru musíme zahrát blbě, abychom po druhém přečtení pravidel mohli říct: "Aha, tak to jsme hráli blbě, ale příště už to budeme vědět."

30.1.2011 12:32:16

kadaver
Jj přesně tak:) Prvních pár her to prostě u nás takhle chodí. Nový hry zkouším jen se ženou a bráchou, takže s nima není problém. Ale jak říkám, tohle se týká, jen když se hra zabíhá. Proto to teď dělám tak, že to první komplet nastuduju, abych se případných nejasností vyvaroval.

30.1.2011 12:41:56

kadaver
No, ono je to tak, že moji spoluhráči by se pravděpodobně nespokojili s tím, že bychom si řekli "tak to budem hrát třeba takhle...". asi je to proto, že jsme často těmi, kdo vysvětlují hry, takže je potřebujeme umět precizně. Krom toho prolistovat pravidla a podívat se do FAQ nezabere půl hodiny:-)

30.1.2011 13:50:46

to Jewane
Já jsem v drtivé většině případů taky ten, co vysvětluje pravidla a prostě někdy opravdu nevím, jak se to má hrát. A pokud FAQ nemáš vytištěné (poměrně často se mění, když se jedná o novou hru), nebo v nich nenajdeš odpověď, tak to zabere půl hodiny, než něco najdeš na BGG. A abych musel odbíhat od hry ke kompu, abych si jenom přečetl FAQ nebo našel odpověď na BGG, to je na mě moc. Takže se prostě domluvíme, že to dohrajeme tak a tak (většinou se podle tématu dá rozhodnout, jelikož většinou hráváme ameritrashe) a příště všem řeknu, že jsme to hráli dobře nebo to mělo být jinak.

30.1.2011 14:22:36

kadaver
já naprosto chápu tvůj přístup, ale mně třeba by vadilo hrát hru podle nějakých ad hoc vymyšlených pravidel, protože se nám nechce je hledat. a s tím vysvětlováním jsem to myslela jinak - jsem hermankou na Palubě (klub deskových her v praze), takže hry vysvětluji neznámým lidem, kteří často přijdou s tím, že mají doma nějakou hru a chtějí ji od nás naučit. A u těch by mi bylo opravdu hloupé vysvětlit jim pravidla neúplně nebo nepravdivě. Nicméně si myslím, že jsem prostě taková, mám ráda pravidla jasná, protože nemám ráda, když se lidi u her hádají nebo mají kyselé obličeje, což velmi často vzniká nejasnostmi v pravidlech. :-)

30.1.2011 15:08:15

kadaver
Ja k tomu pristupuju stejne jako ty, proste se to nak dohraje a pak se zjisti, jestli to bylo vubec dobre;)

30.1.2011 17:12:32

Richmond
Trpím stejným "postižením" :).
Akorát si ty pravidla většinou čtu na počítači a přitom si šoupu žetonkama ve Vassalu :).
Ale myslim si, že to je ještě dobrá nemoc, jsou i horši.

30.1.2011 21:22:15

dedo
mimochodem - nemyslím si, že by ti rbx vynadal za zakládání špatných vláken, ale špatně pojmenovaných vláken. A má pravdu, jak tvůj název souvisí s tímhle tématem? :-)))

30.1.2011 21:51:33

pravidlá
v PO v našej hernej skupine to je tak, že ten kto má hru, tak automaticky číta pravidlá a naučí sa ich a vysvetlí ich ostatným. takže som to ja a ešte jeden kámoš :-) v klube v BA to funguje v podstate tak isto s tým rozdielom, že ak ide o náročnejšiu hru, tak si pred hrou pravidlá ja osobne prejdem, aby som mal aspoň šajnu ako hra beží :-) čo sa týka toho odbiehavania od hry kvôli pravidlám, tak to riešime tak, že ak to do piatich minút nenájdeme v pravidlách, tak sa dohodneme všetci hráči ako to vyriešime a ide sa ďalej :-)

31.1.2011 08:09:04

Jewane
sypem si popol na hlavu , dam uz pozor . Chcem sa este podelit o moju skusenost , ze najtazsie byva odhadnut take hry , ktore ludia dokazu hrat bez toho , ze by studovali pravidla / teda ich hrou vediete / , a hrou , kde to bez ovladania pravidiel uz nestoji za nic . Bal som sa napr. agricoly , WoW - a nebol problem . Naopak som sa velmi tesil na arkham , ale tam uz to bez vseobecnej znalosti za nic nestalo . Pritom som bol presvedceny , ze to vsetkych musi chytit . Nedokazal som vysvetlovat pravidla a udrzat hranie v atmosfere . A z toho byva dalsi problem , ze niekto sa k takejto hre uz tazko chce vratit , ked mu na prvy raz nesedela . Proste , nie je to take jednoduche tych nasich pohodlnych spoluhracov zaujat . Taketo skusenosti zamrzia o to viac , ze clovek tu partu velmi casto neda dohromady . Toto je samozrejme skusenost iba z mojeho hracskeho okolia , co sa nenaucia pri hrani , citat v pravidlach nebudu .

31.1.2011 09:00:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

ASL: Starter Kit #4
ASL: Starter Kit #4
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas