RPG pomoc

Vysvetlite mi prosím niekto v krátkosti, čo sú tie RPG hry. Nechápem prečo celá sála na GenCone jasala nad tučnou knihou s názvom Star Wars: Edge of the Empire. V čom tkvie zábavnosť tejto vetvy spoločenských hier? :) Vopred vďaka.
8.9.2012 14:59:05

Santorrinni
Jde o to, že se hráči vžívají do rolí hrdinů nějakého universa. Proto se to jmenuje Role Playing Game. Je jedno jestli je to fantasy, sci-fi, steampunk, western. Jeden ze skupinky zaujme roli vypravěče a provází je všemožnými reáliemi onoho světa. Hrdinové jsou většinou na nějaké delší výpravě a během ní plní různé úkoly. Např. Z podhradí se ztrácejí lidi, a proto vás král požádá, abyste zjistili, co se děje. Skrze různé zvěsti se dozvíte, že s tím má co dělat tajemná jeskyně, do které se nikdo neodváží vkročit. Tak se vybavíte na cestu. Kouzelník se naučí nějaká kouzla, zloděj si koupí sadu šperháků a bojovník si nechá ukovat nový runový meč. Vyrazíte k jeskyni, která je plná potvor, a až se jimi probojujete, zjistíte, že v samotném srdci jeskyně je jejich vlastní vůdce, který terorizuje okolí. Zabijete ho v epické bitvě, hurá. Získáte nějaké zkušenosti, někomu se zvýší úroveň a může se naučit něco nového. Jdete si pro odměnu a slávu a pokračujete jinam za dalším dobrodružstvím.

Universum Star Wars je velmi lákavé, protože je to každému dobře známé prostředí z filmů a každý si chce vyzkoušet na vlastní kůži jaké to je, být např. skupinka rebelů, která škodí Impériu, nebo skupinka Jediů, nebo námezdní lovci a pašeráci.

O třídu výš je pak LARP. Live Action Role Playing. Partička nadšenců v tématických kostýmech hraje danou situaci naživo a ne u stolu. Kouzelník v róbě hází po ostatních pěnové míčky a vykřikuje při tom fireball, bojovník s klackem obaleným molitanem buší do někoho jiného a lukostřelec po ostatních střílí tupé šípy s přísavkou na konci. Často obvyklé u nadšenců historického šermu. :)

8.9.2012 15:34:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
Vďaka. Už mi je to jasné. Musím to niekedy skúsiť, aby som vyskúšal zábavnosť na vlastnej koži. Čo odporúčaš z RPG hier? Angličtina nie je problém. Inak, steampunk je pre mňa "Me Gusta"! :)

8.9.2012 15:43:47

Santorrinni
Zalezi podla toho aky setting by si chcel, potom ze aky druh RPG by Ti viac sadol. Pokial Ti nevadi matematika (pricitavanie a odcitavanie bonusov, kombinacia schopnosti a dalsich veci aby si dosiahol co najefektivnejsiu postavu, pripadne rovno munchkinizmus, t.j. snaha o co najlepsiu postavu za kazdu cenu), tak by si mohol skusit nejaky Dungeons & Dragons.
GURPS je zasa univerzalny, t.j. nezalezi na settingu, hra sa da lahko upravit pomocou modulov.
Naopak pokial chces hru menej zameranu na pravidla, tak skus napriklad FATE (tiez je univerzalny), popripade mozno Příběhy Impéria, RPG zalozenom na FATE odohravajuceho sa vo Viktorianskej ere s pouzitim fantasy (cize nieco ako steampunk + fantasy).
Ale RPG celkovo je velke mnozstvo, od hier vyvijanych velkymi firmami, po hry vyvinute jednym clovekom.

8.9.2012 16:10:00

RPG
Předem je potřeba podotknout, že na takové hraní je potřeba hodně času, pravidelně se scházet, počet hráčů nejlépe 4+, protože potřebujete sestavit různorodou družinu a jeden musí být nestraný vypravěč, který to celé řídí a sám hrát za postavu moc nemůže, protože by dopředu věděl, jaké pasti na sebe chystá.

Na vlastní kůži znám jenom z dětství Dračí doupě (český počin). Nedávno vyšla verze 2.0, která vypadá docela propracovaně a lze tam udělat kombinaci povolání, aby vzniknul třeba klasický zaklínač od Sapkowského. Ale nezjišťoval jsem si na to ohlasy.

Dál jsem potom zkoušel Dungeons and Dragons (největší klasika, která to celé začala někdy tuším v 60. letech). Dneska už je verze 4.0 a ta je hodně jiná oporoti předešlým verzím, protože každé povolání je tam docela podobné. Velký damage output, nezáleží na tom jestli kouzelník zakouzlí fireball, nebo zloděj speciální schopnost Rain of daggers. Oboje dává stejné zranění. A všechny postavy jsou spíš takoví superhrdinové. Takže za sebe bych to asi moc nedoporučoval.

Předchozí verze 3.5 byla fakt skvělá a podle toho systému funguje Dungeons and Dragons Online (MMORPG). Dokonce se našlo plno nadšenců, kteří tento systém považovali za téměř bezchybný, že si zažádali o nějakou licenci (asi) a vzali veškeré návrhy na vylepšení lidí z celého světa a udělali pravidla na bázi 3.5 s dodatkama tak, aby to bylo podle představ herní komunity. Je to oficiální plnohodnotná hra jménem Pathfinder a už se na ní začíná nabalovat plno dalších modulů a "third party" zájemců :). Kdybychsi měl vybrat, tak bych volil asi tohle. Je to prostě vyšperkovaný podle představ cílových zákazníků.

Další fantasy RPG jsou pak ze světa Warhammeru a taky existuje několik menších RPG, kde se nejedná tolik o pravidla, jako spíš o vypravěčovu schopnost to celé nějak úspěšně vést. Např. Kouzlem a mečem. Asi jsem i něco vynechal, ale tohle jsou ty známé věci. Jen jsem si tipnul a nemílil se, že existuje i World of Warcraft RPG. Ale o tom jsem nikdy neslyšel ani nečetl. Takže nic nevím. Určitě existuje i nějaký Pán prstenů na vyšší úrovni. Mám totiž doma jednu verzi předem daného příběhu LotRa, ale také jsem se do toho nekoukal, takže kdyby byl zájem, tak to někomu přenechám za symbolickou cenu :)

Pak jsou třeba sci-fi RPG. Mezi ně patří převážně Shadowrun. Cyberpunková pravidla kde se jedná o boj rebelů s megakorporacemi. Taková ta klasika - pankáči s kulometama a schopností kouzlit, co se hackujou do společností, aby jim ukradli nějaká drahocená data a proti nim stojí korporátní agenti-kravaťáci atd. Nejvtipnější mi přišla myšlenka trpaslík s rotačákem :)

Další sci-fi je ze světa Warhammer 40k. Je to buď Rogue trader, nebo Death watch (názvama si nejsem moc jistej, ale všechno je to od FFG, takže se mrkni tam, pokud tě to zajímá).

Kdo zná PC klasiku Fallout, tak se dá sehnat Fallout pen and paper verze, ale nehrál jsem.

A na závěr existují univerzální pravidla GURPS, která umí popsat mechanismy celého světa pomocí drobných výpočtů a hodů kostek tak, aby se dala aplikovat na úplně jakékoliv téma a prostředí. Válka ve Vietnamu, Kung fu filmy, Pán prstenů, Matrix, prostě cokoliv tě napadne. Ale jsou poměrně hodně obsáhlá, takže je to spíš dobré pro člověka s velkou fantazií a skutečné nadšence do netradičního prostředí, které zatím nikdo nezpracoval. Mimochodem třeba již zmíněný Shadowrun a Fallout fungují na pravidlech GURPS. Jinak se tomu také říká SPECIAL (Strength, Perception, Endurance, Charisma, Inteligence, Agility, Luck).

O steampunku jsem nikdy moc neslyšel vyjma GURPS Steampunk, ale poohlídnul jsem se a našel Airship Pirates nebo SteamCraft a pak ještě i s odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Space:_1889

http://en.wikipedia.org/wiki/Castle_Falkenstein_%28role-playing_game%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Kingdoms

8.9.2012 16:39:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Santorrinni
Nádejne vyzerajúce steampunkové pen and paper RPG je poľský Wolsung: Steam Pulp Fantasy, ktorý tento rok vyšiel aj v angličtine. Odkaz na wikipediu som nenašiel, tak ťa odkážem na Google. :-)

Na PC by som jednoznačne odporúčal klenot Arcanum: Of Steamworks and Magic Obscura. Bližšie na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arcanum:_Of_Steamworks_and_Magick_Obscura

Zo stolných hier Wolsung: The Boardgame a prípadne Dystopian Wars.

8.9.2012 22:03:36

Vybíráme z Bazaru

Smart game - Štěňata
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas